ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2015
ÎNSCRIS: 28.01.12
AUG-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 16, 19 ani

Excelent!

Dupa ce am cautat un last minute pentru o insula greceasca si nu am gasit nimic convenabil (ori nu aveau bilete la charter, ori inca nu opera reducerea, ori nu erau bune locatiile), ne-am hotarat sa plecam cu masina intr-un loc nou si am ales insula Lefkada.

Aristea Apartaments din Nikiana a indeplinit criteriile noastre la momentul rezervarii pe booking: nota f. mare, numai pareri f. bune, apartamente pentru 4 persoane, locatie buna.

Totul a fost EXCELENT!

Gazda noastra, d-na Aristea este o persoana deosebita, f. deschisa, prietenoasa, amabila, gata sa iti dea informatii necesare despre insula, dar la cerere, pentru ca era si f. f. discreta; nu deranja oaspetii, nu era cu ochii pe ei, dar cu mare arta veghea ca totul sa fie perfect si, daca o intalneai, te intreba cu un zambet sincer, deloc fortat, daca ai nevoie de ceva, daca totul e bine.

Intr-o gradina mare, superba, f. bine intretinuta, plina de flori, lamai, maslini, etc. se afla cladirea cu cele 10 apartamente, toate la fel, toate cu o vedere INCREDIBILA la mare; in partea de est a insulei este o mare linistita, limpede, cu pestisori (marea greceasca, pe care o iubim cu totii), din care rasar, in larg, stanci mari, muntoase: iar in spate, iarasi munte inverzit; peisajul iti taie rasuflarea; apartamentele sunt situate 5 la parter si 5 la etajul 1 (de la etaj se vede un pic mai bine peisajul, deci cereti un apartament la etajul 1, la cereri speciale pe booking sau pe site-ul vilei, unde sunt si telefoane; la plecare, d-na Aristea ne-a imbratisat ca o prietena veche si a spus sa ii dam un telefon cand vom reveni; ne stia prenumele la toti; am gasit o ospitalitate extraordinara in Lefkada, incomparabila cu cea din Thassos si Halkidiki)

Vila se afla in planul 2 de la sosea, de aceea e mai multa liniste. Majoritatea locatiilor sunt chiar la drum si au zgomot non stop, pentru ca soseaua vuieste de masini, scutere si motociclete zi si noapte. Deci alegeti cu grija. Aici a fost perfect!

Vila si apartamentul erau impecabil de curate, proaspat zugravit, totul functional, totul de calitate superioara - mobila, feon, aplice, baia, aparatul de AC, te simteai f. bine; punctul forte balconul, cu masa, 4 scaune, lumina seara, un rasarit de soare de dupa muntii din mijlocul marii; la balcon sunt 4 randuri de usi, care se trag dintr-o parte, in functie de preferinte, cu plasa pentru tantari, termopan pentru izolatie fonica sau ptr. racorire cu AC, cu jaluzea ptr. intuneric, sau o perdea din panza usoara: mergeti acolo pentru o vacanta de vis!

La bucatarie am gasit un frigider mare, cu o sticla de apa plata la rece, prosoape din hartie pentru uzul zilnic la gatit, burete si lichid ptr. vase; la baie era sapun lichid; zilnic se lua gunoiul de la bucatarie si de la baie, iar dupa 3 nopti s-au schimbat prosoapele, lenjeria si s-a facut o curatenie generala, ca la sosire.

In est plajele sunt cu pietre, am folosit papuci de apa, dar erau si persoane obisnuite fara; cea mai buna plaja era PASSA BEACH, dar de la ora 17.00 se afla in umbra (f. bine cand e prea cald). Cred ca perioada ideala este sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie, pentru ca apa e f. calda. Iar de la 1 septembrie se reduc tarifele la cazare la jumatate.

La d-na Aristea erau aceleasi preturi pe booking si pe site-ul vilei: in august 65 euro/noapte (2 adulti, tarif separat ptr. copii, in functie de varsta), iar in septembrie 30 euro/noapte, iar vremea in septembrie e ideala; la fel apa marii.

F. aproape e statiunea Nidri, curata si cocheta, o placere oriunde privesti; are mult farmec; preturile sunt la fel ca in Thassos si Halkidiki; cea mai gustoasa mancare a fost la taverna El Greco.

Langa Nikiana e si statiunea Lygia, unde trebuie sa mergeti la taverna GIANNI'S, chiar la sosea, e cea mai buna mancare din zona, delicios.

Am putut plati cu card-ul la magazine renumite: Lidl, Carrefour Express, benzinaria Shell.

IN LOC DE FINAL: stiti visul acela al oricarui om: daca ai vrea sa fii in locul altcuiva, cine ai vrea sa fii? Eu as vrea sa fiu d-na Aristea: toata ziua se relaxa in gradina superba de care avea grija, piculea fiecare floricica, o uda cu furtunul, avea o casa mica si cocheta, pe langa dansa se alintau vreo 10 pisici, ce o iubeau la maxim, privea marea, muntele, vremea era insorita si blanda, avea o singura angajata f. curata pentru intretinerea apartamentelor. Asta este viata ei linistita si lipsita de mari griji, in mijlocul naturii.

Adaug cateva poze.

Am prelungit vacanta intr-o a doua locatie, pe parte vestica a insulei, despre care scriu un review separat. Daca e sa aleg, cand voi reveni, aleg cealalta locatie sau... le combin. Acolo a fost si mai frumos! Desi credeam ca nu se poate mai bine de atat!

Trimis de redmari108 in 26.09.15 16:14:52
Validat / Publicat: 26.09.15 19:54:07

VIZUALIZĂRI: 2359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.09.15 19:53:24]

Mutat în rubrica "Aristea Apartments [Nikiana], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

------

redmari108AUTOR REVIEW
    [26.09.15 20:23:47]

@webmasterX - Da. E corecta locatia.

calatorul
    [30.09.15 12:25:07]

@redmari108 - Frumoase locuri, simpatice poze, o insula minunata Lefkada, felicitari pentru vacanta frumoasa!

calatorul, redmari108