ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2008
    ÎNSCRIS: 26.06.08
    SEP-2007
    [?] AD. + 2 COPII

Tunis - Sidi Bou Said - Cartagina

Excursia la Tunis a fost contracronometru. Am alergat intr-una - prea multe obiective in aceeasi zi. nu o recomand nimanui! mai ales celor cu copii! Iar pt cumparaturi, luati-va gandul si nu lasati pt Tunis, pe ultima suta de m, ca nu avetzi decat 1. 30ore teoretic si 50min practic la dispozitie, timp in care tb sa vizitati si curtea unei moskei. Am alergat de ne-a venit rau toata ziua si am mancat la o cantina, kipurile de 3 stele, la care cand am intrat la wc sa ne spalam p maini ne-am umplut de greatza.

Am citit pareri bune despre Alex, ghidul cu care mergeti in excursiile optionale - noi am fost foarte nemultumiti de el. In tunis ne-a lasat balta ca sa mearga cu unii la pasapoarte. La 10 30 ne-a zis: "avetzi 1 ora 30 min la dispozitie ca sa vizitati moskeia maslinilor/maslinului si sa facetzi cumparaturi. la 11. 30 sa fiti la autocar. " Nu stiu unde era ora jumatate. Ne-a lasat in fatza bazarului si a plecat. Nu aveam pretentia sa ma tina de mana la cumparaturi, ca oricum n-am avut timp de asa ceva!

Am alergat pana la moskee (10-15min printr-o aglomeratie de nedescris) de mi-a venit acru in gura. Am vazut o curte si atat. Ma uitam ca proasta in targ la ea. Peste tot erau turisti insotiti de ghid. M-am alipit unui grup de italieni si abia atunci am reusit sa mai aflu cate ceva despre locul respectiv. Am alergat apoi pana la autocar. Era destul de mers pana acolo.

Pe drumul catre muzeu ne-a tot vb despre ce aveam sa vedem acolo. Iar cand am ajuns acolo, avea de gand sa ne lase balta. S-a dus sa isi fumeze tigara si ne-a lasat sg la intrare. Ne-a spus ca nu poate sa ne vb acolo pt ca sunt multi turisti straini si i-ar deranja cu explicatiile sale. Dar toti ceilalti turisti erau insotiti de ghid care le explica in fiecare incapere tot ce se putea explica, fara sa para deranjati de prezentza altor turisti, insotiti sau neinsotiti de ghid sau fara sa se gandeasca ca ar deraja cu explicatiile lor vreun alt grup.

Asa ca 2 persoane din grupul nostru au iesit dupa dumnealui si l-au rugat sa vina sa ne explice, dc tot a venit cu noi pana acolo, mai ales ca toti ceilalti turistii sunt insotiti de ghid.

Le-a raspuns ca el a spus in autocar tot ce era de spus, ca trebuia sa fim atenti si aici doar tb sa identificam statuile, mozaicurile etc. , ca doar nu si-a racit gura d pomana in autocar.

Pana la urma a urct cu noi si ne-a spus cate ceva.

Pe 2 dintre turisti era sa ii lase la cartagina. Intelesesera gresit ora intalnirii la autocar. Ghidul a spus: 'eu nu sunt servitorul turistilor. duceti-va sa ii cautati! ii lasam aici". Si a pornit autocarul. Eram stupefiati! Cum adica sa ii lase acolo???

Familia respectiva aveau un copil mic cu ei. Intelesesera gresit ora (o eroare de 10min max. ). Unde mai pui ca cel mic avea nev urgent la toaleta. Kiar nu erau niste smekeri si dc te gandesti mai bine platisera excursia, inclusiv transportul, la fel ca si ceilalti. Nu mi se pare profesionist sa te gandesti sa ii lasi acolo, in calitate de reprezentatnt al agentiei organizatoare, mai ales ca i-a lasat de izbeliste la intrarea in carthagena. Putea f bine sa se fi intamplat ceva! Cand iti asumi responsabilitatea sa conduci un grup intr-un loc in care nu au mai fost vreodata, te asiguri ca sunt in sigurantza si ii aduci inapoi in aceleasi conditii in care i-ai dus in excursie, fara sa te gandesti sa ii lasi in locuri necunoscute pt o intarziere de 10 min.

Ok, era o intreaga enciclopedie. Insa nu sintetiza informatia, se pierdea mereu in amanunte si nu avea niciun kef sa vb decat in autocar. Avea pretentia sa retinem tot ce ne spunea in autocar, apoi sa identificam noi cele spuse. O tampenie! N-am avut timp nici sa fumam o tigara! Mereu incordati si pe fuga!

Trimis de anne* in 27.06.08 03:01:07

VIZUALIZĂRI: 1805 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anne*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

dragos.gros
    [28.07.08 12:09:34]

Eu nu recomand vizitarea Cartaginei intr-un cadru "organizat" nici pt adulti. Pe cont propriu vizitezi de cateva ori mai mult, mai interesant si mai relaxat; si mult mai ieftin, desigur. Noua obiective (toate in Cartagina) vizitate cu 7(sapte) dinari de persoana parca suna mai interesant decat unul singur cu grupul. Celor interesati le ofer gratuit formula de aplicat. Ma pot contacta la ina_gros@yahoo.com

ancamariagadea*
    [04.01.10 00:17:06]

Si eu am mers in aceasa excursie si, mie personal, mi-a placut foarte mult. Am stiut de la bun inceput catvom sta in Tunis si nu ne-am planificat cumparaturi acolo. Muzeul Bardo este deosebit si merita intr-adevar vizitat, Cartagina este incarcata de istorie iar Sidi Bou Said iti incanta privirea cu albastrul sau.

Pacat ca ati avut parte de un ghid care v-a lasat un gust amar. Al nostru (Janos, de la Kartago) a fost un om extraordinarsi un bun profesionist.

Nici eu nu recomand aceasta excursie persoanelor care au copii mai mici. Este o excursie plina de informatii si copiii cu siguranta si-ar pierde rabdarea si interesul.

[02.01.18 12:50:36]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' din Tunis» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Tunisul]

ancamariagadea*, dragos.gros