ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2015
DIN: Germania [alte locuri]
ÎNSCRIS: 12.10.14
AUG-2015

Lanzarote - Isla del Fuego

Lanzarote vecina cu Fuerteventura, am decis sa o vizitam si sa va impartasim si voua cate ceva din minunile pe care le poate oferi aceasta insula

Ofera linistite, voie buna, mancare buna bazata pe fructe de mare, peste proaspat gatit in stil canar, plajele sunt pentru toate gusturile, amenajate cu umbrele de soare si sezlonguri, plaje pentru impatimitii de windsurfing, plaje salbatice, (dar fiind neamenajate, uneori te poti rani fiind pline la intrarea in apa de pietre si roci)

Plajele din sud sunt cele mai frumoase ca si design, ce vedeti in pozele de pe siteuri marea majoritate cam asa sunt, dar sunt aglomerate si uneori nu prea ai unde sa te asezi, fiind inguste, apa este curata, nisipul fin si auriu, undeva la intrarea spre plaje intr-o intersectie va trebui sa scoateti din buzunar 3E -o taxa de drum pentru a avea acces la plajele papagayo, pozo, mujeres...

Noi am avut masina inchiriata din aeroport si am reusit sa vizitam insula si sa ne facem o parere, este frumoasa, dar noi ramanem la prima noastra dragoste ,,fuerteventura ,,chiar daca este mai arida si nu vezi prea multi palmieri, iar vantul sufla destul de tare, uneori nici nu-l mai bagi in seama, plajele fuerteventurei fiind de vis. Lanzarote nu ofera ceea ce ofera fuerteventura, dar are si ea atuurile ei...

O plaja frumoasa cu nisip auriu-negru si apa de o culoare stranie verde-cenusiu este playa puerto del carmen, este o plaja lata, linistita, oceanul permite intrarea in apa si celor care nu stiu sa inoate deoarece este calm, iar valurile nu sunt atat de mari la mal, am vazt aici foarte multe familii cu copii mici bucurandu-se de balaceala,

Atractiile turistice pe aceasta insula sunt :parcul Timanfaya-9E/persoana, nu ofera cine stie ce, dar avand in vedere ca nu este exagerat la pret merita vazut, jameos del aqua, mirador del rio, cand este cerul este senin puteti admira peisaje superbe, este situat la 496m deasupra marii, laguna el golfo, un peisaj ce te va face mirat de ceea ce vei vedea, o laguna de o culoare stranie verde-galbui, iar contrastul il face nisipul negrul vulcanic si stancile rosiatice, o sa ramaneti mirati cand veti vedea culturi de vita de vie si veti intalni mai multe fabrici de vin numite ,,bodegas ,,unde puteti degusta si cumpara, dar ca un sfat bun de luat in considerare... P. S... in supermarket acel vin il veti gasi la un pret cu mult mai mic fata de cel din fabrica

Ar fi multe de povestit, dar va las sa traiti si voi experienta acestei insule :)

Trimis de lucris in 24.09.15 00:27:09
Validat / Publicat: 24.09.15 07:39:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4257 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 el golfo

Artana [24.09.15 12:52:31] »

Multumim pt relatare, peste o saptamana plec in Lanzarote, abia astept, sunt cu temele facute, o sa vizitez toate obiectivele, sunt f multe (sper sa am si timp Ma mir ca ai spus despre parcul Timanfaya, ca nu e cine stie ce, el este in topul listei turistilor. Ma rog, voi ajunge si voi vedea Imi poti spune, te rog, cat a costat masina inchiriata din aeroport?

lucris [24.09.15 15:48:54] »

@Artana: buna! parerile pot fi diferite, pe noi nu ne-a dat pe spate timanfaya, dar merita sa-l vezi daca tot esti pe insula! Noi am platit 147€/ 7 zile pe un vw polo de la firma autorisen direct din aeroport, dar am rezervat-o cu 3 sapt inainte de plecare. Mare atentie la rezervare, din toate firmele rent a car din aeroport la ei am gasit pretul cel mai bun si fara alte polite de platit (posibil acum sa nu mai fie nevoie de a plati separat o polita de asigurare, multi si-au cam terminat vacantele, nebunie mare este in lunile iulie aug sept pt i-le canare) pt alte detalii cu mare drag voi raspune, o zi frumoasa si o vacanta frumoasa va doresc!

Artana [24.09.15 15:51:45] »

@lucris:

Multumesc mult pt tips. te mai deranjez daca imi amintesc cate ceva.

lucris [24.09.15 15:55:00] »

@Artana: nu este nici un deranj, noi am fost si stim despre ce este vorba, iar daca pot da un sfat il fac cu mare drag. ????

danita [13.10.15 13:07:51] »

super! ne spui te rog si cum ati ajuns si unde ati fost cazati (inclusiv si niste preturi)

Artana [13.10.15 13:54:43] »

@danita:

Am zburat din Madrid cu Ryanair, 71 eur dus-intors, iar despre cazare am scris un review aparte, Apartamentos Tisalaya, vezi impresii

Artana [13.10.15 14:01:53] »

Ups, am gresit raspunsul, se poate sterge? Nu. mi era adresat mie

lucris [13.10.15 14:08:49] »

@danita: buna! Noi am zburat din Hamburg, cazarea am avut la hotel ,,Las Costas ,,4* puerto del carmen, despre hotel pot spune: curat, mancare buna, aproape de plaja

danita [13.10.15 14:18:43] »

@Artana - multumesc!!!

danita [13.10.15 14:21:47] »

@lucris - multumesc mult!!

lucris [13.10.15 14:26:54] »

@danita: cu multa placere, orice intrebare o vei avea fara raspuns nu ezita sa ma intrebi, zi frumoasa!

webmaster21 [13.10.15 14:34:53] »

@lucris -

... cazarea am avut la hotel ,,Las Costas ,,4* puerto del carmen...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Artana, danita, lucris
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lanzarote: