ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2015
ÎNSCRIS: 04.03.14
SEP-2015

Parcul National Sintra

Avand 7 zile in Lisabona, am hotarat sa vizitez si Parcul National Sintra. Se poate ajunge cu trenul din gara Oriente si costa 2,15 EU sau gratis cu Lisabona card. Daca ai Lisabona card nu trebuie validat la intrarea pe linie. Se ajunge in aprox. 1 ora.

Din gara faci dreapta si in 10 min. ajungi la Castelul Sintra. Din fata Castelului poti lua masina 404 pe ruta Castelul Maurilor, Castelul Pena si retur cu 5 eu. Ptr. Quintq de regaliera si Castelul Monserrate se ia 405 cu 2,5 eu. Ptr Cabo da Roca este 403. Eu am ales sa merg la Cabo da Roca din Cascais, masina se ia din parcarea subterana a mallului din dreapta garii, tot 403 si costa 3,5 eu pe sens.

Tinand cont ca 404 vine incepand cu ora 10 iar la Pena ai happy hour intre 9-10 am plecat pe jos.

Traseul mai usor ptr. picioare, din cauza inclinatiei pantelor, a fost sa urc si sa fac dreapta pe primul rand de scari de pe partea dreapta pe sensul de coborare, ce duce la scarile de la Castelul Maurilor.

Intrarea costa 8 eu sau 6,8 cu Lisabona card.

Dupa Mauri, facand dreapta pe semn ajungi in 10 min la Pena. Aici intrarea este 14 eu daca vrei gradini, palat si terasa, 13 in happy hour, 12,6 cu Lisabona card, 10,5 gradini si terasa si 7,5 gradinile. In plus daca vrei sa te urce masina lor pana la palat inca 3 eu. Daca vrei sa vezi si CHALET E JARDIM DA CONDESSA D’EDLA iti mai cer 3 eu. Noi am ales sa luam kiticaru de la iesirea din castel si cu 3.5 eu am vizitat parcul si am avut si intrarea la contesa. Asta ptr rapiditate.

De aici am coborat la Palatul Sintra si am fost la Monserrate cu 405, intrarea 8 eu sau 6,8 cu Lis. card., apoi la Quinta de regaleira unde intrarea este cu 20% mai ieftin cu Lis card. La Palatul Sintra nu am reusit sa mai ajung.

Gradina de la Regaleira au fost cele mai spectaculoase, cu grote si cascade si castel tot.

Exista si posibilitatea biletelor combinate. Gasiti pe site la Palatul national De Pena.

Vizitele complete iau timp, asa ca inarmati-va cu rabdare si antrenament. Ptr a evita cozile puteti lua la castelul Maurilor biletul combinat, aici a fost coada cea mai mica, ptr. Pena, Mauri, Sintra, Monserrate.

Sa aveti apa si mancare, in Sintra preturile sunt mai mari decat in Lisabona.

Trimis de danezu008 in 23.09.15 16:53:26
Validat / Publicat: 23.09.15 17:38:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 5438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danezu008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul Sintra

[23.09.15 17:38:29]

Mutat la rubrica "Descoperă Sintra şi împrejurimile" (deja existentă pe sait).

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sintra şi împrejurimile: