ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
SEP-2015

Mini-croaziera cu Zeus - Golden Beach

Inainte de toate, ii multumesc mult lui @mirmicu, care, prin recomandarile sale postare la rubrica CMR, mi-a usurat mult cautarea

Intrebarea mea postata la CMR s-a referit la existenta unui vas de croaziera cu plecare din zona Skala Potamia-Golden Beach.

Iata si recomandarile userului @mirmicu, foarte utile:

Marți, joi, vineri și sâmbătă (între orele 10.00 și 16.00) se fac excursii cu Zeus Boat cu plecare din portul pescăresc din Golden Beach, în nordul extrem al golfului, în Skala Panaghia.

Pescuit, înot și barbeque.

Preț 30 euro/adult, 15 euro/copil.

BILETE ȘI INFORMAȚII

Golden Beach: Restaurant "Playa de Oro" sau "RENT MOTO"

Skala Potamia: Supermarket "ENIRA" sau Informații 20:00 - 23:00 (in fata statiei Taxi)

Căuta pe youtube Zeus Boat Trip Thassos și vei găsi filmulețul de prezentare.

Raspunsul mi-a fost de un real folos, ca macar stiam ca exista si ca am unde sa ma duc sa fac rezervarea.

Pentru rezervare, nu a mai fost nevoie sa ajung la nici unul din locurile recomandate. Exact in centrul statiunii Skala Potamia, unde toata lumea iese la plimbarea de seara, pe faleza, la intersectia cu straduta cu Carrefour Expres, se afla un desk unde se pot face rezervari. Intervalul orar in care gasiti pe cineva la desk este 20.30-23.30.

Costul este de 30 euro/adult si 15 euro/copil; copiii mici nu platesc; am facut rezervarea la baiatul de la desk (care era si ajutorul capitanului Manolis, pe vas) si am lasat un avans de 30 de euro

Costul a inclus:

-Croaziera de 6 ore (intre orele 10.00-16.00)

-Masa de pranz, formata din gratar (pui, porc sau frigarui), cartofi si salata+desert pepene

-Un suc sau o cafea la imbarcare

-Un suc sau apa sau un pahar de vin la masa de pranz

-Tot ceea ce se serveste dupa masa de pranz, pe ruta de intoarcere, se plateste suplimentar

Ne-am ales pentru aceasta croaziera o zi mai noroasa, dar a fost la fix, pentru ca am fost putini pasageri (cam 12 persoane) si nici nu ne-a batut soarele in cap :)

Plecarea s-a facut la 10.00 fix din portul pescaresc Golden Beach, aflat dupa ce se termina plaja.

Capitanul Manolis este un tip destul de sobru, asa ca nu va asteptati la cine stie ce distractie sau veselie in timpul croazierei.

Vasul nu este foarte mare, estimez o capacitate de circa 30-50 pasageri; arata destul de bine, are si grup sanitar.

Prima oprire este aproape de o plaja destul de pustie, aspectul ei fiind stricat de o cladire mare lasata in paragina.

Manolis duce vaporasul aproape de tarm, apoi cu barcuta cu motor duce pasagerii chiar pe plaja; distanta de unde ancoreaza vaporasul pana la plaja este mica, poate fi parcursa si inot de doritori.

Urmatoarea plaja care se viziteaza este noua plaja de marmura, Porto Vathi Marble Beach; o plaja frumos amenajata, cu nisip aproape alb, situata langa o cariera de marmura. Ne-a placut mult aceasta plaja, asa ca am mai vizitat-o o data si zilele urmatoare, cand am vizitat si Marble Beach

In timpul vizitei la aceasta plaja, Manolis prepara gratarul la bordul vaporasului. Aduce fripturile si frigaruile gata facute si doar le aseaza pe gratarul ingenios montat cumva in afara bordului. Friptura este de pui sau porc, frigaruile la fel; le serveste cu cartofi fierti si salata, toate pastrate in lazi frigorifice.

De baut iti ofera apa sau suc sau vin, iar la final cateva bucatele de pepene rosu ca desert.

In timpul croazierei, circa o ora este dedicata pescuitului; Manolis ofera fiecaruia cate o scula de pescuit si momeala; poti prinde niste pestisori mici, asemanatori cu guvizii. Ajutorul lui Manolis ii curata si ii pune si pe gratar; si la gust sunt asemanatori cu guvizii… buni, dulci.

Mini-croaziera a durat pana aproape de orele 16.00, cand ne-am intors de unde am plecat, din portul pescaresc Golden Beach

Evident, nu o recomand celor cu rau de mare; fiind o zi mai noroasa si cu putin vant si valuri, am avut ceva tangaj… nu prea placut! Insa ne-am increzut in abilitatile capitanului Manolis de a stapani ambarcatiunea! :)

Din cate am vazut este singura optiune de croaziera din zona Skala Potamia-Golden Beach; este posibil sa fie si altele, dar nu le-am vazut nici semnalizate cu vreo reclama si nici vreun alt vaporas.

Trimis de Chloe in 23.09.15 11:59:09
Validat / Publicat: 23.09.15 16:55:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Porto Vathi Marble Beach
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

mirmicu
[23.09.15 17:54:30]

Mă bucur enorm că ti-am fost de ajutor!

Review-ul tău a apărut intrun moment în care începusem să pun la îndoială compatibilitatea mea cu AFA din ultimul timp și chiar să mă întreb dacă are sau nu rost să mai poposesc pe aici.

Tu mi-ai amintit motivul pentru care sunt activă pe AFA și m-am atașat emoțional atât de mult de acest sait.

Pentru a cere sfaturi și pentru a împărtăși, la rândul meu, din experiențele și informațiile acumulate.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.09.15 22:22:31]

@Chloe - Am venit cu SB pentru un articol despre un lucru (croaziera pe mare) pe care eu nu l-am făcut în vacanţa mea din Thassos, dar, care mi-a plăcut cum a fost descris de tine!

Vacanţe plăcute în continuare!

ChloeAUTOR REVIEW
[24.09.15 11:59:18]

@irinad - multumesc!

ChloeAUTOR REVIEW
[24.09.15 12:04:05]

@mirmicu - ultima ta fraza arata motivul pentru care sunt eu pe acest site.

Scrie in continuare, ca o faci bine, sigur se gasesc cititori care sa aprecieze informatiile oferite de tine.

Si, daca-mi permiti un mic sfat: fa-o detasat, cu cat mai putina implicare emotionala! Ca sa-ti fie bine!

Vacante frumoase!

anemarie29
[28.09.17 09:20:42]

cat costa pret ferryboat/persoana pana in insula Thassos dus-intors? Multumesc.

anemarie29, Chloe, irinad, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale din / prin Thassos: