ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
AUG-2009
2 AD. + 2 COPII

Platoul Cornesti – loc ideal pentru copii (si nu numai) in mijlocul naturii

Pentru cei care vin sa viziteze Targu Muresul, le recomand Platoul Cornesti. Platoul reprezinta punctul cel mai inalt din Targu Mures si ofera o panorama superba asupra unei parti a orasului.

Inainte de Revolutia din 1989, Platoul Cornesti a fost unul din centrele de agrement preferate de mureseni. Dar, dupa Revolutie, totul a inceput sa intre, incet, incet in paragina. Padurea si parcul ofera o racoare placuta si odihnitoare in zilele toride. Restaurantul (singurul) care exista aici a fost de mai multe ori inchis, in functie de proprietar. El dateaza de la inceputul secolului XX.

In ultimii ani, insa, autoritatile locale se straduie sa reabiliteze acest loc. Aici a fost un parc de distractii, ambulant, unde copii se puteau da cu masinutele, calutii, sa se dea pe topogane.

Exista chiar si un trenulet cu care copiii fac un tur al Platoului, spre incantarea lor.

Cand mergem in acest loc, intotdeauna avem probleme cu parcarea. In week-end-uri, in general, aici este foarte plin si cu greu se gaseste parcare.

Iubitorii de natura pot organiza drumetii prin padure, in mai multe directii, iar pe unul din trasee se inconjura chiar Gradina Zoologica.

Aici, la Platou, se organizeaza frecvent diferite distractii, cu ocazia “Zilelor Muresene”, “Cel mai bun gulas”, Concurs de gatit, Concursuri de biciclete si altele de acest gen. Anul trecut, in primavara anului 2009 (cred ca de 1 mai) s-a amenajat aici un loc special de joaca pentru copii. Este foarte frumos, cred ca satisface si gusturile celor mai exigenti. Chiar de la intrare fetitele se pot “imbraca” in printese, in spatele unor panouri in marime naturala care reprezinta diverse personaje, ramanand descoperit doar chipul, care este repede acoperit de fetite, ele se pot distra, fiind printese. Toboganele reprezinta un alt punct de atractie, precum si diverse plase suspendate, unde copii se pot rasuci si invarti in aer. Casute, labirinturi, tuburi, scarisoare, toate pentru copii.

O alta distractie este o panta de lemn, inclinata cam la 60 grade, unde copiii pot gusta din placerea alpinismului, catarandu-se doar pe niste piroane.

Tiroliana reprezinta o demonstratie de curaj din partea copiilor care o incearca, iar pentru cei fortosi, sunt inele, asemenatoare celor de la gimnastica masculina, unde pot face diverse tractiuni sau sa se dea peste cap.

In anumite zone este iarba, iar in altele un pavaj moale, astfel ca la o eventuala cadere, frecarea nu este atat de puternica precum cea a caderii pe beton.

In zona e amenajata si o terasa, unde se pot gusta mici, frigarui, cartofi prajiti, precum si diferite bauturi racoritoare si dulciuri.

Pentru cei care nu doresc sa stea la terasa, autoritatile au amenajat un gratar, intr-o zona speciala, pentru folosinta celor care stau la iarba verde.

Tot aici, la Platou, se gaseste si Gradina Zoologica, unde copii isi pot incheia sau incepe distractia in parcul de joaca.

Tuturor celor care viziteaza targu Muresul, le recomand o dupa-amiaza in acest colt al naturii. Consider ca pozele cu locul de joaca sunt graitoare.

Trimis de biancuta in 28.01.10 22:42:48

VIZUALIZĂRI: 11089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Panta de catarat - "alpinism"

[29.01.10 08:25:48]

ai pomenit de GradinaZoo; este cat de cat amenajata, sau e tot o puscarie pentru animale nevinovate?

[29.01.10 08:34:00]

Este amenajata destul de bine, Gradina Zoo din Targu Mures este a doua din tara ca marime si ca varietate de specii. Este un alt punct de atractie din Tg. Mures. Acuma ca si puscarie... Sunt custi pentru animale, n-avem de face...

[29.01.10 09:05:20]

ba da, avem ce face: sa refuzam sa ne mai ducem copiii sa vada animalele astfel chinuite. sa cerem prin orice mijloace ori imbunatatirea conditiilor de "detentie", ori relocarea "detinutilor" la niste unitati din 'strainezia' unde sunt cazate in micro-habitate asemanatoare mediului natural din care provin, cu spatiu de miscare suficient si cu ingrijire adecvata...

[31.01.10 21:34:39]

Adevarul este ca oricat le-am imbunatati nivelul de trai, bietele animale raman prizoniere pentru placerea oamenilor...

Am o postare si despre Gradina Zoo din Tg. Mures, in cazul in care te intereseaza.

[31.01.10 21:38:09]

da, dar una e sa fii prizonier intr-o carcera, si cu totul alta cand esti pe o "insula pustie", dar cu hrana din belsug...

[03.05.10 20:46:55]

Acum doua saptamani a fost o zi superba, cum la Tg. Mures nu prea am avut in ultima vreme. Soarele parea ca si-a intrat complet in drepturi, a fost cald, iar cerul variabil, de multe ori fara pic de nori. Ca de obicei, intr-o astfel de zi, tg. muresenii, de parca s-ar fi inteles, s-au intalnit la Platoul Cornesti. A fost o aglomeratie foarte mare, nu erau locuri de parcare iar padurea era plina de masini. Am fost nevoiti sa lasam masina departe in padure, spre Ocolul Silvic. Mirosurile de gratare si mici se simteau in toata zona.

Daca am ajuns la platou, nu puteam sa nu dam o tura si la Gradina Zoologica. Am ramas placut surprinsi de schimbarile aduse, in special marirea tarcurilor/custilor si suplimentarea lor. Am adaugat si niste poze.

(acum vad ca am o poza dublata P19 si P20, rog a se scoate una dintre ele).

Andox
[03.05.10 21:06:28]

Intradevar acest platou este o zona superba in care am mers si eu cu fetita mea de cateva ori.

Faptul ca langa este si Zoo il face si mai atractiv iar administratia locala chiar merita felicitari pentru ce a facut acolo.

[03.05.10 21:34:14]

Andox, sunt foarte incantata ca ti-a placut la noi, si fetitei mele ii place in mod deosebit. La complexul Weekend ati fost? Sunt convinsa ca si acolo ii va placea locul de joaca amenajat si balaceala din bazine, iar pentru tine sunt, de asemenea, foarte multe posibilitati.

[03.05.10 21:53:26]

biancuta stii ce ai de facut in cazul in cazul in care nu-ti place melodia atasata!

biancuta, Dragoș_MD
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Mureș: