ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
ÎNSCRIS: 08.08.09
MAY-2009
2 AD. + 2 COPII

Baia Baciului - Grota Miresei

Intr-un week-end de mai 2009 ne-am hotarat asa, last minute sa dam o fuga undeva, prin apropiere de Ploiesti. Ne-au mobilizat si niste prieteni care tocmai erau in trecere pe la noi si zdup in masina, in 45 minute am fost in Slanic. Era cam pustie statiunea, dar la restaurantul Grota Miresei era placut: muzica linistitoare, miros imbietor de, , bucate'' bune, aer curat, priveliste ce-ti incanta ochiul...

Imi parea bine ca nu era zarva, galagia si animatia care erau de obicei vara, cand plaja era plina, plina, copiii tipau, se balaceau, fumul de gratare si mirosul de mici patrunzator de neplacut lipsea... , casetofoanele cu manele erau inexistente... ce bine ca nimic nu mai avea ce polua imprejurimile .

Acum puteam sa ne plimbam in voie, sa admiram imprejurimile, sa vedem ce imbunatatiri s-au mai facut. Serios, au facut multe schimbari acolo! Au renovat frumos totul: bancutele, foisoarele, puntea, podetul care face trecerea intre cele 2 zone de verdeata. Singura imagine din zona care m-a intristat a fost grota miresei, care din ce in ce mai mult se surpa, se pravale din an in an din cauza alunecarilor de teren. Probabil in cativa ani va fi toata degradata, la pamant... si e mare pacat... dar asta e...

Ce mi-a placut iarasi: amabilitatea si politetea chelnerilor, care stiau sa-si, , vanda marfa''. Am mers pe mana lor cu alegerea bunatatilor, dar cele mai apreciate nu numai de noi, adultii, cat si de copiii, in special au fost deserturile. Si ca sa va determin cu adevarat sa popositi la Grota Miresei, daca sunteti in trecere prin Slanic, nu ratati apetisanta salata de tutti-frutti servita intr-o corabioara albastra, precum si pepenele galben garnisit frumos cu frisca. Merita toti banii!

Stiti cum va incarca bateriile o astfel de iesire! Incercati si nu veti regreta!

Trimis de dananecula in 28.01.10 20:36:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH]. A mai fost în/la: Moldova, Ardeal, Mangalia

VIZUALIZĂRI: 10178 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Grota Miresei in prabusire din cazua alunecarilor de teren

Alex_Macedo
[28.01.10 21:24:31]

Dana... uite ca nici nu stiam ca traiesc pe meleaguri unde exista Grota Miresei si spre rusinea mea ca bastinas al acestei tzari nu am parcurs Slanicul asa cum ar fi trebuit!!

D'aia mai bag si eu un ochi pe AmFostAcolo)))))

... si uite ca dau peste review-ul tau care, din punctul meu umil de vedere, merita 100PMA-uri!!

[28.01.10 21:33:19]

De la Alex Macedo sa traiask si multam frumos pentru aprecieri!

Oricum tu esti "THE BEST'' in topul review-urilor! Ne faci serile mai senine, ne aduci zambetele pe fete si... nu in ultimul rand ne faci sa radem in hohote si sa ne curga lacrimile siroaie si sa ni se strice rimelul inainte de culcare))

Multumim ca existi pe acest site al plimbaretilor calatoristi-impresioniti si imapatimiti de review-uri !!!

[28.01.10 22:54:50]

N-am mai fost de doi ani pe acolo, mai este namol? Mai face lumea gratare de te sufoci de mirosurile amestecate?

Spui ca s-a renovat, parcarea or fi marit-o? Ca lasam masina in vale....

Si atmosfera tot asa este, un amestec de... culturi si civilizatii??

Am vazut de toate acolo, pana si nemti!

Destul de obositor, nu poti spune ca te relaxezi. Prea multa lume, prea multa foiala, toata lumea tipa, te ciocnesti unul de altul, cauti un loc unde sa te asezi si nu gasesti daca nu te-ai incumetat sa te scoli devreme...

Cu pepenele ala garnisit ma faci sa mai dau o roata..., frisca era naturala?

[29.01.10 09:17:29]

Draga Magdalena,

Poate n-ai citit cu atentie ce am scris si n-ai urmarit cu atentie pozele postate de mine, dar am spus ca eu am fost acolo in luna mai, cand, tocmai, era liniste, fara tipete si mirosuri neapetisante

Referitor la parcare mi s-a parut OK ! Noi am parcat fara probleme, chiar aproape de intrarea in restaurant.

Deci pentru lunile de vara, cand se face plaja si e mare balaceala sunt sigura ca locatia este supraaglomerata.

[29.01.10 11:15:27]

Am vazut asta, dar vroiam sa stiu daca s-a schimbat ceva in amenajarea locului.

In mai e rece, intr-adevar, daca ajungi acolo o faci pentru salina.

[29.01.10 11:45:27]

Intr-adevar Magdalena, ai perfecta dreptate. Salina este benefica pentru toata lumea, indiferent daca ai sau nu vreo afectiune. Noi am intrat atunci si in salina cu copiii si pot spune k s-au distrat de minune. Am stat vreo 4 ore, timp in care am impuscat 2 iepuri Ne-am si revigorat plamanii, ne-am si plimbat in salina, iar copiii s-au jucat fotbal, s-au dat in leagane, noi am jucat badminton... A fost f. f. f. frumos.

Pentru cei mai mici exista un loc special amenajat de joaca cu balansoare, masinute teleghidate, iar pentru adulti mese de tenis si teren de fotbal. Iar pentru doritorii de suveniruri se gasesc cateva chiosculete cu de toate: sare de baie cu diverse arome, corali de sare, unii chiar draguti de tot, ca niste veioze, luminate in interior. Si dak din greseala ti-ai uitat aparatul de fotografiat acasica poti face chiar acolo, fara probleme poze, , la minut''. E un nene cu laptop si imprimanta ce iti ia banutii cat ai clipi de repede, dar... amintirea conteaza ... ea ramane eterna... )

[29.01.10 12:32:50]

Da, stiu, si e si un restaurant mic unde poti bea o cafea fierbinte...

[30.06.10 09:33:31]

Mi-am propus sa le ofer un concediu bine meritat parintilor mei care nu au mai plecat in concediu impreuna de cand eram mici, am gasit pe net o oferta pentru sejur cu tratament la Hotel Slanic din Slanic Prahova (Hai la bai). Eu nu am fost niciodata acolo, poate sa imi dea cineva mai multe detalii. Sunt curioasa daca am facut o alegere buna si in plus as ramane sa ma plimb si eu juma de zi! E adevarat ca lunea nu e deschisa salina?

[30.06.10 15:55:23]

Draga Aida, sa stii ca ai facut o alegere buna, zic eu, mai ales ca am vazut si eu oferta generala, , Hai la bai'' pentru Slanic Prahova si preturile sunt atractive click aici.

Oricum felicitari pentru ideea ta de a-ti duce parintii la tratament si relaxare acolo.

Cat despre zona sa stii ca este frumoasa, cam mica statiunea, intr-adevar nu prea ai foarte multe de vazut: baia baciului, grota miresei, dar salina nu trebuie s-o ratezi absolut.

Poate acest link te va ajuta sa-ti faci o idee mai ampla asupra salinei si a ceea ce poti vizita pin imprejurimi. click aici

In ceea ce priveste programul, chiar asa e: lui este inchis, exact ca la muzee.

Sper sa-ti fie de folos aceste informatii si-ti diresc vacanta placuta!

[30.06.10 22:23:25]

MUltumesc frumos! Luni plecam sa ii ducem pe parinti si ne gandeam sa profitam si noi de beneficiile salinei...dar poate ne gasim timp alta data! Eu zic ca merita sa faci o surpriza celor care si-ar da si viata pentru tine, cu toate ca pe timpurile astea nu e chiar usor! Pentru ei doi e suficient sa fie o cofetarie, salina si o bancuta in parc...sunt de moda veche si cel mai import e ca pleaca de acasa si se relaxeaza(sper sa le includ si masajul in proceduri)! Multumesc mult inca o data!

[10.07.10 01:39:42]

Informaţii utile pentru cei care trec prin zonă. Fotografii foarte frumoase, care au darul să completeze informaţiile scrise şi să ademenească pe turişti.

[10.07.10 09:50:13]

Noi am revenit in primavara si am mancat la restaurant, am si scris aici

Posibil ca in sezon sa fie mai bine, sa fie mai atenti chelnerii si mancarea mai proaspata, desi erau ceva turisti si cand am fost noi.

[10.07.10 10:18:54]

Dacă pentru a fi amabil în calitate de chelner şi a servi mâncare proaspătă se aşteaptă sezonul, atunci putem spune: "halal ospitalitate". Amabilitatea unui om nu trebuie să depindă de un sezon sau altul, de oameni cunoscuţi sau de o anumită stare sufletească. Un om amabil trebuie să rămână aşa şi atunci când este trist. Tristeţea unui om se citeşte pe chipul său, ar nui schimbă amabilitatea, căci această stare sufletească se schimbă doar la un um plin de lehamite faţă de ceea ce face. Apoi, dacă te duci undeva şi eşti servit cu o mâncare învechită, mai bine să se spună: "ne pare rău, nu avem" şi omul înţelege că asta-i situaţia. Nu mai avem alimente proaspte, nu mai avem alimente naturale, nu mai avem alimente pe care să fii sigur. Păcat de copii că trebuie să consume ori şi ce.

[10.07.10 10:22:04]

Ai dreptate, eu spuneam asta in contextul in care nu am fost prea multumita si altii care au postat aici au fost...Am gasit-o ca pe o justificare...

[10.07.10 10:22:57]

Vă rog să-mi fie scuzate greşelile de dactilografiere din ecoul anterior. Mâna stângă este mai leneşă decât cea dreaptă şi nu apasă suficient de tare tastele ce-i sunt repartizate.

[25.07.10 15:21:35]

Am revenit cu detalii! Am mers sa cazam parintii la Hotel Slanic! E o mare teapa! Cand am vazut cum arata si ca avea preturile care le avea eram gata sa renuntam.Au dat o fatuiala doar unui hotel prea vechi care se vrea a fi inca pe linia de plutire. Mobilierul e "ceausist", gen cel de tabara, pat cu schelet din fier pe care e asezata o cutie de lemn in care e bagata o saltea, spatiu in camera si obiectele sanitare nu le mai amintesc...groaznic! singurul avantaj era ca nu se mai plimbau, au baza de tratament in incinta hotelului, tot acolo si mancarea. Masa mi-au spus ca a fost destul de ok in comparatie cu ce se asteptau, au servit chiar si gratar de pui si au avut chiar organizata o seara festiva cu friptura si vin alaturi de muzicanti!

Salina pare insa a fi cea mai frumoasa din tara! Atentie insa sunt doar 10-12 grade!

Daca mergeti la Slanic parerea mea e sa evitati hotelurile(am platit 120 ron camera), gasiti o pensiune cocheta!poate iesiti mai ieftin! daca doriti si tratament puteti merge doar pt tratament in baza de tratament! La salina aveti reducere daca veniti cu bilet de la MF!

Eu o recomand ca statiune pentru tratament...in rest nu prea ai ce sa vezi! Pacat ca turismul e la pamant la noi...se puteau face multe!

[25.07.10 22:44:16]

@aida. alecu

Imi pare tare rau sa aud asa ceva!

Sa inteleg ca n-ati mai putut beneficia de programul, , Hai la bai ''? Ati pierdut banii pe bilet? Si din cauza conditiilor precare ati renuntat si ai cazat parintii in alta locatie? Unde anume?

Am ramas suprinsa de cele ce ai scris tu despre Hotel Slanic. Aveam alta impresie. Anul trecut, in primavara, am avut niste prieteni din Slatina care s-au cazat intr-un week-end acolo dar nu s-au plans. Ciudat! Mi-au zis ca sunt camere renovate... , destul de dragute, au avut acces si la bazinul din interior (banuiesc ca cel de tratament sau au vreo piscina? ). Mancarea le-a placut ...

Eu cred ca in acel hotel or fi 2 categorii de camere, iar la cei cu program balnear le repartizeaza camerele cu conditii mai modeste... : (

Nu stiu ce sa zic? Chiar asa sarlatani sa fie. De-asta decade turismul nostru pe zi ce trece... Pacat, mare pacat!

Intr-adevar, salina ne-a placut si noua. Avand in vedere ca este benefica pentru sanatate, cu destule atractii in ea si pentru adulti si pentru copii, am lasat la o parte tarifele destul de piperate (dupa parerea mea) si am petrecut si noi anul trecut vreo 4-5 ore in salina....

Ce sa zic, draga Aida, iti doresc excursii frumoase in continuare si poate data viitoare vei avea mai mult noroc in alegerea locatiei pentru pachetul de tratament, ca sa se bucure si parintii tai cu adevarat de conditii cu adevarat decente si relaxante.

[27.07.10 20:42:12]

Au beneficiat de programul HAi la bai! Probabil ca ai dreptate cu camerele!! cele de 2 stele cazatoare le dau pentru aceste programe! Si te mai miri de ce nu merge turismul la noi...nu stim sa il facem!Nu i-am cazat in alta parte pentru ca vroiau tratament si faceau bai la cada si bazinul acela de care spuneai! Oricum in hotelul asta o camera sa coste 120 ron e prea mult, chiar si cele "renovate", parerea mea!In plus personalul de la receptie lasa de dorit!

Mancarea intr-adevar au spus ca e ok!

Salina e asa cum am spus mai mult decat credeam, dar sincer, sa te duci sa faci cura in salina pt un copil cu astm spre exemplu e jecmaneala pe fata!Pacat draga mea ca avem asa o tara si nu stim sa facem turism!

Excursii placute si tie draga mea, multumesc in acelasi timp de urari!

Cred ca la anu' Herculane sau Felix scrie pe ei(pe parinti), era prea departe pentru noi anul acesta(nu avea cine sa ii conduca pana acolo), dar la anu' ne vom organiza din timp!!

RobertCodescu
[21.11.10 22:27:46]

Cum Dumnezeu am ratat reviewul asta! ? ! ? ! 400 PMA daca mi se permite cu intarziere!!!

corinne
[21.11.10 22:39:04]

Daca duminica viitoare este frumos, ne-am propus sa vizitam zona si citindu-ti impresiile sigur voi vizita si Grota Miresei.

Ne-am propus sa ajungem la Salina Unirea chiar daca am fost si in iunie in excursie cu fata acolo.

Superbonus cu felicitari!

[22.11.10 08:25:00]

@Robert Codescu

Multumesc frumos pentru aprecieri!

@corinne

Multumesc mult pentru SB!

Chiar sunt curioasa sa ne povestesti cum vei gasi acea locatie pe timp de noiembrie...

Noi am prins primavara la Grota Miresei si imprejurimile erau de vis... de-un verde crud... si liniste, nu atat agitatie si galagie ca vara...

Cred ca si acum, in culorile toamnei dealurile si vaile din Slanic vor avea un farmec aparte, care cu sigurnata va vor face placere.

Un sigur sfat: daca va duceti si in salina va trebuie haine groase, caci acolo e destul de frig si daca tot coborati, merita sa stati macar 2-3 ore sa va umpleti plamanii de aerul benefic de-acolo.

abbilbal*, aida.alecu*, Alex_Macedo, corinne, dananecula, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova:

• pagină generată în 0.091940879821777 sec