ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2015
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 19.09.15
SEP-2015

Jordan experience

Luna septembrie… nu ne putem hotari asupra destinatiei… Dorim o vacanta intr-un loc exotic, la un pret acceptabil, un loc unde sa fie cald si soare, unde sa ne putem relaxa la malul marii dar sa avem parte si de putina aventura… In anii trecuti am avut parte de acest gen de vacante in Egipt sau Tunisia dar situatia actuala nu ne inspira incredere privind siguranta noastra in aceste locuri.

Auzim la televizor ca in aceasta vara se lanseaza un zbor charter catre Iordania, fara taxe de viza si dupa o scurta documentare pe internet aflu ca ar fi o tara pasnica, o oaza de liniste intr-o zona atat de fierbinte. M-ar tenta vizitarea orasului antic Petra, una din noile minuni ale lumii, dar si un safari in desertul Wadi Rum, cu frumusetea lui stranie; acestea ma determina sa las la o parte orice temeri si sa iau o decizie: vom merge in Iordania.

Pentru suma de 600 euro de persoana am achizitonat trei bilete in statiunea Aqaba din sudul Iordaniei, suma incluzand transportul cu avionul, cazarea cu demipensiune la hotelul de 4* Marina Plaza Tala Bay, taxele si transferurile aferente, cele doua excursii optionale urmand sa le achizitionam la fata locului (asa am fost sfatuiti la agentie).

Zilele au trecut repede si iata-ne in aeroport la miezul noptii asteptand plecarea intr-o noua aventura. Persoana care trebuia sa ne intampine in aeroport din partea agentiei nu s-a prezentat, dupa ce am contactat-o telefonic, s-a scuzat spunand ca este implicata intr-un incident rutier si ca nu va putea ajunge. Ne-am descurcat si singuri cu check-in-ul, zborul a fost placut, serviciul de catering la bord ok, dupa aproximativ 3 ore am ajuns in Aman (initial trebuia sa zburam la Aqaba dar din cauza ca eram putini s-a anulat acest charter oferindu-ne in schimb zbor catre Aman si transfer).

In aeroport ne-a intampinat reprezentantul iordanian al agentiei care ne-a luat pasapoartele si ni le-a inapoiat apoi cu viza. Grupul de romani era compus din 12 persoane: sase urmau sa mearga in circuit si doar noi si inca o familie aveam sejur in Aqaba. Prin urmare ne-a condus catre o masina minivan cu sase locuri iar ghidul a plecat cu cei din circuit.

La iesirea din aeroport ne-a intampinat o pacla deasa, despre care ulterior am aflat ca se datora unei futuni de nisip neobisnuite, impiedicandu-ne sa vedem ceva la cativa metri, caldura sufocanta si mult, mult praf. Am pornit asadar intr-o calatorie de patru ore in zori catre Aqaba: doua familii de 3 persoane si un sofer care nu stia nici macar din ce tara suntem. Drumul a fost obositor cu o scurta oprire; cand se lumina am ajuns in Aqaba, ne-a spus soferul pentru ca noi nu puteam vedea decat o ceata de praf, nu se zarea mai nimic de o parte si de alta a drumului.

Cealalta familie a fost cazata la hotel Intercontinental, un hotel impunator de 5* din centrul Aqabei, noi continuindu-ne drumul inca 15 km pe malul marii, catre Tala Bay. Deoarece se luminase bine am putut zari pe cealalta parte a soselei muntii, perfect golasi, cu aspectul unor uriasi de moloz, un peisaj arid, dezolant.

Intrarea in complexul Tala Bay se face prin doua porti impunatoare, bine pazite, iar interiorul nu ne-a dezamagit: alei marginite de flori multicolore, palmieri, vilute in stil oriental si Marea Rosie mereu fermecatoare. Soferul ne-a condus pana la receptie, a incercat sa ia legatura telefonic cu agentia dar nu i-a raspuns nimeni asa ca ne-a lasat sa ne descurcam singuri. Biletul era ok insa nu-i anuntase nimeni ca venim asa devreme, dar cu o mica atentie in pasaport si cu amabilitatea personalului de la receptie si poate datorita fapului ca gradul de ocupare al hotelului nu cred ca depasea 10% am rezolvat cu early check-in-ul.

Am primit o camera frumoasa cu vedere catre mare, corespunzator mobilata si utilata, foarte curata si cu atat de necesarul AC. Dupa cateva ore de odihna am intebat la receptie daca nu ne-a cautat cineva din partea agentiei care sa ne prezinte cateva informatii despre locatie, oferta de excursii optionale, orice… A fost pentru prima oara cand nu ne-a oferit nimeni aceste servicii, a venit zilele urmatoare un domn foarte grabit, la insistentele noastre si prin amabilitatea receptionerului de la hotel care l-a contactat telefonic; ne-a comunicat ora plecarii si la cererea noastra de a ne oferi excursii la Petra si Wadi Rum ni le-a oferit la niste preturi inacceptabil de mari. Am achizitionat aceste excursii in oras de la o alta agentie, Via Jordan Travel.

Hotelul pune la dispozitie gratuit un microbus care asigura turistilor transferul la Aqaba de 5 ori pe zi. Astfel am putut vizita orasul, am putut face cumparaturi la preturi mai prietenoase decat in resort si chiar langa parculetul unde era statia microbusului in Aqaba am descoperit aceaste agentie de unde ne-am luat excursiile dorite la pretul de 200$ persoana, incluzand intrarea la Petra si in rezervatia Wadi Rum, plimbarea cu jeep-ul in desert, pranzul si ghidul privat ale carui explicatii au fost de o foarte buna calitate. A fost o excursie de neuitat, privesc si acum acele poze incredibile si ma bucur ca #amfostacolo.

Ne-am intalnit ulterior si cu cealalta familie care cu greu, dand telefoane la Bucuresti, au reusit sa achizitoneze si ei aceasta excursie dar la un pret cu 10% mai mare, dar nu s-au tinut de cuvant au vizitat doar Petra urmand a le returna restul de bani pentru Wadi Rum. Au facut acest lucru doar in ultima zi si dupa multe telefoane la Bucuresti asa ca au ramas cu regretul ca au ratat excursia din desert.

Ne-am intalnit in penultima zi si cu grupul de romani care au achizitionat circuitul in Iordania. Au spus ca a fost foarte obositor poate si datorita temperaturilor ridicate din aceasta perioada dar si faptului ca circuitul nu s-a facut cu autocar ci cu un minivan de genul celui care ne-a asigurat transferul de la Aman. Ne-au felicitat pentru alegera noastra: sejur + optionale, au spus ca Petra si Wadi Rum au fost cele mai frumoase excursii din circuit si hotelul nostru unde au stat si ei 2 nopti a fost cel mai frumos unde au fost cazati. Daca mai adaugam si costul circuitului care era dublu fata de ce am cheltuit noi cred ca am facut alegerea optima.

Vremea a fost foarte calda toate cele sapte zile, cu temperaturi maxime de cca 40 grade suportabile totusi pentru noi care am stat in apa, la mare; putin mai greu a fost in ziua excursiei la Petra dar a meritat efortul.

Pot spune cu toata sinceritatea ca a fost una din cele mai frumoase vacante din viata mea, ne-am simtit in siguranta, oamenii au fost calzi si ospitalieri, fortele de securitate erau prezente peste tot si nimeni nu ne-a creat nici o neplacere. Recomand cu drag aceasta excursie dar cred ca trebuie sa aveti un minim de cunostinte de limba engleza pentru a nu fi dependent de agentia de la care ati achizitionat excursia.

Lumea araba este o lume fascinanta, au foarte multe de oferit si nu trebuie sa plecam la drum cu idei preconcepute si temeri nejustificate.

Trimis de MoniQ69 in 19.09.15 21:14:33
Validat / Publicat: 20.09.15 07:02:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 3286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MoniQ69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Defileul (Siq) intrarea in Petra

webmaster [20.09.15 07:01:49] »

Bune, interesante, reconfortante atât recomandarea cât şi articolul, un debut care merită remarcat

@MoniQ69: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Iordania, # CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

Poate reuşeşti să scrii şi unreview dedicat acestei cazări -- ar putea fi foarte util celor care studiază, separat, doar varianta cazării.

Poţi folosi linkul direct amfostacolo.ro/rev_add.php?id=19351

robert [20.09.15 07:15:01] »

@MoniQ69: Super sejur! Felicitări!

gettyy [20.09.15 09:29:31] »

@MoniQ69: Un debut EXTRAORDINAR!!!

Ne-ai oferit aici multe detalii interesante pentru cei ce vom dori să vizităm aceste locuri şi să cunoaştem lumea arabă care este... cum bine spui şi tu, FASCINANTĂ!

Ne trebuie doar o doză de curaj!

Foarte frumoasă şi interesantă excursia ta.

Te felicit din suflet pentru un review foarte reuşit şi...

bine ai venit în minunata familie AFA!!!

Vacanțe frumoase!

cloverina [20.09.15 10:54:09] »

Un superbonus binemeritat, oferit cu gândul că voi ajunge și eu curând la Petra... Așteptăm și reviewul despre hotel!

Rodel [20.09.15 11:37:33] »

Bine scris, la obiect, cu informații utile. Felicitări pentru review, dar și pentru excursia deosebită într-o destinație la care mă gândesc și eu. Așa cum scrie @gettyy, avem nevoie de o doză de curaj. Eu îl am, dar companionii mei de excursii sunt mai ezitanți.

Andox [20.09.15 11:45:11] »

Iordania este cea mai sigura tara din Orientul Mijlociu. Probabil faptul ca este condusa de un rege contribuie la acest lucru.

Sper sa aiba succes acest charter din Romania. Astept cu nerabdare impresia despre hotel.

MoniQ69 [20.09.15 22:46:16] »

@gettyy - Multumesc, la fel.

MoniQ69 [20.09.15 22:48:26] »

@Rodel - Nu mai ezitati, chiar nu e cazul.

Deborah77 [21.09.15 10:55:04] »

Ati avut restrictii cu imbracamintea?

mprofeanu [21.09.15 11:44:24] »

@MoniQ69 - Frumoase poze! Lumea araba este deosebita dar sa-i respecti regulile. De Iordania ce sa mai zic!

In primavara aceasta am fost in Emiratele Arabe pe cont propriu si ma bate un gand cu Oman si Iordania!

Ce crezi se poate merge si pe cont propriu?

cami55 [21.09.15 12:20:35] »

minunat reiew! L-am citit cu nostalgie, avand in memorie un circuit fantastic facut in urma cu 6 ani care includea si Siria, o tara pasnica si atat de bine primitoare fata de romani. Am vizitat Palmira, Basra, Holms, si alte 4 orase antice din vestitul circuit macedo-roman dodecadonez, astazi distruse de niste criminali.

MoniQ69 [23.09.15 18:58:15] »

@Deborah77 - Nu am avut nici un fel de restrictii vestimentare dar cand am iesit din resort, noi fetele, nu am purtat pantaloni scurti sau bluze cu bretelute. Ne aflam totusi intr-o tara araba.

MoniQ69 [23.09.15 19:01:16] »

@mprofeanu - Desigur. Cred ca este cea mai buna alegere mai ales daca vrei sa atingi mai multe obiective sau daca vrei sa stai mai multe zile la Petra sau in desert.

popa alin [19.11.15 22:19:57] »

@MoniQ69 - ma intereseaza tare mult sa mergem la marea rosie la aqaba, la petra de asemenea. ne-ati putea ajuta sa achizitionam si noi o astfel de vacanta? nu am vazut oferte pentru iordania.

cami55, cloverina, Deborah77, gettyy, MoniQ69, mprofeanu, popa alin, robert, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Iordania: