ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
AUG-2008

Budapesta este o varianta foarte buna pentru week-end

Am fost prima data in august 2008, apoi am fost si in mai 2009. De fiecare data a fost foarte frumos.

Prima data - in 2008 - a fost foarte "concentrat" pt am vrut sa vedem tot in 2-3 zile. A 2-a oara a fost mai relaxat, pentru ca deja vazusem aproape tot si am revazut doar ce am vrut.

Cel mai bine este sa incepeti de dimineata "explorarea" Budapestei cu o croaziera pe Dunare, mai ales daca este vara. Am scris un "ecou" separat despre asta.

Recomand croaziera cu Legenda, pt va vaporasele sunt noi, frumoase si au traducere in romana, la casti. Detalii gasiti pe click aici

Dupa croaziera, treceti pe jos podul cu lanturi, apoi urcati cu funicularul pana sus in cartierul cetatii, pe dealul unde este Cetatea Buda.

Vizitarea cetatii Buda (in interior) dureaza 1-2 ore, apoi mergeti obligatoriu si la Bastionul Pescarilor (pe acelasi deal, in cartierul cetatii, la aprox 500 m de cetate).

De aici privelistea asupra Budapestei este impresionanta.

Dupa ce ati terminat cu bastionul, puteti manca sus - in cartierul cetatii, apoi va intoarceti si coborati cu funicularul la poalele castelului si va aflati - din nou - in fata podului cu lanturi.

De aici puteti merge pe jos, dar mai bine luati tramvaiul 2 statii, spre dreapta (spre podul Elisabeta) si apoi urcati pe "muntele" Gellert. Sus se afla statuia libertatii si un fost buncar din cel de-al 2-lea razboi, acum transformat in muzeu. Si de aici, de sus, privelistea este impresionanta. Si cu asta, prima zi de Budapesta s-a cam terminat. Este o zi obositoare, dar merita. Seara, luati cina intr-unul din restaurantele din centru, sau mergeti prin mall-uri.

Cel mai nou mall este Arena Plaza, are foarte multe magazine, inclusiv hipermarket Tesco.

Pt detalii despre tot transportul in comun din Budapesta gasiti click aici

Pentru ce-a de a 2-a zi vizitati partea cealalta a orasului. Aici gasiti - sinagoga (cea mai mare din Europa), catedrala Sf Stefan, parlamentul, palatul Vigado, artera comerciala celebra - Vaci Ut, opera, etc. Tot in aceasta zona sunt foarte multe muzee, dar v-ar mai trebui atunci inca 1-2 zile ca sa le vedeti pe toate. Daca ati terminat, putin mai departe, in capatul Bulevardului Andrassy, in piata Hosok se gaseste monumentul milenar. Tot aici, in stanga monumentului gasiti gradina zoologica din Budapesta (foarte frumoasa) si un parc de distractii. In dreapta monumentului milenar este un parculet si un lac si un castel care seamana izbitor de mult cu Castelul Corvinilor din Hunedoara.

Exista si Budapest Card, care costa 6500 HUF pt 2 zile sau 8000 HUf pt 3 zile, cu care aveti transport in comun gratuit si reduceri sau gratuitati la diverse obiective.

Detalii despre acest card gasiti

Sper ca v-am fost de folos.

----------[Completare ulterioara a review-ului]----------

Completare la acest rewiew, cu variante de shopping in Budapesta.

Dpdv al mall-urilor, Budapesta sta foarte bine. Cel mai bun mall (si cel mai nou totodata) este Arena Plaza, care este destul de mare si cu mix bun de magazine - de ex - Tesco, Zara, Peek&Coppenburg, H&M, C&A, Berska, Gant, Humanic, Mango, Maks&Spencer, etc. Detalii gasiti click aici

Alte cateva mall-uri sau centre comerciale mai importante din Budapesta sunt:

Polus Center

MOM Park

West End City Center

Mammut

De asemenea, pe principala artera comerciala - Vaci Utca - gasiti toate magazinele importante, precum si multe magazine de suveniruri, artizanat, etc, restaurante, cafenele, baruri, etc.

Langa Budapesta (in Biatorbagy), aproape de autostrada M1 este Premier Outlet, cu diverse branduri destul de bune si preturi mai mici, de outlet.

Si pe drumul spre Budapesta, pe autostrada Debrecen - Budapesta, langa Polgar este M3 Outlet, un outlet mai mic si mai putin interesant, Mammut.

Trimis de presario in 28.01.10 14:07:42

VIZUALIZĂRI: 18103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Budapesta - vedere din vaporasul Legenda catre funicularul ce urca la cartierul Cetatii

[28.01.10 14:31:26]

Am uitat sa scriu urmatorul aspect.

In fiecare an, la sfarsitul lunii august, are loc la Budapesta "Targul mesterilor populari", un adevarat festival, care dureaza 3 zile.

Locul de desfasurare - cartierul cetatii, cetatea Buda si podul cu lanturi.

Atentie! - in aceasta perioada, podul cu lanturi este inchis traficului auto!

Deci, daca mergeti in august, incercati sa prindeti acet "targ" pt ca este super

kmy
[28.01.10 14:58:46]

Este foarte bine structurat reviewul tau. Ai punctat intradevar toate obiectivele de un real folos. Si eu am fost acolo. Daca as sta in vestul tarii as pleca mai des in Budapesta...

[28.01.10 15:31:15]

Ai dreptate, e foarte frumos.

Incerc sa merg in fiecare vara.

[28.01.10 16:00:10]

review mutat la "Excursii Budapesta" alaturi de celelalte pe aceeasi tema.

[14.04.10 09:36:43]

Completare la acest rewiew, cu variante de shopping in Budapesta

Dpdv al mall-urilor, Budapesta sta foarte bine. Cel mai bun [....continuarea ecoului o gasiti in cadrul impresiilor de mai sus].

piti
[14.04.10 09:47:15]

Cumparaturi de pe Vaci utca nu sunt ieftine, fiind in buricul targului. Si la casele de schimb valutar cursul e in defavoarea turistului, in comparatie cu locuru mai putin umblate.

Un pont in cartierul Buda, in spatele Bastionului Pescarilor, pe stradutele inguste, cu case cu arhitectura ingrijita, sunt numeroase restaurante bune, crame cu vinuri de Tokaj si nu numai, dar trebuie umblat mai adanc in portofel. Cine vrea sa se rasfete chiar poate, bucataria ungureasca e renumita, sa va reziste doar fierea si ficatul.

Foarte util ecoul tau @presario .

[23.04.10 18:49:28]

webmaster, te rog sa atasezi - daca se poate - melodia asta. Multumesc

[23.04.10 21:33:59]

gata si melodia solicitata, va doresc auditie placuta!

georgiana
[14.05.10 15:22:02]

Foarte util!Si pozele sunt interesante.La fel si muzica!Deci,400!

magdalena
[19.08.10 17:40:18]

Bine de stiut de targul mesterilor populari!

In Budapesta sunt multe de vazut si data viitoare sper sa vad mai multe obiective.

georgiana, kmy, magdalena, piti, presario
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: