ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2015
ÎNSCRIS: 24.08.15
SEP-2015

Către satisfăcător

Cabana Voina - decor superb, conditii moderate

Acum un wk am fost la cabana Voina, din Arges, mai sus de Campulung Muscel, la aproximativ 25 de km.

Poti ajunge f usor, avand indicatoare bine stabiite. Drumul este extrem de bine asfaltat, iar decorul in care se afla cabana este sublim, in mijlocul naturii. De la cabana sunt indicatoare clare pentru trasee, pentru amatorii de trasee montane.

Cabana are loc de parcare, loc de joaca pentru copii, restaurant cu mancare si preturi ok.

Costul unei camere duble este de 100 ron.

Nu o recomand totusi in anotimpuri reci, deoarece sistemul de incalzire este f prost, cabana fiind cam veche si nerenovata, noua ni s-a dat in camera un calorifer electric care nu facea fata, desi vb de luna septembrie. La baie nu am gasit prosoape si a trebuit sa cerem. In camere mobilier vechi, frig si cam urat.

SE merita pentru locatie si atmosfera din jur. NU o recomand pentru cei mai sensibili la frig si care doresc conditii mai decente.

Mancarea este ok, restaurantul fiind vechiut si cu aspect de anii 80.

O recomand pentru peisaje si locatie.

Noi ne-am limitat sejurul la o zi, desi voiam sa stam tot wk, pentru ca ne a fost f frig noaptea si avand copil mic nu am riscat sa se imbolnaveasca.

Trimis de Daiza in 16.09.15 17:30:30
Validat / Publicat: 16.09.15 19:34:02

VIZUALIZĂRI: 5437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daiza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 restaurantul

[16.09.15 19:33:24]

@Daiza - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=2924

@Daiza: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cabana Voina [Lacul Râuşor, Iezer-Păpuşa], M-ȚII IEZER-PĂPUȘA" (deja existentă pe sait)

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.09.15 20:22:49]

Zona de corturi din faţa cabanei mai este funcţională?

[17.09.15 15:06:38]

@Daiza -

Este corect ce spui tu despre cabana. Drumul este refacut de curand, de aceea este bun sau inca bun. Dar de cazat nu merita sau, foarte corect este de spus ca nu merita banii pe care i-ai dat. Acolo este necesar sa asigure caldura de la sfarsit de august daca e vremea rea, pana la inceput de iulie si pt a crede ce va spun, mult mai jos, spre Stoenesti, de mai multe ori am facut foc in aceste luni de vara.

[17.09.15 15:23:06]

@webmasterX -

Daca este permis sa raspund eu pt ca merg des in zona Campulung: este o. k. pe harta. Daca este timp frumos voi ajunge acolo si la sfarsit de septembrie si voi face poze pentru AFA.

[17.09.15 15:42:51]

@webmasterX - ma voi stradui sa urc fotografii, inca sunt la inceput si imi e greu sa ma obisnuiesc cu site ul. va multumesc pentru intelegere

[17.09.15 16:34:58]

@pepsi70ro - nu am vazut corturi in fata cabanei. presupun ca nu.

[18.09.15 10:29:13]

@webmasterX - cred ca este ok.

[18.09.15 10:44:56]

@elviramvio - ni s a raspuns ca ei nu incalzesc cabana toata si in niciun caz incepand cu septembrie ca ce vor face la -20 de grade in ianuarie, dc de acum pornesc centralele. un calorifer electric cu 10 elementi nu face fata absolut deloc, in camera fiind umed si frig.

mai exista niste panouri electrice pe perete, dar cel din camera noastra nu functiona oricum. probabil incalzirea se face prin acele panouri electrice.

[18.09.15 11:32:29]

@Daiza -

Cunosc destul de bine zona, am o casuta veche la Stoenesti de 15 ani. Anul acesta, cand ai fost si tu in zona Voina, vecinii mei de la Stoenesti mi-au spus ca a fost atat de frig incat au dat drumul la centrala, ei fiind doar adulti si oameni ai locului. La Voina banuiesc ca au centrala pe lemne si consumul este semnificativ, de aceea nu i-au dat drumul. Ca un sfat daca-mi permiti, pentru ca ai copil micut, luati o aeroterma mica cu voi, incalzeste repede si o poti pune intr-un fel aproape de copil dar sa nu bata chiar direct pe el. Eu am una cat un filtru de cafea ca marime, cu baleiaj, nu ocupa mult loc in portbagaj, nu face zgomot dar pe langa ce-ti ofera la cazare, ajuta binisor.

O zi buna!

[19.09.15 20:25:59]

@elviramvio - multumesc pentru sfat. este o idee f buna, in caz ca avem nesansa sa nu gasim conditii f bune. e adevarat, in wk in care am fost noi, era atat de frig incat eram cu subele pe noi, cat ne-am plimbat. stiu ca e dificil sa incalzesti o cabana intreaga pt cateva camere si oamenii de munte nu sunt atat de frigurosi ca noi, dar cred ca pe viitor, vom cauta cabane/pensiuni cu conditii un pic mai rezonabile. nu sunt un om mofturos si in tinerete colindam muntii cu rucsacul in spinare si dormeam in cabane si refugii, dar acum la "batranete" si mai ales datorita copilasului, am devenit mai mofturosi si "delicati".

o zi buna!

Daiza, elviramvio