ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2015
ÎNSCRIS: 08.05.13
SEP-2015

Parcul Walt Disney Studios

GENERALITATI

In perioada 2-8 sept 2015 am fost in Paris iar in zilele de 3 si 4 septembrie am vizitat cele 2 parcuri Disney (Disneyland si Walt Disney Studios).

Biletele pentru 2 adulti + 1 copil le-am cumparat online, de pe site-ul oficial : www.disneylandparis.com » Park Tickets.

Ca orice comerciant incearca sa ne vanda lucruri de care noi doar credem ca avem nevoie. In cazul de fata : tickete valabile 1 zi pentru 2 parcuri.

In realitate, nu poti parcurge toate atractiile dintr-un singur parc nici intr-o singura zi.

Recomandarea mea este sa luati, totusi, ca noi, tickete online valabile 1 zi / 1 parc. Consider ca este cea mai avantajoasa varianta pret / avantaje.

Ca sa faceti asta, observati ca in josul paginii mentionate mai sus scrie “Want to know more about 1 day/1 park tickets? » Click here.

Noi am luat bilete de tipul 1 Day / 1 Park MINI Ticket... alocand cate o zi fiecarui parc.

De la ce vine „MINI”? Categoriile ticketelor sunt "SUPER MAGIC", "MAGIC" si "MINI" ceea ce corespunde valabilitatii in anumite perioade din an, astfel :

"Super Magic" = tickete valabile in orice zi a anului, inclusiv in perioadele 24oct-01nov si 19dec-03ian

"Magic" = valabile in orice zi a anului, exceptand cele 2 perioade mentionate mai sus la Super Magic

"Mini" = valabile doar in timpul saptamanii, cu exceptia sezonului estival iul-aug si a unor vacante sezoniere a scolilor... adica sunt valabile exact atunci cand este mai putina aglomeratie! Si costa cel mai putin :

47 euro = 1 bilet adult, adica peste 12 ani,

40 euro = 1 bilet copil pana la 12 ani.

In total au fost 134 euro / zi / parc. Biletele sunt valabile 1 an de la data cumpararii.

Tickete se pot cumpara si la fata locului, de la casieriile din statia RER Marne-la-Valee, dar costa intotdeauna mai mult.

Cu aceste bilete (tiparite de acasa) ne-am dus direct la turnichetii de la intrarea in parc. Am scanat codul de bare si am intrat.

In perioada in care am fost noi, functiona sistemul fastpass doar in parcul Disneyland, nu si in parcul Walt Disney Studios.

Ziua2 : parcul WALT DISNEY STUDIOS

Parcul, mai mic ca suprafata decat Disneyland, si cu mai putine atractii decat acesta, este compus din 4 zone :

1. Front Lot – Studio 1 (un hangar cu magazine si restaurante prin care esti nevoit sa treci la intrarea si la iesirea din parc)

2. Toon Studio (in dreapta dupa ce iesi din hangar)

3. Back Lot (in stanga, in spatele turnului terorii)

4. Production Courtyard (in stanga, imediat ce iesi din hangar)

Fiind o zi mai racoroasa, cu nor (dar fara ploaie) iar parcul mai mic decat precedentul Disneyland, am hotarat sa stam mai putin. Astfel am ales :

In Toon Studio :

Cars Quatre Roues Rallye : personajele din filmul Cars se invartesc cu viteza ametitoare

Covorul zburator al lui Aladdin zburand peste Agrabah : o invartitoare simpla pe care o gasim cam in orice parc de pe la noi, doar ca aceasta este mai decorativa.

Crush’s Coaster : plimbare cu broasca testoasa, din Nemo, prin curentul australian de est. Avand in vedere ca inaltimea minima pentru aceasta atractie era de numai 1m si 07 cm... ne-am inchipuit ca nu poate fi atat de inspaimantatoare. Surpriza! Cand in intuneric bezna simti ca pici in gol incerci un sentiment unic :-). Dar am iesit cu bine, cu totii.

Trecuse de ora 12 si ne-am dorit sa luam masa la celebrul bistrot Chez Remy. Surpriza, din nou. Desi un meniu costa 45,60 sau 75 euro/pers erau facute rezervari pentru toata ziua. Iar rezervarile nu se fac pe loc ci in prealabil, la telefon + 33 (0) 1 60.30.40.50. Am plecat mai departe.

Slinky Dog Zigzag Spin : un carusel care te invarte in timp ce te urca si coboara. Un ziz-zag pe verticala, nu pe orizontala.

Toy Story Parachute Drop : inaltimea minima pentru aceasta atractie este de numai 81 cm. Sunt senzatii de cadere in gol, dar placute. Aceasta atractie nu trebuie ratata.

Am intrat apoi in Production Courtyard:

Studio Tram Tour „Behind the Magic” : plimbare prin doua platouri de filmare. Primul platou de filmare este cel mai spectaculos. Pentru exemplificare : youtu.be/Sq9E5ojsXno

Disney Junior Live (cu Stitch Live) era in renovare.

Am intrat in Backlot :

Se facuse 14h45 si ne era tare foame.

Am mers direct la Restaurant des Stars de unde am fost dati afara pentru ca se inchisese la 14h30. (faza care m-a cam scos din sarite).

Am incercat alaturi, la Disney Blockbuster Cafe unde mai era deschis. Ne-am luat niste meniuri de 15 euro (o bucata de pizza sau paste, prajitura si racoritoare) si o cafea de 1 euro.

Dupa restaurant, am intrat la Armageddon – Efecte Speciale. Aici, dupa ce ne-a plictisit vreo 10 minute un prezentator, am fost introdusi in nava spatiala in care au loc cateva efecte speciale (se loveste de asteroizi, ia foc etc).

Fiind cam racoare am renuntat sa mai asteptam inceperea show-ului Motor... Actiune! cu cascadorii automobilistice.

Nu am ales intentionat atractiile Rock’n’ Roller Coaster cu Aerosmith (unde trebuie sa ai stomacul tare de tot) si nici The Twilight Zone Tower of Terror (practic o cadere „controlata” cu liftul : daca ai probleme cu hemorizii, dupa „distractie” cred ca ti se resorb ca prin magie :-)).

In final, mentionez ca la cele mai multe dintre atractiile cu senzatii tari exista posibilitatea de a intra ca "Single Rider". Adica, accepti sa fi pus pe un loc fara grupul tau, pentru a completa locul intr-un trenulet de 4 locuri in care exista deja un grup de 3 persoane. In acest fel, poti intra singur in mai putin de 10 minute la o atractie la care se asteapta, cu tot grupul, cam 45 minute.

Trimis de myk007 in 16.09.15 14:51:04
Validat / Publicat: 16.09.15 15:38:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 5145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (myk007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.09.15 15:39:50]

@myk007 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3203

viculean
[28.04.17 21:46:14]

@myk007: Asta da review! Nu literatura copy-paste doar pentru a acumula puncte. Felicitari!

viculean
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):