ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2015
ÎNSCRIS: 25.04.10
AUG-2015

Return to innocence

Vă povesteam într-un review anterior despre cum, anul acesta, am fost nevoit să rezerv din scurt câteva weekenduri la mare si cum, din păcate, nu am mai reusit să găsesc camere libere în hotelurile pe care le cunosteam si la care „mergeam la sigur”.

Unul dintre weekenduri a fost o ocazie de a pleca doar noi doi, adulti, fără cel mic si nu am găsit camere decat la Hotel OPAL din Cap Aurora. Nu mai fusesem aici cred de când aveam 6-7 ani, însă îmi rămăsese în memorie imaginea aceea superbă a mării văzută din balconul camerei de hotel. E o amintire care mă însoțeste încă de atunci si, poate, motivul pentru care nu concep să merg la mare, oriunde în lume si să nu stau cazat într-o cameră cu vedere la mare (mai ales în România mea).

Asadar, iata-ne la Hotel Opal într-un weekend plin, plin de turisti pe litoral. Am ajuns la recepția care, fie vorba între noi, arată foarte bine, am discutat cu fetele de acolo, le-am spus că doresc o cameră la un etaj superior, cu vedere frontală la mare. Si, dacă se poate, să fie una renovată recent. Sunt două tipuri de camere, unele renovate, unele nu, diferă si la pret cu vreo 10% cred. Aaaa, si am uitat să vă precizez că am ajuns la ora 09.30 dimineața. Am primit imediat o cameră la etajul 7, cu vedere frontală către mare... cel putin asa mi s-a spus de la receptie.

Am ajuns imediat în cameră cu gândul să iesim la plajă cât mai repede, dar nu mică mi-a fost mirarea când am intrat si am văzut o cameră decentă (să nu uităm că are 3 stele hotelul), cu mobilier de proastă calitate, dar cu un TV frumusel, o baie bunicică si, mai ales, cu un balcon în care, atunci când ieseai, aveai o priveliste superba, Marea, vedere neîntreruptă sau neafectată de nimic, pur si simplu, oriunde te uitai vedeai Marea. Superb. Nu am plecat cu pretențiile „la mine”, recunosc, mă asteptam să fie un hotel foarte prost în care doar să punem capul pe pernă si să plecăm cât mai repede. Cu toate acestea, camera si privelistea avuta, au fost surprize foarte plăcute pentru banii plătiti (nu mai stiu exact cat, dar oricum, mult mai putin de jumătate față de cât as fi plătit la Hotel Inter din Venus, prima mea alegere când merg la mare).

A fost parcă o reîntoarcere în lumea copilăriei, când mergeam la mare fără a sti măcar o secundă, despre condiții de cazare, bufet suedez, sampanie la micul dejun sau Tv cu internet. Eram pur si simplu fericiti. Si nu exagerez dacă vă spun că si acum m-am simtit la fel. Liber si fără nicio grijă. Nu mă asteptam la nimic bun si totusi am găsit ceva ce de mult nu am mai simtit: sentimentul de acasă, de relaxare si de frumusete simpla.

Am iesit pe plaja care era chiar in spatele hotelului, am mers cred 50 de m spre dreapta, era un golfuleț, cu plaja amenajata, sezlonguri si baldachine, foarte liberă, distante mari intre oamenii care stateau acolo (apropo, am văzut niste imagini realmente de groaza la Mamaia cu oamenii care stăteau cu sezlongurile lipite unele de altele). Muzica buna, Buddha Bar, Cafe del Mar, nu îmi venea să cred cât de frumos este. E drept că intrarea în mare era cu pietre, trebuiau papucei de apă neapărat, altfel îți rupeai picioarele, dar nu a fost o problemă pentru noi doi, ca adulti. Cu copiii este alt capitol. Preturile erau de 40 de lei două sezlonguri si umbrela si mi-a plăcut aât de mult plaja încât si ziua următoare tot acolo am fost si tot la fel de bine ne-am simtit. Era un beach bar unde se găseau toate băuturile pe care ți le puteai dori într-o zi de plajă. Liniste, muzică bună, ce să vă mai spun, aproape de perfectiune. Nu stiu exact cum se numeste plaja, dar este chiar în fața hotelului, un pic spre dreapta.

Apoi, dimineata următoare am coborât să mâncăm ceva, nu luasem cazare cu mic dejun inclus, niciodată nu cumpăr micul dejun la un hotel de 3 stele si nici nu va recomand să o faceti - va fi prost cu siguranta. Cu banii plătiți veti mânca mai bine la un restaurant, separat. Am văzut încă din ziua precedentă o terasă lângă plaja pe care am stat, chiar pe faleză, care îmi plăcuse foarte mult si am hotărât să o încercăm. Ce alegere bună!! Se numeste Terasa Topaz, este chiar pe plajă, în fața hotelului Opal un pic spre dreapta cum cobori din hotel, este foarte micuță, dar, atît de frumoasă... Este aproape dispusă pe plajă, de la masă nu vezi decît marea si o portiune de plaja neamenajată, asadar, privelistea este superbă. Flori, umbră, liniste... ah, ce bine îmi face să-mi reamintesc. Mâncarea nu este preparată de bucătari cu pretentii, ci de către niste bunicuțe pe care le vezi cum gătesc printr-un geam mare si care fac o mâncare simpla, excepțională. Serios, de mult nu am mâncat asa de bine si atat de traditional... servirea din nou foarte buna, sunt niste tineri „ai casei”, este o terasă micuță, iar totul este foarte clasic, personalul pune pasiune în ceea ce face. Patronul terasei, nea Johnny, cum îsi spune, fost angajat al Santierului Mangalia, a fost o gazda atat de buna, a stat cu noi (dar nu numai cu noi, ci cu toti clienții) la masă, am discutat, s-a interesat cum este mancarea, am băut si am discutat, o adevărată plăcere. Iar pretul... este de ajuns să vă spun că a fost cam 60% din cât plăteați la un restaurant bun de pe litoral. Dacă ajungeti in zonă nu ratați o cină pe malul mării la Terasa Topaz, a fost o surpriză atât de plăcută. si pe care o asociez direct cu Hotelul Opal, au făcut treabă atât de bună pentru a mă relaxa ☺ V-am povestit si despre acest mic restaurant pentru că eu consider ca, împreună, cu Hotelul Opal, face parte din „rețetă” ☺

Vă mai precizez ceva, foarte important totusi, nu este un hotel si nici o statiune, Cap Aurora, pentru familiile cu copii. Plaja nu este bună pentru copii, iar balconul din cameră are niste balustrade foarte joaste, fiind extrem de periculos pentru copiii mici. Am văzut multe familii cu astfel de copii aici, dar nu pot înțelege de ce au ales în acest mod, nu văd niciun avantaj si nici nu recomand să veniti cu ei. Ma uitam la comentariile de pe site si toate veneau de la oamenii care au fost aici cu copii mici, normal că nu au fost multumiti, nu aveau cum. Nu este pentru ei, pentru copii mici mergeti la Hotelurile din Venus – Inter sau Afrodita, mai nou, Mera Sky am auzit, mergeti la Năvodari, nu aici, în niciun caz. Aici este un loc potrivit pentru nostalgicii de orice vârstă, pentru cei ce vor liniste, vor să îsi aducă aminte de cum era odată la mare, de mâncarea bună gătită cu pasiune si drag la țară, undeva, de marea frumoasă, de plaja lejeră si de... inocență si simplitate. Toate primite cu un cost foarte mic.

Daca nu deranjez, v-as ruga sa atasati melodia aceasta: http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 . Multumesc.

Trimis de rentea in 16.09.15 10:30:26
Validat / Publicat: 16.09.15 11:10:13

VIZUALIZĂRI: 3207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aici este vedere de la masa Terasei Topaz, de care v-am povestit, Observati, va rog, cat de frumos este, nu?
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[16.09.15 11:11:25]

Foarte bună - & echilibrată! - recomandarea

Paty
    [20.09.18 10:12:49]

Da, îmi aduc aminte review-ul. A cântărit destul de mult în alegerea noastră finală. Şi, cumva, nostalgia asta îmi sună taaaaare familiar.

Cred că ştiu şi terasa (dacă aceea o fi), am ajuns pe acolo întâmplător în plimbările de dimineaţă şi am constatat că grădina lor nu comunică cu cea a Opalului. Adică ar comunica, dar există o poartă care uneori e închisă. Şi cum legile lui Murphy funcţionează de obicei...

Nu am luat masa acolo, dar reţinem recomandarea pentru data viitoare.

Paty
    Alte impresii din această RUBRICĂOpal Hotel [Cap Aurora]: