ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2015
ÎNSCRIS: 24.01.10
SEP-2015

Hotel Yannis - un loc care mi-a bucurat ochii si sufletul

Bun gasit tuturor. As vrea sa va impartasesc de la inceput un secret: anul asta m-am intors la prima mea dragoste mare -Grecia. Stiti cum e cu prima dragoste, ea nu se uita niciodata. Asa a fost si vacanta mea, o mare dragoste reintalnita si de aceea si decizia de a lasa Turcia deoparte pentru a merge in Grecia, tara care m-a fascinat mereu prin peisajele sale: plajele albastre cu stanci si pini cazuti peste mare, culoarea incredibil de albastra a marii si mai ales apa marii limpede si clara asa cum in putine locuri din Turcia am mai vazut.

As vrea in cele ce urmeaza sa va fac o invitatie virtuala la o excursie in Corfu alaturi de mine si pentru asta am sa incep sa va impartasesc momentele de neuitat din vacanta mea in Corfu. Nu stiu cati ma veti putea urmari de la inceput si pana la sfarsit si nu stiu pe cati am sa reusesc sa-i conving ca insula Corfu reprezinta un paradis care neaparat merita vazut. Neaparat.

Da, Corfu, stiu ca suna prea comun acest nume, s-a scris mult, chiar foarte mult, s-a scris frumos, s-a scris mai putin frumos, s-a scris complet, s-a scris cu sufletul, cu toata dragostea care a pornit din adancul inimilor voastre.

Insula Corfu este una, doar una, dar fiecare vacanta este diferita, fiecare a trait altfel zilele de vacanta si le-a vazut diferit si le-a simtit diferit, fiindca oamenii sunt ei insisi diferiti. Eu am sa va povestesc in cele ce urmeaza despre Corfu, insula care m-a fascinat pana in adancul sufletului, am sa va arat insula asa cum am vazut-o eu, prin ochii si sufletul meu. Sunt trairile mele, experientele mele si sunt unice, asa cum au fost si experientele voastre. Si, binenteles, nu le voi uita niciodata.

Imi amintesc acum cu drag de vacanta petrecuta in Corfu care s-a terminat pana nu demult si gandurile ma rascolesc fara incetare. Intr-o zi a lunii ianuarie 2015 aveam pregatiti banii pentru a da avans la un hotel de pe insula Evia, tot in Grecia, printr-o agentie. Exact in acea zi in care trebuia sa dau avansul la banca, primesc un mail de la o alta agentie cu oferta la acest hotel de pe insula Corfu. Era ceva foarte tentant ca pret in primul rand, care pentru o perioada mai mare de 7 nopti era si mai mic, jumatate decat celalalt pentru 7 nopti. Si avea si demipensiune.

Nu am stiut ce sa fac, ce sa aleg si am cerut sfaturile unui prieten, stie el cine (multumesc inca o data) care mi-a spus imediat - ,,nu poti compara Corfu cu Evia, Corfu este mult mai frumoasa, e superba, asa ca nu exista termeni de comparatie! ’’.

Ghiciti continuarea? … in ziua aceea am platit avansul pentru hotelul din insula Corfu. Asa a fost sa fie, sa am adresa de mail deschisa si sa vad mailul inainte de a merge la banca. Dupa, era deja prea tarziu.

Din luna ianuarie 2015 zilele s-au scurs, lunile la fel, ne-am facut bine temele pt. vacanta: am scos de pe internet tot ce ne interesa despre obiectivele turistice, aveam coordonatele GPS, toate informatiile, tot ce trebuia sa stim despre hotel, totul era bine organizat.

Si a venit si ziua plecarii pe insula. Am avut parte de o cazare intermediara excelenta langa Salonic (vezi impresii) unde dupa o noapte de odihna a doua zi am pornit spre Corfu, dar inainte am vizitat pentru cateva ore si frumoasa statiune Parga (vezi impresii)

Din Parga ne-am reintors pe autostrada si dupa putina vreme am ajuns in port la Igoumenitsa de unde am plecat cu ferry spre insula. Am sa va spun mai multe detalii intr-un articol viitor. .

Dupa ce am ajuns pe insula din port am luat-o spre dreapta, spre statiunea Ipsos aflata la o distanta de cca 14 km de port.

La hotel am ajuns usor, fiind ghidati de catre GPS care ne-a dus pana in curtea hotelului. Grozava masinarie si GPS-ul asta!

Localizare :

Coordonate GPS N 39,7003734 / E 19,8381374

Hotelul Yannis se afla in statiunea Ipsos, o frumoasa statiune aflata pe partea estica a insulei.

Hotelul se afla aproape de mare de care o despart cam 200 m, distanta care se parcurge lejer pe jos in 10 min.urcand putin de la plaja un mic deal .

Pretul a fost decisiv pentru noi. In ianuarie ni s-a oferit un pret de 128,3 E de persoana pentru 11 zile, adica 10 nopti, pret in care intra cazarea si masa demipensiune tip bufet. La acest pret incredibil pot spune acum ca am avut o cazare aproape gratuita, eram multumiti daca doar pe cazare am fi dat pretul asta. Unde mai pui ca si mancarea a fost buna si am fost foarte multumiti. Nici acum nu stiu cat a fost reducerea de early booking facuta dar dupa parerea mea cred ca a fost cam de 70 %, asta inseamna deci sa iti rezervi din vreme destinatia de vacanta. Imaginati-va ca toti 3 adulti cati am fost am platit pe vacanta 385 E pentru 11 zile in Corfu cu cazare si 2 mese pe zi.

Caracteristici

La asa pret platit nu aveam cum sa avem mari pretentii si totusi va spun ca hotelul Yannis este un hotel frumos, simplu, curat, un hotel 3 stele care nu ofera lux ci niste camere curate, decente, am avut doar strictul necesar, o baie la fel de simpla, balcon a carui priveliste mi-a incantat ochii si sufletul. Insasi pozitionarea hotelului este una foarte buna, avand privelisti de vis. Hotelul mai detine o piscina exterioara langa care se afla un snack bar unde contra cost se poate servi pizza sau diverse alte meniuri, bauturi, inghetata. Mai sunt 2 zone de parcare, o curte frumoasa, restaurant si o livada de maslini, cactusi si multi leandrii.

Noi am ajuns la hotel intr-o seara de vineri, 28 aug 2015 cand am primit cheia camerei 208. Odata cu aceasta cheie am mai primit o alta cheita mica pt. cutia cu valori pe care am putut sa o folosim gratuit in tot sejurul nostru. In hol langa receptie erau cutiile cu valori, una la fiecare camera. Acolo puteti sa va puneti ce doriti, de la acte, bani, bijuterii.

Ne-am cazat, camera era orientata cu fata spre mare, in stanga se vedea muntele Pantokrator a carui inaltime de 917 m, cea mai mare de pe insula, te indemna la meditatie si profunda relaxare. Ce superb sa vezi zilnic atat muntele cat si marea la un loc, nici ca imi doream ceva mai mult de la balconul nostru.

La camera noastra am avut o problema legata de paturi, noi fiind 3 adulti, camera avea 2 paturi single de adult si un pat de copil, mai scurt, avea cam 1,6 m. Binenteles ca fiica mea si-a ales patul cel mare de la geam urmand sa primesc eu patul cel mic. Neputand sa ma odihnesc bine, a doua zi adica sambata am solicitat o alta camera care ni s-a schimbat fara probleme.

Iata-ne intr-o alta camera tripla, 304, mult mai mare si mai frumoasa, care avea 3 paturi single de adult si era orientata spre munte acum, marea era in dreapta. La amiaza nici soarele nu mai batea direct in balcon, totul era perfect.

Ce aveam in camera : aer conditionat care a fost gratuit, mai aveam telefon, un TV din acela mic suspendat de perete, un minifrigider, fiecare pat avea noptiera lui. Am avut si o masuta de toaleta cu oglinda si uscator de par, un dulap incapator cu umerase, cuverturi pentru anotimpul mai rece si cam atat.

In baie aveam o cabina de dus, suport de prosoape si geam pentru aerisire. Apa calda am avut fara probleme. Am avut zavor atat la geam la baie cat si spre balcon. Totul era simplu, femeia de servici lua gunoiul zilnic, se mai stergea in baie. Prosoapele nu erau atat de albe dar le puteam folosi, ele se schimbau doar daca le lasai pe jos. Este bine sa va aduceti de acasa prosoape.

La baie era lipit un afis pe usa in care se scria sa nu se arunce hartia igienica in vasul de toaleta, stiam asta inca de acasa si ne-am conformat. Pe insula este o probema legata de canalizare si singurul fapt care ne-a deranjat au fost stivele de gunoaie neridicate de multa vreme, care au deranjat din peisaj si cam peste tot am intalnit acest lucru.

,,Cireasa de pe tort ‘’in privinta camerei noastre a fost privelistea oferita de balcon, care a facut sederea la acest hotel extrem de placuta, neasteptat de placuta si relaxanta. Imaginati-va cum e sa te trezesti in fiecare dimineata,sa auzi cocosii cum canta, sa stai in balcon in jurul orei 7 si sa vezi rasaritul de soare, cum se ridica soarele pe cer incet, incet, cu fiecare minut era alta privelistea.

youtu.be/ecsNxKBPZdo

Imaginati-va cum e sa vezi alaturi de mare si muntii, pe ale caror inaltimi zareai casele cocotate pe peretii stancosi aproape verticali, erau ca niste globuri agatate intr-un imens brad verde.

In camera nu stateam decat cand era prea cald afara, in rest plecam dimineata si ne intorceam seara sau cand nu se mai putea sta afara.

Pe tot parcursul sejurului nostru am avut in Corfu 2 dusmani puternici : vremea si timpul. . Acesti dusmani au facut ca multe din obiectivele turistice pregatite minutios de acasa sa trebuiasca sa le taiem din lista. Nu puteam la 37- 38 grade cate erau afara sa urcam pe nu stiu unde sau sa facem plaja, nu se putea. Am fi dorit sa vedem mai multe intr-o zi, dar ori timpul ori caldura sufocanta ne-au oprit.

In curtea hotelului se alfa o piscina draguta cu apa curata, calda, cu sezlonguri si umbrelute in jurul ei, ele sunt gratuite. Piscina se deschide dimineata la ora 9 si se inchide seara la ora 8. Mai sunt si 2 balansoare in care stateam in serile tarzii, pana cand tantarii nemilosi ne goneau spre camera. In curte se poate juca si tenis de masa. Terasa de langa piscina oferea muzica ambientala, era placut.

Tantarii sunt o vesnica problema in Grecia, mergeti pregatiti cu tot ce trebuie, noi am avut aparat pt. priza dar si Autan si a fost bine.

Restaurantul se afla la parter, de la receptie se coboara pe niste scari, practic restaurantul se afla sub receptie. Este dragut, curat, cu muzica ambientala. Pe mese sunt niste fete de masa din hartie de unica folosinta care se arunca dupa fiecare familie, deci este curat. Fiindca noi am avut demipensiune, la micul dejun intre orele 8-10 se puteau servi 2 feluri de mezeluri, 2 feluri de orez fiert si amestecat cu budinca de vanilie, salate, gemuri, miere, unt, cascaval, rosii, 4 feluri de suc, omleta, oua fierte, cereale, lapte, etc. Sa stiti ca micul dejun a fost absolut acelasi in fiecare zi dar noi ne-am descurcat si nu am considerat acest lucru un incovenient, am avut din ce alege si manca de fiecare data. Sunt 2 baieti la restaurant care te servesc la masa cu ceai sau cafea. Seara la cina intre orele 19-21,30 se schimbau felurile de mancare astfel ca in fiecare seara am avut un fel nou : erau salate diverse, salata greceasca, de ton, tzatziki, spaghete cu 2 feluri de sos, 2 feluri de orez, carne de porc, de pui, carnaciori, friptura de pui, o supa, cartofi natur, cartofi prajiti, hamsii prajite si calamari am prins de 2 ori in tot sejurul. Mai sunt prajituri, fructele sunt bucati sau feliate dar gaseai pepene rosu, felii de mar, piersica, jeleuri,struguri. Asadar am mancat bine si am fost multumiti.

Seara nu sunt bauturi incluse in pret decat contra cost. Fiindca la restaurant au pret mai mare, cu bauturile ne-am descurcat ca de fiecare data in Grecia. Am mers la supermarket, ori la LIDL (langa Kerkira, N 39,6303896 / E 19,8845493) unde gaseam bere ieftina si buna, sucuri diverse, bax-ul de apa de 1,5 l cu 1,8 E, dar mergeam si la supermarketul DIELLAS aflat dupa intersectia cu Paleokastritsa, cum mergi spre Kerkira. Deci nu am dat la restaurant bani pe bauturi.

Masina o lasam ori langa receptie unde exista un loc de parcare ori intr-o livada de maslini aflata langa piscina,unde era umbra. Asa ca ne-am descurcat cu toate si sejurul nostru la acest hotel s-a dovedit a fi unul neasteptat de placut si frumos pentru pretul platit.

Si acum sa va spun cateva lucruri si despre plaja, frumoasa plaja din Ipsos.

Faleza este intinsa mult si are de-a lungul ei palmieri care bucura privirea. Plaja are pietricele, destul de deranjante la picioare dar in apa totul este perfect, este numai nisip fin si marea se adanceste treptat, apa a fost calda, minunata, perfecta pentru baie. Singurul dezavantaj pentru multi ar fi soseaua care este exact langa plaja deci practic masinile trec aproape. Dar totul depinde de fiecare dintre voi sa gasiti partea plina a paharului si sa va bucurati de vacanta asa cum am facut noi.

Pe plaja exista sezlonguri si umbrelute care se pot inchiria pe zi, 2 sezlonguri si o umbreluta costa 7,5 E. Noi nu le-am folosit deoarece am venit pregatiti de acasa cu rogojine si umbreluta, asa ca am iesit mult mai ieftin. Tot pe plaja exista un ponton si o zona dedicata sporturilor de apa, poti sa te dai cu salteaua, cu banana, etc. Fata de alte statiuni, Ipsos este frumoasa datorita plajei sale lungi si peisajelor inconjuratoare dar mai ales datorita nisipului fin din apa, ideal pentru balaceala si distractie.

Cam astea am dorit sa vi le spun despre hotelul nostru din Corfu, noi ne-am simtit f. bine aici pentru pretul platit, este un loc linistit, aproape de mare, un loc simplu, curat, un loc pentru cei care iubesc mai mult peisajele din jur, marea, plimbarile si mai putin pun accent pe conditiile de cazare.

Vacante cat mai reusite sa aveti!

Cu drag…

Webmaster, te rog ataseaza aceasta melodie, sa va mearga la suflet tuturor

https://youtu. be/Dgc0HJsHB6c

Trimis de adryana in 15.09.15 20:24:19
Validat / Publicat: 15.09.15 22:55:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[15.09.15 22:03:31]

Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

flaviana77
    [16.09.15 09:55:24]

si am dat punctaj maxim articolului pentru ca pot sa spun Am Fost Acolo si eu in Ipssos.

tare dor imi este de acel minunat loc tare mult mi-as dori sa il revad si poate ca se va si intampla asta nimic nu este imposibil, doar ca pana atunci trebuie sa trecem prin iarna... of de nu ar mai veni iarna...

in fiecare zi treceam pe langa Yannis Hotel, asta pentru ca noi am stat la Jason Hotel si cred ca stii si tu ca era un pic mai sus decat hotelul la care ati stat voi. un loc minunat, cred ca ai citit si tu daca nu cand ai vreme poate citesti ce am scris si eu despre Ipssos si Jason Hotel.

liniste, relaxare, mare superba, ce ai mai putea sa iti doresti?

Corfu, dragoste la prima vedere.

daca nu te superi, cand ai vreme poate imi trimiti si mie in privat la ce agentie ai gasit o asemenea oferta super avantajoasa, multumesc.

adryanaAUTOR REVIEW
    [16.09.15 10:31:26]

@flaviana77, cum sa nu stiu de drumul care ducea in continuare la hotelul vostru? in ultima zi chiar am vrut a merg intr-o mica cercetare dar nu am mai reusit, trebuia sa facem bagajele. Ai vazut si tu cum arata Ipsosul, cat de frumoasa este zona, cu munti, mare, plaja aia intinsa, magazine frumoase. Ma bucur ca imi impartasesti gandurile, voi scrie in continuare ce am vizitat, a fost o vacanta minunata.

@all, dragii mei, am uitat sa spun ceva, aici la hotel Yannis am avut deosebita placere sa o cunosc pe @sunflower, venita cu familia in aceeasi perioada ca si noi. Draga mea colega de pe AFA, @sunflower, ma bucur enorm ca te-am cunoscut, atat pe tine cat si frumoasa ta familie, va imbratisez cu drag si sper sa mai avem ocazia sa ne intalnim la o cana cu vin, la un hotel oriunde in lumea asta, vacante cat mai reusite va doresc tuturor.

gabili
    [16.02.17 20:39:29]

Va rog sa-mi spuneti si mie daca stiti cat de departe este cladirea anexa cu apartamente fata de cladirea hotelului. La acest hotel intentionez sa merg si am rezervat un apartament in cladirea anexa iar astazi spre surprinderea mea am aflat ca sunt 400 metri intre ele.

adryanaAUTOR REVIEW
    [16.02.17 23:52:49]

@gabili: buna, te intreb intai, sigur nu confunzi hotelul? pt ca aici in Corfu la hotel Yannis sunt corpurile de cladire intr-o singur curte, nu stiu sa fie alte corpuri la o asa distanta cum spui tu. Hotel Yannis acesta este si nu mai are alte corpuri in alta parte.

gabili
    [17.02.17 08:36:54]

Pe voucher este scris mare distanta dintre cele 2 cladiri este 400 metri. Asta m-a facut sa pun intrebari si sa refuz momentan rezervarea. Pe google maps apar, in varianta satelit, toate cladirile grupate. Dar intr-o parte mai in colt in partea opusa hotelului este o cladire inconjurata de verdeata, delimitata de aceleasi strazi ca si restul si ca sa ajungi la ea trebuie sa treci prin spatiul verde daca se poate, sau daca nu pe strada pe unde sunt aproape 400 metri. Cladirea are 2 apartamente si este anexa a hotelului. Cel care a scris primul review despre acest hotel se pare ca a stat acolo.

dentest
    [22.02.21 21:01:17]

daca nu te superi, cand ai vreme poate imi trimiti si mie in privat la

ce agentie ai gasit o asemenea oferta super avantajoasa, multumesc.

dentest
    [24.02.21 17:03:02]

draga @adryana:  Am primit un mail in casuta mea postala (cu un raspuns la intrebarea mea, banuiesc) si pt a-l citi trebuie sa dau un click, ceea ce am facut dar nu apare nici un text, nicaieri. Sigur ca nu e nici o urgenta dar voiam doar sa stiu daca mi-ai raspuns sau urmeaza sa scrii mai incolo. Mentionez ca nu sunt prea "tare" in computere deci se poate sa caut aiurea. Oricum eu astep. Iti urez o zi buna.

adryana, dentest, flaviana77, gabili
    Alte impresii din această RUBRICĂYannis Hotel: