ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2015
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Parga - „Comoara venetiana” din Epir.

Va salut, dragi membri AFA!

Pentru Parga am ales un sejur dublu, în perioada 04-18 august, în plin sezon, la un preț de 230 euro de persoană și 500 lei transport.

Drumul cu autocarul a decurs normal, cu mici excepții: un trafic aglomerat în București, pe Sos. Viilor și Sos. Giulgiului, la care se adaugă perioada de așteptare și tranzit la ,,Podul Prieteniei" (orele 19;45-20;20). Prin țara vecină și prietenă, Bulgaria, s-a circulat pe timp de noapte, în mod normal, vama cu Grecia fiind trecută în zori, la ora 04;50. De aici, lejer, pe Egnatia Odos prin Salonic, Imathia, Kozani, Grevena, Ioannina, traversând Munții Pindului și Canionul Vikos până la Igoumenita. Aici, turiștii pentru Corfu s-au îmbarcat pe feribot.

Noi, cei rămași în autocar, ne-am continuat traseul pe șoseaua de coastă care face legătură cu Preveza, la mijlocul acesteia fiind Parga și Ammoudia. Sunt 45 km de mers, cu multă vegetație, iar peisajul este unic. La orele amiezii, pe un soare înnăbușitor, am ajuns în Parga, lângă Stadion, locul de unde ne-a preluat ghidul local, doamna Daniela. Doamna Daniela a sosit după câteva minute bune de întârziere, dar nu din vina ei. A motivat ca s-a ocupat de cazarea turiștilor romani sosiți cu puțin timp înaintea noastră cu două autocare, dar prin altă agenție.

Au fost mici vociferări, mai ales printre turiștii care mergeau în Ammoudia, însă nu cred ca așa trebuie procedat. Nu este bine să începi concediul cu nervi. În sfârșit, în jurul orei 13:30, am primit cheia de la cameră, la Vila Two Brothers. Doamna Daniela ne-a comunicat ora și locul de întâlnire pentru ședința informativa. Așa am aflat ca este reprezentantul local pentru două mari agenții din țară.

Programele opționale merită achiziționate, oferta fiind bogată și variată: a) Excursie de o zi la Meteore (45 euro); b) Excursie de o zi în Albania (50 euro); c) Zagora și Canionul Vikos (40 euro); d) Mituri și râuri/Nekromantoin și Acheron-Styx (30 euro); e) Insulele Ionice (40 euro); f) Paxos, Antipaxos și Peșterile Albastre (25 euro traseul lung și 20 euro traseul scurt); g) Excursie de o zi in Corfu (40 euro). Am optat pentru trei excursii doar: Corfu, Insulele Ionice și Albania. Restul sejurului avea să fie completat prin vizitarea obiectivelor din jurul stațiunii și cât mai multă plajă.

Indiferent de părerea multora, pro sau contra reprezentantului local, doamna Daniela s-a străduit din răsputeri sa-i mulțumească pe toți, să avem un sejur cât mai plăcut.

Ce se poate spune despre Parga? Este un orășel superb, are case viu colorate și lipite una de alta, așezate în trepte sub formă unui Amfiteatru străbătut de străduțe întortocheate și înguste, pavate cu piatră. Dacă treci dintr-un intr-alta ajungi în zona centrală, pe faleza portuara si Esplanada care se întinde de la baza dealului unde se află Castelul Venețian până la Plaja Krioneri.

Un adevărat centru vital al stațiunii în care găsești multe restaurante și taverne, cafenele și baruri, magazine, agenții de turism. În port sunt ancorate vase de croazieră care pleacă în excursiile organizate și taxiboat-urile ce transportă turiștii către plajele Valtos (2 euro/persoană), Lichnos (4 euro/persoană), Sarakiniko (10 euro/persoană).

În această zonă, „Orașul Vechi" cum mai este denumita, este permis accesul vehiculelor sub 3,5 tone. Un trafic infernal, la orice oră, mașini mici și de aprovizionare marfă, scutere și motorete. Cu greu găsești un loc de parcare. Atenție maximă dacă parcați în curbe sau intr-un loc marcat ,,no parking" de către municipalitate. Apar polițiștii și aplica amenda pe parbriz după care ridica numerele mașinii. Am vazut o operațiune de acest gen în față Bisericii Sf. Nicolae.

Urcând pe străduțe vreo 300 metri ajungem la Șoseaua Națională care duce către Preveza și Igoumenita. Aici este partea modernă a orașului, cu multe hoteluri, vile, taverne și magazine. Clădirile mențin influențe venețiene în arhitectură și culoare care se îmbina cu genul cosmopolit de la localuri și magazine.

În fiecare zi, am străbătut pas cu pas micile străduțe și arterele mai mari pentru a mă familiariza cu locurile. Datorită așezării Vilei Two Brothers aveam de coborât 500 metri până în port, trecând pe lângă Biserica Sf. Nicolae și Muzeul Ecleziastic, apoi coborâre pe o străduță aglomerata cu taverne și magazine pe ambele părți. Fiecare străduță din Parga are acces către port și esplanadă.

În Parga există transport local până la Ammoudia, Preveza, Igoumenita și Ioannina, cu ramificații de aici către alte regiuni ale Greciei. Cine dorește poate beneficia de serviciile firmei de Taxi, cu prețuri fixe la călătorie, astfel: Aeroport Preveza (85 euro); Igoumenita (55 euro); Nidri/Lefkada (130 euro); Lefkada Town (110 euro); Aeroport Ioannina (130 euro); Valtos Beach (4 euro); Agios Vasiliki/Lefkada (150 euro); Ai Giannakis Beach (13 euro); Lichnos Beach (7 euro), Sarakiniko Beach (23 euro), Castelul lui Ali Pasa din Anthousa (6 euro); Karavostasi Beach (25 euro); Ammoudia (25 euro). Firma oferă și excursii prin sistemul de închiriere la Sivota (35 euro), Acheron-Styx (35 euro), Nekromantion (25 euro), în Albania (280 euro), la Zalonga (100 euro), Meteore (280 euro), Nicopolis (100 euro).

Parga este stațiunea aglomerata la orice oră, dar după lăsarea serii, pe străduțe și Esplanadă esti om lângă om. Faleză portuara și Esplanada este full, încât ai impresia ca a ieșit poporul chinez la manifestatie.

Cred ca este momentul să pun punct impresiilor despre Parga. Despre obiectivele de vizitat, taverne și plaje doresc să scriu separat. Voi reveni cu impresii și despre excursiile opționale. Puțintică rabdare!

Recomand această stațiune, dar preferabil pentru sejur dublu. Se merită să vedeti tot ce se poate vedea. Numai bine!

Trimis de ovidiuyepi in 14.09.15 11:42:44
Validat / Publicat: 14.09.15 17:07:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Insulă Panagia, locul unde se află Biserică Sf. Fecioare Maria. Fotografie realizată de pe terasa Cafe Barului (Insufle Castle) din curtea Castelului Venețian.

tata123 🔱
[14.09.15 22:36:33]

@ovidiuyepi - Un superbonus pentru un articol plin de informații utile și de actualitate.

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
[15.09.15 08:29:29]

@tata123: Mulțumesc frumos. Numai bine!

adryana
[15.09.15 09:37:13]

frumos sejur intr-un loc de vis, felicitari pentru idee, Parga este intr-adevar minunata.

calatorul
[14.09.16 20:51:03]

@ovidiuyepi: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta la Parga. Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele convingatoare.

Asa cum relatam pe AFA, nu mai reiau, de mai multa vreme obisnuiesc sa prelungesc sejurul la fata locului, daca imi place cazarea, vremea si statiunea. Si de cele mai multe ori am primit de la proprietari reduceri semnificative de preturi, le/am povestit deja. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
[15.09.16 09:17:49]

@calatorul: Mulțumesc mult. Si acum oftez după Parga.

adryana, calatorul, ovidiuyepi, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Parga: