ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2015
ÎNSCRIS: 26.06.13
SEP-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Ghid pentru iesirea din unele situatii neplacute in Roma

Chiar daca pare jenanta, problema gasirii unei toalete in marile orase nu este deloc usoara. Cel putin in Roma chiar este o problema mai ales datorita faptului ca mergem acolo ca sa vizitam zi-lumina pe distante mari. Din cate am vazut de atatea ori, folosirea bailor aferente cafenelelor sau restaurantelor pot duce la discutii penibile.

Am descoperit pe internet un articol super in domeniu, foarte bine structurat si scris de un om chiar documentat. De pe postarea lui am descarcat inclusiv harta Google cu punctele "de interes" in domeniu si lista cu adresele vizate.

LInk-ul este roninrome.com/%20equipmen ... toilets-in-rome. Este in limba engleza dar sunt sigur ca un calator care face parte din grupul nostru stie si putina engleza. Oricum, harta si tabelele sunt perfect folosibile chiar si fara lamuririle generale. Adresele de pe cele doua tabele se pot pune foarte usor in gps sau pe o harta printata ulterior si am rezolvat problema.

Imi exprim speranta ca nu am fost deplasat cu informarea de mai sus dar stiu ca sanatatea este la fel de importanta ca si calatoriile.

Trimis de Albinoium in 13.09.15 21:17:33
    Validat / Publicat: 14.09.15 08:19:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 8638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Si in varianta harta drumuri

webmasterX [14.09.15 08:19:15] »

Un altfel de ''ghid'' însă uneori se poate dovedi foarte util .

Albinoium [14.09.15 09:21:24] »

@webmasterX - Da, cine a tropait pana la epuizare prin marile orase stie ce jale determina vesnica balanta intre sete si figurile lungi ale chelnerilor sau barmanilor cand ii intrebi de baie.

La Paris am intrebat de "sanisette" (toaleta automata) de mi-a venit rau si habar nu aveau. La Madrid dai cu tunul si nu gasesti, la fel si in alte orase. Nu ii inteleg, cand se bazeaza enorm pe turism. Chiar ar fi de un cinism greu de inghitit sa fie intentia de a obliga la consum in localuri pentru a crea "lantul slabiciunilor" lichid - toaleta.

Ar fi de interes si adaugarea de puncte noi, descoperite de alti colegi, eventual tot pe harta, deoarece vorbim de metropole unde nu poti cauta o strada aiurea.

viorica [14.09.15 17:21:06] »

@Albinoium: Si eu m-am lovit de problema asta dar toata lumea tacea malc!!! In Piata Navona am reperat un restaurantsi am mers sageata unde trebuia pana sa comenteze ei, faptul era consumat... In Venetia exista chiar niste sageti indicatoare dar eu nu am vazut vreo toaleta... nu mi-am pus mintea sa lamuresc... oricum am rabdat de sete...

De curat m-am intors de la istanbul... alta viata la capitolul asta... e drept ca au wc turcesti dar sunt igenizate si costa 1try

Albinoium [14.09.15 20:20:14] »

@viorica - Chiar nu este o gluma existand riscul unor probleme de sanatate iar falsa pudoare nu mai este la moda demult.

Intre timp, am descoperit o aplicatie pe Play Google, pentru Android, numita Toilet finder (cea cu doua siluete, nu cu una) destul de buna. Avantajul este ca se pot adauga punctele unde se afla toalete cand esti in acele puncte si raman pe harta. Romanul vad ca nu prea a pus multe dar poate cei de prin alte tari au umplut baza de date. Merita vazuta si incercata pe telefon sau tableta.

marina27 [13.01.16 19:53:51] »

Am citit impresiile postate de dvs si le consider fff utile.

Cred ca v-ati cazat in acceiasi locatie pe care am ales-o si eu la roma viviana pizzardi???

Daca e asa e bine?

Daca nu imi puteti spune unde v-ati cazat?

Suntem ca si dvs dornici de a vedea si a cheltui cu cap.

o seara buna

am retinut si impresii Florenta

webmaster26 [27.01.16 17:13:13] »

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită la Roma, ROMA" (nou-creată pe sait)

Albinoium, marina27, viorica
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Roma: