ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2015
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
SEP-2015
colegi

O masă caldă pe o vreme rece la restaurantul cabanei Piatra Arsă

Toamna devreme pe platoul Bucegilor. M-am aflat acolo nu în excursie, ci cu oarece treburi... Când am urcat (spre Coștila), vremea era (încă) frumoasă, dar a doua zi dimineață, ne-a întâmpinat cu viscol și ceață (mă rog, nor de fapt, dar umblând prin el... așa se vede). Din cauza volumului mare de muncă și a timpului relativ scurt avut la dispoziție, am mâncat timp de o zi doar „din traistă”, așadar atunci când am reușit să revenim în condiții de vreme rea de pe vârf, abia așteptam să intrăm și să punem ceva cald în stomacurile noastre...

La ora aia eram cam singurii clienți din restaurant, așa că nu a fost o problemă să vină cineva imediat la noi și să ne ia comanda.

Am început cu o cafea, urmată de o ciorbă pentru fiecare (de burtă, de vită, de perișoare), la care am mai cerut și ardei iuți (am primit unii murați!) și smântână. Porțiile enorme, eu unul n-am putut termina tot, deși am fost educat să nu las nimic în farfurie. Dar dacă făceam asta, felul doi n-ar mai fi avut loc...

Iar la felul doi am luat un grătar de porc cu cartofi piure, altul cu cartofi pai, iar al treilea a dorit o porție de bulz „specialitatea casei”. Porțiile tot mari, mâncarea bună, servită repede, așa că nu peste mult timp am putut reporni la drum cu „bateriile” încărcate și am reușit să ajung înainte să se întunece de tot la Sinaia.

Nu am primit bon fiscal, dar nota de plată nu a inclus și data, așa că... Și pentru cât am mâncat, nici nu mi s-a părut un preț mare.

Din partea mea - îi recomand.

Trimis de Dragoș_MD in 13.09.15 00:28:24
Validat / Publicat: 13.09.15 07:04:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 2360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Restaurantul cabanei Piatra Arsă - bulzul „casei”

Dan&Ema
[13.09.15 12:46:44]

La Piatra Arsa am mancat si eu de cateva ori la viata mea si a fost ok. Momentele respective sunt insa destul de in urma pe axa timpului dar iata ca ele confirma impresiile tale

dorgo
[13.09.15 13:41:36]

@Dragos, Nush ce sa zic, ciorbele si cartofii prajiti sunt de 900 de puncte dar gratarul e cam mic, doar de 450 puncte. Sorry!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[13.09.15 16:20:00]

Mi se pare că au mai evoluat. Da' e drept, ultima oară am fost acolo prin 1980, la un revelion. Și a doua zi am cam avut probleme la stomac din pricina mâncării (rebusistic vorbind) deosebit de bune!

Mulțam de vizite.

mogly
[14.09.15 23:54:28]

@Dragos - Am fost si eu la Piatra Arsa in anul cand am implinit 18 ani. Si atunci era frumos iar peisajul superb, am urcat pana la Omul pe jos, alte vremuri.

Apropo si pozele astea mi-au transmit ceva, o pofta de ciorba calda si buna.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[24.09.15 09:34:41]

Am ajuns din nou la ei la doar o săptămână distanță, pe 18 septembrie. Început de week-end, vreme bună, aproape toate mesele ocupate. Am cerut exact aceleași produse, serviciul a fost ceva mai încet (aglomerația, deh!) dar totul a fost OK. Am primit inclusiv bon fiscal de data asta.

Dan&Ema, dorgo, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bucegi? :