ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2015
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 26.07.13
SEP-2015

Pensiunea Corbul si Soimul - un loc de poveste

Am avut privilegiul sa petrec un week end in acest loc alaturi de un grup de prieteni la inceputul acestei toamne.

Fiecare loc isi are povestea lui dar din pacate povestea acestor doua pensiuni nu am reusit sa o aflu in totalitate. Cert este ca acum aproape zece ani o familie de oameni de afaceri din Piatra Neamt si-au dorit un loc al lor undeva in inima muntelui pe care sa-l amenajeze dupa gustul lor si pentru sufletul lor.

Au ales cu mare grija locul si s-au apucat de treaba. Au construit prima pensiune Corbul actualmente unitate clasificata la trei stele. Aceasta pensiune dispune de un parter rezervat zonei de zi si un etaj dotat cu trei dormitoare.

La parter se afla o zona de living destul de generoasa si o bucatarie open space. Livingul este dotat numai cu mobilier din lemn masiv de cea mai buna calitate. In zona de bucatarie gasim absolut toate ustensilele care nu trebuie sa lipseasca dintr-un astfel de loc. Din living se iese pe o terasa dotata de asemenea cu mobilier (combinatie lemn cu metal) de unde se poate admira o priveliste de vis.

La etaj se gasesc doua dormitoare cu pat matrimonial si unul cu pat single in asa fel incat capacitatea de cazare a acestei pensiuni este de cinci locuri.

Mai departe povestea nu o cunosc dar variantele nu ar putea fi decat doua : fie prima pensiune s-a dovedit a fi prea mica pentru familia respectiva si eventual pentru prietenii lor fie oamenii si-au propus sa faca si un mic business. Cert este ca in cea de-a doua etapa a aparut si pensiunea Soimul,

Aceasta pensiune este clasificata la patru stele si este mult mai mare decat prima.

La demisolul aceste pensiuni se afla o bucatarie dotata de asemenea la cele mai inalte standarde, spatii tehnice dar si o zona de relaxare care cuprinde un jacuzzi de dimensiuni impresionante si o sauna.

La parter se afla zona de zi foarte generoasa (noi am fost 17 si nu ne-am simtit inghesuiti) o terasa de asemenea foarte mare si doua dormitoare.

Etajul mai cuprinde inca trei dormitoare care in final duc capacitatea de cazare a acestei vile la 11 locuri.

Cred ca deja nu mai are rost sa va scriu despre calitatea mobilierului, despre sistemul audio sau despre atmosfera din jurul semineului (chiar si acum la inceput de toamna)

Spatiul destinat celor doua pensiuni este unul imens de cca 2 hectare. Dincolo de foarte multa vegetatie este amenajat un teren pentru tenis de camp, un soi de iaz in miniatura (caruia sincer sa fiu nu i-am inteles rostul) foisoare de asemenea dotate cu mobilier pentru servit masa si bineinteles doua gratare dintre care unul acoperit.

Din punctul meu de vedere locatia este una intr-adevar cu totul si cu totul speciala. Dincolo de frumusetea si spectaculozitatea locului totul este amenajat cu foarte mult bun gust si cu obiecte de cea mai buna calitate.

Sunt convins ca daca aceasta locatie ar fi promovata ar fi plin mereu de turisti dar s-ar parea ca nu acesta este scopul proprietarilor.

Trimis de baron in 11.09.15 19:45:32
Validat / Publicat: 11.09.15 21:32:03

VIZUALIZĂRI: 3058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baron); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.09.15 20:55:57]

Dacă ai câteva fotografii de pe acolo realizate de tine, acestea ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=4054

[11.09.15 20:57:40]

[11.09.15 22:15:42]

@baron - Am înteles că e vorba de două unități de cazare (Corbul 3 și Șoimul 4 stele) administrate de aceeași persoană.

Ce n-am înteles - și ne ajută pentru o mai bună organizare a siteului - sunt următoarele :

1. Ați beneficiat si notat Corbul sau Șoimul?

După numarul locurilor de cazare eu înclin să zic Șoimul!

2. Facilitățile sunt la comun indiferent de vila unde se cazează turistul? Adică, cel de la Corbul face baie in Jacuzzi la Șoimul, folosește terenul de sport de la Șoimul, bucătăria? Sau fiecare ce plătește aia primește ?

3. Prețul cazării este același și la Corbu și la Șoimul?

Mulțumesc!

[12.09.15 09:08:18]

@webmasterX - Imi pare rau dar imi lipseste aceasta pasiune. Cand sunt si copiii cu noi se ocupa ei de fotografii dar acum nu au fost.

[12.09.15 09:15:37]

@webmaster21 - Coordonatele corecte ar fi 46,999588 respectiv 25,931304 fixate pentru accesul principal in curtea celor doua pensiuni. (pe google maps-earth se vede foarte bine terenul de tenis care este mai jos de cele doua pensiuni)

Accesul auto se face pe drumul catre Izvorul Muntelui care ocoleste foarte mult. Practic am facut cam 10 min cu masina iar la o plimbare in Durau mergand pe jos am iesit undeva in zona Hotel Cascada intr-un timp mai scurt.

[12.09.15 09:27:36]

@webmasterX -1 Nu stiu daca regulamentul permite dar am notat ambele locatii. Practic de dormit am dormit in Corbul dar majoritatea timpului am petrecut-o fie in curte fie impreuna cu restul grupului la Soimul.

2 Noi am fost un grup si cu siguranta am avut acces la toate facilitatile de la ambele pensiuni. In alte conditii daca esti cazat la Corbul si la Soimul este alt grup mi se pare destul de ciudat sa mergi peste ceilalti la jacuzzi sau la sauna dar terenul de tenis cu siguranta il poti folosi, la fel si foisoarele deoarece se afla in curtea comuna.

3 Am avut un organizator care a negociat cu proprietarii pretul total pentru ambele locatii. Nu stiu care este pretul pentru inchirierea separata a pensiunilor.

calatorul
[21.10.15 15:28:56]

INteresant, multumim pentru informatii, poate si niste poze ar ajuta sa ne mai lamurim putin.

[22.10.15 09:14:52]

@calatorul50 - Nu-mi place nici sa ma pozez dar nici sa fac poze la altii. Poate este putin ciudat dar pur si simplu imi lipseste aceasta pasiune. Cu siguranta prietenii cu care am fost au facut poze si voi incerca sa remediez problema.

baron, calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Șoimul și Corbul: