ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2015
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 26.07.13
SEP-2015

Extrem de nemulțumit

Durau - locul unde timpul sta in loc

Am avut ocazia sa petrec un week-end impreuna cu un grup de prieteni in prima saptamana de toamna in statiunea Durau.

Fiind din Iasi de fiecare data cand am planificat un week end pe fuga am avut de ales intre dou variante: Bucovina si zona Neamt. Din pacate cea de a doua varianta a devenit o optiune foarte rara deoarece aici nu se intampla nimic,

Din punct de vedere al frumusetii cadrului natural aceasta statiune este mult peste alte statiuni care sunt insa asaltate de turisti. Practic in Durau te afli in inima muntelui si nu ai nevoie decat sa ridici capul pentru a admira crestele semete ale Ceahlaului si padurile pline de brazi. Dar ce folos de existenta acestui cadru natural feeric daca investitiile in turism sunt aproape zero.

Retrocedarile facute haotic mai ales catre manastirile din zona au facut ca aceasta statiune sa ramana mult in urma altora. Putinii investitori dispusi sa-si cheltuie banii in acest loc au fugit cred in primul rand datorita acestei politici complet gresite. Unitatile de cazare unele dintre ele abandonate si aflate intr-o stare avansata de degradare indica clar faptul ca lucrurile nu se misca.

Fata de ultima mea vizita facuta in aceasta statiune (cred ca acum 4-5 ani) am constatat ca nu s-a schimbat nimic: aceeasi caini vagabonzi care stapanesc chiar zona centrala, aceleasi spatii comerciale parasite si aceleasi tarabe cu marfa de doi lei de la care chiar nu stiu daca mai cumpara cineva.

Practic daca nu ti-ai propus sa urci pe munte sau daca nu ai venit pentru un gratar cu un grup de prieteni in Duaru ai toate sansele sa mori de plictiseala intr-o singura zi.

Ca si varianta de petrecerea timpului liber mai era candva un traseu de parcurs cu masina catre Izvorul Muntelui. Acest traseu a fost reabilitat dar a fost facut atat de bine incat eu mi-am promis sa nu mai merg niciodata pe el. La mai putin de un an dupa ce a fost dat in folosinta arata ca dupa bombardament. Drumul serpuieste numai prin padure si pe munte pe o distanta de circa 20km dar daca iti faci curaj sa-l parcurgi cu masina la celalalt capat trebuie sa te astepte cineva cu o sacosa de bucse, pivoti etc.

Am parasit Duraul pe de-o parte dezamagit de ceea ce am gasit in statiune dar pe de alta parte bucuros de locatia deosebita de cazare despre care voi posta cat de curand impresii.

Trimis de baron in 11.09.15 19:12:15
Validat / Publicat: 11.09.15 21:29:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DURĂU.

VIZUALIZĂRI: 3045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baron); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [11.09.15 19:40:27] »

Dacă ai câteva fotografii de pe acolo realizate de tine, acestea ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=7157

Qvadratvus [08.10.15 19:19:18] »

Am câteva ceva de spus:

- Traseul Durău -Izvorul Muntelui nu a fost reabilitat în mod real după 1989 (informația cu reabilitarea e o păcăleală). Singurul lucru care s-a făcut, a fost să se redeschidă traseul după plombarea unor alunecări de teren și în câteva locuri să se mai niveleze cîte o groapă care depășea în adâncime craterele selenare. În plus traseul a fost redeschis în urmă cu veo 7 ani, nu în urmă cu 1 an

- De curiozitate, ce unități de cazare aflate într-o stare avansată de degradare ați văzut, că eu am fost ultima dată acolo acum aproape 2 luni și mie nu mi-au sărit în ochi?

- Nici spații comerciale părăsite nu prea am văzut, dar ce-i drept era încă în plin sezon.

baron [10.10.15 18:52:23] »

@Qvadratvus - Din punctul meu de vedere rolul acestui forum este acela de a veni unul in folosul celuilalt prin impresiile pe care le postam si in nici-un caz acela de a crea polemici. Va marturisesc faptul ca 100% sunt iesean dar o parte din sufletul meu se afla in zona Neamtului: sotia este de linga Piatra Neamt, socrii sunt in continuare la doi pasi de Piatra Neamt, cumnatii si nepoata sunt in Piatra Neamt si nu in ultimul rand un grup destul de mare de prieteni cu care am petrecut multe seri memorabile la Izvorul Muntelui dar si la Durau sunt tot din Piatra Neamt. In concluzie nu aveam nici-un motiv sa arun aiurea cu noroi in cei din aceasta zona care imi este atat de draga. Imi mentin si-mi sustin parerea: fata de potentialul imens reprezentat de aceasta zona pot sa spun ca pe axa Izvorul Muntelui -Durau nu s-a facut in ultimii 20 ani mai nimic.

1. Referitor la traseu este posibil sa aveti dreptate. Eu am stiut ca a fost inchis si am banuit ca in momentul in care a fost redeschis dupa multi ani a fost reabilitat si nu doar plombat. Mi se pare si mai grav faptul ca in ultimii 25 ani nu s-a gandit nimeni sa redea turistilor acest traseu deosebit

2. Cu siguranta ati trecut macar pe langa una din acele cladiri. Este un hotel situat ceva mai jos de Hotel Bistrita care nici macar ferestre nu mai are. Probabil ca si fostul hotel Nova situat langa Bradul va avea aceeasi soarta daca nu se va investi curand in el.

3. Intr-unul din blocurile vechi din centrul statiunii, la parter, pe fatada dinspre strada principala, se afla un spatiu comercial destul de mare in functiune dar pe laterala dreapta sunt cel putin doua spatii inchise si cu anunt "de vanzare"

Qvadratvus [11.10.15 15:37:32] »

Problema este de a prezenta corect situația. Vă dau exemplu de formulări ale dv. din rewiew, care sugerează altceva decât realitatea:

* "Investițiile în turism sunt aproape zero".

Fals, există investiții în stațiune în turism, dar sunt semnificativ mai reduse ca în alte părți. În nici un caz nu sunt "aproape zero"

* "Unitățile de cazare unele dintre ele abandonate și aflate într-o stare avansată de degradare".

Nu "unele dintre ele" ci doar câteva... (cam vreo 3, din care doar 2 sunt "într-o stare avansată de degradare").

* "Aceeași câini vagabonzi care stăpanesc chiar zona centrală, aceleași spații comerciale părăsite".

Sunt doar pe ici pe colo spații comerciale părăsite, nu putem generaliza. Câini vagabonzi există uneori, dar în nici un caz nu "stăpânesc"

Sunt convins că rewiewul dv. e scris sub impresia dezamăgirii, dar în sine pare să înfățișeaze o realitate puțin adaptată, prin extragerea din context a aspectelor negative și îngroșarea lor.

Personal sunt de acord cu dv. în ceea ce privește potențialul neexploatat al stațiunii, încremenirea în proiecte, decalajul de aproape 2 decenii, proasta gestiune și titlul articolului - sugestiv pentru situația existentă pe plan local. Mai adaug și existența unor piedici administrative consistente pentru dezvoltarea locației, dezinteresul vădit al diriguitorilor județului precum și lipsa unei viziuni pentru viitor, alături de prețurile nejustificat de mari pentru ce se oferă.

De fapt în zona Neamțului, singura zonă care "merge" din punct de vedere turistic este cea limitrofă orașului Târgu-Neamț, în rest - la nivel macro, sunt cam aceleași probleme ca cele întâlnite de dv. în Durău.

ccbg [16.10.15 21:43:28] »

N-as vrea sa gresesc, dar presupun ca e vorba in articolul dvs despre drumul 155f. Am facut greseala sa intru pe el saptamana trecuta, la sapte seara, mergand spre o pensiune in Durau. Nu am vazut in viata mea un drum asa de prost, cu atatea gropi si atat de adanci si pline cu apa. Nu am vazut nimic in jur pentru ca intunericul si ceata s-au instalat rapid si eram atat de concentrata sa nu agat numarul masinii Peugeot 407 cu care eram, foarte nepotrivita, si sa nu ies in décor pentru ca nu se vedea incotro se indrepta drumul. Am incercat sa-mi imaginez ce-si spun in contiinta lor cei care administreaza acel drum, stiind ca nu e un drum despre care sa nu stie prea multi si ca turisti din toata tara sau din afara trec pe acolo.

Am ras la umorul autorului, dar in seara aceea am trecut o cumpana serioasa, iar proprieratul pensiunii mi-a zis ca dansul, barbat, nici ziua nu are curaj sa treaca cu masina pe acel drum.

baron, ccbg, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Durăul şi Muntele Ceahlău: