ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2014

Oroshaza - Gyoparosfurdo

Toamna, extrasezon, timp urit cu ploaie, am decis sa mergem pentru citeva zile la bai termale in apropiere adica in Ungaria, trebuia ales ceva unde sa ai ce face motivul fiind timpul destul de urit cu ploaie, din tot sejurul jumate din timp a plouat mocaneste adica fara oprire ca toamna cind incepe si nu se mai opreste.

Am ales Gyoparosfurdo statiune cu bai termale, alegerea a fost facuta pe principiul... bai termale... si pe urma distractie.

Trebuie sa justific si motivul alegerii - categoria de virsta adica 60+, cine se incadreaza la aceasta categorie mai merge si la bai termale, cred ca in unele cazuri e valabil si la 50+, mai demult era doar categoria 50+ acum vad ca s-a avansat, ca e de bine sau nu las pe altii sa spuna.

Oroshaza - Gyoparosfurdo

Pentru cei din vestul tarii e o destinatie destul de apropiata, din Timisoara cu masina iesire pe la Cenad, se fac cam 2 ore hai maxim 2,5 dar se poate si mai repede.

Din centrul orasului Oroshaza pina in statiune sunt aprox 3 km, sunt indicatoare, se ajunge linga gara Gyoparos si se face la stinga spre locul unde se intra la bai.

Linga bai este loc de parcare cu plata, cine nu doreste cu plata poate lasa masina la intrare adica nu face stinga spre bai ci face dreapta si lasa masina in parcarea fara plata si merge pe jos pina la bai 10 minute.

Am fost si cu masina si cu trenul.

Daca eu ma incadrez la seniori ca si virsta asta nu inseamna ca cei mai tineri nu au ce face aici.

La intrare dupa ce platiti biletul de intrare in functie de ce fel de bilet doriti, info gasiti aici gyoparosfurdo-oroshaza.hu ... urdo/gyogyfurdo adica adult, pensionar, familie cu copii, mergeti la zona de garderopa si reveniti la intrare.

Imediat dupa ce sunteti in zona aia de iesire dupa ce ati platit la dreapta e zona cu piscina cu bai termale, la stinga aquaparcul si inainte spre iesire spre exterior zona cea mai extinsa unde sunt strandurile exterioare si lacul si o zona foarte mare cu parc si tot felu de locuri amenajate pentru relax, adica banci si foisoare unde foarte multi turisti servesc masa la pachet adusa de acasa.

Imediat la intrare este si un restaurant, un fel de impinge tava unde se serveste masa.

Baile termala (pentru astea am venit aici) acolo mergeam in fiecare zi prima data aprox 30 maxim 40 minute pe urma la aquaparc si la final inainte de iesire din nou la termal maxim 30 minute.

La aquaparc sunt mai multe piscine, imediat la intrare este piscina cu apa calda (nu termala) pentru copii mici pe urma piscina cu apa termala adulti si celelate piscine cu apa calda cu tot felul de amenajari ca la aquaparc, sus la etaj un bar si linga un spatiu mare de joaca pentru copii, asa ca Gyoparosfurdo nu e... doar... pentru cei ce vor la bai termale.

Zona de saune e deosebita dar se plateste separat, info gasiti mai sus pe site.

Daca iesiti afara adica spre parc gasiti mai multe bazine si multe alte locuri de recreere inclusiv plimbari cu barca pe lac.

Am avut cazare la un hotel foarte aproape de bai si pe urma m-am mutat la o pensiune la 5 minute de bai, era extrasezon, am mers fara rezervare tinind cont ca nu era sezon, la hotelul unde am ajuns era un afis pe usa cu un nr de telefon din Romania si unul din Ungaria, am sunat la tel in Romania si am spus ca sunt in fata hotelului si nu e nimeni acolo, a spus sa astept si in 5 minute a aparut cineva si asa am ramas la acel hotel 3 nopti, am fost in prima zi doar noi doi in tot hotelul.

Cazare in zona

Sunt doua hoteluri, unul de 3* si unul de lux de 4* linga bai care au culoar direct de acces spre bai, mai sunt citeva hoteluri in statiune si mai multe pensiuni, indicat e sa va cazati in zona asta nu in Oroshaza care e la 3 - 4 km distanta.

Tot ce tine de distractie si relaxare e in interiorul aquaparcului, seara dupa inchidere nu mai aveti ce face in exterior, eventual vara o plimbare in jurul lacului dar atit, imediat linga intrare la aquaparc este singurul magazin alimentar unde gasiti de toate dar deschis doar de la 7 la 15.

Daca vreti magazine Penny si Tesco sunt la 3 - 4 km.

Vineri si simbata seara aquaparcul e deschis pina la ora 24.

Pot sa spun ca baile facute aici adica la piscina cu apa termala, chiar am simtit ca am fost la bai, adica am simtit ca au ajutat.

Sunt si unele contraindicatii le gasiti pe site.

Am mai fost la bai in Ungaria unele termale altele... mai putin termale... dar mai laudate ca astea.

Intr-un top al bailor termale din Ungaria pe primul loc este Heviz si pe locul doi ar fi Gyoparosfurdo si pe urma celelalte, multe din celelalte sunt mai mult de agrement.

Acum diferenta dintre Gyoparosfurdo - Gyula (Jula pe romaneste) - Hajduszoboszlo - Szeged - Mako ca sa le pun doar pe astea mai apropiate de Romania.

La Gyoparosfurdo poti sa spui cu adevarat ca ai fost la bai termale, si la celelalte dar cu mai putin efect dar cu mai multa reclama.

In toate celelalte ai ce sa faci seara adica ai unde iesii pe cind aici mai putin cu distractia in exterior, asa ca daca doriti citeva zile aici trebuie tinut cont de cele spuse mai sus.

Pentru multii acest loc este unul banal poate si datorita pozitionarii mai la o parte de traseele consacrate, pentru mine e o destinatie pusa pe lista de mai mult timp, am fost de mai multe ori aici.

La un moment dat acest fel de vacanta devine si util nu numai relaxant.

Aviz amatorilor de asa ceva adica 60+ si de ce nu si... 50+

Trimis de Nicu in 10.09.15 21:48:45
Validat / Publicat: 11.09.15 09:42:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Aquaparcul

[11.09.15 09:42:03]

@Nicu -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Aurici
[11.09.15 17:02:36]

@Nicu -

La un moment dat acest fel de vacanta devine si util nu numai relaxant

Util, util. Si noi am inceput sa vorbim despre asta. Nu de alta dar vrem sa ne tina oasele si picioarele cat mai mult cu putinta ca sa ne putem plimba. Asa ca ne-am propus deocamdata preventiv dar sa vedem daca se si concretizeaza ca pana nu ne doare ceva o sa tot amanam. Dar si cand o fi sa alegem avem de unde.

NicuAUTOR REVIEW
[11.09.15 18:16:55]

Bucurestenii nu merg la bai in Ungaria, au Bulgaria mai aproape, noi astia mai de la vest suntem cam departe de mare si de Bulgaria asa ca neavind mare mai aproape

... trebuie sa mergem undeva...

La bai in Ugaria

Daca ai mers o data acolo (oriunde) pe urma te tot duci, cei care totusi merg la bai in hu si sunt din zona Bucuresti sunt foarte putini.

Si cei din vest merg in general in zonele cunoscute si cu reclama cel mai mult la Gyula si Hajduszoboszlo si mai nou timisorenii si aradenii si la Mako.

La Oroshaza nu cred sa ajunga curind vreun turist din Bucuresti, nu e pe traseul cunoscut spre Budapesta, e cumva mai lateral si e si o destinatie putin cunoscuta.

Poate doar cind trece la categoria de virsta 60+ si spune... Hai sa mergem si noi la bai termale... ca la bai dealelalte am tot fost.

Aurici
[11.09.15 21:39:55]

@Nicu - Eiii, nu este chiar asa. Am fost la Baile Szechenyi in Budapesta si la baile din pestera de la Miskolctapolca. Acuma este adevarat si ca pentru cei din Bucuresti nu prea sunt la indemana baile termale din Ungaria din cauza distantei. Dar cand or striga oasele la noi, ia sa vedeti ce dam de ele.

NicuAUTOR REVIEW
[12.03.16 12:46:21]

Promotie pentru turistii romani la Oroshaza la bai, cumperi un bilet de intrare la Gyoparosfurdo si primesti inca unul gratis.

Pret intreg 2200 forinti cam 32 lei, la pretul asta intra doua persoane, bilet valabil toata ziua.

Valabil pina la 31 martie.

Oroshaza e destul de aproape de vama Cenad sau Nadlac, eu am fost de mai multe ori la bai aici.

Aurici, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyoparosfurdo Oroshaza: