ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2015
AUG-2015

Irish House - O terasa decenta la preturi medii

Restaurant- terasa Irish House – Sinaia

Localizare: bd. Carol I nr. 18, Sinaia, Prahova, www.Irishhouse.ro

La adresa mentionata mai sus se afla hotelul cu parcare proprie, restaurantul-terasa din Sinaia si in imediata apropiere la 10 m pe str. Aosta autoservirea cu numele Mihaela’s care face parte din acest lant.

Firma mai detine un restaurant mare unde se organizeaza si evenimente precum nunti, botezuri si alte cumetrii in Comarnic si de asemenea un restaurant-pizzerie in Busteni.

In Sinaia locatia este absolut centrala asa incat orice turist o poate depista usor.

Trecand prin Sinaia care in treacat fie spus caci in ultimul timp s-a scris detailat, obiectiv si frumos ramane statiunea cea mai reprezentativa, eleganta, cosmopolita si bine gospodarita a Vaii Prahovei am oprit pentru o scurta vizita dar si pentru a lua masa intr-o zi frumoasa de vara. Restaurantul aflandu-se la “strada” si fiind foarte bine semnalizat ne-am hotarat sa facem un scurt popas pentru masa de pranz.

Bineinteles ca am ales terasa acoperita din loc in loc cu umbrele generoase pentru asigurarea umbrei atat de cautate in zilele calde ale verii dar si pentru ca am fost invitati cu amabilitate inca de la intrare sa consultam meniul si sa luam loc la masa. Mesele sunt de diferite dimensiuni de la 4-8-10 persoane insa daca vin familii mai numeroase se pot face permutari in asa fel incat sa se organizeze o masa la care sa se aseze intreaga familie. Am citit de curand rew. unui user nemultumit pentru faptul ca nu a avut permisiunea de a unii mai multe mese asa incat sa incapa un grup mai mare. Ce sa spun? poate intradevar s-a lovit de un ospatar/sef de sala ceva mai putin politicos, poate grupul era mai mare si incomod de asezat pentru ceilalti turisti, sau poate tonul face muzica, sau… ”vorba” consacrata ghinion de nesansa. Mesele si scaunele sunt de lemn, comode si bine intretinute.

Grupul sanitar, aflat la parter, sub terasa era in renovare, curat si decent insa nu se ridica la nivelul unei locatii cu pretentii. Modest, prea modest chiar….

Terasa are propriul bar de unde se servesc bauturile care sunt aduse imediat la masa.

Mancarea este adusa de ospatari din cladirea restaurantului care se afla alaturi de hotel in acest sens ospatarii facand miscare urcand si cobarand scarile terasei. Cam incomod zic eu insa cum “miscarea” este recomandata gandesc ca ospatarii stiu ce ii asteapta atunci cand se angajeaza la sportul respectiv.

Oferta momentului era o halba de bere Silva la doua pizze comandate.

In meniul prezentat am vazut cateva preparate cu specific irlandez precum:

“Deliciul reginei” constand in rulada din piept de pui cu sos irlandez, legume mexicane si orez, “Deliciul regelui” muschi de vita pe cruton cu sos, broccoli, legume mexicane si piure de cartofi. Nu am avut curajul experimentarii acestor “mancaruri specific irlandeze” poate si gandindu-ma la “legatura” ciudata intre un sos irlandez si legumele mexicane…. Poate trebuia sa dau dovada de mai mult curaj in alegerea unor”ficatei Dublin” in bacon cu sos tartar sau a unui “snitel Irish house” din piept de pui cu cascaval, sunca presata in sos brun, dar desi nu sunt conservatoare si imi plac experientele culinare, ne-am intors la binecunoscuta si romaneasca ciorbita de legume si ciorbita de vacuta drese cu smantana si ardei iute si la clasicile sarmalute in foi de varza, servite impecabil cu mamaliguta, ardei iute si smantana precum si la pieptul de pui la gratar cu mujdei de usturoi. Toate au fost foarte bine pregatite, frumos prezentate dar mai ales gustoase. Fara repros. Experientele “irlandeze” le-am lasat pe data viitoare.

Preturile nu sunt mari dar nici mici, medii as spune, acum se stie ca aceste aprecieri sunt subiective.

Servirea a fost prompta si civilizata, tratata cu atentie. Debarasarea meselor se facea de catre orice ospatar nu numai cel arondat mesei respective care trecea pe langa masa.

Terasa despre care am vorbit este una fara mari pretentii, este insa curata, civilizata si servirea este foarte buna. Daca sunteti in trecere prin Sinaia si nu sunteti foarte pretentiosi puteti lua aici o masa buna, intr-o atmosfera placuta la preturi decente pentru zona unei statiuni deosebite precum Sinaia.

Vacante frumoase tuturor.

Trimis de amero in 10.09.15 18:02:58
Validat / Publicat: 10.09.15 19:18:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 vecinatatea terasei, chiar centrul localitatii

Michi
[10.09.15 23:56:41]

Absolut corect la irish ş înantru şi pe terasă. Am fost de două ori şi am mâncat bine şi acceptabil spre deosebire de Arcada

ameroAUTOR REVIEW
[11.09.15 06:53:22]

@Michi - multumesc ptr. vizita, da terasa este in limite civilizate

makuy*
[15.09.15 14:19:11]

@amero - Irish House este și preferata mea, in Sinaia.

Un lucru l-am considerat discriminator: Deliciul reginei este la jumătate din prețul Deliciului regelui. Păi, se poate?

ameroAUTOR REVIEW
[15.09.15 17:10:17]

@makuy - multumesc ptr. vizita, nu stiu cum este cu... deliciile, dar suna a discriminare, nu?!!! data viitoare voi incerca si deliciile sa am sa "constat" discriminarea

Anais23
[11.02.17 20:07:19]

Aceeași situație era si la autoservirea Mihaela's in august 2015.

Angajați care te determinau printr o atitudine de superioritate, sa nu mai calci pe acolo. Doamna blondă care incasa era parcă desprinsă din filmele de groaza. Nu am înțeles angajații sunt plătiți pentru cat de "bine" se ceartă cu turiștii si pentru cum ii umilesc??

Si din discuția purtată cu seful de unitate, am sesizat un acord total cu atitudinea de precupeata a cucoanei.

Sper ca din august 2015 s au mai schimbat lucrurile. Oricum, ca sa nu risc sa mi stric concediul, daca mai ajung in zona, nu mai calc in viața mea pe acolo.

Atunci am înțeles de ce majoritatea românilor aleg sa meargă în concediu in străinătate.

amero, makuy*, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: