ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JAN-2010

Intre castelul Bratislava si orasul vechi

Peter Stasak - "Usta sladke od vina"

Data fiind distanta mica dintre Viena si Bratislava, aproximativ 60 de kilometri si faimei de care se bucura acest oras si in special orasul vechi ne-am decis inca din tara, ca pe drumul de intoarcere sa facem o escala si in Bratislava pentru a ne convinge la fata locului de frumusetea orasului.

Cel mai greu lucru a fost gasirea unei parcari cat mai aproape de orasul vechi, parcare a carei adresa sa o pot gasi cu navigatorul si in care sa ne putem lasa masina in siguranta cateva ore, dar dupa cateva cautari nereusite pe internet, mi-am dat seama ca si aici trebuie sa fie ceva mall-uri si de ce nu chiar centrale:)). Ei si uite asa am dat peste Aupark Mall, situat langa podul Nový Most, in parcarea caruia ne-am oprit la sosirea in Bratislava. De remarcat autostrada care aduce aici din Viena, ramificatie a autostrazii Viena - Budapesta, intr-o stare excelenta (oare cand vom avea si noi asa ceva), dar pe marginea careia nu am intalnit decat o statie peco, imediat ce treci vama in Slovacia. Aici ne-am si cumparat rovinieta, prilej de a intalni si ceva mutre acre, prima data in aceasta excursie, vanzatoarea onorandu-ne cerintele dupa ce ne-am plimbat prin fata ei cam 5 minute si evident dupa ce a mai servit vreo 2 inaintea noastra.

Nu ne-am lasat descurajati si am pornit spre Bratislva si imediat la intrarea in oras am fost intampinati de un cartier muncitoresc cu blocuri socialiste, cartier pe care ei insa au avut grija sa-l intinereasca, dandu-i culori vii.

Ajunsi la Aupark ne-am parcat masina, nu insa inainte de a da cateva tururi pana sa gasim un loc liber (dat fiind numarul mare de masini cu numere straine se pare ca multi considera acest mall un punct bun de plecare in excursii prin oras) si am pornit-o spre podul Nový Most. Podul, a carui denumire se traduce prin podul nou este o structura impresionanta ridicata in timpul vechii conduceri comuniste si este celebru pentru restaurantul aflat in turnul cu forma de OZN.

Imediat ce am trecut podul in fata noastra s-a ivit castelul Bratislava, asa ca am pornit-o pe stradutele care o inconjoara si care isi dau intr-un final intalnire sus la intrarea in cetatea. Ajunsi sus am fost un pic dezamagiti, deoarece castelul este inchis fiind in renovare, asa ca a trebuit sa ne multumim cu superba panorama a orasului.

Invinsi de frigul ce isi facea destul de acut simtita prezenta, ne-am indreptat spre orasul vechi, prilej cu care am studiat din mers preturile din diferite cafe-baruri sau magazine, pentru a putea face o comparatie cu cele de la noi sau din alte parti. Nu am sa incerc sa ma amagesc, spunand ca preturile intalnite in zonele centrale sunt mai mari decat la periferii, deoarece stiu ca nu e chiar asa in marile orase, dar ce am vazut aici ne-a speriat un pic. Probabil si adoptarea euro ca moneda si tranzitia care are loc a ridicat preturile, deoarece mi se pare mult o bere Carlsberg la 0, 33 sa coste 2, 99 euro intr-o alimentara sau o cafea la o cafenea ponosita 2, 5 euro, ca sa nu mai vorbim de 1, 2 euro globul de inghetata. De altfel si alte preturi vazute de noi prin magazine sau in mall-ul Aupark ne-au facut sa ne punem adevarate semne de intrebare privitoare la nivelul lor de trai, mai exact la salariul pe care-l au.

Dar o data intrati in orasul vechi uiti de toate, noi aproape ca am uitat si de frig. Piete superbe si cladiri maiestoase, ca sa nu mai vorbesc de frumusetea aleilor pietruite, alei intortocheate pe care in urma cu cateva sute de ani calcau regii Ungariei pentru a ajunge la catedrala Sf. Martin pentru incoronare. Daca ajungeti aici va recomand ca in drumul spre Poarta lui Mihail, singura ramasa din portile fortificatiile medievale sa va opriti pe la magazinele aflate la parterul cladirilor, merita, chiar daca preturile sunt mari. Dezamagitor a fost un mic magazin de suveniruri, care exceptand preturile care incepeau de la 9 euro pentru un mic magnet, avea mai multe suveniruri reprezentand Viena si Austria decat Bratislava.

Tot aici va recomand vechea cladire a primariei, actualmente adapostind muzeul orasului, muzeul ceasurilor, Palatul Grassalkovich, biserica Sf. Stefan si nu in ultimul rand deosebitele statui aflate aici - frumosul Naci, prima cutie postala, Napoelon, omul din canal, etc.

Trebuie sa recunosc ca dupa vizitarea orasului vechi am ramas foarte placut impresionati, m-am bucurat sa regasesc acea atmosfera de oras medieval, atat de bine pastrata. A si trebuie sa mai remarc ceva - fetele/femeile, foarte frumoase si imbracate foarte bine, elegant, nu am vazut nimic strident la ele dar nici sters, cenusiu, ele nu incearca sa epateze, desi ai impresia ca sunt cliente la casele de moda sau macar au facut un curs "arta de a te imbraca cu gust" in copilarie.

Bratislava ramane un oras plin de influente, un oras vechi si frumos, medieval, dar unde modernul a stiut sa se adapteze perfect fara a ciobi din farmecul original al locurilor, un "must see" daca ajungeti in zona.

Trimis de danoradea in 27.01.10 19:53:21

VIZUALIZĂRI: 8657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Bratislva - una din faimoasele statui din orasul vechi, aici omul din canal

danoradeaAUTOR REVIEW
[29.01.10 10:28:45]

web aici am putea atasa melodia urmatoare: http://www.trilulilu.ro/lindemona/356026f9456d2e

webmasterXY*
[29.01.10 11:16:09]

Felicitari Dan pentru alegerea ta muzicala, foarte frumoase si potrivite ritmuri pentru aceste impresii!

olalex
[15.08.12 22:29:39]

parcari mai apropiate in drumul vostru spre orasul vechi ati mai vazut? cam ce distanta e de la parcarea supermarchetului pana in centrul vechi?

danoradeaAUTOR REVIEW
[15.08.12 23:30:05]

Parcari mai mari nu am vazut. Dar intre centrul comercial si orasul vechi e doar podul peste Dunare, cam 3-5 minute de mers pe jos depinde si de viteza fiecaruia

danoradea, olalex
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bratislava și împrejurimile: