ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2010
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2009

Lacul Balaton

Roby Lakatos - Csardas

Am ajuns din nou la Balaton in drumul de intoarcere spre casa dupa concediul petrecut mai spre vest.

De data asta am ales aceasi locatie ca si in urma cu citeva luni - Siofok - orasel port la Balaton. Cazare am gasit repede (era final de sezon) la Beach Hotel cu toate ca in ziua in care am ajuns plecau ultimii turisti am fost cazat in o parte a hotelului care raminea deschisa si mi-au dat cheia sa imi aleg ce camera vreau si am stat doar noi in toata cladirea.

Citeva cuvinte despre - Lacul Balaton.

Unul dintre cele mai mari lacuri din Europa cu peste 60 km lungime si latime intre1, 5 si 12 km. Lacul e inconjurat de tot felul de mini statiuni cele mai importante fiind--Siofok, Balatonfured, Tihany si Kesthely linga care se afla la 15 min de mers cu masina statiunea Heviz dupa parerea mea virful turismului balnear din Ungaria.

Siofok

Un orasel port statiune mic si linistit plin in partea spre lac cu pensiuni si hoteluri.

Pe aproape toate casele de pe partea lacului vezi pancarte cu_Zimmer frei_

Cind ajungi la Balaton ai impresia ca esti la mare nu degeaba localnicii numesc Balatonul Marea Ungureasca.

Acum 2 ani am fost la Balaton si pt o zi, am plecat dimineata la 6 din Timisoara si inainte de miezul nopti am ajuns inapoi in TM.

Din TM pina la Balaton 5 ore cu masina sau 8 ore cu trenul cu schimb la Budapesta.

Cind vreau 2--3 zile de relax si liniste merg la Balaton in general in extrasezon.

Cine vrea distractie, plaja si baie, viata de noapte trebuie sa mearga in sezon cind e plin. Iarna cind ingheata lacul devine un adevarat patinoar in aer liber ceva greu de descris in cuvinte, am fost anul trecut in februarie prima data iarna pe lac si am crezut ca nu va fi lume cind colo lumea la ___patinoar__cel mai mare patinoar pe care l-am vazut vreodata pina acum.

Trimis de Nicu in 27.01.10 19:31:46

VIZUALIZĂRI: 7334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Parc in Siofok

[27.01.10 19:34:50]

Am incercat sa pun aceasta melodie --tipic ungureasca cu ROBY LAKATOS dar nu merge .

webmasterXY*
[27.01.10 20:39:54]

Nicu, am atasat varianta audio a melodiei alese de tine.

[19.08.10 14:59:38]

V-am citit din nou review-urile cu multa placere.

Faptul ca in una dintre vacantele Dvs ati ajuns in septembrie pe malul Balatonului, ma determina sa va cer parerea despre aceasta destinatie in acest sezon.

Din pacate, doar incepand cu mijlocul lui septembrie pot sa ajung cu sotia in Ungaria.

In cele 10 zile, mi-am propus si o sedere de 3-4 zile in Balaton. Se merita in septembrie? Nu este (asa cum mi-a sugerat @youmansory) totul gol?? Daca nu, in ce locatie mi-ati recomanda? Va multumesc anticipat pt raspunsuri si sugestii!

[19.08.10 17:29:16]

Eu prefer mai nou (de citiva ani buni) vacantele in extrasezon sau la capete de sezon.

E adevarat ca dupa 15 sept e cam gol dar eu asa prefer zona asta.

Ca idee pt citeva zile , depinde si cu ce mergeti masina sau tren.

Daca nu mergeti cu masina si mergeti cu tren din Budapesta spre Balaton pt 3 zile cel mai bine ar fi

-1 sau 2 cazari la Siofok dar numai pe partea lacului unde e si peisaj si lacul aproape si plin de pensiuni sau hoteluri. Mai nou la unele pensiuni scrie si in lb romana..oferim cazare.

Mai departe la aprox 10 km departare trecere cu bacul pe partea cealalta a lacului la peninsula Tihany cu vizita la Club Tihany foarte renumit hotel

Si eventual cazare sau mai departe vizita in Tihany care nu trebuie ratata. Mai departe la 10 km vizita la Balatonfured cu cazare la pensiuni sau hotel dupa buget. Si inapoi la Budapesta cu tren.

De la Siofok se merge la Zamardi pt traversarea cu bacul.

Toate aceste trasee de 10 sau 15 km se parcurg cu autobuz local.

Cu masina altul ar fi traseul. eu am fost si cu masina si cu tren.

[30.08.10 11:55:54]

Va multumesc!

Cu siguranta deplasarea o vom face cu masina; vom veni dinspre Hajduszoboszló, pe 13 septembrie. Nu ne-am hotarât asupra locatiei, deci nici asupra hotelului/pensiunii. Stiu doar ca ne-am propus 2 nopti. Ezitam sa facem rezervare, neavand nici o recomandare. Am in vedere : 1. click aici; 2. click aici; 3. si, mai ales datorita pretului, : click aici

O alta alternativa ar fi aceea de a cauta la fata locului, având in vedere sfârsitul sezonului. Ce parere imi puteti da?

Va multumim!

[30.08.10 13:14:02]

La Siofok recomand cazarea la

- Hotel Golden Beach 3*

- Hotel Park 3*

Ambele sunt aproape de lac si au si preturi rezonabile tinind cont ca e final de sezon.

Sunt apropiate unul de altul, am stat in ambele.

Inainte de a intra in Siofok iesiti de pe autostrada si faceti dreapta, treceti de calea ferata si ajungeti in portul turistic si dati de un parc si acolo e primul Hotel Park. Celalalt e aproape.

La ambele accepta si euro.

Siofok e cel mai mare port la Balaton.

Recomand un alt drum de intoarcere acasa.

De la Siofok la 10 km treceti cu bacul spre Peninsula Tihany si iara la dreapta spre Budapesta pe linga lac cu oprire la Tihany sus la biserica si mai departe oprire la Balatonfured linga lac.

[30.08.10 13:36:15]

In primul rând tin sa va multumesc pt operativitatea raspunsului si sugestia traseului. In privinta recomandarilor Dvs, sunt nevoit sa am rezerve. click aici - Hotel Park = The wors hotel I ever stayed in!!!

Acum ma intelegeti, sper, de ce este atat de dificil sa alegi o rezervare... Raman cu speranta ca voi face in cele din urma alegerea cea mai buna

P. S. Hotelul Golden Beach 3*** nu l-am gasit in jurul Balatonului

[17.11.10 17:08:31]

Recomandarea mea era la Hotel Park din Siofok nu Hotel Park din Balatonfured.

Eu acolo am stat de 2 ori si a fost bine.

30 euro cam dubla fara mic dejun in extrasezon, in sezon mai scump.

Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Balaton: