ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUN-2010

Și mai erau doar câțiva pași până la Palatul din Postdam

Webmaster. Rog fără PMA. Mulțumesc. În timpul unei excursii mai lungi din vara anului 2010 am inclus și orașul Berlin pentru care am rezervat 4 zile. Mi s-a spus că cine ajunge la Berlin și nu vizitează palatul din Postdam, pierde mult. Deplasarea am făcut-o cu autoturismul, în doi, eu cu soția.

Pentru a vizita palatul din Postdam este necesară o zi. De la Berlin la Postdam am ajuns în cca. o oră și îmi amintesc că am schimbat 3 autostrăzi. Pentru a ajunge la palat, din ce am constatat eu, este într-o pădure din marginea orașului Postdam. Încă de acasă am făcut o documentare minuțioasă a zonei, simularea traseului pe GPS, am intrat pe Google map - varianta satelit și știam și unde este parcarea pentru autoturisme și am setat GPS-ul pe această destinație.

Vizitarea palatului am hotărât să o facem în cea de a 4-a zi (ultima din cele 4 zile rezervate pentru Berlin) și a fost o decizie greșită. De la hotelul din Berlin am plecat dimineața, după micul dejun și am ajuns acolo în cca. o oră. Sosiți în zona palatului, parcarea am găsit-o mai greu din cauza semnelor de circulație care ne devia de la traseul GPS-ului, dar până la urmă am găsit-o și am intrat. Era o parcare împrejmuită și cu plată. Erau mașini parcate peste tot, pe marginea drumului, dar noi le-am evitat. In Germania nu-i de glumit cu disciplina.

Și acum despre excursie dar mai corect ar fi să scriu despre încercarea de vizitare a palatului. In viață nu este suficient să dorești și să poți să faci ceva. Mai este necesar să ai și noroc și în acea zi noi nu prea am avut. Vremea era splendidă. Așa cum povestește @ Mariana Olaru, la intrare era un bărbat îmbrăcat în haine de epocă, care cânta la un flaut. Câteva autocare cu turiști erau staționate în apropiere.

Intrarea în curtea palatului era frumoasă. În semicerc erau niște colonade frumos ornamentate în partea de sus. Ocolindu-le am intrat în curtea palatului, dar palatul era departe, nici nu se vedea de pădure. Am întâlnit acele frumoase terase cu viță de vie, în coborâre, prin mijloc fiind o scară largă și bine întreținută. La capătul de jos al teraselor, într-o rotondă era o frumoasă fântână atreziană, cu jet înalt de apă. Până în acel punct am înregistrat multe imagini video și în subsidiar, am făcut și câteva fotografii.

Și cu aceasta, excursia s-a terminat.

Pare de necrezut, dar așa a fost. O împrejurare nefavorabilă ne-a făcut să ne oprim acolo și să revenim la Berlin. Vă închipuiți ce înseamnă să vi din România atâta cale și când mai ai câteva sute de metri până la palat, să faci calea întoarsă. Am plecat de acolo cu regret în suflet dar și cu o mică speranță că poate odată în viață, vom reveni. Până acum nu a fost să fie așa și au trecut deja 5 ani.

După ce ați citit ce am scris până acum, normal, ajungeți la concluzia că nu am spus mai nimic. Așa este. Am scris totuși ceva doar ca să pot posta fotografii pentru că mie mi se par frumoase. Vreți să vedeți palatul din Postdam? Vă recomand să citiți reviewul care are autor pe @ Mariana Olaru și este intitulat Potsdam și cea mai mare atracție a sa: Palatul și grădinile Sans Souci. Mulțumesc @ Mariana Olaru pentru că prin fotografiile tale m-ai ajutat să continui virtual această excursie întreruptă.

Mai am să scriu ceva. Dacă această excursie o programam în cea de a 3-a zi de ședere în Berlin, atunci am fi revenit la Potsdam în ziua următoare care era ultima rezervată pentru Berlin. Nu a fost posibil să amânăm plecarea cu o zi deoarece aveam în continuare camere rezervate și plătite din țară la hoteluri din Munichen și Viena. Așa este viața, cu bune sau mai puțin bune. Seară bună tuturor.

Trimis de Mihai18 in 08.09.15 21:55:43
Validat / Publicat: 08.09.15 22:31:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 2173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Terasele grădinii.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

iulianic [10.09.15 09:50:01] »

@Mihai18 - Şi totuşi, de ce nu aţi vizitat Palatul Sanssouci? De ce s-a terminat excursia doar cu încercarea de a vizita palatul?

Cât despre faptul că până în prezent nu ai avut încă şansa să revii la Potsdam, nu descuraja! Citeşte doar primele 4 paragrafe din articolul meu Potsdam - Palatul Sanssouci şi vei vedea cum am ajuns eu din nou la Palatul Sanssouci după 5, respectiv 36 de ani de la prima vizită.

Mihai18 [10.09.15 22:46:34] »

@iulianic - Sărut mâna. Mă simt onorat că intru în dialog cu dv. Motivul întreruperii vizitei la acest obiectiv nu poate fi public și cu siguranță nu ne este imputabil. Vă rog să mă iertați. Încă ceva. Noi pe unde am călătorit, nu am compromis calitatea de român adevărat. Și pentru că este vorba de Berlin, să vă spun cum a fost la recepția hotelului Amano când am predat camera, plătită anticipat, din România. Eu am predat cartela magnetică a ușii camerei și a intrării în parcarea subterană a hotelului și am rămas pe loc, în așteptare. Recepționera era contrariată că nu plec și atunci i-am amintit că mai avem de plătit și parcarea pentru 4 nopți. A verificat în calculator, și mi-a dat dreptate apoi am plătit 44 euro. Precizez că ieșirea din parcare se făcea prin alt loc, cu comandă manuală din intderiorul parcării. Ne-am despărțit zâmbind cu amabilitate, unul, altuia. Referitor la palatul Potsdam. Niciodată nu este bine să spui „niciodată” așa că speranțe mai sunt, deci aveți dreptate.

iulianic, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Potsdam şi împrejurimi: