ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2015
ÎNSCRIS: 12.07.11
AUG-2015

Hanul Haiducilor o surpriza placuta!!!

In drumul nostru spre Transalpina am hotarat sa ne odihnim o noapte in zona si cea mai potrivita alegere a fost hanul Haiducilor la care am ajuns pe varianta Brezoi- Voineasa - Obarsia Lotrului. Drumul de la Brezoi prin Voineasa nu pune probleme deosebite dar incepand de la coada lacului Vidra pe o lungime de 17 km va trebui sa fiti foarte atenti, mergand cu o viteza de max. 30 km/h daca nu vreti sa ramaneti cu masina pe acolo.

Peisajul e minunat pacat ca lacul Vidra de abia se zareste printre brazii de pe marginea drumului. In dreptul domeniului schiabil Transalpina am vrut sa oprim crezand ca se poate urca cu telescaunul pana sus, ca sa putem admira privelistea dar acesta nu functioneaza vara.

Am ajuns la han pe la orele 13, in curtea generoasa erau vreo 4-5 masini iar pe una din terase lumea manca la umbra brazilor.La receptie ne-a intampinat doamna Cristina, din pacate n-am reusit sa-i aflu numele de familie, care ne-a oferit o camera cu balcon la etajul 1 cu fata spre sosea si padurile de brazi conform rezervarii facute cu o saptamana inainte pe un site specializat.

Camera e spatioasa, mobilata cu mult bun gust, baia enorma pentru o cabana si foarte moderna, patul mare cu o saltea fantastica. Am sa atasez poze spre incredintare.

Am coborat la o cafea si o bere si ne-am asezat pe terasa dinspre Lotru, rau care trece foarte aproape de han si e usor accesibil, am apreciat racoarea placuta si am comandat dupa cum spuneam cafeaua 5 lei iar berea Becks la 500 ml 7.30 iar portia de papanasi, imensa dealtfel, 21 lei.

Ce nu ne-a placut, stand acolo pe terasa, e faptul ca in proximitatea turistilor se afla masa personalului care deserveste unitatea, personal foarte galagios, unii folosind expresii obscene, rasete si chiote, asa am aflat programul de lucru, grila de salarizare si alte ''necazuri''... pacat fiindca mai toti oamenii care lucreaza acolo au fost foarte amabili si surazatori cu noi.

Dupa un somn bun, seara am coborat sa luam masa pe aceeasi terasa care se cam umpluse de clienti remarcand faptul ca multi dintre ei opresc doar ca sa manace acolo semn ca bucataria e buna si asa a si fost. Am comandat platoul haiducului pentru 2 persoane, platou ce contine ceafa de porc la gratar, piept de pui la gratar, carnati taranesti, mititei, ficatei de pui, cartofi taranesti, salata de varza, mustar adica 1000gr. 48 de lei totul udat cu vin de Recas la carafa de 1 l 30 de lei. Sa aveti haine groase la voi fiindca pe la orele 22 ne-am retras in camera fiindca se lasase un frig destul de ''intepator'' iar pe timpul noptii caloriferele au duduit.

A doua zi dimineata pe un aer racoritor am plecat spre Transalpina propunandu-ne sa revenim cu proxima ocazie.

Concluzii:

- hanul e asezat intr-o zona linistita si frumoasa

- arhitectura cladirii e deosebita si cred ca respecta traditiile zonei

- camerele aranjate cu bun gust iti ofera o senzatie de acasa la bunica

- personalul placut si indatoritor

- mancarea excelenta si preturile mai mult decat suportabile

Multumiri doamnei Cristina care face 80% din hanul Haiducilor pentru amabilitate si modul cum stie sa trateze turistii!!!

Unde mai trebuie lucrat dupa parerea noastra:

- personalul sa nu mai stea ''nas in nas'' cu turistii

- izolatia fonica dintre camera si hol lasa de dorit adica se aude aproape tot ce se intampla pe scari

- daca aveti camere spre sosea sub balcon e o terasa care poate fi stresanta daca nimeriti un grup de turisti cu ''gura mare'

- in zona nu prea ai ce face doar sa te plimbi si asta pe sosea, sa te duci in spatele cabane sa vezi raul si... cam atat

Per total recomand cu caldura hanul Haiducilor, as fi mers la iarna de sarbatori dar doamna Cristina ne-a spus ca locurile deja s-au ocupat!!!

Trimis de christian in 08.09.15 13:47:56
Validat / Publicat: 08.09.15 16:37:43

VIZUALIZĂRI: 5428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (christian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 hanul haiducilor platoul haiducului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.56 EUR pe cameră

[08.09.15 16:36:15]

Mutat în rubrica "Hanul Haiducilor [Obârșia Lotrului], VOINEASA / VALEA LOTRULUI" (nou-creată pe sait)

christianAUTOR REVIEW
    [08.09.15 17:27:55]

@webmaster21 - da. e ok!!!

nickname77
    [08.09.15 18:05:25]

@christian - Buna recomandarea, ai un vot de la mine.

Ca si dotari si servicii, aceasta locatie face parte din lantul OK, destul de renumit in Rm. Valcea. Avand in vedere ca nu are un an de cand s-a deschis, poate ca e normal sa arate bine.

Tine cont ca locatia a aparut in zona ca urmare a partiei de schi, deci in sezonul rece, nu prea ai sanasa sa stai acolo. Poate de aceea acum sunt timpi morti in sejurul turistilor.

christianAUTOR REVIEW
    [08.09.15 18:40:07]

@nickname77 - multumesc pentru aprecieri!!

am aflat ca tot personalul e din Rm. Valcea si lucreaza 4 zile cu 4 si stiu ca iarna e mai multa ''agitatie'' datorata sezonului de schi dar si vara pot sa faca ceva... de. ex. sa inchirieze biciclete... stiu si eu... ceva care sa te faca sa stai mai mult de o zi doua ca nu te poti ''lalai'' toata ziua pe terasa la spritzuri!!!

cu stima,

Christian