ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2015
ÎNSCRIS: 17.02.12
JUL-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Locatie buna, pentru un concediu reusit

Anul acesta, in perioada 24 iulie-1 august, am fost din nou in Thassos (pentru a patra oara), iarasi in Skala Potamia (pentru a doua oara), de data aceasta cazarea fiind la Blue View Studio Apartments.

Amplasarea vilei este excelenta:foarte aproape de plaja, de port, de zona cu magazine si taverne. Pana la plaja principala a statiunii erau cam 100-150 m, in drum treceai pe langa magazine, inclusiv un Carrefour Market.

De la vila la soseaua principala care inconjoara insula, erau 20-30 metri.

Vila este compusa dintr-un corp de cladire principal, ce are 9 camere, spatioase, cu balcoane si vedere spre mare, apoi un mic spatiu verde pe care este amplasat si gratarul, iar cateva trepte mai jos un corp de cladire cu 2 studiouri, ceva mai mici decat camerele din cladirea principala. Toate camerele au aer conditionat (inclus in pret). Deasemenea exista si o parcare destul de spatioasa (pentru vila Blue view si pentru cea din vecinatate.

Intrucat am rezervat cam tarziu, am gasit libera doar o camera din cele doua din corpul de cladire mai mic.

Cele 2 studiouri din corpul de cladire mai mic au si ele cate o terasa la iesirea din camera, insa este la parter.

Baia este un pic cam mica si ca in multe alte locatii, fara perdea la dus, astfel incat stropesti cam peste tot in baie. Gresia nu era pusa in asa fel incat apa sa se duca la scurgerea din pardoseala. Proprietarii, practici, ne-au pus la dispozitie in baie un mop cu galeata si dispozitiv de stoarcere, precum si matura cu faras.

Camera are doua paturi, un sifonier, noptiere, TV si chicineta dotata cu tot ce este necesar (vesela, tacamuri, plita electrica, oala ibric).

Exista site la geamuri, contra insectelor, dar tot am folosit "arme" impotriva tantarilor si a unor musculite sau tantari, care intepau si apoi statea locul intepaturii cate 2-4 zile inrosit. Eu am scapat doar cu vreo doua, sotia insa a strans mai multe.

Pe terasa exista si un uscator de rufe (nu prea am gasit asa ceva in alte locatii din grecia).

Am discutat cu proprietarul si am inteles ca era cu totul altceva daca avea camere libere in cladirea principala. Cladirea de jos cu cele doua camere, sunt rezervate in special de greci cu familie mai numeroasa.

Curatenia si schimbul de prosoape s-a facut la 3-4 zile.

Trecand peste micile inconveniente, a fost bine pana la urma, a fost bine.

Trimis de Aristiti in 08.09.15 12:06:28
Validat / Publicat: 08.09.15 13:08:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Halkidiki, Corfu, Thassos (Potos, limenas, Skala Potamia)

VIZUALIZĂRI: 4578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aristiti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Blue View-cladirea principala

webmasterX [08.09.15 13:08:39] »

@Aristiti - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Blue View Studios [Skala Potamia], THASSOS" (nou-creată pe sait)

Aristiti [08.09.15 16:11:19] »

@webmasterX - Nu este OK. Locatia este dupa Thassos George Studios (pe harta figureaza la poz. 5. Mai precis, din strada principala se trece pe langa Thassos George Studios (care se lasa pe partea dreapta), apoi se vad cele doua corpuri ale Blue View, cu parcarea aflata intre Blue View si Viki Studios & Apartments Thassos

webmasterX [08.09.15 17:58:50] »

@Aristiti - asta e locația? click aici pentru vizualizare

Aristiti [10.09.15 20:45:07] »

@webmasterX - Da, este vila alba ce se vede in spate. Intrarea la ea este pe strada principala in punctul de unde este facuta fotografia.

Artana [12.05.16 19:30:15] »

Buna!

Am facut si noi o rezervare la aceasta vila, sunt cu gemeni de aproape 4 ani, as vrea sa stiu distanta reala pana la plaja, si daca ar avea spatiu sa se joace?

In alta ordine de idei, plaja cea mai apropiata e aia cu nisip sau aia cu pietre in fata tavernelor.

Multam fain

Nasshu [12.05.16 19:40:25] »
Aristiti [12.05.16 23:56:23] »

@Artana - Nu este departe de plaja (250-300 m), dar cobori spre plaja, iar plaja este plaja cu nisip in partea de sud a Golden Beach in Skala Potamia. Daca nu ati rezervat la studiori este OK.

Loc de joaca nu este special amenajat dar este o curte-parcare si unspatiu pentru gratar, cu gazon (iarba), unde copii se pot juca.

johnblake [17.02.17 14:40:11] »

@Aristiti: Buna ziua,

vă rog detaliați puțin:

”Daca nu ati rezervat la studiouri este OK” - ce este neplăcut la studiouri?

Vă mulțumesc.

Aristiti [17.02.17 16:26:29] »

@johnblake: sunt camere mai mici decat in vila. Studiourile sunt doua in fata cladirii principale cu restul camerelor.

johnblake [19.02.17 22:42:43] »

@Aristiti:

Noi am rezervat 2 camere ~ studio for 4 ~ pentru 2 adulti si 2 copii fiecare, aveti ideee daca sunt in casuta mica sau sunt in vila?

Va multumesc frumos pentru raspuns.

Aristiti [22.02.17 16:40:09] »

@johnblake: Cred ca in cladirea mare pentru ca in cea mica nu prea vad loc de 2 adulti si doi copii.

aliantasudului [02.06.17 11:23:55] »

A mai fost cineva la aceasta vila?

RClodine [31.07.17 20:38:22] »

@Aristiti: Aer conditionat exista?

Multumesc!

Aristiti [03.08.17 10:17:43] »

@RClodine: Da exista si aer conditionat. Rare sunt locatiile din Grecia fara aer conditionat. Diferenta este ca in unele locatii este inclus in pret, insa in altele se plateste suplimentar (5-6 euro/zi)

johnblake [04.08.17 09:54:58] »

@Aristiti: Buna,

exista aer conditionat, dar daca pe voucher nu scrie si "aer conditionat" trebuie sa-l platesti cu 5 euro/zi.

Noi tocmai ce ne-am intors ieri si spun ca nu era neaparat necesar AC-ul. Vacanta placuta!

RClodine [22.08.17 08:40:48] »

@aliantasudului:

Buna!

Sunt cam neserioși, inclusiv azi de dimineață atât pe Go Thassos cât și pe **** apare un studio de 3 persoane liber in perioada 24.08-1.09. La telefon îți spun că nu au nimic liber. Ce sa mai înțeleg? Pe acele site-uri își fac doar reclamă, tu suni și ei îți propun alte perioade.

Trăiască turismul din Grecia!

webmaster95 [22.08.17 08:45:55] »

@RClodine: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

aliantasudului, Aristiti, Artana, johnblake, RClodine
Alte impresii din această RUBRICĂBlue View Studios: