ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2015
ÎNSCRIS: 25.04.11
AUG-2015

Dragut, merita revenit

salutare,

Inainte sa plec, am gasit o singura parere, cam veche din 2013 (vezi impresii ).

Asa ca, revin si eu cu cateva pareri privind acest hotel.

Hotelul este localizat pe insula Zakynthos, una din cele mai departate insule din Grecia insa si una din cele mai apreciate. Numarul de turisti romani dispusi sa platateasca cel putin 200E pe avion sau sa petreaca 20-24 ore pe masina este impresionant. Romanii sunt probabil in numarul cel mai mare pe acolo ca turisti dupa britanici. De mentionat ca insula a fost sub dominatie britanica o perioada.

Hotelul este clasificat undeva la 3* (chiar daca nu am vazut pe el nimic in acest sens) si cam pe acolo este, 2,5-3*, este situat la aproximativ 5 minute de mers pe jos de centrul orasului si la 7-8 de plaja.

Ca multe cladiri din zona, acesta a fost gandit in a se dezvolta pe mai multe etaje, insa in acest moment are doar parter si 1. Se vad insa fiarele de fier beton cum ies din plafonul superior.

Hotelul este curat si are o piscina destul de mica cu sezlonguri.

Nu se plateste nici accesul nici sezlongul, langa este un bar unde se poate manca sau bea cate ceva.

De mentionat ca britanicii veniti la hotel, cam stau noaptea la piscina si fac ceva galagie pana pe la 2.

In acest sens, cereti camera cu vedere pe spate (parcare) daca doriti sa dormiti devreme.

Pentru romani, si doar pentru romani aparent (cei veniti prin agentia care ne-a trimis si pe noi) se ofera si mic dejun. Acesta este neschimbat si clasic in fiecare zi: pahar de suc de portocale (din ceva concetrat facut), cafea sau ceai, 2 felii de paine toast, un pachetel de unt, unul de gem, o felie de cascaval si una de sunca.

In rest preturile pe la bar la mancare destul de sus, o pizza pe la vreo 7-9 euro.

Hotelul arata bine prin interior, in special in zonele comune, si are wi-fi gratuit (insa voteza slaba) in zona receptiei (bate insa si pana la camerele aflate pe ata (partea cu piscina).

Aerul conditionat se plateste separat pentru 7E/zi, putin cam mult din punctul meu de vedere insa te poti descurca daca nu stai prea mult prin camera si daca tragi obloanele.

Fiecare camera este dotata cu un mic spatiu de gatit format dintr-o prita electrica si chiuveta. ofera celor interesati si ustensile de gatit, 2 cratite, o tigaie, polonic, farfurii etc.

Camera dispune de un televizor mic (37cm) cu tub ce prinde doar posturi grecesti si BBC world news, precum si un frigider de 1 m inaltime.

Statiunea este una linistita, recomandata pentru cei ce nu cauta in mod deosebit cluburi si discoteci.

Are cateva taverne si restaurante, centre de inchiriat scutere (de la 18E/zi), magazine si ceva supermarketuri.

Cel care ne-a fost recomandat ca cel mai bun la preturi este cel numit "express" si cam asa a fost. Unele lucruri avand chiar pret mai bun ca in Romania.

Statiunea se afla la aproximativ 4 km de capitala Zante sau (Zakynthos), in capitala poti ajunge cu autobuzul (1.8E/calatorie) - atentie circula cam prost si mereu intarzie, cu un scuter inchiriat (de la 18E/zi) sau pe jos la o plimbarica de 50 minute.

plaja este destul de la lata si libera, in cateva portiuni exista sezlonge cu 6-7 E pentru 2 bucati si o masuta, in unele locuri se ofera gratuit daca se face consumatie. Exista si locuri foarte mari (poate 70% din plaja) unde te poti pune linistit pe nisip.

Pe plaja nu exista muzica la boxe sau alte elemente de galagie cum intalnim prin alte zone.

In final mentionez ca pentru cei interesati de mai multa distractie, baruri, discoteci, pot recomanda statiunea La Ganas, un fel de Ibiza, o strada de vreo 2 KM plina de discotecci si baruri, plaja ceva mai ingusta cu teresa pe margine si sezlonguri pretutindeni.

Trimis de mihai_parvu in 07.09.15 13:00:06
Validat / Publicat: 07.09.15 14:16:03

VIZUALIZĂRI: 2374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai_parvu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [07.09.15 13:16:01] »

...

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=14510

mihai_parvu [07.09.15 13:31:42] »

@webmasterX -

salut,

nu sunt ok coordonatele, acolo e alta locatitate cu un nume asemanator de hotel.

uite coordonatele corecte: 37.81281770159243,20.879271184368452

webmasterX [07.09.15 14:14:46] »

@mihai_parvu - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

mihai_parvu
Alte impresii din această RUBRICĂDaisy Hotel: