ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2015
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 17.06.10
AUG-2015

Raport calitate/pret multumitor!

Scriu din nou cu drag cateva randuri despre vacanta de anul acesta, in incercarea de a fi cat mai obiectiv si astfel sa ajut cumva pe eventualii compatrioti turisti ce vor sa aleaga ca destinatii turistice locurile pe unde eu am fost. De ce am inceput astfel rewieul meu? - pentru ca asa cum am scris in titlu "raport calitate/pret multumitor", pretentiile fata de locatiile unde ne alegem concediile trebuie sa fie "realiste" fata de pretul platit (nu tepe, comparativ cu pretul pietii).

Revenind la miezul problemei, am ales sa mergem in Antalya cu masina, am fost 2 cupluri, calculand taxe aeroport 99 euro / persoana, numai din taxa de aeroport am scos banii de combustibil + taxe drum si ne-a si ramas ceva si in plus am simtit mai bine calatoria si m-am convins inca odata - daca mai era nevoie- de mizeria si "ingalarea" turceasca - generalizand -.

Am ajuns mai tarziu la hotel, pe la patru seara, cazarea s-a facut fara probleme, am avut camere in club, anexa cu cinci etaje, camerele verzi cu iz turcesc care din poze mi se pareau extrem de urate, insa atunci cand am intrat SUPERBE!! si credeti-ma ca nus fan. In main buiding adica in hotelul mare sunt camerele pe maro - le vedeti pe diferite site-uri sau pe pagina hotelului - iar in anexe sunt camerele pe alb, cel putin asa cred. Ele sunt localizate undeva intr-o gradina pe partea opusa club, se ajunge fie din lobby cu lift, fie coborand scarile rulante din lobby si facand stanga printr-un hol destul de lung unde sunt salile de conferinta iar in capatul holului intrati intr-o mica gradina si pe stanga sunt aceste camere - anexa. Curatenia exemplara... bar refresh daily-daca e gol-...

Despre masa, pentru noi a fost ok, insa incercand sa fiu cat mai obiectiv cu putinta am sa prezint + si -. Mancarea de dimineata putea sa fie putin mai variata la capitolul mezeluri, in rest 4/5 feluri de cascaval, 5/6 feluri de branzeturi, cam de toate, unt, gemuri, compoturi, iaurturi, lapte, cereale, miere, clatite-cam crude, dar asa sunt peste tot-fructe-deranjanta lipsa fructelor exotice. Despre masa de pranz, la fel... nu extrem de variata, dar suficienta, 1/2 supe crema - ca la turci - in fiecare zii erau 2/3 feluri de mancare noi, pe langa traditionala oaie pe bat, cartofii prajiti si altele, cam subtiri la capitolul prajituri la masa de pranz-turcii sunt totusi maestrii in ale patiseriei-. Masa de seara era cea mai bogata, mai multe feluri de mancare, gratare, mai multe dulciuri / baclavale 5,6 feluri. Organizare : DA, slaba din partea hotelului vizibila mai ales la masa de pranz, masa de dimineata se intinde mai mult ca si timp si turistii se trezesc la diferite ore, etc asadar mic dejun -ok, la masa de pranz erau mici probleme cu mesele la umbra, destul de des insuficiente, la cina fara probleme, se tinea in alt restaurant

Reactia chelnerilor, vreti sa fim malitiosi... da, plictisiti, apatici, uneori enervati etc... vreti sa fim umani, intelegatori, mai toti tineri, muncind de dimineata devreme pana seara tarziu, strangand dupa unii si altii (intrebati-va care ar fii reactia copiilor notrii in locul lor, io cred ca nici macar nu s-ar duce la munca) si totusi, io romanul cel urat de toti (asa cum cred unii) le-am zambit o data, am glumit a doua oara (prin semne :P) si dupa aceea ma salutau cand ma vedeau, imi zambeau si ei, si nu fals -vreau sa cred- Deci ca o mica concluzie referitoare la masa, chelneri care iti luau farfuria din fata, un pic fortat. - o mica paranteza, am lasat farfuria goala cu tacamurile pe margine, au trecut pe lg mine de 2 ori, nu mi-au luat-o, nu m-au intrebat daca mai mananc, am pus tacamurile IN FARFURIE imediat mi-a fost luata farfuria doar privindu-ma, parca asteptand sa il opresc in caz ca gresea... desi eu as fi gresit, nu el.

Despre baruri, exceptand lobby bar deschis 24/24, de la 7:30 pana la 2:00 era mereu deschis cel putin un bar. Bauturile - WOW chiar asa de carcotasi suntem??? pe pagina hotelului sunt informatii complete despre conceptul UAI al hotelului, asadar stiam inainte la ce hotel am sa merg, ce e cu bani, ce e moca. Cozi la bar? da. adevarat, dar dupa 3,4 min. maxim erai servit deci nu era crima sa astepti cateva minute sau poate este... nu stiu... Internetul hotelului - foarte nasol, free numa in lobby, cu bani 35 e - 7 zile si nu foarte bun, totusi cred ca asta e tehnologia in Turcia; am cumparat o cartela cu numar cu 4gb net, am dat 25 euro si aveam net non stop, 3g maxim la ei si destul de prost in regiunea hotelului, in restul Turciei a mers super.

Plaja, frumoasa, piscine oki una cu apa din mare, 2 cu apa dulce, cam intins complexul in privinta iesirii la mare, plaja nisip, pontoane, ciment, stanci, foarte variat. Sauna frumoasa dar ore de functionare nasoale, la spa nu am fost nici la saloanele VIP - club erotic + alte cateva mofturi- am fost la cina a la carte si a fost super... putina mancare dar super.

Cam atat deocamdata, pentru intrebari lasati mesaj si incerc sa raspund, si raman fidel motto-ului meu "si plecati asteptand putin, ca veti primi MULT... "

Trimis de ologute in 04.09.15 23:14:25
Validat / Publicat: 05.09.15 09:30:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris

VIZUALIZĂRI: 3216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ologute); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 program

bullet123
[05.09.15 10:09:36]

" am cumparat o cartela cu numar cu 4gb net, am dat 25 euro si aveam net non stop, 3g maxim la ei si destul de prost in regiunea hotelului, in restul Turciei a mers super. "

De la ce furnizor ati achizitionat cartela? Este un detaliu foarte util? Multumesc.

[06.09.15 19:00:10]

Am luat cartela sim de la vodafone, dar dupa aceea am inteles ca in zona hotelului nostru ar fi fost mai buna alta companie, repet... in zona hotelului mergea mai slabut un pic mai slab decat 3g la noi, dar se mai intrerupea, in schimb cand am plecat spre casa in toata Turcia a mers foarte bine, si cu hot spot - dadeam net la alte 2 telefoane.

Nicu_P
[23.03.16 12:21:58]

@ologute -

Buna, as vrea sa merg anul asta la acest hotel. Este deranjant zgomotul avioanelor? Este adevarat ca fresh-urile si cafeaua se plateste aditional?

[08.04.16 20:17:19]

Bună! Am luat bilete pt vara la acest hotel. Poți, te rog sa detaliezi traseul? Mergem cu mașina și vrem sa dormim o noapte intr-un oraș pe traseu pentru ca sa nu fie foarte obositor! Și încă o rugaminte, de la ce companie sa luam cartela pentru net care sa funcționeze bine în zona hotelului? Mulțumesc anticipat!

[08.04.16 20:54:42]

@Nicu_P: noi am stat in club nu on main building-hotel (camerele verzi) si zgomotul avioanelor nu a fost deranjant deloc; cafea nu am platit nicaieri; am baaut la unul din baaruri chiar si la nisip, irish cofee si au fost free, in schimb freshurile erau cu plata.

[08.04.16 21:07:04]

@gabineagu: o sa revin cu detalii despre drum... cel mai scurt este prin istanbul pe traseul dat de google maps. Sunt putin peste 1300 km, dacaa o iei pe malul marii pe la chanaccale (am uitat cum se scrie corect) sunt 1500 sau 1700 km... mult mai lung; indicat este pauza la instanbul. Noi am mers non stop, am fost 2 soferi.

Am uitat cum se numea compania cealaalta de telefonie, o sa intreb pe cel cu care am fost si revin...

daca mai vrei alte info intreaba si raspund.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.04.16 21:26:00]

@ologute -

Cel mai scurt traseu este prin Istanbul, este adevărat, dar nu şi cel mai rapid, evident din cauza aglomeraţiei infernale din acest oraş.

Există variante alternative pe malul Mării Egee, cea mai avantajoasă presupunând doar aproximativ 50 de kilometri în plus faţă de varianta prin Istanbul, dar câştigi timp prin evitarea aglomeraţiei. Nu este nevoie să ajungi la Canakkale, ci doar în apropiere. O voi încerca anul acesta.

În opinia mea, pauza la Istanbul nu este deloc indicată decât eventual la întoarcere. Dacă opreşti la Istanbul la dus vei ajunge în Antalya după-amiaza târziu, chiar spre seară, deci, o zi pierdută, dar plătită.

Noi am mers non stop, am fost 2 soferi.

Cât a durat călătoria?

[09.04.16 13:24:17]

@nicole33: doar ce-am printat traseul tău de anul trecut! O sa urmăresc ce vei posta și anul asta. Voiajul nostru e intre 25 aug-1 septembrie. Toate cele bune! (Cazare mai ieftina decât 60 euro, cat ai dat tu, găsesc?)

[09.04.16 13:28:22]

@ologute: fiind ultra all inclusiv, avem acces și la Spa? E problema mare cu șezlongurile la umbra, cum am tot citit? Eu evit soarele intre 11-16 și chiar n-as vrea sa stau în camera! )

[09.04.16 13:41:04]

@nicole33: te rog sa mi spui care e varianta aceea la care te referi! Și noi suntem 2 șoferi și am fost anul trecut în yalikvak și a fost ffff obositor. Anul asta chiar nu vreau sa repetam experienta. Nu vreau cazare in Istanbul datorita motivelor pe care le ai menționat și în plus, nu vreau sa forțez norocul dat fiind ca au fost niște atentate nu de mult!

[09.04.16 14:00:47]

@gabineagu -

... am fost anul trecut în yalikvak...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.04.16 14:10:23]

@gabineagu -

Eu am ales şi pentru anul acesta cazare la Grand Cinar 3* în Kutahya la 43 euro camera dublă pentru la dus, iar la întoarcere voi opri cel mai probabil tot la Izmit la Pasha Palas 4* cu 50 euro camera dublă, dacă nu găsesc o variantă mai interesantă până plec.

Traseul pe care intenţionez să ajung anul acesta în Antalya va fi diferit de cele precedente, în sensul că voi ocoli Istanbulul la dus, alegând drumul clasic spre Kuşadasi până la Gelibolu, cu traversare la Cardak, apoi Bursa, cu cazare intermediară la Kutahya şi a doua zi Afyon, Burdur, Belek.

Voi povesti şi voi compara cele două variante la întoarcere. Până atunci voi mai face un drum Bucureşti-Didim-Bodrum şi retur, dar fără cazări intermediare.

[09.04.16 16:00:18]

@nicole33 - o sa ma uit si eu pe traseul tau, care cred ca e mai "bazat" decat cel clasic, (am mers cu masina finului meu si am cam lasat drumul in grija lui, aici gresind un pic)

iar referitor la timp cred ca am facut undeva la 18/20 ore +/- opririle... asta la intors cand a mers putin mai greu fiindca am trecut prin istanbul pe la 8 seara...

la dus faceam vreo 14 ore dar am avut nesansa sa ne explodeze o roata... bmw nostru nu avea rezerva / platforma / reprezentanta bmw... -300 euro si de la 4 dimineata cand sa intamplat am plecat de la bmw la ora 11:oo ca ne-au tinut aia acolo de credeam ca vroiau sa ne faca un copil... si am ajuns la hotel pe la ora 16:00, plecati din Bucuresti pe la ora 14:00.

[09.04.16 16:15:25]

@gabineagu - asa cum stii praful din ochi cu ultra all inclusive l-am simtit si aici... este daca pot spune asa un ultraall light, chiar foarte light, pentru ca la mese freshul era contra cost / spa contra cost / e posibil sa ai un masaj gratuit cu programare dar pentru 10 euro nu se merita deranjul / in baruri seara erau si bauturi contra cost / exista un bar in main hotel la etaj unde se intra numa cu cascavalul la vedere.

Noi am mers cam in aceeasi perioada in care vei merge si tu si nu am avut probleme cu sezlongurile la umbra; in momentul in care mergeti la micul dejun luati prosoapele cu voi si dati o fuga pe plaja, e la doi pasi si va alegeti sezlongurile potrivite eu va recomand randul 2/3 spre capatul din stanga... unde sunt cei cu sporturile acvatice, si la 2 sezlonguri aveti o umbrela pe care o puteti muta dupa necesitati.

P.S. adevarul ca si eu cu finul evitam soarele intre 14:00/16:00 il evitam stand la baute cu vasnica Alexandra la barul unde era "de tura" o ucrainianca ce lucreaza acolo de ceva ani. o sa intelegi cand o vezi de ce evitam soarele

[10.04.16 08:04:24]

@ologute: am înțeles! Ii aduc eu băutură soțului meu pentru ca sa nu l doară picioarele ducandu-se la barul Alexandrei! ).

Lăsând gluma deoparte, mulțumesc mult pt informații!

adelap
[21.01.19 15:04:25]

@ologute: puteti va rog sa imi dati mai multe detalii despre hotel: in ceea ce priveste bauturile incluse in conceptul all inclusiv al hotelului. Am tot citit ca barurile se inchid la ora 16. oo. Asa este? dupa aceasta ora unde se mai poate consuma apa/ bauturi? multumesc

[21.01.19 15:21:19]

@adelap: nu cred că se închidea nici un bar la ora 16. Cel de langa plaja se închidea parcă la ora 18. Dar erau baruri deschise în loby hotel până târziu... cel din main hotel cred că era deschis non-stop...

o sa mai caut conceptul... lista cu ce însemna A.I. acolo... e posibil sa o găsiți pe site-ul hotelului.

adelap
[21.01.19 18:13:58]