ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2015
ÎNSCRIS: 18.03.08
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Excelent

Am ajuns sa ne hotărâm pentru aceasta unitate de cazare după îndelungi căutări. Doream o stațiune în Halkidiki pentru ca aveam sa călătorim cu mașina, doream o stațiune animata, vie, cu plaja bună, cu posibilități de a distra și hrăni în siguranta și un pusti de 4 ani...

Am ales Neos Marmaras pentru ca este o mai veche cunoștință... Cunoscând zona a fost exclusa din start cazarea în oraș, sau în zona Paradissos. Pe booking am găsit acest hotel cu calificative foarte bune, iar locația lui m-a convins imediat.

La intrarea E a stațiunii, fără strada în panta, la 50 m de plaja stațiunii, parcare acoperita privata în spatele hotelului, un loc pentru fiecare camera. Am contactat proprietarul prin email (la începutul lunii iunie) mi-a răspuns repede, am negociat puțin la preț stabilind costul la 1110 euro, am plătit un avans de 335 euro, și am așteptat vacanta. În final i-am mai plătit Cash 750 euro (ar fi trebuit 775 dar ne-a mai făcut un discount :)

Hotelul dispune de 10 camere, cinci parter și cinci etaj. Am primit camera 6 la parter, stânga. Camera potrivita ca mărime, un pat dublu și doua suprapuse, metalice, cu baldachin, frumos decorata în alb și albastru, dulapul cam neîncăpător, oglinda mare, noptiere, masa, TV știm, frigider cu funcționare bună, cana electrica pentru a încălzi apa, ceai, zahar, nes, ceai, cești, pahare, consumabile pentru dus/baie. Baia mica, dar dotata cu cabina de dus, prosoapele impecabile. Curățenie zilnica, schimbare prosoape zilnic, lenjeria la 3 zile. Ușa și geamurile din termopan, plasa contra țânțarilor, rulou. balcon dotat cu masa și patru scaune.

Mic dejun foarte bun, bufet, cu brânză, cașcaval, mezeluri, iaurt, fructe, măsline, gemuri, marmelada, miere, unt, prăjituri, etc.

Piscina mica, dar foarte întreținută, curata. Zilnic spălau curtea, balcoanele. Pentru cei mai sensibili poate fi deranjant traficul (data fiind situarea lui pe șoseaua de intrare/ieșire) și uneori "scandalul" de la piscina la orele prânzului.

Proprietarul un tip de nota zece.

Recomand acest hotel pentru atmosfera, eleganta prin simplitatea lui, localizare, condiții foarte bune de cazare.

Despre stațiune într-un alt post.

Vacante frumoase va doresc oriunde se vor îndrepta pașii voștri.

-- adăugat ulterior prin email trimis webmasterX ---

Am recitit ceea ce am scris și mi-am dat seama ca am omis câteva aspecte importante.

Camerele dispun de Ac poziționat foarte bine în asa fel încât aerul sa nu bata în direcția paturilor. Noi l-am folosit doar odată, în restul perioadei petrecute acolo nefiind necesara utilizarea lui. Apa calda era la orice ora ziua și noaptea (la ora 24 ora maxima la care am folosit dusul).

Numerotarea camerelor începe din stânga sus cu nr. 1, pentru etaj intrarea în camere se făcea prin spatele hotelului, pe un hol comun (deschis). Sunt camere pentru doua persoane, pentru trei și pentru patru. Am înțeles de la Apostolos ca la camerele de doua persoane va face ceva modificări în sensul măririi suprafeței iar la cele de patru persoane va schimba paturile suprapuse.

În cazul în care vin familii cu copii foarte mici, care sunt atrași de piscina și sunt cazate la parter, terasa fiind deschisa, pentru siguranta lor se montează o portiță.

Masa de pe terasa este din fier, cu blat de lemn, scaunele (doua cu spătar și doua fără) sunt din fier iar pe șezut sunt perne. Terasa noastră era dotata cu uscător de rufe, am mai văzut la camera 10 la parter; la restul camerelor de la parter nu am văzut uscătoare, la etaj nu știu.

TIPS: Lângă hotel, în parte stânga, se afla o vila care arata bine pe afara, cu ceva spatii comerciale la parter (nu funcționau) și cu doua etaje. Ii aparține tot proprietarului de la Ariadni, avea turiști cazați și acolo, iar ei serveau MD la hotel și puteau folosi și piscina.

Lucrul mai puțin plăcut este faptul ca în partea laterala a vilei se vedea un loc mare plin de boscheți, în fata ei nu era curat, dar bănuiesc ca prețul ar putea fi mai mic.

Cred ca a preluat-o de curând, dar sunt convinsa ca va avea grija sa fie cat mai aproape de hotel în ceea ce privește condițiile.

Trimis de Tanyla in 02.09.15 23:02:27
Validat / Publicat: 03.09.15 00:12:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tanyla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Mi-a placut mult apusul...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmasterX [03.09.15 00:12:25] »

Mutat în rubrica "Ariadni Blue Hotel, NEOS MARMARAS [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19248

Tanyla [03.09.15 10:16:23] »

@webmasterX: localizarea este corecta.

claumaria [24.03.16 15:28:44] »

@Tanyla: Buna,

Ajuta-ma pls cu ceva info pt ca sunt interesata de hotel

Eu sunt cu 2 copii (3 si 6 ani) si un bebe deci e f important pt mine sa fie plaja accesibila (sa nu fac toata ziua drumuri plaja/ hotel) si sa am intrarea in mare doar cu nisip. Poti sa -mi spui daca erau si pietricele?

De asemenea, nu o sa pot sa ma deplasez f mult cu ei ca sa caut taverne/mancare... Aveai variante langa sau era ok sa mananci si la hotel? (refuz sa gatesc pt ca sunt in concediu).

Nu am vazut poze din camere. Mobila era ok sau mai vechiuta?

Multumesc

Claudia

Tanyla [24.03.16 16:05:08] »

@claumaria: Buna, plaja este in regula pentru copii. Noi am facut plaja in zona Livas beach bar, Singurul patron de beach bar care nu "rezerva" primul rand de sezlonguri. (nu puteai sa rezervi, nu exista acest servicu, dar la toate beach barurile primul rand era "rezervat" pana in jur de ora 12. Mai exista si zona fara beach baruri unde se face plaja.

La hotel nu se poate manca, nu au restaurant, ei servesc doar Md.

Vis a vis de hotel este taverna Oharis, mancare buna (aici am vazut si localnici servind pranzul sau cina).

Mai sunt doua restaurante in zona. Mancarea buna, mai putin supele.

In statiune sunt multe locuri la care puteti manca, numai ca distanta pana in oras este apreciabila.

In concluzie noi mancam la pranz la oharis si seara in mare parte la Pizza Roma, pentru ca suntem fani paste. in camera nu se poate gati, exista doar o cana electrica pentru incalzit apa.

Mobila este in regula, noua, saltele bune. Pozele de pe site-ul oficial sunt reale.

Daca mai ai intrebari te rog...

claumaria [24.03.16 16:26:34] »

@Tanyla - Multumesc pt reply

La Livas Beach Bar intrarea e abrupta in mare? (citisem de Neos Marmaras ca e ceva mai abrupta ca in alte locuri si ca ar mai fi un pic de pietricele)

E f greu pt mine sa "impac" toate: cazare pe plaja, plaja nisip fin, taverne si mancare langa, bani ok (visez eu Sani Beach dar nu e cazul pana nu castig la Loto ))

Tanyla [24.03.16 16:51:21] »

Nu este abrupta intrarea in mare, este ok pentru copii. Fiul meu anul trecut avea aproape 4 ani cand am fost in vacanta, si nu au fost probleme. Este adevarat ca nisipul in Neos Marmaras este de. granulatie mai mare, dar nu deranjeaza. Copilul mu a fost in regula fara papuci speciali. Cred ca anul acesta vom petrece vacanta tot la Ariadni, noua ne place mult statiunea.

Cu placere

claumaria [24.03.16 16:58:02] »

@Tanyla: Super! Multu tare! Poate ma setez si eu sa renunt la lux si mergem acolo

claumaria, Tanyla
    Alte impresii din această RUBRICĂAriadni Blue Hotel: