ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2010
SEP-2009
PREȚ SEJUR EUR ?
2 AD. + 1 copil 13 ani COPII

Corfu Holiday Palace Hotel [Kanoni]4

Superb....incercati si va veti convinge

Chiar daca au trecut patru luni de la concediu, impresiile au ramas vii datorita frumusetilor acestor locuri. Am descoperit aici, datorita si multumita agentiei care mi-a recomandat acest sejur, un hotel de lux, un restaurant cu o bucatarie pe masura.

Toate la superlativ. Curiozitatea acestui loc, este amplasarea lui la malul marii dar la o inaltime considerabila, accesul la plaja practicandu-se cu un lift exterior. Mentionez ca pretul incepand cu 1 septembrie pe zi de persoana este la jumatate fata de sezon.

O politica interesanta care face ca hotelul sa fie plin pana la sfarsit de sezon.

Trimis de assis in 26.01.10 16:32:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Foarte multe locuri
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria, Ungaria, Bulgaria, Danemarca, Italia, Franta

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (assis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Sanziana [26.01.10 17:37:45] »

deorece in iunie plec in Corfu mi-ar fi placut sa scrii ceva si de traseu locatie, ceva poze... presupun ca ai. Pret, agentie, conditii de masa... toate aceste nimicuri care ne pot ajuta, doar ai spus ca ai amintirile proaspete

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [26.01.10 17:55:24] »

O galerie cu fotografii de acolo

Hotelul face parte din lantul Aquis si se afla foarte aproape de capitala Kerkyra in satul kanoni, are mai mult de 200 de camere si 7 etaje, nu e recomandat de mine din cauza locatiei pe partea estica a insulei, daca vrei o vacanta frumoasa la mare exista Aquis Agios Gordios si Luis Grand Hotel Glyfada la bani multi, hotelul nu e de criza.

Sanziana [26.01.10 18:01:52] »

ionescunic, daca tot te-am prins ca stii si cunosti Corfu, ce poti sa-mi spui de satul Kaminaki? Am rezervat o vila acolo, ca deh, hoteluri la bani multi sunt destule, dar numai cine nu munceste nu pretuieste in zilele noastre banii.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [26.01.10 18:45:41] »

Sorry, m-am uitat pe harta si nu am trecut pe acolo, sunt f multe localitati in Corfu iar de satul tau am auzit prima data de la tine, vila aleasa de tine e frumoasa ofera confort dar nu stiu cum o fi plaja, in apropiere tb sa fie o statiune mai plina de tineri Kasiopi cred ca se cheama acolo distractia e maxima. O sa vezi ca totusi se ajunge greu drumurile sunt numai serpentine si se merge destul de incet din acest motiv, tb sa aveti gps si harta insulei neaparat. Daca vrei sa ma intrebi ceva poti sa-mi scrii un mesaj privat si raspund cu placere.

Cand mergeti voi? Noi revenim pe 28 august pentru a termina ce am inceput anul trecut in Corfu.

Vacante placute1

assis [27.01.10 10:01:01] »

Pretul cu 1 sept a fost de doar 365 e 7 nopti, demipensiune ceea ce ptr 5 stele e super bun, copilul de 13 ani gratuit. De regula ptr insule transpotul e cu avionul cam la acelasi pret, dar avand rude si prieteni noi mergem cu masina vizitam mult si stam aproape o luna. Chiar daca sunt multi km, pe autostrazile lor se merge rapid, de ex, de la Salonic la Iugumenitsa la feribot sunt aprox 700km pe care i-am facut in vreo 5 ore, pretul ptr masina la feribot parca 25 e iar de pers 13-20, nu mai stiu sigur ptr ca am luat bilet dus intors si ne-a facut reducere 35%, amdat vreo 90e total. O camera pe noapte la acest hotel costa 150e.

Masa de dimineata si seara bufet suedez cu o varietate de produse care multumeste orice carcotas, amabilitate, am intanit ca si ospatar un student din ploiesti care lucrase prin nu stiu ce program tot sezonul si ne-a fost mult mai usor chiar daca cat de cat vb limba graca. Agentia prin care am plecat Suzana Travel di buc, cu care am vb numai telefonic si din cate am inteles sunt afiliati unei firme germane, vaucerele fiind inscrise in germana. Mi-a fost cam teama, sincer, dar nu m-au dezamagit

Sanziana [27.01.10 10:59:17] »

pai la pretul asta nu e scump deloc. Poti sa mi spui daca ai facut rezervari la ferry din timp sau la fata locului? si pe la ce ora te-ai pornit din Salonic, ai facut popas acolo sau direct din tara pana la Igoumenitza? mi-ar fi de ajutor aceste informatii

assis [27.01.10 12:44:11] »

Feribotul e din ora in ora ptr ca sunt mai multe companii, dar plecarea lor e din aceeasi zona a portului. Nu trebuie rezervare. Drumul cu masina trebuie fragmentat ptr ca noi plecam din Braila la 7-8 diminrata, Bulgaria si pana la granita grecesca sunt vreo 700km, ajungem pe la ora 17, si ramanem Ila Alecsandropolis, dar se poate merge pana la Salonic insemna ora 22-23. Din Salonic pana la Iugumenita alte 6-7 ore incarcat. Mai greu este pana iesi din Salonic, ca e aglomerat.

Una peste alta inoptezi dupa buget, cazare se gaseste cu 35, 50 e camera, in functie de cat rezista soferul. Intotdeauna am plecat mai devreme ca sa nu fiu presata de timp, sa pot sa bat grecia in lung si lat ptr asta nu stiu ce inseamna drum intins. Cu placere si alte informatii

Sanziana [27.01.10 14:02:58] »

mi -ar fi placut sa innoptez la Meteora, dar nu am reusit sa gasesc detalii de la nimeni ptr acest traseu. As fi vizitat a doua zi dimineata manastirile dar nu stiu daca ma incadrez dupa aia sa ajung in timp util la Igoumenitza ptr ferry

assis [27.01.10 14:24:22] »

Gasesti traseul cautand pe harta, i-a ca reper Kalambaka ca si oras, sau cauta pe site route si-ti calculeaza si distantele in km. Se poate innopta la Meteora, sunt zeci de mini hoteluri si pana seara tot ai timp sa ajungi la feribot

Sanziana [27.01.10 16:29:30] »

Multumesc Assis, foarte dragut sa -mi oferiti detaliile necesare, chiar daca uneori tind sa fiu acida, defect profesional.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [27.01.10 16:38:32] »

Intre Salonic si Igoumenitsa sunt cam 322 de km si se fac in 3 ore sau maxim 3. 5 ore, pe drum nu sunt benzinarii si nici nu prea ai unde sa opresti pentru orice nevoi de orice fel. Daca te uiti putin pe o harta exista posibilitatea sa iesi de pe autostrada in dreptul localitatii Grevena si sa dai o fuga la Meteore chiar sa dormiti acolo si sa vizitati seara sau dimineata manastirile si apoi sa iesiti inapoi pe autostrada in dreptul loc Metsovo si sa reluati drumul spre Igoumenitsa. Feriboat e din 30 in 30 de minute insa unul merge in Kerkyra si urmatorul in Lefkimi care e in sudul insulei. Pe voi va intereseaza mai mult cel de la fix care merge in capitala care e ceva mai scump si face si 2 ore adica mai mult cu 1 ora aproape ca celalalt. Noi nu am rezervat nimic pt ca am fost in octombrie insa nu cred ca e nevoie de rezervare, te asezi la coada de masini si vezi la care ajungi sa bagi masina sau masinile. casele de bilete sunt pe margine si au afise mari cu orele de plecare si destinatia. Ai grija ca locul de plecare e in oras nu chiar langa autostrada. Deci dupa ce iesi dupa autostrada faci dreapta intri in oras si mergi pe faleza cam 1-2 km pana la locul de plecare in insula. Ceea ce se vede in locul unde se termina autostrada e locul de unde se pleaca in Italia, posibil ca prima escala sa fie in Corfu dar sunt alte conditii de imbarcare. Noi am vizitat meteorele la intoarcere pt ca ne-am gandit ca e imposibil sa faci drumul de intoarcere dintr-o bucata pt ca primul ferry pleaca cam pe la 7. 00 si nu ajungeam in Buc in timp real, asa ca am mai fost odata la Meterore si ne-am cazat in PK pt ca nu am gasit in alta parte si nici la munte nu ne-am dorit, s-a votat in masina sa fie pe malul marii si doar aici am gasit cazare.

Pt traseu da click intra pe viamichelin. com si scrie la departure: thessaloniki in a doua casuta, iar la destination: Igoumenitsa si dai search, si vei avea traseul intre unul si celalalt dupa care apesi butonul show stopover si la a doua casuta de la primul stopover scrie Kalampaka si dai search si o sa ai traseul dorit. ca sa vezi harta mai mare apasa pe harta si o sa ai harta marita cu detalii orase si posibilitatea de a mari sau muta imaginea.

Succesuri.

Sanziana [28.01.10 11:35:21] »

mersi mult, dau un vin fiert la brasov daca veniti, era o posibilitate sa ne oprim la intoarcere dar gasca vrea la plecare sa mergem in Athena si dupa aia cred ca li se duce la vale tot entuziasmul la sfarsit de concediu.

loreda [31.03.11 19:20:19] »

buna! Cum adica plaja este mult sub hotel? Numai cu liftul se poate ajunge? Cum este plaja? De nisip sau pietricele? Intrarea in apa cum este lina sau se adanceste brusc? Este nisip pe fundul apei sau iti trebuie slapi? Apa de baut este free sau se plateste la AI? Merci mult! Merita statutul de 5 stele? Bate vantul tare pe plaja? Am vrea sa mergem in iunie? E bine ca temp. in aer sau in apa marii?

assis, loreda, Sanziana