ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2015
    ÎNSCRIS: 16.06.15
    AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Brukenthal - Mult prea scump

In vizita noastra, prin frumosul oras Sibiu, am poposit nerabdatori la renumitul muzeu Brukenthal.

Il aveam de mult pe lista, dar acum ne aflam in fata lui!

Ne gandisem ca o sa dureze ore intregi spre a vizita un intreg palat! -dezamagire -sant doar cateva sali de vizitat!

Adica sala Galeriei europene si sala galeriei romanesti! -respectiv picori europeni si pictori romanesti!...

Trebuia sa alegem care dintre ele? ... fac o paranteza... biletul de intrare este deasemenea valabil doar pt o singura optiune... si costa 20 roni de persoana.

Pt cealalta optiune-mai adaugi 20 roni... deci elucidat... 40 roni intrare la ambele galerii!

Separat taxa de intrare la Lapidariu-

Separat taxa de intrare pt cartografie

Fotografierea interzisa pt ambele sali de galerie!

Taxa fotografiere -sa pici pe spate-120 roni!!!

Vizitarea si celorlalte de pe linga palat-exemplu-muzeul istoriei. sau muzeul farmaciei-aduce taxe noi de intrare-20 roni la fiecare!

Dupa un calcul simplu... sa vizitezi palatul, galeriile. muzeele=100 ronipersoana

Daca platesti si taxa foto 120 roni--ca doar nu pleci fara nici o fotografie de la Brukenthal---toal----220 roni!

Mi se pare incredibil de mult-!!!

Gustul amar ne-a intampinat de la intrare... odata cu taxele de intrare!

Doar in curte se pot face poze fara taxa... cred ca pt numerosii straini aflati in vizita aceasta suma nu reprezinta nimic, dar pt noi oamenii de rand e piparata bine!!!

Desigur ca excluzand aspectul financiar-te poti bucura de un Grigorescu, Aman, -live----da poate meditez mai mult... si le gasesc si intr-un catalog specializat de pictori renumiti!!!

Nu sant anti-taxa---dar socoteam ca o familie cu patru membrii-nu prea isi permite Brukenthal... desi sant reduceri la copii!

Pacat!!! -aduce cam prea mult a afacere!!!

Trimis de doina-goga* in 31.08.15 16:16:28
    Validat / Publicat: 31.08.15 17:13:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 4942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina-goga*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Testosu'
    [31.08.15 17:27:51]

Se poate achizitiona un bilet unic pentru vizitarea mai multor muzee:

. Bilet unic de vizitare

Standard: 45 lei

În baza biletului unic pot fi vizitate:

Notă: Palatul Brukenthal (Piaţa Mare nr. 5, Sibiu), Muzeul de Istorie: Casa Altemberger (Str. Mitropoliei nr. 6, Sibiu) Muzeul de Istorie Naturală (Str. Cetăţii nr. 1, Sibiu), Muzeul de Arme şi Trofee de Vânătoare “August von Spiess” (Str. Şcoala de Înot nr. 4, Sibiu), Muzeul Farmaciei (Piaţa Mică nr. 26, Sibiu), Galeria de Artă Contemporană (Str. Tribunei, nr. 6, Sibiu), Sala cu Frescă (Piaţa Mică, nr. 22) "

Este mult mai avantajos. In plus nu esti obligat in a le vizita pe toate intr-o zi, intr-un tur de forta.

doina-goga*AUTOR REVIEW
    [31.08.15 18:23:12]

Ok----44 la doua expozitii... sau.

45 la toate... doua persoane 90 de lei... !

din aceeasi familie!

In fine depinde de bugetul fiecaruia!!!

Testosu'
    [31.08.15 18:38:12]

@doina-goga: cred ca e un pret decent 45 lei /pers pentru 7 muzee

[21.11.21 08:38:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Muzeul Național Brukenthal» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Muzee sibiene]

doina-goga*, Testosu'