ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2015
ÎNSCRIS: 04.07.14
AUG-2015

la PMM* = 806 AED

Hilton... un hotel de nota 10

Am avut norocul de a alege un hotel foarte frumos, situat pe plaja jumeriah, in zona Dubai Marina, the walk.

Camera foarte frumoasa si curata, spatioasa, dotata cu tot ce trebuie, apa, cafea, ceai, frigider, tv, fier de calcat +masa de calcat, feon, 2 dulapuri mari, oglinda maaare :)

Baia de asemenea, curata si mare, si ea dotata cu tot ce trebuie, prosoape curate, schimbate zilnic, geluri de dus, lotiune de corp, pila de unghii, betisoare de urechi etc.

In balcon se afla 2 scaune cu o masa, iar vederea am avut-o spre imensele blocuri vechine care noaptea ne incanta cu frumusetea lor.

Curtea hotelului este foarte frumoasa, cu piscine intre zgarie nori, sezlonguri asezate printre frumosii palmieri si terase.

Plaja superba, nispis fin, intrare foarte lina in mare, apa curata, curata, curata... Pe plaja de asemenea sezlonguri si niste scaunele mici pe care stateam in apa, o idee geniala.

De la receptie am primit ''Towel card'' 2 cartele cu care mergeam in curte unde era o casuta predam cardurile si primeam prosoape. Pe parcursul zilei se impartea gratis inghetata, prosoape cu gheata pt a ne racori si pahare cu gheata pt suc apa, etc.

Personalul foarte placut, la receptie am avut parte de un domn minunat care stia lucruri frumoase despre Romania :) La micul dejun de asemenea personal placut (filipinezi majoritatea) mancare diversificata, sucuri naturale, cafea, ceai, etc.

Daca mai am ocazia sa vizitez iar Dubai-ul cu siguranta voi alege tot Hilton, isi merita cele 5 *.

Trimis de CarlaRoxana in 29.08.15 15:16:51
Validat / Publicat: 29.08.15 18:42:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarlaRoxana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 locul unde am stat la relaxat
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 806.65 AED pe cameră

[16.12.15 14:59:35]

Te rog sa îmi spui, cât ai plătit pe camera pe noapte tot cu taxe, a fost studio ,,clasic ,,? A ți avut canapea extensibila în camera?!

[16.12.15 17:09:59]

Pt 2 pers. am plătit cam 850 de euro cazare + mic dejun, camerele toate sunt foarte mari gen studio, canapea nu am avut ca am fost fara copil, insa familia care a fost cu noi a avut un pat de 1 pers in plus pt copil.

[16.12.15 21:11:49]

Vreau sa îmi rezerv pentru 1/11.11.2016 10 nopți și am găsit cu 1593 plus 355 (ce trei taxe ale orasului) și fără mic dejun. Te rog sa îmi spui cate zile ai stat și în ce luna și an și fost. Merci.

[17.12.15 07:56:05]

Depinde cu ce agenție mergi, noi am găsit la alte agenții si cu 1.600 euro doar cazarea, același servicii, fara avion, taxe etc. Si noi am plătit cu tot cu bilete de avion, cazare, mic dejun, toate taxele incluse etc. 1400 si ceva. Anul acesta am fost 7 nopți.

[17.12.15 10:31:35]

Și dacă poți sa îmi spui și luna deoarece am văzut ca în august este 1203 € / 10 nopți deoarece este f cald în dubai, și nu sunt f mulți turisti.

[17.12.15 11:05:00]

Da in August am fost, anul acest vrem sa mergem tot in August... depinde de fiecare, cum suporta caldura, dar turiști sunt si in aceasta perioada a anului... am putut face plaja fara nici o problema.

[17.12.15 18:10:24]

Dacă găsești e oferta pt august sa ma anunți și pe mine te rog și poate dacă mergem mai multe persoane ne face o reducere noi suntem 2 cupluri (2 băieți 2 fete fără copii) și poate dacă suntem 6/8 persoane pt hilton dubai obținem un discount. Eu dacă găsesc un preț bun pot plăti imediat.

[08.04.16 12:39:27]

@CarlaRoxana - Te rog sa-mi spui cam cat ai platit de la aeroport la hotel transportul cu taxi? Noi mergem saptamana viitoare la acelasi hotel si daca se plateste taxi in dolari sau trebuie sa schimbam bani din aeroport?

[08.04.16 19:36:47]

@eweline: cel mai bine e sa ai dirhami sau dolari (nu euro), dar cel mai mult iti recomand moneda lor, insa nu mai stiu cat am platit mai ales ca noi am fost 2 familii si mereu plateam jumatate. La taxi sa nu iti faci griji toti vorbesc cat de cat engleza si sunt corecti la bani. P. S sa mergi obligatoriu la fantani ????vacanta placuta!

nicole33
    [09.04.16 11:12:21]

@eweline -

Teoretic, poţi plăti taxi-ul doar în dirhami. Practic, taximetristul, dacă vrea, poate accepta şi euro sau dolari, dar va calcula la o paritate foarte dezavantajoasă pentru tine.

De asemenea, nici schimbul valutar la recepţiile hotelurilor nu este avantajos. Cel mai bine este să schimbi dolari sau euro la casele de schimb valutar din incinta mall-urilor, contra unui comision simbolic de 1-2 dirhami per tranzacţie. Eu am avut şi euro şi dolari, dar am schimbat doar dolari, fiind cea mai bună variantă în perioada respectivă.

Gabriela28
    [13.04.16 22:03:57]

Buna. Sunt Gabriela si m-ar interesa si pe mine ce temperaturi sunt in luna august in Dubai. As vrea si eu sa merg, dar am inteles ca este foarte cald. Multumesc!

nicole33
    [13.04.16 22:17:40]

@Gabriela28 -

... si m-ar interesa si pe mine ce temperaturi sunt in luna august in Dubai.

Peste 40 de grade, care se resimt mai multe.

As vrea si eu sa merg, dar am inteles ca este foarte cald.

Preţurile excursiilor în Dubai sunt mici vara tocmai din cauza disconfortului produs de temperaturile extreme. În locul tău m-aş reorienta alegând o altă perioadă. La sfârşit de noiembrie am prins temperaturi de 28-30 de grade şi a fost chiar plăcut.

[14.04.16 13:45:40]

As mai dori sa intreb daca ati platit la receptie taxa de statiune si depozit security, si daca se serveste bere la barul de la piscina sau plaja? Cu mancarea, prinz si cina cum v-ati descurcat? Unde ati mancat bine si la pret rezonabil?

[15.04.16 09:10:10]

@eweline: dacă ai achiziționat online cazare plătești, dacă ai plătit la agenție de turism nu plătești. Găsești alcool peste tot la hotel, de recomandat seara la pure sky bar este frumos. ieftin nu mănânci nicăieri pe The walk, doar în dubai Mall la fast-food. Eu am mâncat la The corner 2 hamburgar 4 sucuri și cartofi 181 aed. hilton are plaja dar în afara pe plaja un șezlong 110 aed un prosop 20 aed de închiriat. Nu este ieftin. Eu sunt la hilton, cazat plec pe 16.04 dacă mai ai întrebări te ascult.

[16.04.16 19:21:52]

@mohr -

Eu sunt la hilton, cazat plec pe 16.04...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Tonia Sara
    [07.08.16 13:39:11]

Bună! Am o nelămurire. Tot aud ca vara este foarte cald acolo. Și ca apa are peste 30°C. Îmi poți spune dacă este adevărat?

[07.08.16 13:58:14]

@Tonia Sara: Cred ca e adevarat deoarece noi am fost anul acesta in 15 aprilie si a fost foarte cald, iar apa a fost perfecta 28 grade. Ziua era foarte cald, stateam mai mult la mare.

Tonia Sara
    [15.08.16 15:04:02]

Bună Carla! Vreau sa te întreb daca ție ți s-a cerut o taxa de garanție la cazare. Și dacă ai primit banii înapoi la plecare. Mulțumesc.

[16.08.16 08:45:29]

@Tonia Sara: da, mi-a cerut, insa nu esti obligat sa o platesti... noi nu am platit, asa ca nu stiu daca iti da sau nu banii inapoi

CarlaRoxana, eweline, Gabriela28, mohr, Tonia Sara

• pagină generată în 0.047367811203003 sec