ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2015
DE Lale
ÎNSCRIS: 24.08.15
JUL-2015

Istanbul - de vazut si revazut...

Nici nu stiu cu ce sa incep... Amintirile inca proaspete dau buluc. O sa incep totusi cu inceputul...

In luna iunie ne-am hotarat ca dupa saptamana de vacanta din Thassos-Grecia sa plecam direct de acolo in Istanbul. Am inceput sa facem planurile (asigurari, acte masina). Intamplator am aflat ca ne trebuia sa imputernicire pt masina (aceasta fiind pe firma) legalizata fie de la Ambasada Turciei fie de un notar. Altfel riscam sa vedem doar granita Turciei. Am facut imputernicirea vizata la ambasada (am constatat ca e varianta mai ieftina), am facut bagajele si am pornit la drum. Mai intai "popasul" de o saptamana pe meleagurile grecesti pt ca apoi de joi si pana duminica sa poposim prin Turcia.

Prin urmare intr-o zi de joi pe la ora 7 am plecat din Potos cu destinatia Istanbul zona Sultanahmet-Fatih. Drumul a fost foarte bun. Am mers pe autostrada in Grecia pt ca apoi in Turcia sa mergem pe un drum european si apoi iar pe autostrada. La intrarea in Turcia bineinteles ca ne-au cerut actele la control, nu au facut si controlul bagajelor insa. Am intrebat de taxele de drum care trebuiau achitate, ni s-a spus ca la benzinarii le putem achita. Am cumparat un tichet HGS cu 5 treceri pe autostrada (atentie la punctele de trecere pt ca nu sunt doar la inceputul si sfarsitul autostrazii). Tichetul se lipeste pe parbriz deasupra oglinzii pt ca trecerea sa se faca usor la punctele de verificare (nu se opreste masina, doar se incetineste viteza).

Portiunea de sosea care trece pe malul marii este nemaipomenita. Drumul ne-a fascinat pur si simplu. Intrarea in Istanbul cu cladirile uriase si casele frumos aliniate ne-au incantat privirea. Dupa ce am intrat in Turcia ne-am adus aminte ca aici nu se poate folosi GPS-ul (din pacate) iar pana in Istanbul chiar nu am avut nevoie de el. Altfel au stat lucrurile acolo. Cum era de asteptat am ratat o iesire de pe autostrada si ne-am cam invartit in cerc pana am realizat incotro trebuia sa mergem. Lantul de autostrazi din Istanbul este impresionant si inca se mai construieste (bravo lor!). Eram 2 masini si inevitabil ne-am pierdut unii de altii. Intr-un final noi am ajuns primii la hotel iar dupa vreo jumatate de ora si prietenii nostri. Hotelul era cam la 500m de mers pe jos pana la Grand Bazar. Noi am ajuns spre seara deci era exclus sa vizitam ceva. Am mers totusi in recunoastere in zona si ca sa gasim un loc unde sa mancam. Astfel am descoperit ca la unele restaurante se plateste masa locul la masa adica un soi de bacsis, in alte locuri ti se pune bacsisul de 10% din nota de plata direct pe bon fara sa ti se spuna in prelabil sau dupa ce pun cei 10% mai asteapta si ceva pe langa... In alte locuri se multumesc cu ce le dai. Indiferent de situatie se merita sa mancati la un "restaurant" (bodega) la care mananca oamenii de rand.

Ziua de vineri a inceput cu incursiunea Grand Bazar care este... IMENS... Evident ca nu l-am vazut pe tot pt ca nu am azut rabdarea necesara. I-am alocat doar vreo 3 ore. In spatele Grand Bazar este un alt bazar care se intinde muuuult pe stradute pana spre Podul Galata (am constatat asta intamplator sambata). In Grand Bazar poti sa gasesti orice vrei, chiar si ce nu vrei. Daca te aud vorbind romaneste, sar pe tine cu haine de piele, blana si bijuterii. La un moment dat chiar ii exasperaseram pt ca nici macar nu am avut amabilitatea sa le privim. Ne-am clatit ochii prin mirodenii si ceaiuri, seturilere de ceai si cafele ne-au incantat, am mai admirat si bijuteriile si margelutele pt handmade (eu pasionata) si cam atat... In Grand Bazar trebuie sa ai rabdare ceea ce noua ne lipseste in materie de shopping. Dupa scurta incursiune de la Grand Bazar, am plecat catre Moscheea Albastra si Hagia Sofia (Ayasofya). Foarte important de stiut atunci cand vizitati moscheele in Turcia ca regulamentul vestimentar se pastreaza. Femeile trebuie sa aiba capul si picioarele acoperite, barbatii doar picioarele. Daca nu sunteti imbracati corespunzator, primiti vesmintele necesare la usa (barbatii primesc fuste :D). In moschee nu se intra cu incaltamintea de afara asa ca pe timp de vara cand este foarte cald s-ar putea sa iesiti destul de repede (din cauza mirosului). Moscheea Albastra este frumoasa, impunatoare insa sincer mi-a placut mai mult Hagia Sofia. Picturile putin descoperite de pe peretii fostei biserici ortodoxe se pastreaza inca bine iar istoria este fascinanta. Puteti vedea si auzi pe un ecran istoria hagiei. Aceleasi lucruri se pot citi si pe niste panouri imediat ce iesiti din muzeu. Puteti urca la etaj pe un coridor de piatra in forma de spirala. Noi am nimerit in perioada in care se fac restaurari atat in Moscheea Albastra cat si in Hagia Sofia. La Moscheea Albastra intrarea este libera insa la Hagia Sofia intrarea costa 40lire/persoana (1lira este aprox. 1.5lei) = 60lei. Intrarea copiilor de pana in 12 ani este gratuita.

Ziua de sambata am inceput-o cu un drum catre piata Taksim unde cel mai spectaculos lucru ni s-a parut funicularul pe care l-am luat ca sa ajungem in piata. Piata Taksim nu ne-a impresionat chiar de loc, ni s-a parut o mare pierdere de vreme. Am purces la drum catre Podul Galata. Pe pod puteti vedea pescarii la lucru, puteti manca scoici crude, sub pod sunt restaurante cu mancare foarte buna (am mancat seara). Pe malul apei sunt cateva barcute unde se prajesc pesti care se servesc sub forma de sandwich cu salata alaturi de limonada. Foarte buuun si costa si putin. Am mai vazut ceva in materie de mancare care m-a surprins: varza rosie murata servita in paharute pe post de fast food. Mi s-a parut ciudat si nu am incercat. In zona sunt mai multe moschei iar noi ne-am indreptat catre Suleymaniye Cami, o alta moschee mare si frumoasa. Pentru cei pasionati de serialele turcesti, aici se afla inmormantati Suleyman Magnificul si Hureem. Moscheea a fost construita la ordinul lui Suleyman. Este o cladire somptuoasa iar ca sa ajungeti acolo trebuie sa urcati un deal destul de mare. De acolo am plecat pe jos catre Topkapi si astfel am descoperit ca bazarul din spatele Grand Bazar se intinde pana la Podul Galata.

Topkapi este imens. Noi l-am vizitat timp de vreo 3 ore si nu a fost suficient. In harem am intrat cu 2 minute inainte sa se inchida si l-am vazut cam pe fuga. Partea exterioara cu gradinile este impresionanta si de acolo se poate vedea partea asiatica a Turciei. Interiorul te lasa fara cuvinte. Incursiunea am inceput-o in bucataria palatului pentru ca mai apoi sa vizitam sala bijuteriilor, sala armelor, camera sacra a lui Muhammad unde se gasesc diverse lucruri legate de profet si la sfarsit haremul. Totul in Topkapi te lasa fara cuvinte. Important de stiut ca nu se poate fotografia peste tot iar daca se permite, fotografiile trebuiesc facute fara blitz. Tot aici se afla si sabia lui Stefan cel Mare dar din pacate nu am avut timp sa o vedem (o vom vedea cu siguranta data viitoare). Biletul este 30lire/persoana pt muzeu la care se adauga 15 lire/persoana pt harem. Intrarea copiilor de pana in 12 ani in muzeu este gratuita, pt harem se platesc 15lire.

Voi face o descriere amanuntita a Topkapi in alt review pt ca sunt foarte multe de povestit.

De la Topkapi am plecat spre Podul Galata unde vroiam sa luam cina la unul din restaurantele de sub pod. Aici preturile sunt putin mai mari dar macar o data merita sa incercati. Mancarea a fost senzationala, iar la restaurantul la care am nimerit dupa lasarea serii, a fost si program artistic (muzica cantata de un cantaret autohton).

Au ramas foarte multe de vizitat, a fost frumos, trebuie mers mai pe intelete si nu pe fuga asa cum am facut noi. Obligatoriu de mers cu incaltaminte comoda. Noi a mers foarte mult pe jos, putin cu tramvaiul, metroul si funicularul. Istanbul a fost o experienta de neuitat. Am vazut localnicii care fac comert ambulant cu fructe, incaltaminte, haine etc..., am fumat narghilea, am mancat mancare autohtona, am baut cafele si ceaiuri turcesti, cam tot ce trebuia facut am facut. Nu ne-au ajuns cele 2 zile, mai erau multe de vazut si de experimentat. Sper sa ne intoarcem cat de curand acolo.

La intoarcerea spre casa la granita cu Bulgaria am fost controlati de vreo 6 ori. Au vrut sa ne scoata toate bagajele dar s-au razgandit cand au vazut cate aveam in masina (doar veneam din Thassos). La noi podul de la Giurgiu inca se construieste iar pe iesirea din tara era o coada interminabila cred ca avea peste 2-3km. Noi am avut noroc si am stat 15-20 de minute la iesirea din tara.

Cam asta a fost prima noastra experienta in Istanbul: Grand Bazar, Moscheea Albastra, Hagia Sofia, Piata Taksim, Podul Galata, Suleymaniye Cami, Topkapi.

Trimis de Lale in 26.08.15 12:24:35
Validat / Publicat: 26.08.15 19:38:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [26.08.15 19:37:13] »

Cum "subiectul major" al articolului nu pare a fi a fi drumuls pre Istanbul, am mutat articol, la reorganizare, din rubrica "Cu masina prin spre Istanbul" în rubrica "Excursie la porţile Orientului, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

Lale [26.08.15 20:08:36] »

@webmasterX: perfect (Y)

cloverina [26.08.15 20:30:37] »

@Lale: Sunt uimită de unele informații!

Cum adică HGS cu 5 treceri? Fiecare porțiune de drum este contorizată individual, după distanța parcursă. Cum îți calculează cele 5 treceri? Poate sunt eu neinformată, dar nu cred să existe așa ceva. Cât ați dat pe el?

Nu este permis GPS-ul în Turcia? Nimic mai fals. Nu este permis detectorul de radar, dar GPS-ul este cu totul altă poveste. Este a patra oară în Turcia, dintre care una din vizite a fost într-un grup de turci, care foloseau GPS-uri.

Bazarul din spatele Grand Bazar este tot Grand Bazar, extins de către comercianți. Da, Grand Bazarul turistic, pe care cu toții vor să îl viziteze este cel închis, cu ornamente minunate și cu forfota specifică. Însă dacă dorești să cumperi la preturi foarte bune (chiar și pentru afacerea proprie) trebuie să te îndepărtezi de zona turistică a bazarului, coborând spre Galata. Un simplu exemplu: dacă în interiorul bazarului un șal era 20 lire, pe străduțele lăturalnice același șal a fost cumpărat cu 3 lire. Fără pic de negociere pentru că am luat la bax (avem multe prietene și o slăbiciune pentru șaluri). Dacă bazarului turistic i-ai acordat 3 ore, străduțelor le trebuie vreo... zi!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.08.15 20:39:15] »

@Lale - Interesantă vizita la Istanbul, mai ales abordată după vacanţa în Thassos, dar destul de scurtă, din păcate. Oricum pentru două zile aţi mers şi aţi vizitat destule!

Sincer aş fi vrut să văd şi nişte poze postate de tine, chiar mi-e dor să văd Istanbulul cu imagini proaspete! Aşa că poate vei reuşi să încarci şi câteva fotografii!

Toate cele bune!

Lale [26.08.15 21:14:57] »

@irinad: voi posta cât de curând și câteva fotografii.

Mulţumesc pt. aprecieri!

Lale [26.08.15 22:23:28] »

@cloverina: la benzinaria la care am oprit ni s-a spus că un HGS cu 5 treceri este varianta cea mai mică. Poate am fost informaţi greșit dar noi asta am cumpărat ☺. Nu mai știu exact cât a costat pt că am plătit cu euro și conversia a fost făcută de către cei de la benzinarie. GPS-ul de pe telefon nu è funcţionat. Nu mergea navigarea. Se putea vedea doar harta orașului. Ăsta a fost și motivul pt care ne-am rătăcit. Cât despre bazarul din spatele Grand Bazar, am fost informată de un comerciant de existenţa lui. Patronul acelui turc facea bijuterii handmade cu margele cumpărate din bazarul din spate. Mi-a spus exact unde să mă duc și ce să caut. De negociat poţi negocia peste tot. Chiar am și facut-o. La întoarcere de la Suleymaniye Cami am mai colindat puţin pe străduțele bazarului. Așa am constatat cât de mare este ☺.

dianabzs [26.08.15 23:07:31] »

@Lale harta pentru Istanbul trebuia sa o descarci in prealabil, normal ca GPS-ul nu avea cum sa o vada; noi fara GPS am fi ametiti in Istanbul.

cum bine a spus si cloverina, Marele Bazar este o mare capcana pentru turisti, trebuie vizitat ca obiectiv turistic, atat; pentru shoping exista magazinase de pe stradutele din zona.

Lale [26.08.15 23:13:32] »

@dianabzs - pt noi Grand Bazar a fost un obiectiv turistic. Oricum nu aveam intentia sa cumparam mare lucru de acolo si nici nu am facut-o. Cat despre GPS si harta, nu sunt eu experta in lucrurile astea dar din cte stiu, nu se descarca nimic in telefon. E doar navigarea normala si se face update. Nu am descarcat niciodata nici o harta iar in Bulgaria si Grecia a mers perfect acelasi telefon cu cateva zile inainte. Tind totusi sa cred ca nu era de vina vreo harta nedescarcata :-).

Lale [27.08.15 09:00:41] »

@webmasterX - tot am incercat si ieri si azi sa incarc poze si nu reusesc. imi apare o eroare. aveti idee de ce?

webmaster [27.08.15 09:36:20] »

@Lale - Ca să putem "avea o idee", ar trebui să ştim ce eroare îţi apare. Îţi trimit un nr de telefon prin PM, dacă poţi sună-mă - ar fi important să înţelegem "contexul" şi să rezolvăm problema, e posibil să-i afecteze şi pe alţii (deşi nu pe toţi, din moment ce fotografii s-au încărcat şi se încarcă)

dianabzs [27.08.15 17:26:28] »

@Lale - da, asa este in cazul GPS-ului de pe telefonul mobil, se incarca harta, in cazul GPS-ului nostru, se descarca harta; oricum este curios ca nu ati putut s-o accesati.

Lale [27.08.15 18:12:41] »

@dianabzs: nu știu motivul pt care nouă nu ne-a mers dar am avut 3 telefoane cu android iar prietenii noștri aveau IPhone. Pe nici unul nu a mers navigarea in Turcia. Mă gândesc că totuși există o cauză din moment ce în alte ţări nu am avut probleme. ☺

cloverina, dianabzs, irinad, Lale
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: