ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2015
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 15.04.14
AUG-2015

Thassos, Burgas, Varna, Balcic, Vama Veche, Calarasi - Intoarcerea

Si am plecat de pe insula uitandu-ma in urma si nu la propriu, strangandu-mi sotia in brate si doar pescarusii ce ne insoteau ne puteau simti tristetea din suflete, de, se terminase concediul si totul era ireversibil. Ca-n viata, de altfel. Doar ele, pasarile avide de pufeletii ce-i tineam atragator in mana, stiau ca drumul duce catre casa.

Deci, am plecat din Thassos la 8 dimineata cu gandul sa ajungem cat mai repede, in limita sigurantei, bineinteles, in Nessebar, unde aveam cazarea intermediara de o noapte. Si pentru a ne odihni stiind ca drumul de intoarcere este intotdeauna mai greu si mai stresant, dar si pentru a vedea litoralul bulgaresc din fuga masinii.

Traseul de intoarcere: Chrysopouli, se intra cu dreapta inainte de pod pe autostrada E90 Egnatia Odos si se iese (atentie mare) pe la Komotini, iesirea Komotini East, asta pentru a evita orasul si a castiga timp, trecere punct de frontiera Nimfea-Makaza, unde am dat de niste vamesi bulgari mai scrupulosi de fire, am continuat Kardjali unde am schimbat niste leva la o banca in care lucrau doua tipe mai la varsta de pensionare si care, s-au miscat pe tastele calculatorului mai greu decat bunica mea de la tara. Functionarele noastre bancare? Parfum. Euro = Leva 1,94.

Mai departe cu Haskovo, Dimitrovgrad, dupa Badeshte se intra pe autostrada A1 Sofia-Burgas cu directia Burgas. Fac o paranteza si declar raspicat in fata marii adunari nationale, drumurile din Bulgaria nu sunt cu nimic mai prejos decat ale noastre, iar aceasta autostrada A1 Sofia- Burgas 360 km, intrece orice asteptare. Pe autostrada ne-a prins o furtuna de zile mari de nu vedeam la 5 metrii in fata masinii, semn ca Al de sus ne-a lasat linistiti sa ne facem vacanta si abia apoi a tinut mortis sa ne spele masina. Baiat bun, ce sa zic!

Am ajuns in regula in Nessebar unde aveam cazare la Hotel Eliri, rezervare facuta pe Booking cu ceva timp inainte si unde scria clar la “localitate” Nessebar si nu Ravda, asa cum am constatat neplacut surprinsi atunci cand ajuns acolo. Am fost ghidati prin jungla constructiilor noi de un taximetrist bulgar, taximetrist care mi-a cerut, nici mai mult nici mai putin pentru efortul lui, suma de 20 leva (aprox 10 euro). Bah, voi sunteti nebuni?

Pana la urma, m-am consolat cu gandul ca n-ajungeam acolo in satul ala nici cu tot GPS-ul si toate neamurile lui, asa de intortocheata era treaba. Deci, Ravda-Nessebar, ceva in genul Navodariului sau portiunii dintre Mamaia si Navodari, dar mult mai dezvoltat si-am ramas masca de multitudinea cladirilor aflate in constructie. Se construieste in draci pe litoralul bulgaresc si te intrebi de unde, tata, de unde bani? Dupa ce ne-am pus toate la loc si dupa ce ne-am interesat cam ce putem vizita prin preajma, ne-am bucurat de oportunitatea de a putea vedea orasul vechi al Nessebarului, de care auzisem si care, intr-adevar merita vazut. Si l-am vizitat ajungand acolo cu un City Bus d’ala descoperit, de care fusesem incantat la urcarea sus sub cerul liber, dar dezamagit imediat de inceperea ploii. Old City Nesebar, intr-un cuvant. Magnific. Preturile? Cam ca la noi chiar putin mai lejerache.

De furtuna pe care am trait-o noaptea pe la ora 1, dupa ce dormisem beton vreo 2 ore bune, va povestesc doar c-a bagat sperietii in mine cat sunt eu de barbat, c-au trosnit norii chiar deasupra hotelului de au zanganit geamurile non stop si chiar incepusem sa ma gandesc daca am sa-mi mai gasesc masina intreaga a doua zi de dimineata. Slava lui God, era la locul ei la trezire si spalata pe deasupra. Hi, hi, ma dau mare.

Si-am plecat mai departe dupa ce servisem micul dejun la hotel, bunicel si nici n-am cautat defecte, cu directia Balcic, unde in plan aveam vizitarea Castelului Reginei Maria. Nimeni care ajunge in Balcic n-ar trebui sa-l rateze in a-l vizita, mai ales ca este o pagina de istoria romanilor, o proprietate in care sunt prezente marturii ai celor 37 de ani in care Balcicul a fost sub stapanire romaneasca. Va spun o speta si anume: La intrare sunt doua case de bilete, 7 leva pentru vizitarea gradinilor si a curtii interioare si 5 leva pentru vizitarea castelului. Asadar, cine nu vrea sa vada castelul (o vila, mai uman zis) poate s-o faca lejer. Am plecat din Balcic cu mandrie as zice, pentru ca tot ce a facut acolo Regina Maria (romanca, de) este impozant ca lucru bine facut in simplitatea gusturilor.

In Kavarna, urmatoarea noastra destinatie, am mancat la o terasa mishto la malul Marii Negre, mare care se vede turcoaz de acolo, ca si de la Balcic de altfel, am mancat ce altceva decat peste si animale de mare. Adica doua feluri doi, pastrav de mare si creveti in sos de unt cu lamaie, un desert, o bere si o cola = 51 leva (1 leva= 2,3 lei). Se intra in Kavarna, se ajunge in centru unde la un semafor se face dreapta catre Marine Zone, se trece de trei strazi in care ai STOP la fiecare dintre ele, la ultima se face stanga si se trece printr-un pasaj. Se mai merge cam 2-3 km si se ajunge la terase si plaja.

Direct de la masa si pentru ca plaja era in fata terasei, am trecut la o racoreala direct cu capul in valurile marii. Fix intr-o spuma de val. Bineeee!

La cap Kaliakra urmatoarea oprire a naostra, este belea de impresionant, mergi cu masina si pamantul se ingusteaza de ambele parti, vazand cu ochiul liber ca marea incepe sa te cuprinda din doua puncte cardinale creandu-ti o impresie grozava. La intrare, 6 leva biletul, dar mai aveam doar 5 leva prin portofel, ceea ce a dus inevitabil la o intelegere tacita intre mine, soferul roman si omul cu biletele, bulgarul. Merge si asa cu ochiul facut. Asa ca, amicitie tranfontaliera, am intrat fara probleme. Totul te lasa fara suflare, maluri abrupte cam suta de metrii inaltime, vantul care sufla beleuzandu-ti parul, imaginatia care nu te lasa sa nu te gandesti cum este c-o furtuna prin zona, prezenta unitatii militare cu tot arsenalul de radare in dotare, capul peninsulei unde am fost si am privit cu frica vazduhul. Im-pre-si-o-nant!

Dupa ce se iese din Kavarna cu directia Durunkulak-Vama Veche, nu stiu, se merge cam 2-3 km si se face dreapta spre Kaliakra, exista indicator, fara probleme se ajunge la obiectiv. Am trecut prin vama lejer de lejer si doar Vama Veche a putut sa ne mai opreasca in drumul spre casa. Vazut, facut baie, luat un aer de Vama in piept si acasa cu noi.

Deci, plecat din Nessebar la 8.30 si ajuns in Calarasi la 19 cu toate obiectivele atinse, fix 10 has si 30 minute. Home, sweet home si va pup pe portofel! Al meu era gol deja.

Trimis de vladix18 in 24.08.15 09:38:25
Validat / Publicat: 24.08.15 11:44:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nessebar, orasul vechi

puiutea
[24.08.15 13:22:43]

Felicitari pentru un review cum tot incerc sa fac si eu - util si simpatic! Mai vreau!

calatorul
[24.08.15 13:47:40]

Am revazut cu placere un traseu pe care l/am facut si eu acum cativa ani, la intoarcerea din Grecia. Merita facut drumul asta, cel mai greu a fost traseul Sofia-Burgas unde numai autostrada nu era soseaua aia de 90 km/ora. Iar pentru cazare bulgarii si/au facut o regula din a vinde altceva decat au, declarand pe booking una si la fata locului alta, nu e prima data cand aud sau patesc asta.

De acord cu toate celelalte, inclusiv mancarea buna de pe malul marii bulgaresti, cu peste, scoici si raci proaspeti nu congelati, ciorba de peste si alte minuni specifice. Un singur lucru ar mai fi de vazut in zona, pe drumul spre Kaliakra se face o sosea la dreapta care duce la ferma de midii Dalboka, este descrisa aici pe Afa. Peisajul interesant, mancarea buna si ieftina, scoici in toate meniurile. DAr se pot manca la fel de bine in port la BAlcic sau alte taverne pe malul marii. Felicitari pentru vacanta reusita si vacante frumoase in continuare. PS si ca de obicei, pozele in asteptare.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.08.15 14:41:05]

@vladix18 - Frumos articol despre finalul vacanței grecești și începutul unei minivacanțe bulgărești. Mi-ai adus aminte de mica mea incursiune (de o zi) în Bulgaria făcută recent în care am concentrat, la fel, câteva obiective de vizitat.

Totuși, îți amintesc că vrem fotografii atașate la review!

Toate cele bune și vacanțe plăcute în continuare!

[24.08.15 15:10:04]

@calatorul50 - multumesc de feedback si completare Asa este, ai dreptate. vin si pozele

[24.08.15 15:33:24]

@calatorul50 - multumesc mult pentru completari

[24.08.15 17:32:22]

@irinad - Sarut mana!

[24.08.15 17:44:47]

@puiutea - Sunt convins ca si tu scrii la fel de simpatic. Multumesc!

nicolae geo
[02.09.15 16:07:11]

Salutare Tuturor,

Mare atentie cei care nu aveti GPS-urile actualizate. Nu stiu granite de la Makaza.

Ce pot sa va sfatuiesc: introduceti din localitate in localitate sau orase mari.

Eu la dus am mers dupa GPS care m-a dus pe drumul spre Turcia. Un drum foarte prost in Bulgaria, cu gropi mari, pe una nu am vazut-o si era sa ma duc in sant, in Grecia autostrada.

La intoarcere am venit cu un gps pe mobil offline, adica fara conexiune la net. Va pot trimite in privat numele aplicatiei. Este foarte simplu de instalat, se descarac hartile tarilor si la drum.

Dupa o experienta neplacuta cu masina discutata in alt articol, va pot recomanda un card de asistenta rutiera pentru calatorie, valabil 15 zile, la 70 ron.

Nu fac reclama, nu ma intelegi gresit, vreau ca voi sa nu traiti aceste experiente neplacute.

O zi buna sa aveti.

calatorul, irinad, nicolae geo, vladix18