ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2015
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09
AUG-2015

Un vis frumos

In aceasta vara, Sovereign a avut urmatorul traseu: Civitavecchia – Livorno – Villefranche – Barcelona – Olbia (Sardinia) – Napoli – Civita. Ne-am decis pentru acest gen de vacanta pentru varietatea destinatiilor pe care le ofera si pentru ca chiar ne doream o asemenea experienta.

Vasul este ceva mai vechi si ultima data a fost renovat in 2008. Interioarele si puntile sunt frumos aranjate si pe fiecare punte gasiti un vapor in miniatura pe care sunt desenate toate punctele principale de pe vas, dar si punctul in care va aflati (poate va pierdeti...). La capitolul servicii, nu am ce sa reprosez, cameristii, chelnerii, personalul de securitate, animatorii, tot personalul este la dispozitia turistului astfel incat acesta sa se simta cat mai bine. Uneori am avut chiar senzatia ca ni s-a acordat prea multa atentie. Am prins la cina un moment in care chelnerii au cantat unui spaniol pentru ca era ziua acestuia si l-au cadorisit cu un tort. Frumos gest!

In ceea ce priveste camerele, noi am avut cabina interioara, am considerat ca nu merita diferenta de vreo 300 euro pentru cabina exterioara cu hublou, dar acum cred ca o cabina exterioara cu balcon ar fi mult mai indicata. Si asta mai ales din cauza faptului ca la cabina interioara aerisirea se face prin intermediul aerului conditionat, iar acesta functioneaza permanent. In prima zi a fost frig in camera si nu am reusit sa reglam aerul conditionat, asa ca am chemat tehnicianul care a rezolvat problema. In zilele urmatoare a fost ceva mai bine din punctul asta de vedere. Apoi... faptul ca nu am avut geam si lumina naturala, dimineata ne trezeam cam straniu, pe intuneric si in fiecare zi cu alarma de la telefon... asta ca sa nu dormim prea mult.

Camera noastra a avut cam 12 mp cu tot cu baia. In camera am avut o masa de toaleta (cu oglinda, scaun, sertare), pat dublu si pat suspendat pentru copil, TV LCD cu cateva canale ce merg destul de prost (unul este cu circuit inchis si prezinta urmatoarea destinatie a vasului), un fel de dresing in care exista doar umerase (nu si rafturi pentru haine, noi am tinut hainele in sertarele mesei de toaleta), un seif (care la noi nu a functionat) si baia. Aceasta din urma este mica, cu toaleta, chiuveta cu oglinda si cabina de dus, de fapt am gasit cam tot ce am avut nevoie. Toaleta s-a infundat de vreo 2 ori (rezolvata de camerista) si ne-au spus si alti turisti ca au avut aceeasi problema.

In ceea ce priveste bucataria si masa... pentru mine aceasta vacanta a fost o adevarata experienta culinara pentru diversitatea si originalitatea preparatelor. Vasul are un restaurant principal (Panorama) de tip bufet suedez unde se pot servi toate mesele, doua restaurante a-la-carte (El Guadiana si El Duero) unde noi am servit cina si un restaurant cu specific asiatic Wu-Fusion (cu preparate contra cost). Singurul minus la capitolul mese a fost micul dejun, in fiecare dimineata se serveau aceleasi tipuri de preparate (omlete, tortilla, carnaciori, mezeluri, cascaval, cereale, produse de patiserie, gemuri, fructe proaspete, sucuri, ceai, cafea, lapte etc.). Gaseai ce sa mananci, dar m-a uimit lipsa legumelor proaspete si a salatelor. Exista si un bufet grill, pe puntea de deasupra piscinei, deschis aproape toata ziua unde te autoservesti cu ce doresti dintre preparate la gratar, cartofi prajiti, pizza, salate, sucuri, fructe. Pentru ca am coborat pe uscat in fiecare zi (cu o singura exceptie, ziua in care vasul merge pe mare permanent), nu am prins pranzul prea des pe vapor. La pranz masa se poate servi la bufetul suedez, la grill sau la El-Duero (uneori). Mancarea este foarte variata, de la peste, legume, tocanite, pana la salate si legume proaspete.

O experienta foarte interesanta este cina servita la restaurantul a-la-carte... meniul este special, mancarea este foarte buna, aranjata cu gust, iar deserturile sunt minunate! In fiecare seara veti sta la aceeasi masa si veti fi servit de acelasi chelner. Noi comandam 3 feluri principale diferite (pentru a ne bucura de gustul mai multor preparate) si 3 deserturi diferite. Daca un fel de mancare nu vi se pare bun, puteti oricand sa renuntati si sa comandati altceva fara ca chelnerul sa se supere. Tinuta la restaurantul a-la-carte este casual, de cele mai multe ori, doar o seara este White (noi am purtat ii), iar alta seara Gala (nu ne-am agitat prea tare cu tinuta, multa lume era imbracata ca de strada), in rest noi am avut tinute lejere, dar nu pantaloni scurti. In ceea ce priveste bauturile, seara puteti servi vin alb, rosu, sucuri, apa, bere, iar in cursul zilei sucurile sunt de la dozator, berea la doza sau la dozator, cocktail-urile sunt bune (noi am servit doar nealcoolice – Pinacolada, Mojito). In ziua pe mare, bucatarii de pe vas au facut o demonstratie de gatit pe holurile principale, cu degustare ulterioara... interesant mod de a atrage interesul turistilor.

Despre cadrul natural, ce sa va spun... este minunata o calatorie pe mare! Imensitatea albastra iti da senzatia de calm. In perioada in care am fost noi marea a fost extrem de linistita, nu am avut niciun incident, nici rau de mare nu am avut. Iar faptul ca vezi atat de multe lucruri intr-un timp atat de scurt, te imbogateste sufleteste.

La capitolul distractie, ce sa va spun, numai cine nu vrea, nu gaseste ceva de facut. Pe vas sunt cateva baruri si cafenele aranjate cu gust, loc de joaca pentru copiii de pana la 12 ani, loc de distractie pentru tineri intre 12 si 17 ani (cu perete de escaladare, mese de ping-pong, teren de tenis), centru de Spa, fitness, Casino (contra cost), biblioteca (deschisa intre anumite ore din zi, cartile sunt in mare parte in spaniola, dar gasiti si ceva in engleza, franceza si sunt puse la dispozitie si jocuri de societate), spatiu cu calculatoare pentru acces la internet (pentru internet se plateste), discoteca, magazine. Pe puntea 11 se afla 2 piscine cu apa de mare si 2 jacuzzi. Din pacate atat piscinele, cat si jacuzzi sunt subdimensionate pentru cati turisti exista pe vas simultan, am avut loc de balaceala, dar nu si de inotat. Sezlonguri sunt mullteeee, suficiente pentru toti turistii, pe puntile 11,12 si 13, mai liniste este pe puntile 12 si 13. Gasesti loc pe sezlong aproape la orice ora. In fiecare zi la piscina animatorii organizeaza concursuri cu turistii, lectii de dans (cha-cha, rumba). In sala Broadway au loc in fiecare seara spectacole de dans si muzica, merita sa mergeti, dansatorii sunt foarte buni, muzica este live, noi ne-am simtit minunat, chiar daca nu am fost decat in 3 seri (spectacolele erau la ora 22.15 si tineau pana la ora 23, ceva cam tarziu avand in vedere ca a doua zi umblam prin orase). Asadar, de plictiseala... nici nu poate fi vorba.

Un mare plus il constituie ziarele zilnice de la bord, le primeam seara de la camerista. In foaia de bord veti gasi informatii despre toate activitatile ce vor avea loc in ziua urmatoare, ce puteti face la fiecare ora din zi, unde puteti manca, portul in care vasul va ancora si ora maxima de imbarcare (de obicei cu 30 minute inainte de ora programata de plecare a vasului din port), tinuta solicitata pentru seara la cina (veti sti astfel cand e seara white, seara Gala). Foaia de bord este foarte utila.

Sa trec si cel mai mare minus... vasul a fost reconditionat ultima data in 2008, mobilierul din camera este vechi, in baie instalatia sanitara este cam ruginita, scaunele si mesele de la restaurantul bufet sunt uzate, piscinele sunt cam scorojite. Din punctul meu de vedere, trebuie schimbat tot mobilierul si renovate camerele. De asemeni si lifturile ar trebui reconditionate, unele butoane nu mai functioneaza.

La imbarcare fiecare turist primeste un card si vi se face o poza. Acest card este cel cu care se face imbarcarea/debarcarea zilnica (sunteti recunoscuti de personalul de securitate) si cel cu care se intra in cabina. Sa va lamuresc cum sta treaba si cu incarcarea cardului la imbarcare si cu taxa de serviciu... Noua ni s-a spus din Romania ca fiecare pasager trebuie sa depuna cate 200 euro pe acest card, la imbarcare pentru cheltuielile suplimentare de la bord (spa, casino, fotografii, restaurant Wu, etc.), plus taxa de serviciu. Nu e asa! Un singur card pe cabina trebuie alimentat cu ce suma doriti (cash sau puteti alimenta cu cardul bancar). Aceasta suma trebuie musai sa acopere cel putin taxa de serviciu (la noi a fost 72 euro*3 pers = 216 euro) si in plus mai puneti cat credeti ca veti consuma pe vas. Noi am achitat din suma de pe card taxele de serviciu si 2 fotografii facute de fotograful vasului la imbarcarea in Barcelona (2 poze au costat 13 euro). Pozele facute cu capitanul in seara capitanului costa 3 poze = 31 euro. Restul de bani nefolositi, vi se inapoiaza la receptie la check-out (daca ati depus cash, primiti cash, daca ati alimentat cu card, vi se returneaza banii nefolositi tot pe card).

Pe vas exista un birou de excursii optionale organizate de Pullmantur in fiecare port in care ancoreaza. Excursiile sunt cam scumpe (dupa parerea mea). De ex. Nice + Monaco costa 70 euro/pers. Tur autocar Napoli = 40 euro/pers. Noi am optat in fiecare oras pentru excursii pe cont propriu, dar am avut informatii de acasa de unde se poate lua tren/autobuz si cat costa. Harti gasiti peste tot.

Ce am facut noi in fiecare port (nu musai ca a fost si bine ce am ales sa facem):

1. La Livorno vasul a oprit la un doc aflat destul de departe de oras, ni s-a pus la dispozitie un autocar, dus/intors pana in oras costa 5 euro. Din oras am luat autobuzul 1 pana la gara si am luat trenul pana la Pisa (o statie de tren). Alti turisti au optat sa mearga mai mult cu acelasi tren pana la Florenta. Mie mi s-a parut prea mult de mers cu trenul si am optat pentru Pisa.

2. La Villefranche, vaporul ne-a lasat in larg, nu exista doc pentru vase atat de mari. Gratuit, se face transportul pasagerilor pe tarm cu ajutorul a 2 barci cu motor. Veti fi informati de ultima ora la care exista barca cu motor pentru intoarcere. Din Villefranche noi am luat trenul catre Monaco, cateva statii 4 euro/pers. Statia de tren este foarte aproape de punctul de debarcare. In Monaco, ce sa zic... aveti ce vedea. Noi aveam in plan sa mergem si la Nice, dar pe Coasta de Azur vasul sta doar cateva ore din pacate, de la ora 9.00 pana la ora 14.30, ceea ce nu ne-a permis sa vedem mai mult. Dar este un impuls sa mergem o saptamana sa vedem doar Coasta de Azur.

3. La Barcelona, la debarcare exista statie de taxi si statie de autobuz pentru port. Biletul de bus costa 3 euro dus/intors si autobuzul ne-a lasat la Columna lui Columb, de unde noi am luat HOP ON – HOP OFF bus. Pentru cele cateva ore in Barcelona ni s-a parut cea mai buna varianta ca sa vedem cat mai multe din oras. Am coborat de cateva ori sa vedem La Pedrera, Sagrada Familia, Casa Batllo si bulevardul Las Ramblas. Am vazut atat de multe si de fapt, nimic serios. Motiv intemeiat sa ne intoarcem la Barcelona pentru o saptamana.

4. Olbia, Sardinia – aici multi turisti au ales sa mearga la plaja (am inteles ca plaja este minunata) pentru ca Olbia este un oras micut. Noi am batut strazile orasului si am mers cu trenuletul, am facut ceva cumparaturi, am simtit putin din atmosfera Sardiniei.

5. La Napoli noi am mers la gara (care este destul de aproape de port) si am luat trenul Circumvesuviana pana la Sorrento (o ora). Sorrento este o statiune foarte cocheta, pe coasta Amalfitana si am batut oraselul pe jos. Predomina mireasma de sapun cu lamaie, a mirodeniilor si atmosfera marina... Cred ca merita din plin sa luam tot un HO-HO bus care facea intreaga coasta amalfitana... l-am lasat pe altadata cand vom vizita zona. La Napoli am batut pe jos bulevardul Umberto I, dar orasul ne-a lasat un gust amar... murdar, plin de emigranti, foarte aglomerat, necivilizat, multe masini si scutere, piete cu produse second-hand si chinezarii... Mare pacat de arhitectura orasului care este destul de interesanta. Un oras in care nu cred ca voi reveni, decat pentru a merge pe coasta amalfitana si pentru a vedea de aproape Vezuviul si Pompei.

Asta a fost experienta noastra in croaziera pe Sovereign. Noi vom repeta experienta cu siguranta, dar pe alt traseu si pe alt vapor. Experienta o recomand cu caldura oricui doreste un altfel de concediu.

Trimis de monicutza in 23.08.15 22:00:03
Validat / Publicat: 23.08.15 23:20:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Villefranche

[23.08.15 22:41:53]

Fain, complet review. Am observat însă că nu ai acordat note la capitolul cazare -- ai putea completa şi acolo un grad de satisfacţie?

Poţi folosi EDIT IMPRESII, disponibil permanent până la publicare

mony_ka
[24.08.15 00:14:11]

@monicutza - Care a fost pretul croazierei?

monicutzaAUTOR REVIEW
[24.08.15 10:19:40]

@mony_ka - Noi am dat 2200 euro pentru 2 adulti si un copil de 12 ani si am platit in aprilie pentru august.

monicutzaAUTOR REVIEW
[24.08.15 12:11:58]

@webmasterX - Buna ziua, multumesc pentru apreciere. Am incercat sa votez si la sectiunea cazare, dar aceasta sectiune era blocata pentru vot la momentul scrierii review-ului. Daca ati putea nota dvs. in locul meu la aceasta sectiune, eu as acorda 90% - Multumit, mici obiectii. Multumesc.

By WM: Am pus și nota la cazare, mulțumim.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[25.09.15 19:38:43]

Sa nu va para rau ca ati ales cabina interioara, caci nu merita sa stati in camera decat cat dormiti, iar diferenta de bani o puteti cheltui pe alte lucruri. Cand as fi vrut sa stiu cum e vremea afara si nu aveam chef sa urc pe punte pentru a vedea, ma uitam la tv la webcam. Nu stiu altii cum sunt, dar mie nu imi place sa stau in singuratate si liniste pe balcon privind marea, cand pe puntea superioara e muzica si distractie. Eu de obicei aleg cabina interioara pe puntea cea mai de sus posibila, pentru ca sa imi fie mai usor cu drumurile pana la piscina si bufet. De cateva ori am luat cabina interioara garantata, ceea ce inseamna ca nu iti alegi cabina cand te inscrii, platesti cel mai ieftin pret posibil, si cu vreo 2 saptamani inainte de plecare ti se aloca o cabina ramasa nevanduta, mai scumpa decat ce ai platit, caci cabinele ieftine se vand in totalitate primele. Astfel, de cateva ori am platit cabina interioara garantata si am primit cabina exterioara, iar unii cu mai mult noroc, chiar cabina cu balcon. In cabina interioara nu trebuia sa ne scoale ceasul, caci de fiecare data cand vasul intra in port incepeau motoarele sa vibreze mai puternic si te trezeai vrand nevrand. Daca era zi pe mare si nu vibrau motoarele, ce rost avea sa te trezesti mai devreme, puteai dormi pe saturate, ca nu era problema ca pierzi micul dejun, de mancare gaseai la orice ora.

dianamea, monicutza
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Sovereign Pullmantur: