ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2015
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 22.05.09
AUG-2015

Un week-end plăcut

Pentru un week-end împreună cu naşii, am ales Veliko Târnovo, oraş pe care noi îl mai vizitaserăm o dată în 2013.

Pentru că la Hotel Stambolov nu mai erau camere libere, am ales până la urmă Slavianska Dusha datorită preţului bun şi a localizării în inima oraşului vechi, aproape de toate obiectivele turistice importante.

Din păcate, doar acestea sunt motivele pentru care aş mai putea opta vreodată pentru o cazare în această pensiune.

Accesul auto nu este foarte uşor, fiind situată pe o străduţă foarte îngustă şi cu doar 3 locuri de parcare alocate pentru 9 camere.

Am rezervat două camere duble cu balcon, însă, surpriză, numai una dintre ele avea o terasă, generoasă ce-i drept, cu masă şi scaune, ideală pentru cafeaua de dimineaţă sau o siestă de după-amiază. Camera fiind la parter, priveliştea de pe terasă spre râul Yantra şi monumentul Asanovilor era obturată de casele din zonă.

Camera dublă fără balcon e mare, cu două paturi simple lipite cu lenjerie cam veche, o măsuţă cu două scaune, un televizor şi aer condiţionat. Acesta funcţionează dintr-un buton de pornit-oprit, este stabilit la o temperatură aleasă de proprietari şi nu poate fi modificată (până ne-am prins cum funcţionează, am albăstrit căutând telecomanda).

Pentru un week-end, lipsa balconului nu ar constitui o mare problemă, însă nu există nici un loc unde să poţi usca un prosop după duş, motiv pentru care în cameră zăbovea un miros greu, parcă de tutun umed.

Baia este mare, locul de duş este separat printr-o aşa zisă cabină şi se aeriseşte printr-o fereastră, fără plasă pentru insecte. Prosoapele sunt vechi şi cam pătate.

În cameră nu există dulap de haine, dar este o cameră separată pentru bajaje în care se află un cuier pom cu câteva umeraşe.

Camera dublă cu balcon are un pat matrimonial şi două paturi simple aşezate în L, televizor, aer condiţionat, un minibar şi terasa despre care am scris mai sus.

Lenjeria şi prosoapele la fel de uzate, iar în baia fără cădiţă de duş persista un miros greu, parcă de umezeală încinsă.

Nici aici nu există dulap de haine, doar un simulacru de şifonier dintr-o mobilă de sufragerie pe care era instalat televizorul.

Despre internetul WI-FI pot spune doar că există, însă nu l-am folosit din mai multe motive: nici n-am avut chef şi nici parola nu era afişată în cameră, ne-a fost comunicată la cerere, verbal, într-o engleză aproximativă şi nu prea am înţeles-o.

Trimis de almona in 23.08.15 17:32:54
Validat / Publicat: 23.08.15 18:09:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Veliko Târnovo,

VIZUALIZĂRI: 1622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (almona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dublă, fără balcon
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

[23.08.15 17:57:59]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=12979

= = =

almonaAUTOR REVIEW
    [23.08.15 18:47:03]

@webmaster69 - Da, acolo este.

almona
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavianska Dusha Hotel: