ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2015
AUG-2015

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

Hotel MERIDIAN... dezastru si bataie de joc

Buna seara,

Revin pe acest site cu o postare despre vacanta petrecuta la hotel Meridian din statiunea Mamaia in vara fierbinte a lui 2015, astfel ca plin de emotii si nerabdare am plecat spre litoralul romanesc pe care nu-l mai vizitasem din anul 2013.

Am ajuns la hotel dupa cca 4.30 h de mers pe cele doua A1 si A2, cu mentiunea ca am ales centura de nord a Bucurestiului ca varianta ocolitoare, aglomerata la ora 11 dimineata insa m-am descurcat si in jurul orei 14.30 am ajuns la hotel. Aici primul lucru neplacut, nu am gasit loc de parcare, dar increzator am mers la receptie, am solicitat informatii, nu le-am primit, am intrat in dezacord cu receptionera sau ce era duduia respectiva dupa care resemnat am plecat sa-mi gasesc locul cautat. Deoarece nu mai fusesem in Mamaia din 2013, nu stiam ca au reconstruit faleza si astfel am gasit o parcare langa hotel, unde erau locuri destule.

In fine am primit o camera, confort II, habar nu aveam ce inseamna asta, insa, cand am ajuns in ea, am simtit pe propria piele cosmarul verii 2015 in materie de cazare.

Camera minuscula, ca o camera din vechile blocuri de nefamilisti in care erau amplasate 2 paturi, un frigider, un televizor si o noptiera, astfel ca mai ramanea un spatiu liber foarte mic in care nu puteai sa te petreci doi adulti. Perdelele si draperiile antice, vechi si de demult, mocheta de pe jos, jegoasa, patata, neaspirata, par de toate culorile in manunchi, motiv pt care i-am solicitat unei cameriste sa-l aspire atunci pe loc... Baia, si acum e acum, ... o caricatura de baie, 1 m patrat suprafata, deci ca sa ma intelegeti... venind de pe drum trebuia sa folosim WC-ul insa... nu puteai sa te asezi pe el in pozitie normala... doar pe lateral, am ramas blocat, era pt prima data in viata mea cand am intalnit asa ceva, deci imaginati-va cat era de "mare" baia, chiuveta crapata, mizerabila, faianta mucegaita, usa de la baie din placaj scorojit-mucegait, dushul montat la chiuveta, lipsa cada pt. dush, o baie execrabila si dezgustatoare, fara minime conditii de civilizatie, cred ca la arestul ipj-urilor sunt conditii mai bune.

In fine, platisem banii nu aveam ce sa facem, am incercat sa ne obisnuim si cu asta, iar ca totul sa fie perfect, "otelul" nu are aer conditionat, asa ca noaptea "spalam" lenjeria datorita transpiratiei. Au inceput sa treaca zilele, insa a treia zi, cand cosul de gunoi era arhiplin, surpriza, camerista nu a mai trecut sa-l ia asa ca am mers la receptie si am solicitat sa vina "REBU Constanta" pt a rezolva problema. Si ca totul sa fie "mai perfect decat perfectul", deoarece asa cum am precizat lenjeria era "varza" am solicitat din nou cameristei de etaj, sa o schimbeee, si... surpriza, doamna pe un ton zeflemitor mi-a spus "puteti sa ma reclamati, nu am lenjerie, daca vreti doua cearceafuri plic e bine daca nu, nu"... am ramas fara cuvinte. Am acceptat cele doua cearceafuri si ne-am continuat "minunatul" sejur de la Meridian. Masa a fost in limite acceptabile, insa surpriza a venit cand am aflat ca trebuie sa platesc si pt. copil, acest lucru nefiindu-mi precizat de nici o persoana... am trecut si peste asta. Avand in vedere ca am prins Ziua Marinei, am fost pe faleza, aglomeratie mare, caldura, insa spectacolul a fost ok. Au trecut zilele, am cautat prizele, ca asta uitasem, in camera exista o singura priza care deservea televizorul si frigiderul... motiv pt care renuntam la televizor din cand in cand ca sa incarcam telefoanele... Iar ca totul sa fie complet, din doua becuri, unul era ars... asa ca... viata de viata.

Am ramas profund dezamagit si am mentionat asta intr-o singura propozitie din condica de sugestii si reclamatii... Tot in timpul sejurului, cand cautam camerista pt schimbatul lenjeriei, am vazut ca pe acelasi etaj, camerele situate in partea stanga cum privesti de la intrarea pe hol sunt RENOVATE... oau, am ramas consternat... eu stateam in partea nerenovata, la puscariasi iar in partea cealalta... alta viata... mocheta noua pe jos, din doua bai au facut una, altceva... atunci mi-am spus ca in viata mai iai si teapa... dar ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca NIMENI nu mentioneaza aceste aspecte atunci cand rezervi o camera de tip II la hotel Meridian (sa spuna, bai beneficiezi de un WC impropriu, o baie oribila, o mizerie totala, lenjerie neschimbata etc... aaa si nici hartie igienica nu au pus). Stiu ce ar spune cunoscatorii care au fost la Meridian, ca la pretul platit sa zic mersi, ca iti deconteaza banii, insa decontarea este doar pt cazare in jur de 400 lei altceva nimic, dar conditiile de cazare, conditiile insuportabile si nesimtirea dar si "managementul defectuos" ca sa spun o replica celebra din sistem, nu le vede nimeni? ... Oameni buni, sejur de cosmar, cazare de "ciocolata", baie infecta, servicii de cacao...

In rest, viata din Mamaia scumpa, sezlongul 20 de lei iar in weekend 25, telegondola 20 de lei de persoana, zona pt cearceafuri fff. mica... aglomeratie, nebunie... si altele.

La final mi-am spus ca in viata vietilor mele nu voi mai merge la MERIDIAN, nici in partea renovata nici in partea "minunata"... cu banii cheltuiti pe motorina si cazare si sezlonguri petreceam in Bulgaria superbineeee... asa ca va dau un sfat, mai ganditi-va cand alegeti Meridian. Daca aveti intrebari va raspund cu placere... iar ca o completare... duduia pe care am gasit-o la receptie cand am venit, era atat de "gramaticoasa" incat am observat cand a completat un document, a scris "conform cu originalu"... pesemne L-ul l-a uitat in Luna.

Trimis de george777 in 20.08.15 20:41:15
Validat / Publicat: 20.08.15 21:33:05

VIZUALIZĂRI: 10518 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Lenjeria-2 cearceafuri plic si cam atat... in 7 zile

papone
[20.08.15 22:01:58]

@george777 - Ma abtin de la vot (pentru ca ar fi trebuit sa stii ce inseamna comfort 2 sau camera "economy"), dar tot comentez, ca asa-s io

Cu 2000-2400 de lei nu petreceai in Bulgaria superbine (si acolo se platesc sezlongurile, AI este mai scump, etc) ! Ai mai fi adaugat inca vreo minim 600 pentru motorina si taxe (pod, parcare, vigneta) si ai fi avut 2 sanse: sa ingrosi randurile alora ce injura Bulgaria sau cel mai probabil sa ai macar sansa de a ocupa o camera decenta si curata, cu servicii cat de cat ok si sa te simti cat de cat bine in concediu.

Vacante perfecte in continuare!

[20.08.15 22:04:54]

@george777: Din cate retin eu, Meridianul apartine de MAI. Adica, ca si Diana, e cu circuit inchis... Gresesc?

[20.08.15 22:18:52]

@iulian68 -

Nu greșești deloc. Hotelul este cu circuit închis. Condițiile de cazare or fi cum le-a descris autorul, dar măcar mâncarea este bună și la prețuri „subvenționate”, la fel ca și băuturile de la barul hotelului.

@george777

Poate și camerele se repartizează în ordinea gradelor

[20.08.15 22:21:01]

@papone - Salut, cu 670 euro am mers la Duni 6 zile, AI si a fost ok, nu a fost nevoie sa cheltuiesc alti bani iar daca rezervi prin EB gasesti hoteluri mult mai bune si conditii acceptabile in Bulgaria... iar avand in vedere ca am mers in satul de vacanta cu cel mic unde toate-s scumpe regret ca am ales Mamaia si Meridian... inca ceva, trebuie sa stii unde sa mergi in Bulgaria, sa stii ce ai vrea sa gasesti si sa faci alegeri in consecinta.

[20.08.15 22:26:00]

@iulian68 - Apartine MAI... ulterior mi-am adus aminte si de prosoape, uzate, albe devenite in secole gri... nici vorba de schimbatul lor in 7 zile, iar distanta de la podea la pervazul geamului este mica, incat si pentru un adult cu rau de inaltime poate fi dificila, nu mai vorbesc de copii... si peretii camerei... zugraviti de turisti... o sa postez si fotografii

[20.08.15 22:29:48]

@nicole33 - Gradelor Celsius... sau de vodka... a fost alegerea mea, am simtit pe propria mea piele si pe gradele mele...

[20.08.15 22:38:14]

@george777 -

A fost o glumă. Cu ani în urmă era bătaie pe un bilet la Meridian. Între timp, mulți dintre colegii tăi au descoperit avantajele vacanțelor în străinătate.

Îmi pare rău că ai făcut o alegere neinspirată.

[20.08.15 22:47:11]

Prin '93 cand ma duceam la Meridian, zicea lumea ca ma mut! Pe cuvant, imi aduceam televizor, aparat de cafea, aspirator, produse de curatenie... dar nu mai comentam, ca mergeam aproape "mocca"!!! ????

papone
[20.08.15 22:52:44]

@george777 -

Salut, cu 670 euro am mers la Duni 6 zile, AI

Si eu am spus altceva? Am spus ca la banii aia de care te plangi ca i-ai platit trebuia sa mai pui ceva - acum calculeaza aproximatia mea (facuta din ceva/multe cunostinte despre turism) cu 670 de euro si vezi ca da FIX egalitate. In ceea ce priveste alegerile si stiinta in a le face... fara suparare, dar nu eu sunt ala care e nemultumit pentru ceea ce a platit si ceea ce a gasit si nici eu n-am scris randurile astea. Orice cuvinte in plus sunt de prisos...

Seara buna!

Later edit: Serios, ai fost la Duni cu 670E in august, in plin sezon?

[20.08.15 22:52:48]

@nicole33 - No problem, a fost o experienta de viata pe care am trait-o si am simtit musai sa o impartasesc aici.

[20.08.15 23:09:19]

@papone - Nu m-am plans de bani ci de conditii dar si de faptul ca e o nepasare totala, doar facem parte dintr-un sistem...

[20.08.15 23:17:29]

@papone -

Later edit: Serios, ai fost la Duni cu 670E in august, in plin sezon?

Este plauzibil, deoarece vorbim despre un sejur de cinci nopți, probabil cu reducere de early booking, și nu știi nici la care hotel din Duni a fost cazat.

[20.08.15 23:29:22]

Buna seara.

Va inteleg foarte bine supararea, deoarece am fost si eu acolo acum cativa ani intro camera comfort 2, dar fara televizor si fara frigider. Va imaginati ce sejur placut am avut.

Nu a fost galagie mare de la discoteca de peste drum?

Nu m-am odihnit bine deoarece muzica la volum maxim era de la ora 10.00 la 04.00.

[20.08.15 23:30:47]

Din "sistem" faceau parte si receptionerele... Au grade, sunt 1000% convins... Ca si cele de la Diana... Acum, e mai greu cu reclamatiile, o veni OPC-ul sau AMAF-ul pe la ei? Eu zic ca nu... ????

cloverina
[20.08.15 23:46:46]

@iulian68: Eu cred că vine controlul intern Și grade cu siguranță au. Iar aroganța aferentă personalului contractual MAI trebuie să fie nelipsită!

George, înainte să îți distrugi părerea despre turismul "polițienesc" (dacă nu ai făcut-o deja), du-te și la Brașov la Excelsior. Nu știu cum e la meridian (din câte văd, nici nu vreau să aflu), dar la Excelsior noi ne-am simțit bine la banii dați. Vorba lui Nicole33, la prețurile de la masă, nu contează de câte stele e camera, cât timp sunt condiții umane

[21.08.15 15:14:05]

@nicole33 - Hotel Pelican

[21.08.15 15:30:03]

@iulian68 - Chiar este necesara o vizita a celor de la OPC

[21.08.15 15:35:49]

@cloverina - Nu mai calc niciodata intr-un hotel al M. I-ului!... degeaba masa a fost acceptabila daca in camera te sufocai de mizerie si caldura. Din banii platiti vor deconta suma de 300 lei, preferam sa mai platesc eu in plus decat sa-si bata ei joc de mine

[21.08.15 15:38:28]

@dorinakiss - Am incercat sa dormim cu geamul deschis dar nu am reusit din cauza zgomotului, motiv pentru care am facut sauna gratis, noaptea.

cloverina
[21.08.15 15:50:45]

@george777: De curiozitate de ce îți decontează doar 300 lei? Nu știu dacă sistemul "de la mare" e diferit de cel de la Brașov, dar presupun că sunteți soț-soție-copil, deci cazarea ar trebui decontată 90% pentru toată unitatea de cazare (camera). Ori din acei 1500, peste 1000 sunt banii pe mâncare?

[21.08.15 16:32:32]

@cloverina - Exact, doar din cazare se deconteaza, nu si din hrana, intre 300-400 lei, nu stiu exact suma, multi au impresia ca din suma totala se deconteaza, dar nu-i asa. Oricum ar fi, adio Meridian!

bigu_2006_rapid
[08.06.16 12:58:10]

buna ziua! eu am fost si la hotel Diana din saturn si la Meridian din mamaia, la diana o data in 2008 iar la meridian de mai multe ori cand au avut camere acolo copiii mei care lucreaza in... sistem (MI) ! in iulie 2008,23 iulie mai exact am fost in vizita o zi la copiii mei care erau cazati atunci la hotel diana din saturn, eu fiind cazat la hotel flora din mamaia, si umbland in sifonierul din camera, mi-a cazut o usa a sifonierului in cap!!! mi-a mai atras atentia gaura uriasa din mocheta chiar in mijlocul camerei! am intrebat-o pe fi-mea de ce a acceptat asa camera si ea mi-a zis ca asta arata cel mai bine din 4,5 vizitate atunci cand s-a cazat! sa nu mai zic ca patul scartaia de n-am putut deloc sa dorm in noaptea, singura slava Domnului, petrecuta acolo! sa nu mai zic ca nepoata mea nu stiu ce a mancat atunci la cina ca imediat dupa am fugit cu ea in brate la spitalul din mangalia ca vomita saracuta de ea de nu se mai oprea! la meridian din mamaia tot asa am fost de vreo 2,3 ori, tot asa cand erau cazati acolo copii, prima oara in 2006, pe urma in 2007 si 2009 sau 2010 parca! stiu ca atunci se bagase pentru prima oara sistemul all-inclusive la acel hotel! in 2007 am prins si incendiul acela de la etajul 6 sau 7 parca, nu mai tin minte precis! era bine de tot cu masa la acest hotel dar mai mult, in special, cu bauturica! eu de mancat, am mancat acolo o singura data, dar f buna mancarea! cu bautura e alta discutie! era exagerat de... ieftina! ca si cafeaua, sucurile, spirtoasele, tot! langa meridian se afla hotelul neptun care tine de SRI sau SIE, nu stiu precis! acolo preturile la bauturi, bere, era mai mic ca la... meridian, daca puteti sa va inchipuiti asa ceva! de acolo luam berica pentru "acasa" ca sa spun asa (pentru hotel, eu fiind cazat la hotel flora). acolo la flora era o bere 50.000 lei vechi skol si 60.000 carlsberg! la meridian era tuborg 15.000 si skol 12.000 (la pahar la fel) iar la neptun 20.000 carlberg sau heineken, tuborg 12.000 silva 10.000 etc! un gin tonic cu lamaie cat voiai era... 30.000 lei vechi iar in statiune nu gaseai gin-tonic sub 80.000 -100.000, o cafea... foarte buna de altfel, zahar si lapte fara numar... 4.000! adica 40 de bani azi! la meridian nu mi-au placut camerele! Domne, mirosea asa de urat in camere de nu puteai sta! intrase mirosul ala de vechi, sindicalist asa de tare in pereti, mobila... tot (mobila si mocheta de pe timpul lui... ceasca!) incat iti venea sa-ti versi matele! stiu ca fata mea, aducea cu ea spray-uri din alea de camera, odorizante etc ca altfel nu puteai sta acolo, acum nu stiu cum mai e pentru ca, copiii meu prefera acum... alte locuri mai... prietenoase si am auzit ca nu mai e asa de convenabil ca in trecut, cazarea acolo!

[08.06.16 21:47:25]

Am fost acolo si am avut o camera mai *saraca* in mobilier, adica doar 2 paturi, o masa, un scaun si un fotoliu. Fara frigider si fara TV. Camera era la parter, dupa lifturi, pe stanga si era cam de marimea unei bucatarii, adica 2 m X 3 m.

[08.06.16 22:24:08]

@dorinakiss - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[11.06.16 16:55:52]

@webmasterX - Buna ziua. Am fost cazat acolo in 2007 si consider ca nu mai este prea de actualitate review-ul.

bigu_2006_rapid
[20.11.16 12:19:26]

@iulian68: desigur, vorbiti de hotel diana din saturn, nu?

bigu_2006_rapid, cloverina, george777, iulian68, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂMeridian Hotel: