ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2015
AUG-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Basilica Saint Petru - minunea creată de om

În popasul nostru la Roma am notat ca obligatorie vizita de Basilica Saint Petru. Având privilegiul de a poposi 10 zile, ne-am bucurat în tihnă de toate aceste monumente ale Romei. Ca și localizare trebuie spus că orașul Vatican este înconjurat de Roma, iar Basilica se află în centru. Odată ajunși la Roma, cu o simplă hartă, sau cu ajutorul celor stradale (pe care le găsești la distanțe relativ egale pe pietonal, pe niște piedestale sau chiar agățate la intrarea în unele clădiri) veți găsi foarte repede aproape orice obiectiv. În zona Vaticanului veți fi asaltați de mulți ghizi care vorbesc toate limbile de circulație și care, contracost, vă pot însoți în vizita voastră. Nu este cazul la Basilică, vă sfătuiesc să o împărțiți doar cu voi, eventual cu partenerii de sejur.

La Basilica Saint Petru puteți vizita: piața (gratuit), biserica (gratuit), domul (bilet intrare cu liftul: 5 sau 7 euro (noi am urcat pe scări), bilet intrare pe scări: 6 euro) și muzeul trezoreriei (bilet: 6 euro). Însoțiți de un copil de 3 ani am vizitat acestea în jur de 4-5 ore.

Piața este aceeași pe care o vedem la TV în slujbele Papei este proiectată de Bernini. În centru este un obelisc egiptean cu patru lei din bronz și o înălțime de aproximativ 40 metri. Obeliscul este încadrat perfect de două fântâni identice, una în nordul pieței, alta în sudul ei. Piața Saint Petru este imensă, în formă ovală, înconjurată de coloane desfășurate pe patru rânduri și multe statui de sfinți, toate direcționate spre centrul bisericii, de parcă ar îmbrățișa pe cei din interior.

Biserica. În biserică poți vedea altare și monumente funebre, scaunul episcopal al Sfântului Petru susținut de statuile a patru sfinți, dar și multe alte opere ale artiștilor timpurilor care au contribuit la consolidarea și finalizarea acestui monument sacru și arhitectural. Însă cel mai important și mai grațios este La Pietà, grupul sculptural din marmura de Carrara, una dintre capodoperele Renașterii, aparținând lui Michelangelo, reprezentând-o pe Fecioara Maria ținând pe brate corpul lui Iisus după ce a fost coborât de pe cruce. Se spune că La Pietà este singura lucrare semnată a lui Michelangelo, pe eșarfa Fecioarei Maria observându-se semnătura, iar pe mâna dreaptă un M.

Baldachinul din bronz are o înălțime de 29 de metri și umple golul de sub cupola bazilicii, fiind amplasat deasupra altarului papal sub care se găsesc rămășițele apostolului Petru. Baldachinul este compus din patru coloane spiralate, decorate cu ramuri de măslin și dafin, iar în varf este o sfera de bronz aurit. Chiar dacă istoria lui ne povestește despre sacrificii și mari rămâne un punct central al bisericii. Din păcate, din cauza oboselii, a luminii slabe, fotografiile nu-s foarte reușite. Îmi cer scuze și pentru dată, am vrut să imortalizăm momentele și în timp.

Domul. Liftul transportă turiștii până la baza domului de unde urci o scară în spirală din ce în ce mai strâmtă și abruptă cu 300 de trepte. La baza domului sunt băi, fântâni cu apă potabilă și un magazin cu suveniruri (prețuri decente începând cu 1 euro). Cu cât urci scările, cu atât mai mult de îngustează, devine totul mai abrupt și se întunecă totul. Dar este prea târziu să dai înapoi, valul din spatele tău nu îți dă răgaz decât pentru o respirație corectă... Noi am urcat la jumătatea lui august, cu o fetiță alintată de 3 ani pe lângă noi (sau prin brațele noastre), dar erau cupluri și cu copii mai mici. Deci se poate! Hotărârea de a urca aceste scări poate aparține fiecăruia, dar celor care nu le este indicat efortul fizic, cei claustrofobi, ar fi bine să nu urce. Să vă luați apă pentru că veți avea nevoie pe traseu. Ar avea mult de pierdut, dar în caz de probleme doar cel de sus îți dă primul ajutor. Nouă ni l-a dat, iar efortul a fost pe măsură. Cred că este unul din cele mai înalte gânduri pe care le am despre acest sejur. Este aglomerat, foarte aglomerat, sunt oameni de toate națiile, mai urâți, mai frumoși, cu aparatură performată (japonezii erau în top) sau banale aparate foto, tineri sau octogenari, dar toți entuziaști și bucuroși că li s-a împlinit dorința de a ajunge acolo. Iar acolo sus-sus, în ceafa celuilalt om pe lângă care ai urcat (e un loc f. f. strâmt), slăvești talentul lui Michelangelo de a proiecta cel mai înalt dom din lume în care tu te bucuri de toată panorama Vaticanului și a Romei. Te bucuri repede de frumusețea Romei văzută la cei 132 de metri, pentru că alții urcă și normal ar fi să-i lași să se bucure și ei.

Ca să vă bucurați de aceste minunății create de om, sunt câteva reguli de care trebuie să țineți cont. Persoanele care nu sunt îmbrăcate decent nu sunt acceptate în biserică. Bagajele sunt trecute printr-un filtru, asemănător celui din aeroporturi, ideal ar fi să nu aveți cu voi ceea ce ar putea fi considerat periculos. Înainte de a urca scările puteți să vă lăsați bagajele la garderobă. Referitor la program în timpul slujbelor nu se poate urca, deci va trebui să vă faceți alt program.

Muzeul Trezoreriei l-am vizitat imediat ce am coborât din dom, cu copilul dormind în brațele noastre. Fotografierea este interzisă, iar colecțiile sunt cele mai strălucitoare și mai impresionate pe care le-am văzut la Roma. M-a impresionat colțișorul dedicat cu multă dragoste Papei Ioan Paul al II-lea, cel iubit atât de mult de italieni.

Închei aici, mulțumindu-vă celor care ați ajuns la finalul acestei mărturisiri și dorindu-vă hotărârea de a păși în unul dintre cele mai frumoase locuri create de om – Basilica Saint Petru.

Trimis de amalia80 in 20.08.15 15:39:43
    Validat / Publicat: 20.08.15 18:21:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalia80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P19 Piața Basilicii Saint Petru

[27.01.16 13:05:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "În vizită la Vatican, ROMA" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂÎn vizită la Vatican:

• pagină generată în 1.4070219993591 sec