ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2015
DIN: Tg. Mureş
ÎNSCRIS: 08.07.15
JUL-2015

Magia Disney in vara lui 2015

2015 a fost anul in care eu si sotul meu am revenit in dupa 10 ani Paris, de data aceasta si cu cei 2 copii, asa ca scopul principal al calatoriei a fost sa vizitam parcurile Disney.

Am citit despre Disney atat pe AFA cat si pe site-ul lor, astfel incat, credeam eu, sa fiu pregatita si sa utilizam cat mai bine timpul.

Am ales sa ne cazam in Paris, intrucat pe langa cele 3 zile de Disney aveam si 3-4 zile de vizitat Parisul, asumandu-mi faptul ca vom sta cate 2 ore/zi in metro si RER. La o eventuala viitoare vizita as face altfel: m-as caza in Marne la Vallee, pe durata vizitei in Disney si m-as muta in Paris ulterior.

Cand am iesit din gara primul soc a fost cand am vazut coada de la verificarea bagajelor, dar vestea buna este ca se misca repede; oricum era prima coada dintr-o serie luuunga de cozi pe la atractii si personaje.

Dupa ce am trecut de paza a trebuit sa mai stam la o coada pentru a schimba voucherele cumparate din tara in bilete; a meritat sa le luam din tara pentru ca am avut 2 zile platite cu a treia gratis, aceasta oferta nefiind disponibila pe loc.

BUUUN... apoi am intrat in primul parc, Walt Disney Studio.

La prima vedere nu ni s-a parut atat de impresionant, dar aveam un scop: sa il vedem pe Buzz :-)

In schimb, faptul ca la intrare treci pe langa magazine (si) de jucarii i-a inebunit pe piticii familiei, care s-au calmat abia dupa ce au primit "tribut" cate o jucarie si promisiunea ca ne vom mai intoarce in magazin.

In Studio ne-am dus la statuia lui Buzz si apoi ne-am plimbat putin ca sa identificam pe unde sunt atractiile si apoi ne-am mutat in Disneyland pentru a ne familiariza putin si cu ce era acolo.

Disneyland ne-a impresionat clar muuult mai mult decat Studio, atat pe noi, adultii, cat si pe copii.

Cu toata documentarea mea despre Disney, recunosc ca in primele 3 - 4 ore am fost coplesita de dimensiunile celor 2 parcuri si mai ales a Disneyland-ului.

Parerea mea este ca pentru a te bucura de cele 2 parcuri vizita trebuie sa fie de minimum 2 zile, ideal 3-4 zile.

Alegerea atractiilor noi am facut-o in functie de varsta si interesele copiilor, asa ca, sugestia mea este ca fiecare sa studieze putin cu copilul alaturi pe internet atractiile inainte de a merge la Disney, pentru a sti daca sunt de interes pentru copil si daca varsta lui permite accesul (Documentarea o recomand in special in cazul in care alegeti sa mergeti intr-o perioada cu aflux mare de vizitatori, cum am fost noi).

Pe perioadele aglomerate cu vreme buna (noi am avut 3 zile superbe cu soare si fara pic de ploaie) fiti pregatiti de cozi, mai ales la atractiile cele mai cautate, marcate si pe hartile lor drept “not to be missed”. Cele mai cautate atractii aveau cozi de 50 min – 90 min, majoritatea celorlalte aveau cozi de 25 min si foarte putine aveau cozi de 10 min.

Noi am ales sa ne folosim de fast pass pentru cele foarte cautate, dar si pentru acesta trebuie sa vii in general in prima parte a zilei: de exemplu, la ora 13 30 nu mai erau fast pass-uri la Star Tour, iar in alta zi la ora 12 fast pass-urile pentru Peter Pan erau pentru ora 18, respectiv unul pentru Big Thunder Mountain era pentru 19 30. Este de stiut ca din momentul in care ai luat un fast pass nu poti obtine altul la orice alta atractie decat dupa ora scrisa pe cel pe care il ai deja. Pentru a castiga timp, in primele 2 zile noi procedat astfel: am luat fast pass-uri la o atractie, ne-am dus la alte atractii pana la ora scrisa pe fast pass, iar inainte de a le folosi am mers la alta atractie si am luat alte bilete prioritare.

Specific pentru vara 2015 este spectacolul Frozen, pe care noi am ales sa il vedem a doua zi, la ora la care avea loc parada, astfel incat nu am stat la coada. Deocamdata spectacolul este programat pana pe 13 septembrie si, dupa parerea mea, nu trebuie ratat :-), mai ales de catre fetite.

Pentru cei mici, care sunt fani Mickey Mouse recomand sa il caute in WD Studio, unde noi am stat maximum 15 min la coada pt poza si autograf, in timp ce in Disneyland la casa lui Mickey se statea de la 50 min in sus. Tot pentru cei mici trebuie intrat la Animagique, un spectacol cu personaje si lumini + lasere dragut.

Noi nu am fost chiar la toate atractiile sau spectacolele: le-am eliminat din start pe cele infricosatoare si nici nu am stat la cozi mai mari de 25 min (am folosit fast pass-urile pentru cele importante, asa cum am scris mai sus). Aproape tot a fost frumos si ne-am simtit ca intr-o poveste: singurul show care nu ne-a placut a fost Stitch Live, dar asta nu inseamna cu e de ocolit pentru ca gusturile sunt diferite...

Asa cum au scris si altii pe AFA mancarea este foarte scumpa in parcuri, asa ca noi am ales sa luam sandvisuri si fructe, dar, dat fiind ca era foarte cald, copiii abia le-au mancat si pe acelea. Am baut multa apa si am mancat toti :-) inghetata in fiecare zi.

In concluzie, desi sunt din categoria celor care considera ca pretul e foarte mare pentru acest parc, cred ca merita facut efortul pentru copii, dar si pentru copiii din sufletul nostru :-)

Trimis de MADAHON in 20.08.15 14:13:54
Validat / Publicat: 20.08.15 17:00:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MADAHON); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.08.15 14:25:27]

@MADAHON -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

MADAHONAUTOR REVIEW
[20.08.15 14:37:52]