ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2010
2 AD. + 1 - 9 ani COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Milano - un oras superb

Dupa o saptamana de vacanta petrecuta in Franta, am plecat spre Milano. Transportul l-am efectuat cu auto propriu. Drumul Franta (Paris) - Italia este superb. GPS-ul ne-a dus prin Alpi, am trecut in Elvetia, apoi iar in Franta si la sfarsit in Italia. Drumul prin tunelul Mont Blanc a fost extraordinar. Asa experienta nu am mai trait pana acum.

In Italia, am fost cazati in micuta localitate Morimondo, la aprox 20 km de Milano. Am locuit in hotelul "Il Chiostro" (Manastire). Camera a fost foarte mare (in comparatie cu cea mica din Paris). Cu toate ca eram 2 adulti si un copil de 9 ani, in camera am avut 4 paturi si un patut de nou nascut. Inaltimea camerei era ca pentru 2 etaje. De aceea a fost cam frig, centrala nu mergea pe incalzire. In fata camerei noastre era o biserica (manastire) si clopotul batea de fiecare data ora exacta. Cu toate acestea, timpul petrecut in acest hotel a fost ok. Curatenie s-a facut zilnic, iar micul dejun a fost consistent (croissante, gem lapte, ceai, branza, unt, sunca presata, multe dulciuri). Hotelul are parcare proprie, fara plata.

Localitatea Morimondo este superba. Mica, curata, linistita. Are scoala particulara, strazi private iar casele au gard viu in loc de beton, lemn, fier. Am fost placut impresionati de aceasta zona.

A doua zi dimineata am plecat spre Milano, cu automobilul nostru. Mare aglomeratie, nu am gasit loc de parcare (legal). Am parcat pe o straduta in apropiere de centru, am incercat sa tin minte cum se numeste, dar la plecare am stat ceva timp sa ne gasim masina. Am mers pe strazile inguste din Milano, pana am ajuns in zona pietonala din centru. Magazinele erau superbe, personalul amabil, dar preturile... ca la Milano (cine isi permite... poate). Am vizitat Domul din Milano care ne-a fascinat cu dantelariile lui. Am vazut opera, am servit masa intr-un restaurant din centru, intr-un cuvint SUPERB. La plecare am vizitat stadionul San Siro. Italienii fac bani inclusiv din vizitarea stadionului. Are muzeu, unde afli istoria cluburilor AC Milan si Internazionale Milano. Exista fotografii cu fostii antrenori, sportivi, cupe, medalii, diplome. Ghidul stadionului (o domnisoara draguta) ne-a plimbat prin muzeu, ne-a prezentat vestiarele celor 2 echipe, ne-a dus in tribuna stadionului, ne-a prezentat zona VIP, ne-a lasat sa intram pe gazon (nu prea era gazon, deoarece am prins perioada dintre 2 meciuri, cand gazonul era schimbat - asta se intampla de 6 ori pe sezon). Baiatul meu a fost foarte incantat de vizitarea stadionului. La plecarea de pe stadion am intrat in magazinul de suveniruri al celor 2 formatii (tricouri, treninguri, pantofi de sport, efecte - toate originale si purtand sigla AC Milan/Inter Milano).

Recomand tuturor celor care doresc sa mearga la Milano si care nu isi permit sa plateasca f mult pe cazare, hotelul Il Chiostro din Morimondo.

Trimis de CCRRIISSYY in 24.01.10 20:00:28
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 7302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CCRRIISSYY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere generala a Domului din Milano. Dantelariile lui sunt extraordinare.

Diaura*
    [21.02.10 22:23:03]

Milano chiar este un oras magnific.Va felicit pentru ideea de a vizita stadionul. Cred ca pustiul vostru a fost mult mai incantat de zona VIP a stadionului decat de monumentele istorice ( este firesc la varsta lui ).Felicitari

alois299
    [15.03.10 10:37:18]

Cat costa o noapte de cazare la acest hotel Il Chiostro si ce se ofera? (mic dejun doar? )

Spuneti- mi va rog si in ce limba v-a vorbit ghida respectiva de la stadion si cat a costat un bilet pentru vizitarea stadionului?

Ati avut ghid si la opera? Se viziteza cotra cost?

CCRRIISSYYAUTOR REVIEW
    [15.03.10 14:51:10]

Cazarea a fost in jur de 40-50 eur/noapte (2ad+1 copil), cu mic dejun.

La stadion ghida a vorbit in lb engleza, iar biletul a fost in jur de 5 eur/pers (inclusiv copil).

Opera nu am vizitat-o. Nu stiu daca se viziteaza contra cost.

geni
    [15.03.10 15:27:14]

Teatrul Scala din Milano se poate vizita contra cost. In 2008 era 6 euro/pers. Vizita inseamna muzeul teatrului si o priveliste de sus a salii de spectacole. Usile care permiteau accesul la balcoane erau incuiate dar aveau geamuri si in felul asta am reusit sa admiram magnifica sala. Eram o gramada de turisti si era o alergatura continua de la un balcon la altul in speranta unor privelisti cat mai bune. In acea zi in teatru erau repetitii si nu stiu daca din acest motiv nu am avut acces si la parter.

Chiar si in aceste conditii deloc comode a meritat fiecare banut.

alois299
    [15.03.10 17:02:19]

Multumesc pentru raspunsuri.

Va mai intreb cate ceva si despre parcul Ticino fiindca am gasit pe internet locatia hotelului si daca cumva stiti, chiar daca ati fost cu auto personal, daca exista si vreun autobuz de acolo pana la Milano si cam costa transportul.

In zona localitatii Morimondo mai sunt si alte obiective de vizitat?

CCRRIISSYYAUTOR REVIEW
    [16.03.10 09:26:04]

Existau autobuze, dar fiind cu auto personal nu prea am avut timp sa ne uitam la programul curselor.

In Morimondo si imprejurimi nu prea aveti ce vizita. De la acest satut si pina la Milano nu imi aduc aminte sa mai fi trecut prin alte orase.

Singurul avantaj este ca undeva pe drum exista un magazin Lidl de unde puteti cumpara alimente si alte produse la preturi foarte avantajoase.

veronika*
    [27.05.10 13:42:32]

Mi-au placut impresiile lui CCRRIISSYY. Am fost la Milano si as dori sa aduc cateva completari. Prin excelenta un oras industrial Milano nu are foarte multe de oferit din punct de vedere cultural - facand o comparatie cu Roma sau Florenta spre exemplu - insa este o destinatie turistica obligatorie pentru cei care viziteaza nordul Italiei...

Evident primul pe lista este Domul, despre care C a vorbit pe larg. Ca sa fac o paranteza Domul, construit in stil gotic flamboyant, a fost considerat de criticii de arta un mare kitsch... din punctul meu de vedere (un profan) este o constructie superba...

Chiar in apropierea Domului se afla Galeriile Vittorio Emanuelle II un pavilion renumit, construit din metal si sticla, construit in 1859 pentru a sarbatori unificarea Italiei...este considerat o minune arhitectonica pentru epoca - legenda spune ca arhitectul care a proiectat lucrarea a cazut de la inaltime fix in mijlocul constructiei si a murit exact inainte de inaugurare ??!! - puteti sa beti o cafea pe terasa la intrare si sa admirati Domul...

Scala din Milano a reprezentat o mare dezamagire pentru mine...ma asteptam la o cladire impunatoare insa arhitectura acesteia este cel putin modesta...

Evident trebuie sa intri ca sa-ti stergi aceasta imagine...plus ca prestigiul acestei mari scene nu tine de fatada...

Foarte important daca va planificati un city break la Milano este sa vedeti poate cea mai importanta bijuterie a orasului Cina cea de taina a lui Leonardo...este o splendoare si ca in cazul Venetiei care este amenintata cu scufundarea si aceasta murala este in pericol caci Maestrul a folosit tempera...Daca va place sa cititi, la Raftul Denisei a aparut un roman "Iuda lui Leonardo" care surprinde o etapa a nasterii acestei mari opere.... Dar ca sa trecem la chestii mai practice este imperios necesar sa va faceti rezervare pe net. Cautati Santa Maria delle Grazie - tickets, ar fi pacat sa ratati Cina daca tot sunteti in Milano!

Pentru marii amatori de moda dar si design interior trebuie sa faceti o plimbare prin magazinele din asa numitul Triangolo d'Oro, practic este vorba de Via della Spiga, Montenapoleone, Verdi... Va sugerez sa mergeti si sa vizitati magazinele pentru ca sunt printre cele mai frumoase din lume. Pentru designul acestora si-au dat concursul cei mai mari arhitecti/designeri... la Milano se afla cea mai buna scoala de design din lume - Domus Academy - deci va dati seama ce proiecte superbe sunt. Merita sa intrati ca la muzeu, nimeni nu se supara Dupa aceea puteti sa va odihniti intr-o cafenea/braserie super chic si sa beti o cafea precum si niste panini super delicioase, cu cea mai buna prosciutto si grana. Eu asa am facut...

O alta destinatie daca aveti timp este biserica Sf.Ambroziu, este interesant de vazut caci este unica "secta" in cadrul relgiei catolice - ambrozienii.

Evident pentru marii amatori de fotbal San Ciro este un must...

alois299, CCRRIISSYY, Diaura*, geni, veronika*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Milano: