ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2015
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
JUN-2015

Cosmos Studios – mai mult decât ne-am așteptat

După ce am părăsit orașul Metsovo ne-am îndreptat către următoarea destinație a călătoriei noastre în Grecia, Nidri, cea mai mare și animată stațiune din insula Lefkada, unde am avut rezervare pentru 5 nopți la Cosmos Studios.

Unitatea de cazare este poziționată foarte bine, fiind situată în centrul stațiunii, la 15 m de strada principală, 150 m de plajă și 250 m de port și de zona tavernelor. Este construită pe două niveluri și are 14 camere pentru 2 sau 3 persoane, dintre care 10 la etaj,

Cazarea

Ca și în cazul Hotelului Asteri Metsovo (impresii aici), rezervarea am făcut-o pe Booking, prezentându-ne cu aceasta listată la imprimantă. Odată ajunși la destinație am fost întâmpinați de către proprietar, care după ce ne-a arătat locul de parcare, s-a ”înhămat” cu noi la căratul bagajelor și ne-a condus în cameră (cea cu nr. 9), situată la etaj.

La prezentarea camerei, proprietarul ne-a înmânat și un carton pe care era inscripționată parola de internet, precum și un voucher care oferea o reducere de 10% la achiziționarea de suveniruri din magazinul său, dacă suma totală depășește 10 euro. Magazinul este situat la 15 m de pensiune, pe strada principală (vis-a-vis de stația de taxi) și este locul unde proprietarul sau soția sa pot fi găsiți în permanență în situația în care turiștii au nevoie de ei.

Proprietarul se numește Fotis și cred că doar el se ocupă de studiouri. Acesta vorbește foarte bine limba engleză și a fost foarte amabil, dându-ne toate informațiile solicitate despre taverne, plaje, etc.

Camera

Camera nu a fost foarte spațioasă, dar a fost amenajată cu tot ce era necesar și foarte curată. În cameră am avut 2 paturi single unite care dădeau impresia unui pat dublu, cu saltele de calitate și lenjerie curată, o noptieră (ați citit bine, doar o noptieră pentru că a doua nu mai încăpea din cauza spațiului îngust) cu veioză, tv led montat pe perete, o măsuță, dulap pentru haine spațios îngropat în perete, seif (gratuit) și frigider de mărime medie.

Camera a avut vedere spre grădină, conform cerințelor mele la rezervare și a fost dotată cu aparat de aer condiționat care a funcționat foarte bine. Deși am venit pregătiți de acasă să luptăm contra țânțarilor, am avut surpriza să găsim în cameră și un aparat de țânțari cu lichid care deja era în priză.

Semnalul wi-fi a fost bun, în cele 5 zile petrecute aici a fost o singură situație în care am avut probleme la conectare. Acest lucru se întâmpla în jurul orelor 14.00, când probabil erau conectați foarte mulți utilizatori.

Curățenie în cameră s-a făcut în fiecare zi, iar lenjeria a fost schimbată după primele două zile ale sejurului. Trebuie să remarc faptul că la capitolul curățenie unitatea de cazare stă foarte bine.

Chicineta a fost dotată cu tot ce este necesar: plită electrică, ceainic, filtru de cafea, vase și ustensile de bucătărie, veselă și dulăpior pentru depozitarea acestora.

Baia a fost Ok în ceea ce privește spațiul, amenajată în culori calde, o combinație de crem și alb. A fost dotată cu instalațiile sanitare necesare, precum și uscător de păr. Consumabilele asigurate de pensiune au fost săpun și hârtie igienică, acestea fiind completate în permanență.

Balconul a fost foarte mare. Întrucât camera este dispusă pe colțul clădirii, balconul se întindea pe două laturi ale acesteia, având forma literei ”L”. În balcon am avut la dispoziție o măsuță, 2 scaune și un uscător de rufe.

Parcarea

Unitatea de cazare dispune de două locuri de parcare lângă aceasta, precum și de alte două în curtea casei în care locuiește proprietarul, situată la 100 m de pensiune, acesta din urmă fiind locul unde am avut noi parcată mașina.

Posibilități de petrecere a timpului liber și de a vizita în zonă

După cum spuneam la începutul articolului Nidri este cea mai animată stațiune din insula Lefkada. Aici găsiți numeroase magazine, taverne, centre de închiriere autoturisme și /sau scutere. Seara, după ora 19.00, pe strada principală din stațiune circulația este interzisă pentru a lăsa locul accesului pietonal, stațiunea devenind un adevărat furnicar.

Din portul Nidri se organizează excursii spre diferite destinații, cea mai mediatizată fiind cea în jurul celor 7 insule ionice (preț 20 E/pers).

Insula Lefkada are o mulțime de plaje frumoase, toate fiind situate pe partea de vest a insulei. Întrucât voi scrie un review separat pe această temă nu mai dezvolt acest subiect.

Din Nidri vizitarea capitalei Lefkada Town este facilă, distanța fiind de doar 16 km, precum și a mânăstirii Faneromeni (19 km), dar și a cascadei Dimosari, până la care se parcurg doar 4 km.

În încheiere trebuie să fac o recomandare referitoare la Cosmos Studios. Da, recomand această unitate de cazare, atât pentru poziționarea sa, cât și pentru dotările și curățenia din unitatea de cazare.

Trimis de costy69 in 19.08.15 17:36:46
Validat / Publicat: 19.08.15 23:01:32

VIZUALIZĂRI: 2413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Cosmos Studios - altă vedere din balcon

[19.08.15 21:08:31]

Mutat la rubrica ”Cosmos Studios [Nidri]” nou creată pe site.

...

costy69AUTOR REVIEW
[19.08.15 21:53:40]

@webmasterX - E ok poziționarea.

costy69

• pagină generată în 0.042048931121826 sec