ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2010
ÎNSCRIS: 08.08.09
AUG-2009
2 AD. + 2 (11 si 12 ani) COPII

Vulcanii Noroiosi - Miniaturi ,,vezuviene''

Auzisem de multa vreme de minunatiile Vulcanilor Noroiosi de pe langa Buzau, dar niciodata nu reusisem sa ajung acolo, desi toata copilaria mi-o petrecusem la bunici, in Buzau. Si mi-am zis ca o data si-o data tot voi ajunge eu acolo, macar cand vor creste copiii mai mari si vor incepe sa studieze la geografie de"minunatiile patrie''. Asa ca, momentul mult asteptat avea sa vina!

Asta vara, intr-un mic concediu de 3 zile pe care ni-l planificasem la Berca (vreo 25 km de Buzau) am reusit sa ajungem, spre marea mea bucurie si incantarea copiilor, si la Vulcani Noroiosi. Cu ocazia aceasta am reusit sa ne potolim curiozitatea starnita de emisiunile TV, "lecturile'' de pe internet si nu in ultimul rand, , naratiunile'' doamnei invatatoare, care le povestea cu atata "patos'' copiilor despre existenta si la noi in tara a acestor vulcani, dar in miniatura, replici minimizate, , vezuviene''. Cu adevarat, efectiv "bolborosea'' lava din adancuri, de fapt un amestec de apa cu noroi, formata datorită eruptiilor de gaze din pamant (asa cum doamna le-a explicat la ora de geografie).

Imaginea spectaculoasa creata de acesti vulcani miniaturizati este intr-adevar inedita, deoarece, cat vedeai cu ochii aveai impresia ca te afli undeva in desert, intre niste dune de nisip, ca niste terasamente nisipoase.

Si tot ce se intampla acolo, consider ca era un loc unic, spre deliciul si amuzamentul copiilor, care nu se mai saturau sa priveasca, sa fotografieze si sa se minuneze de toata aceasta intidere noroioasa, ce bolborosea din loc in loc, unde apareau, , ochiurile'' de lava.

Daca copiii erau amuzati de "craterele'' noroioase si deja incepusera sa se transpuna in lumea filmelor, a improvizatiilor, sa fabuleze ca acolo vor veni peste ani nu stiu ce vietuitoare, cu nu stiu cate capete si monstri, eu, impreuna cu sotul meu am fost impresionati de privelistea ce se creiona in departare. Intr-adevar, in zare, aveai impresia ca cerul se uneste cu pamantul, mai precis cu acele "terasamente'' nisipoase, ba chiar intr-o poza, am reusit sa transpunem senzatia ca puteai atige cerul cu pamantul. Ceva senzational! Era o adevarata incantare! Greu de explicat in cuvinte, usor de crezut din fotografii, dar cel mai mult dovedit daca va hotarati sa vizitati personal acea zona a Vulcanilor Noroiosi.

In acea zi pot spune ca mi-am implinit un vis pe care mi-l doream sa se realizeze din copilarie!

Trimis de dananecula in 24.01.10 18:45:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂGURA & BERCA. A mai fost în/la: Hateg, Valea PH, Ardeal

VIZUALIZĂRI: 1548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Si dincolo de vulcani ... imprejurimile in toata spelndoarea lor

magdalena
[04.07.10 22:44:33]

Uite cum am ratat eu sa ajung aici in perioada asta, din cauza ploilor...

Ciudat mi se pare ca poti sa calci pe ei...

corinne
[03.08.10 22:25:10]

Daca vremea este buna, saptamana viitoare mi-as dori sa ajung si eu aici.

Mi-am facut temele si daca imi ies pasentele (depindem de o persoana care a mai fost in zona Siriului) imi doresc sa vizitez zona...

S-a facut de un superbonus cu felicitari!

corinne, iulianic, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂVulcanii Noroioşi: