ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2015
DIN: Dej
ÎNSCRIS: 19.08.11
AUG-2015

Circuit Elvetia, Bavaria si Coasta de Azur

La sfarsitul unui circuit de 10 nopti/11 zile va prezint un mic raport pentru ca cei care se gandesc sa il faca in viitor sa stie la ce sa se astepte.

》TRANSPORT: Autocar Setra confortabil si cu foarte buna vizibilitate asupra obiectivelor sau peisajelor (iar in Austria, Bavaria, ELVETIA si Coasta de Azur chiar ai cu ce sa-ti delectezi ochii). Aerul conditionat a functionat perfect. Desi pentru unii poate fi obositor, pentru mine a fost o adevarata relaxare si delectare, fiind satul de condus :)

》TRASEU: La plecare am fost preluat de un autocar din Cluj pentru transfer la Budapesta pe la Vama Bors. In Budapesta ne. am cuplat cu grupul mare venit cu alt autocar de la Bucuresti pe la Nadlac. La intoarcere am fost preluati din Sebes de un microbuz venit special pentru moi din Cluj (4 persoane). Restul traseului o sa. l prezint mai pe larg.

》CAZARI: Cazari in general bune, cu exceptia celei din Genova, care desi avea 3 stele si era in Port vizavi de Insitutul Maritm era jegos, micul dejun saracacios, iar la plimbare ne-a fost tuturor frica sa iesim, zona fiind impanzita doar de persoane de culoare. Aici am dormit 2 nopti. Colac peste pupaza tot aici ne-au spart si autocarul si s-a furat tot ce s-a lasat peste noapte in el.

Am mai avut 3 cazari intr-un peisaj superb in Alpii Austrieci (Tirol) in Hoteluri specifice zonei. Desi era un aer cam neplacut in camera, era curățenie.

Alte 2 cazari le-am avut in Bellegarde - Franta, foarte aproape de Geneva. Un hotel pe. 2 nivele modernizat recent cu foarte bun gust. Ne-a placut aici.

Desi am vizitat-o in 4 zile in Elvetia nu am avut cazari????, agentia alegand cele 2 cazari din Franța si 2 din Austria, motivul fiind evident diferenta de pret. Cele din Austria erau cam la doua ore de primul obiectiv din Elvetia dar peisajul de pe traseu este unul deosebit, iar ghidul a ales trasee diferite.

Cea mai buna cazare a fost chiar in ultima noapte la Budapesta-Hotel Aeroport 4*. Ales probabil de Agentie pentru a ramane cu o ultima impresie placuta înainte de plecarea spre casa.

CE AM VIZITAT

Pentru ca acest circuit il gasiti pe net la toate agentiile nu are rost sa il detaliez si eu. Am sa va expun ceea ce mi-a placut in mod deosebit. Am sa le prezint in ordinea in care le-am vizitat:

1. Viena - zona centrala. Merita macar doua zile. Noi fiind doar in trecere am facut un tur de forta in aprox. 2 ore - pietonal.

2. Abatia Melk. Am vizitat tot ce a fost gratuit. Timpul nu permitea mai mult. Dar s-a meritat. Catedrala este intr-adevar deosebita. Superba.

3. Innsbruck - cam 2 ore pietonal. Un oras foarte frumos care nu trebuie ratat.

5. Castele Bavariei. Linderhof este o bijuterie. Regele era fan infocat al lui Ludovic al XIV si inspirat de Versailles a facut acest palat mult mai mic dar mult mai luxos in interior. Desi exteriorul si gradinile sunt foarte frumoase, NEAPARAT sa platiti si cei 8 euro pentru a vizita interiorul. Merita toti banii.

Catelul Neuschwanstein este probabil cel mai frumos castel ca forma si amplasare. Din pacate podul care ofera cea mai frumoasa panorama asupra sa era in reparatie. Iar in castel am putur intra doar in curte, interiorul fiind rezervat pe 2 luni de asiatici :(. Dar cu toate acestea ziua in care am vizitat castele a fost in top 3 din tot circuitul. Peisajul si amplasarea geografica te lasa fara cuvinte.

5. Cascada Rinului. Desi initial nu stiam la ce sa ma astept, s-a dovedit a fi una din cele mai frumoase experiente din tot circuitul. Neapărat sa faceti "croaziera" de 8 euro care va duce pana in valtorile apei. Senzatia este extraordinara, iar la cele 37 de grade, ca bonus va racoriti putin :)

6. Lucerna - un oras deosebit de frumos. Iar lacul si muntii din departare ofera o foarte frumoasa priveliste. Am stat doar 2 ore. Dar aici mi-ar place sa revin si sa ma relaxez macar 2 zile.

7. Aiguille du Midi - urcarea cu telecabina la 3777m iar apoi cu liftlu la 3842m pentru panorama asupra Mont Blancului a fost experienta pentru care am pornit de acasa???? si s-a meritat cu varf si indesat.

8. Zermatt - Gornergrat - Materhorn. Am vizitat Zermatt pentru panorama asupra celebrului Materhorn. Ghidul a ales trenuletul cu cremaliera (70 €) pana pe Gornergrat (3089 m). De aici panorama este spectaculoasa. Si am vazut si o marmota pe traseu :) E scump dar se merita. Mai ales daca aveti la dispozitie o zi intreaga. Cu un tichet poti opri si urca in orice statie de pe traseu la ce ora doresti. Tichetul e valabil mai multe zile. Deci daca doriti sa ramaneti sus mai multe zile... :-). La Zermatt am avut si un regret: cei care am urcat sus nu am mai avut timp pentru vizitarea statiunii decat 15 min. Am dat o fuga din gara pana la Grand Hotel Zermatterhof, iar vizavi am descoperit un alt hotel, parca si mai frumos. (Mont Cervin Palace). Statiunea este superba. Chiar daca nu doriti sa urcati spre Materhorn se merita sa o vizitati.

9. Coasta de Azur - Monaco si Nice sunt superbe. Cel mai mult mi-a placut Nice (Nisa). Promenade d' Anglais este intesata de hoteluri care mai de care, culminand cu Le Negresco. Orasul este foarte curat, plin de palmieri, iar faptul ca se afla pe malul marii il face o tinta obligatorie pentru un sejur.

10. Croaziera de pe Dunare la Budapesta - este un MUST. Budapesta noaptea poate concura de la egal la egal cu orice oras, inclusiv Parisul vazut de pe Sena. Nu ezitati sa plătiți cei 14 euro fara cina sau 29 cu cina. Nu o sa regretati nici un moment.

Din păcate o zi foarte asteptata de mine - cea in care am vizitat Interlaken - a fost stricata de ploaie. Am vizitat doar centrul. E frumos. Dar muntii... erau in nori????

Am mai vizitat Zurich, Berna (capitala) - mi-a placut, Lausanne - pe fuga, Montreux (doar Castelul Chillon????), Lieschstenstein-Vaduz, San Remo (dupa Nisa... nu a mai fost nimic deosebit - probabil daca il vizitam înainte - totusi casinoul este foarte frumos), Milano - domul, Verona si Graz.

- o oprire frumoasa a fost la fabrica de parfumuri Fragonard dintre Monaco si Nisa unde am avut un tur gratuit al procesului de productie cu ghida romanca. La final se pot testa si cumpăra.

》Locuri in care m-as intoarce pentru a petrece mai mult timp: Lucerna, Zermatt, Nisa si Castelele Bavariei. Deasemenea mi-as dori o noua vizita la Interlaken cu urcare pe Jungfrau.

》COSTURI: 465 euro (cu 5% reducere pt early booking) + 17.5 euro optional Coasta de Azur + 12.5 euro optional Chamonix-Mont Blanc. Total 495 € / persoana.

Cheltuieli suplimentare:

- intrare castel Linderhof: 8 Euro

- croaziera cascada Rinului: 8 Euro

- Telecabina Aiguille du Midi: 60 euro

- tren Tasch - Zermatt (aici nu ai voie cu masini diesel sau benzina): 14 euro dus intors

- Zermatt - tren cu cremaliera spre Gornergrat: 69 Euro

- tenulet Geneva: 11 Euro

- trenulet Nisa: 8 Euro

- croaziera Budapesta noaptea cu ghid roman: 14 Euro (fara cina), 29 Euro (cu cina).

- 4 euro 2 taxe de oras pt. 2 cazari

Deci total aproximativ: 700 euro

》 Avand doar micul dejun asigurat trebuie sa mai cheltuiti bani pe mancarea din timpul zilei. Dar tinand cont ca totul este pe fuga, nu prea ai timp sa mananci in restaurant unde este mai scump, asa ca majoritatea am mancat de la fast-food. Pentru a economisi noi am cumoarat apa din hypermarketuri gen Coop. Mai ales in Elvetia unde in orase o apa la jumate este aprox. 4 euro. Si in August... :)

Concluzie: per total 1000 de euro de persoana ar trebui sa va ajunga.

PS. acest circuit se poate face si partial cu avionul (am luat 11 persoane de la aeroport din Viena si le-am lasat tot acolo la intoarcere). Pretul e mai mare cam cu 100 euro pe persoana.

O sa revin in cel mai scurt timp cu poze.

Imi cer scuze pentru stilul dezordonat in care scriu - mie mi-a placut matematica :)

Trimis de nelutufarcas in 19.08.15 11:20:58
Validat / Publicat: 19.08.15 17:41:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 5879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelutufarcas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Interlaken - monument in forma varfului Jungfrau

mprofeanu [19.08.15 21:01:46] »

@nelutufarcas - Util reviewul tau si interesant!

M-am abonat la rubrica de pe AFA la circuite multi-tara pentru ca ma intereseaza.

Cum ati reusit si excursiile optionale sa le faceti pentru ca in circuit nu prea este timp? Ma refer mai ales la telecabina si tren cu cremaliera. Au mers toti turistii sau v-ati impartit?

Si noi cand am fost in circuit in Italia cu multi ani in urma am patit-o cu furtul din autocar in plina zi, in parcare la un supermarket, langa Roma. A fost de vina soferul pentru ca a lasat geamul mic al autocarului (era model vechi) deschis si "un copilas" a lucrat ca la carte.

nelutufarcas [19.08.15 21:28:27] »

@mprofeanu: Buna seara.

Timp a fost destul. De ploaie ne era frica noua deoarece a plouat cu o zi inainte de Chamonix. Pana la urma a fost bine. S. a inorat tocmai cand coboram????

Ghidul face foarte mult. Al noatru a fost foarte bun. In ziua cu Chamonix- Mont Blanc am luat micul dejun la ora 7 iar la ora 8 autocarul s-a pus in miscare. La ora 11 am fost la Chamonix cu o scurta oprire in Geneva unde am lasat pe cei care nu au facut optionalul. La intoarcere am vizitat si noi Geneva.

In ziua cu Zermatt am plecat tot la ora 8 direct spre Tasch unde am ajuns in jur de ora 12. Toti au luat trenuletul pana la Zermatt. Acolo cei care nu au urcat pw Gornergratau avut timp liber

androstef [19.08.15 21:38:42] »

Multumim frumos pentru review, util si interesant. Este un circuit la care visez si eu.

In fotografiile postate am vazut o doamna cu care am fost in circuit in septembrie anul trecut si ma gandem ce mica este lumea.

V-am trimis un mesaj pe privat.

Vacante frumoase in viitor

lottee7 [03.01.16 18:14:27] »

@nelutufarcas - te rog frumos sa-mi spui, daca este permis, cu ce agentie ai fost. vrem si noi sa mergem vara aceasta.

nelutufarcas [08.01.16 09:27:58] »

@lottee7: Buna ziua! Circuitul a fost organizat de [***].

webmaster21 [08.01.16 09:31:36] »

@nelutufarcas - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

emma2002 [04.07.18 21:40:13] »

Buna seara! As dori sa merg in acest circuit in 2019. Imi puteti trimite un mesaj privat in care sa mi spuneti tour operatorul sau agentia la care ati achitat! Va multumesc! Seara buna!

androstef, emma2002, licuta_73*, lottee7, mprofeanu, nelutufarcas
Alte impresii din această RUBRICĂCu autocarul prin Europa - circuite diverse: