ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2010
AUG-2009
2 AD. + 2 COPII

Vama Veche - pe moarte!

Vita de vie - "Visare"

Aseara am avut o dezbatere ma aprinsa in legaura cu ceea ce exista acum la Vama Veche, in comparatie cu alte locuri de pe litoral. Scriu aceste impresii in primul rand pentru cei care iubesc marea, care iubesc Vama Veche, pentru acei care macar o data s-au integrat in spiritul locului.

Este un ger nebun, sunt de servici acum, stau la nava si privesc Cazinoul, privesc lumea care se plimba infrigurata pe faleza. Privesc marea si incerc sa-mi reamintesc cele mai frumoase momente legate de Vama Veche. Nu stiu daca cuvintele mele vor avea efectul dorit, insa multe din amintiri, efectiv nu-si gasesc cuvintele potrivite pentru minunatul loc numit VAMA VECHE!

Vama Veche inseamna in primul rand adolescenta mea, un spirit pe care il descopeream an de an mai tanar, mai frumos. Vama Veche este un loc care nu se uita usor, este un loc pe unde nu trecem in plimbare, este un loc unde revenim an de an pentru a ne reamintii mereu tineretea noastra si pentru a ramane tineri.

Vama Veche inseamna fericire, voie buna, prietenie. In Vama pana si nisipul este nud si liber.

Vama Veche inseamna evadare din cotidian, inseamna o noua viata, inseamna tot ceea ce nu poti face in orasele aglomerate si prafuite. Inseamna VIATA si LIBERTATE. !

Sau asa insemna, pentru ca acum spiritul a disparut, si odata cu el moare in fiecare secunda, picatura cu picatura tot ceea ce ne-a bucurat in trecut. Amintirile sunt ultimele care nu trebuie sa dispara. Daca si ele se vor pierde, atunci Vama Veche este pierduta.

Acum Vama Veche inseamna o statiune ca oricare alta de pe litoralul romanesc, cu multe fite si cu o fauna importata din statiunile mai de la nord. Inseamna o statiune cu multe hoteluri, cu multe restaurante, cu pista pentru biciclisti, cu tigani importati din Mamaia, cu pitipoance impopotonate in cele mai de firma toale, cu familii cu multi copii amestecate printre nudisti. Inseamna o statiune santier cu multe constructii, cu multa mizerie atat pe alei cat si pe plaje. O statiune unde asculti manele la tarabele care vand cd-uri piratate.

In asta s-a transformat VAMA? Unde sunt tinerii de altadata care stateau la cort, care mancau cele mai ieftine preparate, care iti furau papucii de la cort ca n-aveau bani sa se intoarca acasa? Au imbatranit si acum vin cu Mertanul, stau la hotel si seara se plimba cu bicicleta pe pista din Vama. Sa fim seriosi!

Ultima resuscitare a dat gres in momentul cand s-a interzis camparea pe plaje. Si cand li s-a interzis celor de la Stuf sa de-a muzica tare dupa ora 22 pentru ca deranjeaza familistii.

Acum 20 de ani cati familisti erau in Vama, cati stateau la hotel, cati mancau la restaurant si veneau cu masini pe plaje?

Sunt convins ca este tarziu sa mai putem schimba ceva la Vama Veche. Tot ceea ce mai putem face este sa nu uitam amintirile si sa incercam sa pastram bucatica de plaje de la Vadu, care acum se lupta pentru a ramane nepigmentata de fauna statiunilor consacrate.

Totul depinde de noi, nu este tarziu sa luptam pentru ceea ce a fost odata VAMA VECHE!

Maine cand voi ajunge acasa voi incerca sa pun si cateva poze cu ceea ce a fost odata Vama Veche, dar si cu ceea ce este acum.

Trimis de pepsi70ro in 24.01.10 17:13:27

VIZUALIZĂRI: 6378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Prichindelul meu in Vama, in luna octombrie

[24.01.10 17:22:20]

un alt review scris pur si simplu "cu cerneala sufletului", un text de calitate din toate punctele de vedere. Bravo pepsi70.

Alex_Macedo
[24.01.10 19:00:53]

Asa ca sa nu ma mai condamnatzi pe mine pentru ca "ASA IMI VINE"!!!... luatzi aminte la tristetzea lui pepsi, vis-a-vis de meleagurile pe care odata alerga in liniste fara sa se taie in cioburi sa sa calce in rahat si cum a asezat el propria inima pe review si poate... adica, sper ca totzi care conduc turismul sa-si ia cu acest review, CAPETE_N GURA!

Am ajuns sa scriem reqviem pentru Vama Veche!!

Bravo... cu tristetze, pepsi70ro!!

[24.01.10 19:18:25]

să nu uitam nopţile pe plaja, la gura cortului, cu chitara care ţinea şi rol de 'îmbrăcăminte', dar aducea şi acompaniamentul folkiştilor mai mult sau mai puţin pricepuţi, sau concertele de rock...

am mai trecut pe acolo, acum cinci ani am stat într-o seară la stuf (era şi un membru de la Divertis acolo, bine marcat de Bachus! şi chiar m-am simţit ca pe vremuri. însă noaptea m-a ajutat mult, acoperind kitschul 'arhitectonic' postrevoluţionar. totuşi, din ce am auzit (mai ales din motivele înfiinţării mişcării salvativamaveche - din care încă mai fac şi eu parte, deşi în afară de scris ici-colo câte ceva despre cum era odată, n-am prea contribuit cu mare lucru), a fost o perioadă când maneliştii şi cocalarii practic acaparaseră locaţia şi nu mai aveai loc de ei pe-acolo. acum nu mi s-a părut chiar asa de 'distrusă' (amfostacolo chiar în iunie anul trecut ultima oară). dar e perfect adevărat: e la ani-lumină de ce a fost odată. şi fără o conducere fermă la primăriile implicate şi la prefecturile Constanta şi Tulcea, la fel se va întâmpla cam peste tot. mai bine se păstrează locaţii cum sunt Eforie Sud, Tuzla sau Agigea, unde nu prea se duce nimeni. dar dacă tot nu se duce nimeni, de ce ar trebui să mergem noi, ca să ne ascundem de prost crescuţi? nu ar fi oare timpul ca să se ia măsuri şi să fie ei ascunşi? !

oare n-ar trebui sa reclamăm pană la iritare autorităţilor încălcările de norme de bun simt (dacă aceste autorităţi nu-şi fac din oficiu, asa cum ar trebui, datoria) ??? pană la urmă, nu le-am mai lăsa astfel scuza lui "ştiţi, noi n-am văzut, n-am auzit, n-am ştiut"...

offff...

măcar sunt fericit ca am apucat si "vremurile de aur". la propriu si la figurat!!!

şi am şi eu o observaţie: ma îndoiesc până la punctul de a mă rupe în 2 ca foştii vamaioti de ieri sunt maneliştii şi cocalarii de azi. e imposibil: nu sunt membrii aceloraşi specii!!!

[24.01.10 20:16:18]

si inca o amintire din "zona":

prin anii '80 eram acolo cu cativa prieteni. si bineinteles, mai ne facusem inca vreo cativa acolo. intr-o zi, ce ne vine noua? "hai sa mergem pana in vama! poate intram in pravalia de acolo si luam si noi ceva tigari straine"

[paranteza pentru cei nascuti dupa 1980, pentru care ceea ce spun eu acum e cam SF: in vremurile de atunci, doar ca sa ajungi pana la 2 Mai sau Vama Veche, trebuia sa treci prin cel putin un control pe drum, facut de militie si vamesi, care cercetau pe toti cei ce se apropiau de frontiera, ca sa descurajeze pe cei ce ar fi avut ideea sa treaca 'dincolo' ilegal. in zona PCTF (post control trecere frontiera) era practic imposibil sa pui piciorul fara a avea pasaport si viza in el in buzunar! pericolul -in caz contrar- era sa fii arestat si anchetat cel putin cateva zile prin beciurile de la securitate. dar si motivul era cat se poate de imbietor: tigari straine si Pepsi nu se gaseau decat la shop-uri (magazine cu vanzare exclusiv in valuta, pentru straini -valuta fiind alt lucru pentru care riscai sa fii inhatat de militie si/sau secu', deci prohibit omului de rand) sau la aceste "porti" de intrare-iesire din tara. ]

buuun... zis si facut: ne luam slapii in picioare, slipul pe noi, buletinul de identitate in el (pentru cotrol) si lipa-lipa pe sosea, spre vama propriu zisa.

pe drum, ne-am oprit la un mic cimitir de pe partea dreapta a soselei, ratacit parca intr-un lan de porumb cu frunzele arse de zaduful de august, cu niste cruci si monumente frumoase, din alte vremuri... am facut cateva poze, am mai respirat un pic la umbra unui pom de acolo si hai la drum din nou.

trecem pe langa un post de santinela unde nu era nimeni, ne strecuram printre masini, intram in cladirea vamii si mergem drept la baruletul de acolo. mama! ce fericire! aveau Pepsi rece! am golit pe loc vreo doua sticle fiecare, am luat cate 2 pachete de Kent (ca nu vindeau mai multe) si o luaram inapoi.

abia acum vine surpriza: la nici 20 de metri, suntem opriti de un militian: "actele dumneavoastra la control! " scoatem buletinele din slipi si i le inmanam cuminti, cu sufletul cam strans si cu un usor tremur al mainilor. "ce-i cu dumneavoastra aici"? ! ? "pai ce sa fie tovarasu' locotenent (pe naiba, ca era sergent major! ), uite-asa, asa, am venit sa ne luam tigari si sa bem un Pepsi, ca in Vama ciuciu din astea... si sa fi mers pana in oras, la Mangalia, era prea departe"...

[atunci ca sa treci din 2Mai in Mangalia, drumul ocolea prin Limanu si dura o vesnicie, cu autobuze obosite care veneau din an in Paste]

"ma, da' pana aici nu v-a oprit nimeni? ! " "nu, sa traiti! " "nici soldatii de la foisor? " "nu, ca nu era nimeni acolo cand am trecut noi! " (cred ca asta ne-a scapat, ca daca era sa ne salte si declaram chestia asta in fata vreunui superior de-al lor, ii muta pe fasie si nu mai pupau ei spagi pe-acolo)... "aham... " isi scoate chipiul, se scarpina cu indarjire in crestet incercand sa-si puna neuronul molesit de toropeala zilei de vara in miscare, se mai uita odata pe buletine si pana la urma ni le da inapoi, spunand: "hai, luati-le si stergeti-o mai repede de aici si sa nu va mai prind, ca va bag la bulau!!! CLAR??? " "cristal, sefu' sa traiti, nu ne mai vedeti prea curand pe aici"...

toate clipele acelea le-am retrait in amintire, cand am plecat prima data dupa revolutie in Bulgaria (la Balcic) si am ales sa iesim din tara pe acolo. priveam cladirile acum pe jumatate dezafectate si mi se parea ca abia ieri trecusem pe-acolo... sa mai spun cum se poarta azi vamesii fata de atunci? ! ; )

seara buna tutulor!

[24.01.10 20:57:29]

Ai dreptate Dragos, asa se proceda pe atunci, si sigur nu ai fost singurul in situatia asta.

Sa-ti spun si eu o intamplare pe cat de neasteptata pe atat de hazlie.

Undeva prin 1995 am plecat intr-o plimbare cu un bun prieten de-al meu sa facem o baie la Vama. Obisnuiam des sa facem plimbari la Vama, le numeam plimbarea de seara. Omul conducea un BMW, recent adus in tara, era o placere atunci sa te plimbi cu o astfel de masina.

Nu obisnuiam sa purtam slip, de obicei faceam baie nud, pe intuneric. Ne placea la nebunie intunericul marii. Si acum mai facem astfel de plimbari, dar cu sotiile si cu slip (ca sa nu se interpreteze).

In fine am intrat noi in apa calda, am inceput sa ne balacim, sa inotam, sa ne racorim. La un moment dat apar cativa politisti care au inceput sa de-a tarcoale masinii si sa intrebe oamenii din zona, de la corturi care este treaba cu masina. Cei in cauza au aratat spre noi si politistii ne-au strigat sa iesim din apa. Va imaginati reactia lor, erau in jur de vreo 10 si cu un caine lup, cand ne-au vazut iesind din apa despuiati complet. Dar am iesit fara probleme, fara sa ne acoperim nimic in rasul general al celor de la corturi. Nu era interzis sa faci baie nud, deci nu considerm ce este vreo problema.

Prima intrebare a politistilor dupa ce ne-am apropiat de ei a fost sa ne ceara actele! Va inchipuiti ce fata am facut. Am deschis masina, ne-am luat buletinele iar un capitan a dorit sa vada motorul masinii. Au studiat-o cateva minute, timp in care am fi avut timp suficient sa ne punem un pantalon pe noi. Dar nu am facut-o. Ne-a spus ca se furase din Neptun un BMW la fel ca al nostru, aceeasi culoare.

S-au convins ca nu este masina pe care o cauta, si-au cerut scuze si au plecat. Noi am reintrat in apa usurati oarecum ca nu s-a lasat cu alte minuni. Puteau sa spuna ca nudismul este interzis sau ca nu avem voie cu masina pe plaje, dar totul s-a terminat ok. Pentru mine este amuzant acum, retraind acele momente, dar se putea lasa cu urmari nu tocmai placute.

[25.01.10 13:38:39]

pepsi, ma bucur ca ti-am starnit amintirile si ai reusit sa scrii acest review. Nu inteleg cum are doar 5 voturi pana acum.. cu mine 6. Merge si o melodie. Sunt multe care se potrivesc, eu m-am oprit la asta

http://www.trilulilu.ro/ch3mical999/8449a3b500059f. Spe sa-ti placa , daca nu, no pb. Uite si versurile

Stai langa mine si priveste-ma

Dormi langa mine si viseaza-ma.

N-are rost sa-ti amintesti ce-a fost

Fiindca tot ce-a fost a trecut.

Canta cu mine si asculta-ma

Plangi pentru mine si salveaza-ma.

Nu e greu sa crezi ca tu esti eu

Si dorinta mea e a ta.

Stinge lumina si aprinde-ma,

Rupe din tine, intregeste-ma,

Iarta-mi visarea sï trezeste-ma.

[25.01.10 14:24:22]

aici ar merge tare multe melodii...

uite ce propun eu:

si asta ca sa nu ma chinui mai mult, sa ma ia dorul de folk...

alte saituri care prezinta trista situatie:

http://www.salvativamaveche.ro/main.php (desi, vorba mai multora: ce rost are sa salvezi 'un mort'?! totusi, ma gandesc eu ca macar spiritul trebuie sa ramana si sa fie "transplantat". unde? vom vedea...)

si un articol foarte interesant (tocmai pentru ca nu e scris de cineva de aici), pacat ca nu stiu io destula germana sa-l pot traduce cum trebuie:

ii rog pe cei care se descurca mai bine sa incerce, macar 'partile esentiale'...

[25.01.10 14:38:39]

pepsi70ro, ajutor!!!! da-mi te rog o mana de ajutor ca nu ma pot hotari care dintre melodiile propuse de molko si dragos6 sa o atasez la impresii...

[25.01.10 14:50:30]

ale mele doar ca 'follow up'! molko a fost primul!

[25.01.10 16:00:15]

Sa-i dam Cezarului ce-i al lui! A fost primul, deci Molko, are prioritate. Oricum si celelalte sunt tare faine, poate le alternam in timp. Multumesc Molko si Dragos6.

Stiu ca am mult mai multe poze cu Vama Veche, nu le gasesc, asa se intampla, cand ai nevoie de ele nu le gasesti. Dar le voi posta ulterior!

[25.01.10 16:02:10]

Voi scrie si cateva impresii despre zona Corbu - Vadu - Grindul CHITUC. O zona minunata si inca nedomesticita de catre Ministerul Turismului.

[25.01.10 16:17:44]

Gata, dupa lungi negocieri a venit si muzica...

[25.01.10 16:28:46]

Multumesc, pregatiti ceva si pentru impresiile referitoare la Vadu, pe care incerc sa le scriu acum. Ceva salbatic si in acelasi timp melancolic, gasiti?

[26.01.10 00:39:11]

incredibil!!! cat de mica este lumea... Poza P12 pepsi, poti sa-mi spui cand este facuta? Toti imi sunt amici/prieteni, unii chiar f buni... colegi de liceu. de ex cu unul din ei plec la ski miercuri, iar cel cu "basca"pe cap mi-a fost coleg de banca in liceu in Misu!!!

ia mai cauta.. ai poze si cu mine?

[26.01.10 00:47:52]

sa vezi daca se regasesc in poze.

e chiar foarte fain daca au venit la Vama, eu acest lucru il apreciez foarte mult

Pozele cu tine le tin ca pe un AS din maneca

[26.01.10 01:01:47]

pai.. nu ca au venit in vama,... dar mai sus ai aratat poza cu barul B52 (care actualmente nu mai exista in vama). E de fapt puiul mai mic al clubului B52 din Bucuresti, iar o parte din ei erau /implicati/ in acel club.. deci stateau toata vara in vama, din mai pana in octombrie .. deci vad ca le-ai fost oaspete.

[26.01.10 09:38:09]

Pozele sunt facute in diferite perioade, deci nu stiu exact anul, am si poze facute toamna trecuta, dar nu le mai gasesc. Cand le voi gasi, le voi posta

[26.01.10 09:58:00]

Am o mare rugaminte pentru WM. Acum cateva minute am descoperit cateva imagini grupate intr-un filmulet pe youtube.

Rugamintea mea este sa-l postati aici, imaginile, melodia m-au ravasit total, sunt convins ca multi vor retrai momentele petrecute in Vama, cu nostalgie privind filmuletul. Multumesc!

[26.01.10 10:05:15]

Se pare ca pepsi este hotarat sa ne vada pe plaja in acest weekend, brrr

Vizionare placuta melacolicilor de Vama Veche si nu numai!

[26.01.10 10:26:16]

superb, mie unuia mi-a dat fiori melodia si imaginile. Din aia buni, faini

[26.01.10 10:29:13]

Si pe mine m-a ravasit, ma intreb daca nu cumva este mai bine sa o mutam undeva mai sus, mai la vedere. Ce spuneti?

[26.01.10 10:32:46]

Facem o exceptie si acest review va incepe cu o melodie si se va termina cu....dar mai bine las sa descoperiti singuri videoclipul de la final!!

orange
[26.01.10 13:39:44]

Merg in fiecare an la Vama Veche de obicei la incept de sezon si la sfirsit de sezon estival si iti dau dreptate, nu mai e ce era odata, (nici noi nu mai suntem ca alta data) si totusi e acolo o atmosfera care ma face sa revin an de an.

Pozele si filmuletul m-au facut sa visez, si sa-mi aduc aminte de clipele extraordinare petrecute intr-o noapte pina spre dimineata, cu mult timp in urma pe plaja de la Vama Veche.

Multumesc!

lizuk
[26.01.10 15:43:24]

Pun si eu cateva poze din Vama, facute in 2004, la Stuffstock (era pe la primele editii, intrare libera, se canta pe doua scene - cea mica era si o rampa de lansare pentru trupele aflate mai la inceput)

Ioana&Bogdan
[02.02.10 22:01:13]

Buna...mersi pt ca i-ai atras atentia lui boreal2007, in ceea ce priveste exprimarea. Sunt super faine pozele de la Vama Veche, sper sa ajungem si noi acolo...

[02.02.10 23:02:31]

@ Ioana&Bogdan > voi chiar va certati singuri, prin toate review-urile unde tipul asta despre care vorbiti NU a scris?!?!

Ioana&Bogdan
[02.02.10 23:07:04]

Dragos .... nu ne certam cu nimeni...suntem doar incepatori

stancuflorina
[11.06.10 10:43:27]

Super filmuletul, parca nu-mi gasesc cuvintele, cred c-ar trebui postst la intrarea in statiune, ba nu, in fata Primariei.

Alex_Macedo, Dragoș_MD, Ioana&Bogdan, lizuk, molko*, orange, pepsi70ro, stancuflorina
Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Vama Veche: