ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 29.07.13
AUG-2015

Cascada, apa si caii

Primul nostru obiectiv turistic din excursia noastra din Maramures a fost Cascada Cailor.

Din Cluj planul nostru a fost sa ajungem la Lacul Stiol apoi sa coboram la Cascada, insa vremea ne-a dat putin planurile peste cap, asa ca dupa ce am ajuns in Borsa pe o caldura mare si putin dezamagiti de ce am vazut, adica doar zona turistica nu se poate numi... am avut parte de o vreme racoroasa care anunta si ploaie. Asa ca ne-am echipat rapid corespunzator pentru a merge pe jos, plus pelerina, o bluza groasa, apa, glucoza si banane si am dat fuga la telescaun. Aiurita chiar nu mai stiu cat am platit... 8 sau 10 lei pe persoana, dus doar. Inainte noastra deja erau 4 adulti cu copilasi, dar pana ce am platit s-a format grupul intre 10-15 persoane pentru a ne da "drumul".

Pentru cei care inca nu au avut experienta telescaunului, ghiozdanul pus in fata si atentie daca sunteti mai micuti de statura cand vine scaunul sa nu va loveasca... stati un pic pe varfuri... eu am patit-o :D si m-am ales cu doua vanatai... eee... dar au trecut. Si asa am ajuns sa vedem si Borsa dintr-o alta perspectiva.

Frumos incat treci si peste fiorii pe care poate tii da telescaunul cand trec pe la cate un stalp. Sunt 25. Am incercat sa ne relaxam si sa ne bucuram de ce vedem timp de aproximativ 20 min. La al 25-lea stalp am sarit de pe telescaun si am mai mers in jos cam 20 min.

Cascada e frumoasa, noi nu am avut noroc sa o prindem cu debit mare, insa pe langa altii care au gasit-o seaca ne-am bucurat de ce ne-a oferit...

Cuvinte nu sunt pentru a o putea descrie, va las pozele sa o admirati.

La lac nu am mai ajuns deoarece se anunta tot mai mult ploaia...iar telescaun functioneaza doar pana la ora 17:00 sau 17:45, asa ca am ales sa ne intoarcem la cazare pe drumul unde e cariera... un drum cam de 1 ora, 1 ora jumate, depinde cata energie aveti, accesibil celor echipati cu incaltari si nu sandale, slapi...

Zona e frumoasa, insa aerul de munte adevarat nu l-am simtit... a fost ciudat sentimentul deoarece te asteptai ca la munte sa te loveasca aerul ala tare, racoros... insa nu.

Trimis de andr2eea in 18.08.15 21:41:58
Validat / Publicat: 19.08.15 00:08:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 1797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 spre cascada Cailor

andr2eeaAUTOR REVIEW
[20.08.15 13:05:34]

Pentru cei care doresc sa mearga pe jos pe acelasi drum parcurs si cu telescaunul, pe sub telescaun, il recomand doar daca aveti conditie buna si energie multa, in unele portiuni e panta mare de urcat si nu tocmai usoara pentru oricine.

andr2eea
Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut: Cascada Cailor: