ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015
AUG-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Dezamagit de conditiile de cazare

Salut cititorule! Scopul acestui review este de a adduce putina realitate in feedback-urile prezente aici despre "minunatul" Hotel Vera, din cauza ca eu m-am lasat ghidat de impresiile de AFA si nu as putea spune ca lucrurile stau chiar asa cum sunt relatate aici. o sa fac referire doar la aspectele pozitive/negative ale hotelului, plaja si conditiile de plaja sunt aceleasi, clasice (porumb fiert, sosete, parfumuri, kurtos, etc.).

Ca sa incep cu partile frumoase, am ajuns intr-o zi de joi la ora 10:00 in fata hotelului. Dupa ce am cautat/asteptat sa plece cineva cu masina pentru a parca fara sa obstructionez pe altcineva, am completat formularul de turist am primit bratara pentru accesul la picina si mic dejun, recomandarea ca putem folosi incepand de atunci piscina si promisiunea ca in momentul in care va fi gata o camera o sa fiu sunat, altfel cazarea incepea de la ora 18:00 (nu comentez, dar eu stiam ca ziua de cazarea incepe in jurul orei 14/15). Asa s-a si intamplat, in jurul orei 14:30 am fost sunat ca pot sa vin pentru ca este gata o camera (214 - corp C).

La ora 15:00 am ajuns si am primit cheia de la camera impreuna cu telecomanda de la aerul conditionat, vedere spre mare pe langa Hotel Europa, totusi fara posibilitatea de a admira rasaritul, dar asta nu a constituit un dezavantaj.

Camera avea in dotare frigider si televizor LCD. A constituit insa un dezavantaj faptul ca aveam vedere la strada principala si pana la ora 1-2 AM (noaptea) nu se putea dormi din cauza muzicii ce se auzea prea tare de la terasele de vis-à-vis, chiar si cu usa la balcon inchisa.

Distanta pana plaja era ok, se putea trece prin parcarea hotelului Europa si de acolo in jos pe langa hotel Belona, nu am masurat timpul pana la plaja dar as aproxima la vreo 10 min.

Camera hotelului se prezenta rezonabil, insa curatenia fusese facuta de mantuiala, langa vasul de toaleta erau fire de par, ramase probabil de la turistii de dinainte.

Cabina de dus a fost o alta surpriza neplacuta, siliconul de izolare era foarte mucegait, probabil trebuia schimbat de acum 1 sezon iar sistemul de hidromasaj, probabil nefolosit, cand l-am pornit a scos un miros de nu stiam cum sa-l opresc mai repede si sa ies din cabina.

Balconul de dimensiuni normale cu dotarea a 2 scaune si o masuta ok era ok, doar ca prosoapele celor de la eajul superior se scurgea le balustrada noastra.

Pe toata perioada sejurului curatenia insemna doar ridicatul gunoiului, restul ramaneau neatinse.

Patul nu a fost aranjat niciodata, in schimb prosoapele au fost schimbate conform conventiei hoteliere (lasi prosopul pe podea).

In penultima zi nu s-a mai adus hartie igienica, si pana dimineata evident ca am ramas fara. Pentru ca pretul includea si mic dejun in regim bufet suedez am incercat de mancam acest mic dejun oferit de restaurantul hoteluilui. Desi poate parea diversificat, efectiv nu era de calitate, intru-un cuvant, era un dezastru, parizer, salam de o calitate indoielnica, iarasi parizer cu sunca si 2-3 felii de sunca de praga pe care era bataie si rarerori prindeai o felie.

Pe langa acestea mai aveam oua ochiuri, omleta (era ok - dar nu am prins decat intr-o zi din 5 desi mergeam la micul dejun in jur de ora 8- 8:30) cremvursti si carnati cabanos, cascaval si branza feta sau telemea, rosii si castraveti, fulgi de porumb si cereale, lapte si iaurt, gem si miere, margarina (o dezamagire mare sa vedem ca primim margarina), paine doar toast si nici un prajitor de paine, suc carbogazos adus in carafe de 1 litru (care pana ajungeai sa iei era doar un fel de apa indulcita si colorata) si cafea - pe care iarasi, doar cei norocosi o prindeau.

Pentru desert aveau pepene, niste piscoturi cu ciocolata, am vazut la cineva, eu nu am apucat sa iau si niste coltunasi nu branza, de care am apucat sa iau si intr-unul era un fir lung de par, prins atat in interior cat si la exterior.

Personalul din restaurant se misca foarte incet parca instruit sa lase pauze de aprovizionare pentru ca altfel nu consuma nimeni parizer/cremvursti si cele care mai erau de calitate mediocra.

In ultima zi am renuntat la acest mic dejun si am mers la restaurant Chandellier, unde pentru 20 lei de persoana s-a putut manca un mic dejun bun (2 felii de sunca de praga, doua de bacon crispy, doua de cascaval, 2 ochiuri, rosii chery, feta pe gratar), iar pentru inca 6 lei o cafea adevarata.

Inchei aici prima mea relatare pe AFA si raman cu ideea ca la VERA nu mai merg... mai sunt si alte hoteluri, unele chiar mai accesibile de 290 ron/noapte/camera.

LE: camera nu avea decat o prize, iar incarcarea a 2 telefoane mobile poate fi o problema.

Trimis de gossu in 18.08.15 18:34:57
Validat / Publicat: 18.08.15 19:12:45

VIZUALIZĂRI: 2508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gossu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere la mare

[18.08.15 19:12:22]

@gossu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.08.15 20:06:02]

Din nou întreb, ce vină are hotelul?

Citiți penultimul meu rw. despre cazarea în Paris... Cred că acolo deja chemați televiziunea... Și nu cred că a fost servit parizer la masa de dimineață. Din întâmplare știu de unde se aprovizionează Vera (de trei ori pe zi) atât pe domeniu alimentar cât si pentru patiserie/cofetărie. Sunt cele mai bune din oraș (Constanța).

Mi-ar place să citesc și alte impresii din vacanțele voastre, sper mult mai bune și cu grad de satisfacție cât mai mare.

gossuAUTOR REVIEW
[18.08.15 22:19:31]

@pepsi70ro - Stimate domn! multumesc pentru interesul acordat review-ului meu desi avand in vedere rapiditatea cu care ati raspuns as crede ca exista o legatura directa intre dumneavostra si patronatul acestui hotel.

Totusi, fara a intra in polemica cu dumneavoastra, este unul din motivele pentru care nu am sesizat pe nimeni de la hotel in legatura cu problemele descrise de mine.

Vis-à-vis de primul comentariu al dumneavostra as vrea sa lamurim rolul virgulei in din context, era folosita pentru a delimita review-ul asupra hotelului si a nu se confunda cu unul pentru intregul sejur (plaja, mancare, cazare, distractie, etc.).

" Ce legătură au cu hotelul? Din câte cunosc hotelul nu are deocamdată sector de plajă definit și nici vânzători de porumb... "

In consecinta precizez ca prin acel paragraf am exclus plaja - nu a spus nimeni ca hotelul are vreo vina in prezentarea plajei. Sper ca este clar acum pentru toata lumea care e subiectul si despre ce discutam.

"Cazarea oficială pe litoral este ora 18.00. Dacă vă cazați mai devreme înseamnă că s-a putut, cei care au eliberat camera au fost mai corecți. Poate de aici și graba cameristei. Probabil dacă vă caza la ora 18.00 firele acelea de păr din baie nu mai existau. "

Cat despre "cei care au eliberat camera au fost mai corecți. " nu inteleg rolul acestui comentariu, eu sunt de parere ca un serviciu trebuie intai sa fie bine oferit si abia apoi rapid. Totusi, cred ca reiese destul de clar ca posibiliatea de a fi cazat mai devreme a fost considerata un avantaj/un serviciu de amabilitate din partea hotelului, totusi faptul ca am fost cazat intr-o camera care nu era gata nu era vina mea si nici nu cred ca este un comportament normal. Mai aveati sa-mi spuneti ca puteau sa ma cazeze de la ora 12, cand era check-out-ul, in lenjeria utilizata de ceilalti turisti si ar fi trebuit sa fiu multumit ca m-au cazat.

eu din cate stiam, intr-adevar in afara litoralului check-inul se face la ora 14:00, nu stiu de ce litoralul e mai special, dar probabil vina este a clientului pentru ca accepta acest aspect.

Cat despre zgomotul provenit de la terasele din jur nu este vina hotelului dar reprezinta un aspect important care pentru orice alt turist care ar dori sa vina la Vera. Daca as fi fost insotit de un copil cu siguranta nu mi-as fi dorit acest lucru, cel putin la ora de manele imi venea chiar si mie sa plang .

Multumesc pentru invitatia de a citi review-ul despre Paris, in acest moment insa nu ma intereseaza, dar cand va veni vremea sa merg la Paris poate o sa il iau in considerare. M-am uitat totusi la costuri, 96 eur/noapte pentru 2 adulti si 2 copii de 17 respective 11 ani nu mi se pare mult, eu am platit la Eforie 66 eur/noapte pentru 2 adulti. Nu cred ca putem compara Paris cu Eforie, dar de dragul cifrelor le-am expus.

Imi pare rau ca nu am incercat sa pozez masa de la micul dejun, dar am avut acelasi motiv, nu am vrut sa intru in polemica cu cineva din partea hotelului. Totusi eu prezint ce a fost acolo si dumneavostra ce credeti ca este, totusi e o diferenta in abordare, nu credeti? Mergeti maine pana acolo sa vedeti platoul/tava de inox aranjat cu parizer pe exterior, salam/parizer cu sunca pe urmatorul rand si cateva felii de sunca de praga in centru. Intamplare sau nu sa stiti atatea despre Vera, firul de par era acolo, si parizerul la fel. Cat despre produsele de cofetarie nu stiu ce sa va spun, fursecuri/piscoturi nu am prins iar altceva nu mai era la micul dejun, decat acei conltunasi cu branza (un fel de mini pateuri). Ce sa mai spunem de margarina, chiar daca era Rama, preferam un unt, asa sum probabil in Paris ati primit.

petrodulau
[09.08.16 14:28:07]

@gossu - Ati fost norocos ca ati avut si omleta la micul dejun. La noi singurele oua servite era prajite (ochiuri). Parizerul a tronat pe toata perioada sejurului. Crenvurstii la fel. Si calitea lor era destul de indoielnica. Intr-adevar singura curatenie in camera consta in schimbarea cosului de gunoi. Am detaliat in review-ul meu experienta neplacuta pe care am avut-o in acest hotel. Poate ca suntem noi prea pretentiosi sau poate ca trebuie sa ne pliem noi la "minunatele" servicii oferite pe litoral si sa multumiti ca a fost si atat.

P. S. la banii care i-am dat noi pe sezunul dezastruos la Vera, prietenii nostri au fost in Bulgaria la all-inclusiv la conditii excelente. Nu stiu ce sa mai cred. Dar probabil ca pentru noi a fost ultima experienta pe litoralul romanesc.

damn
[05.07.17 21:33:44]

Sunt păreri și pro și contra despre condițiile de cazare la acest hotel. Ce pot să remarc eu citind impresiile voastre e că se poate trage concluzia că nu-ți schimbă prosoapele dacă nu le arunci pe jos, că uneori curățenia în cameră se rezumă doar la golitul coșului de gunoi dar dacă nu ești pretențios poți să-ți scuturi cearceaful de nisip la balcon că mâncarea e bună și diversificată dar dacă nu ești dis de dimineață la micul dejun s-ar putea să mănânci ce mai rămâne, că plaja e la 10-15 minute de mers pe jos, că muzica de la terasele vecine e tare și deranjează.

damn, gossu, petrodulau
Alte impresii din această RUBRICĂVera Hotel: