ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015
ÎNSCRIS: 17.08.15
AUG-2015

Casa Telegdy (Praid) - prea bun, prea mult :)

Completez review-ul facut ieri la cazarea noastră din Praid, de la începutul lunii august, cu opiniile despre Casa Telegdy, la care am ajuns în a doua zi de sejur, inspirați fiind de părerile bune găsite aici. Tot aici ne-am intors apoi și în celelalte două seri de sejur în Praid, atrași fiind de gustul mâncării din seara anterioară și ambitionați de meniul diversificat care trebuia încercat în cât mai mare masură.

Casa Telegdy este chiar în intersecția drumului de la salină cu șoseaua principală, foarte ușor de gasit. Am stat pe terasa acoperită și frumos amenajată în stil tradițional.

Ce ar fi de spus:

- despre servire - ireproșabilă în toate cele trei seri și foarte veselă în prima seară, datorită mai ales chelnăriței simpatice și plină de umor

- despre mâncare - meniu bogat și diversificat, iar porțiile de mâncare uriașe.

Recomand papricașul de pui cu galusti unguresti, cotletul cu sos de ciuperci, coastele de porc, bulzul, gulasul, bineinteles gulasul. Doar astea mi le mai amintesc din ce am comandat sau degustat din farfuriile comesenilor, dar cu siguranță sunt multe alte bunătăți din care poți alege.

Prețuri medii: 10-25 lei un fel principal, cu excepția vânatului care e mai scump, cel mai scump desert, Somloi, 15 lei. Băuturile la fel de ieftine. O masă de 4 adulți și 2 copii (copiii au împărțit o porție de mâncare, acestea fiind foarte mari) ne-a costat 160-175 lei. Nu am luat însă desert fiindcă nu mai era loc, excepție fiind ultima seară când am luat o singură porție de Somloi pe care ne-am chinuit să o degustăm toti, trebuia să vedem despre ce e vorba. Părerile au fost împărțite între gust de colivă, de prăjitură Măgura, de cozonac umed cu înghețată și foarte bună, delicioasă, cam mică, păcat că nu mai pot. Dar știți, gusturile nu se discută...

- și despre antren: un domn cu clapele sub braț apare pe la 17.30-18.00, se instalează pe terasă și începe să cânte, inițial doar instrumental, șlagăre internaționale mai ales. Apoi include și partea vocală, alternând melodii cunoscute, în engleză, cu melodii ungurești și românești. Ne-am distrat ascultând melodiile în engleză, dar mai ales Trandafir de la Moldova cu un pronunțat accent unguresc și am apreciat în același timp modul democratic în care iși dăruiește talentul tuturor mesenilor, fie ei români, unguri sau de alte nații.

Trimis de Bia710 in 18.08.15 15:50:20
Validat / Publicat: 18.08.15 16:22:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR].

VIZUALIZĂRI: 3038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bia710); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Bia710
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Praid?: