ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2010
ÎNSCRIS: 08.08.09
MAY-2009
2 AD. + 2 (11 si 12 ani) COPII

Complex turistic Terra Mythica - Un taram mistic intr-adevar

Am fost anul trecut de 1 mai in aceasta splendida locatie. Chiar vroiam o schimbare, ceva nou, ne cam saturasem de Valea Prahovei sufocant de aglomerata si aproape devenita comerciala. Asa ca am tot cautat oferte peste oferte si in final am deliberat Alba Iulia, localitatea Ighiu, Complex Terra Mythica. De pe site mi s-a parut totul OK, peisaje frumoase, camere spatioase, piscina in aer liber, iaz cu barcute, leagane, teren de tenis si de baschet.

Si... intr-adevar nu m-am inselat, ba chiar am fost placut impresionati, iar spre marea mea surprindere chiar si copiii au fost super incantati. Ne doream sa ne simtim bine cu totii si intr-adevar asa a si fost.

Proprietarii acestui complex sunt niste ardeleni de toata isprava, d-na Estela o bucatareasa de nota 10, d-nul Borcan un haios si jumatate, care ne dezlega si noua limbile si ne bine dispunea cu palinca, , zxonala'', dar nu in ultimul rand copiii dansilor: Alex si Dalina.

Alex, un partener de nadejde la baschet, pe care baietii nostri l-au placut tare mult, iar domnisoara Dalina, , creierul'' care coordona tot timpul toata activitatea din cursul zilei, astfel ca toti aspetii sa se simta excelent (inclusiv in excursia in care am vizitat imprejurimile s-a comportat ca un ghid exemplar).

Nu pot sa le aduc decat cuvinte de lauda:

- mancarea multa si f. gustoasa (memorabilele placinte ardelenesti),

muzica: odihnitoare dimineata, relaxanta la pranz si saltareata (pe toate gusturile) seara.

- camerele mari si f. spatioase (noi am avut un living maaaare cu 3 paturi duble si o canapea cu fotolii), tinand cont de faptul ca, pe perioada verii, la acest complex se organizeaza tabere pentru copii si sunt necesare dotarile corespunzatoare.

-un iaz cu barcute, ce dau farmec aparte intregului complex

- curtea uriasa pot spune, un adevarat parc cu alei frumoase, presarate cu flori, un leagan mare, exact la baza, , debarcaderului'', presarat cu foisoare intime unde sa-ti poti servi o cafea sau un ceai, poti juca remy sau carti cu prietenii

- livada cu pomi fructiferi

- terenul cu asfalt multifunctional: pentru basket, tenis, ba chiar si fotbal

- masa de ping-pong

Referitor la piscina in aer liber, din pacate nu am putut beneficia de... balaceala'', deoarece de 1 mai nu era inca functionala, deoarece inca era destul de frig.

In schimb frumusetea tufelor de liliac alb intercalat cu cel mov... o feerie... , precum si lalelele multicolore m-au fascinat enorm. Eu care sunt o maaaare iubitoare de flori, n-am putut rezista fara sa le pozez si sa ma pozez cu ele:)

Un complex potrivit atat pentru vacante, week-end-uri, dar cat si pentru teambuilding (are in dotare si o sala de conferinte), pe care il recomand cu toata caldura.

Trimis de dananecula in 23.01.10 23:55:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IGHIU [AB]. A mai fost în/la: Moldova, Tara Hategului, Valea Prahovei, Ardeal)

VIZUALIZĂRI: 8265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Iazul cu barcute, minunatele flori de mai si ,,pontonul'' unde serveam masa

[24.01.10 01:35:50]

Scuze, dar nu mai stiu cum am facut, dar la impresiile despre Tara Hategului am completat un camp unde mi se cerea si link-ul pensiunii/hotelului. Pentru ca la aceasta postare n-am mai reusit sa-l mai gasesc, pentru cine intereseaza, daca va este util www.terramythica.ro

[24.01.10 08:26:49]

acea rubrica (pagina web a hotelului/pensiunii) esti invitata sa o completezi doar la adaugarea unui nou obiectiv pe site.

Am completat eu adresa web in pagina "home" a acestui obiectiv - acolo unde sunt listate toate impresiile).

[04.02.10 23:51:37]

Fata mea a avut o excursie de 7 zile in acest loc, dar din pacate aveam alt program si nu am putut-o lasa. Am auzit ca intr-adevar este superb aici si se pot organiza vizite in Deva-Hunedoara.

[05.02.10 00:00:13]

Merita cu cea mai mare sinceritate o vacanta, un week-end sau macar o vizita in aceasta locatie. Daca fetita ta mai are sansa sa mearga in tabara acolo sigur o sa fie incantata.

[05.02.10 07:04:08]

Daca se mai merge, o las.

[23.02.10 10:37:17]

Dana sa stii ca si fata mea a fost in august anul trecut in tabara aici si a venit foarte incantata, si numai despre locurile si oamenii de aici vorbea. Toti copii erau foarte suparati cand s-au intors si fi-mea a zis ca-i cea mai frumoasa tabara in care a fost pana acum. Vezi ca am pus si eu ceva poze la review-ul despre Terra Mythica. Te pup

[23.02.10 11:23:22]

La noi, au fost pe langa copii si cativa parinti. Toti, impreuna cu invatatoarea, au fost foarte incantati.

Pentru cei care sunt interesati, aici este link-ul:

[23.02.10 16:51:37]

Valentina, draga mea, sa stii k ai facut un lucru extraordiar k ai lasat-o pe fetita ta in tabara Happy Faces. Merita atat pentru adulti, cat si pentru copii acea locatie.

Cand ma mai eliberez, voi pune ceva imagini si din imprejurimi, manastirea Ramet, lacul Iezer, cetatea de la Alba Iulia, precum si review-uri cu impresiile mele k tare frumoasa mai e acea zona ...

Biancuta mersi frumos pentru adresa de e-mail, dar era postat deja de webmaster. Sincer, merita s-o lasi pe fetita ta in tabara acolo sau makar intr-un week-end prelungit sa fugiti cu toata familia. Zona e superba, imprejurimile de asemenea, iar toti membri familiei Borcan sunt niste oameni minunati !

[23.02.10 16:55:25]

Mda... scuze, nu am remarcat. Eu cautasem pe email-ul meu o prezentare super ce o primisem pentru tabara, dar era un fisier si aici nu se putea incarca. Vazand adresa site-ului, am trecut-o repede, fara sa vad ca era trecuta mai sus.

[24.02.10 09:01:46]

Te pup si eu Dana si ateptam amintirile tale din zona. Esti o dulcica tu si familia ta.

[24.02.10 12:28:12]

Mersi mult pentru aprecieri, Valentina. Si eu te imbratisez cu drag si mi-a facut o deosebita placere sa te cunosc. Imi pare rau ca n-am reusit sa ne conversam mai mult, dar timpul le va rezolva pe toate.

Si voi sunteti niste draguti, o familie de gask, hazii si de viata, de fapt acesta este si motivul pentru care ne-am placut din prima ))

Si oricum in marea familie AmFostAcolo am observat ca numai asa ,,se poarta'' : veselia, distractia, buna dispozitie .... ehh...si pe ici colo cateva carcoteli nu strik, ca doar k si mancarea e buna si cu putin condiment, nu )) ?

[26.02.10 15:31:40]

Si noi va pupam si cine stie poate ne mai intalnim si pe la noi prin acest mare oras. Si noua ne-a placut de voi ca sunteti de gaska cum zici tu, si tu esti o talentata la poezii bravo tie.

[26.02.10 16:39:18]

Sa stii ca tare mi-ar place s-o facem lata macar o data si la acest complex minunat Terra Mythica. La cat sunt de splendide imprejurimile ar fi pacat sa nu ne intalnim si pe-acolo. Este atat de splendida gradina, plina de flori, pomi fructiferi si alei frumos amplasate, plus iazul cu barcute, terenul de tenis, fotbal si baschet, masa de ping-pong, pe bune, ar avea ce sa faca si cei mari si cei mici. Au si sala de conferinte in interior, se poate servi masa la debarcader, unde de la bar Alex pune o muzica imbietoare, in ton cu felurile de mancare))

Ce mai, mi-as dori sa mai ajung acolo inca o data, dar sa petrecem cu totii, toata comunitate AmFostAcolo. Nu stiu insa daca este suficient de mare ca si capacitate de cazare...

[01.03.10 09:04:58]

Da asta ar fi o problema cu locurile de cazare ca am impresia ca nu au asa multe camere, dar intr-adevar e frumos.

raly
[31.08.10 23:50:11]

Aha,deci asta e locul indicat de tine,intr-adevar arata bine si mi-e o ciuda de mor ca nu am stiut de el fiindca acum 2 saptamani am trecut prin apropiere de el,la Ampoita!Data viitoare no sa mai ratez sigur!Mersi de pont!

[18.07.11 15:03:46]

Foarte utila mi se pare aceatsa postare, multumim. Eu am fost plecata in concediu in Maramures si am facut aproape toata tara. Acum trebuie sa ma odihnesc si cred ca accest complex e ideal. Frumos au postat si copilasii care au fost incantati, ma bucur ca voi parintii aveti si locuri de incredere unde ii puteti trimite stand linistiti ca au conditii si mancare proaspata. Poate dau si eu o fuga cateva zile dar nu am gasit tarife nicaieri, nici la ei pe site, doar tarife pentru tabere. Poate poti sa-mi spui cat v-a costat pe voi cazarea, si cat e masa.

Multumesc

[18.07.11 15:46:26]

@susu

Multumesc pentru aprecieri!

In 2009, noi am avut o oferta speciala pentru 2 adulti + 2 copii de 1 mai, 3 nopti: cazare+masa+acces la toata distractia de acolo.

Complexul este intr-adevar foarte fain si merita sa ajungeti acolo, atat pentru bucatele gustoase gatite chiar de gazda, ambianta placuta creata de gazdoi , practic intreaga familie Borcan este de nota 10, dar si de posibilitatile de relaxare din incinta complexului, precum si imprejurimile superbe !

Daca intri pe pagina lor principala de internet www.terramythica.ro te duci la meniu, acolo unde scrie cazare si in partea drapta, in josul paginii vei vedea si tarifele la cazare: single, dubla si pentru MD.

Langa butonul de cazare vezi ca este si restaurant, iar in partea stanga a paginii tot pe la final gasesti si preturile petru masa in regim de pensiune completa sau demipensiune.

Sper sa-ti fie de folos. daca mai ai si alte intrebari, cu drag te pot ajuta.

[18.07.11 15:52:20]

Multumesc, acum am gasit, era greu sa dau pagina mai jos, sunt distrata rau. Acum analizez.

[18.07.11 15:56:17]

Iti mai dau o sugestie. Daca te uiti cu atentie la premiile saptamanale, unul din acestea consta chiar intr-o reducere 20% la Pensiunea Terra Mythica pentru 2 persoane +1 copil.

Bineinteles acest lucru este posibil daca esti un membru activ in acea saptamana in care ti-ai propus sa castigi si... inca ceva, sa ai norocul sa fii cat mai sus in clasamentul saptamanii, deoarece exista posbilitatea sa mai fie inca un doritor, aspirant la acelasi premiu

Succes!

[18.07.11 16:23:55]

Pai tocmai asa am descoperit-o. Sunt pe locul 110 insa chiar daca as avea sanse nu stiu daca voi putea ajunge, am mai pierdut un premiu, cazare gratis pentru ca nu am putut ajunge sub nici o forma dar daca vom vrea sa mergem acolo vom ajunge si fara premiu, ideea e sa ne simtim bine.

biancuta, dananecula, raly, susu, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂPensiune Terra Mythica: