ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2015

Drumetii pentru copii - partea a II-a

In continuarea postarii mele cu recomandari de drumetii pentru copii, va mai propun cateva trasee.

Va reamintesc ca durata traseelor nu sunt cele “oficiale”, de pe indicatoare, ci cele facute de noi, in pas lent, cu opriri dese pentru apa, poze etc.

1) Traseul Predeal-cabana Diham

Din Predeal se merge cu masina pana in soseaua ce leaga acest oras cu Rasnovul (pe Paraul Rece). Venind dinspre Predeal, dupa cca 1-2 km, ca punct de reper, veti vedea pe partea dreapta un panou mare pe care scrie ceva cu terenuri de vanzare in zona Forban si scris cu vopsea DIHAM pe un stalp de electricitate. Pe partea stanga puteti parca masina si veti vedea indicatoarele catre cabana Diham

Traseul se face pe 2 variante si ar fi indicat, asa cum am facut si noi, sa urci pe o varianta si sa cobori pe cealalta, pentru a evita monotonia.

Din punctul unde lasi masina parcata, vei vedea 2 indicatoare ale acestor 2 variante: punct rosu si banda albastra.

Traseul incepe cu un drum forestier placut, cu marcajul punct rosu, pe l-am urmarit la dus.

Apoi continua in urcus prin padure, pentru ca apoi sa se mearga tot pe drum forestier, prin poiana, pana la cabana Diham

Putini stiu ca acest traseu poate fi parcurs cu masina, iar poteca turistica prin padure intretaie din cand in cand acest drum de masina.

Noi am facut acest traseu in special pentru a vedea starea acestui drum cu masina, pentru ca intentionam sa mergem cu alta ocazie la cabana Malaiesti; se pare ca aceasta varianta (mers cu masina pana la cabana Diham, apoi traseu de cca 3 ore pana la Malaiesti) este traseul cel mai scurt si mai usor, dealtfel singurul traseu recomandat a fi parcurs si iarna.

La Diham poti lua ceva de mancare si de baut.

La intoarcere am urmarit marcajul banda albastra; drumul e putin mai ocolitor, dar mai lin, cu un drum forestier ce coboara in serpentine; drumul trece prin fata cabanei Forban (complex cu circuit inchis, ce apartine clubului Steaua) si ajunge in drumul forestier, intalnind acolo punctul rosu pe care am venit la urcare.

In zona cabanei Forban exista o zona cu ceva pietris mare, deci aveti grija sa aveti incaltari potrivite, in nici un caz sandale sau tenisi sau alt tip de incaltaminte cu talpa subtire.

Timpi: 2 ore la urcat, 1.5 ore la coborare

2) Traseul Cheile Rasnoavei – cabana Poiana Secuilor

Pana in Cheile Rasnoavei poti ajunge urmarind indicatoarele din orasul Rasnov.

Noi am parcat masina inainte de intrarea in chei, dar se poate intra si cu masina in chei. Taxa fara masina: 6 lei/pers., taxa acces cu masina: 12 lei

Cheile Rasnoavei sunt niste chei scurte, pe care le strabati in cca 10 minute la pas, cu tot cu admiratul peisajului.

Pentru ca am nimerit o perioada caniculara, drumul este extrem de prafuit, iar in preajma cheilor, pentru ca este zona de campare si picnic, era foarte aglomerat.

Se merge circa ½ ora prin chei, apoi pe drum forestier, dupa care urmeaza urcusul prin padure pana la cabana Poiana Secuilor.

Urcusul este destul de sustinut, cu mici portiuni de poteca dreapta.

Efortul nu este zadarnic, caci Poiana Secuilor este un loc mirific, unde, de fiecare cand ma duc, simt cum ma incarc cu energie, iar privirea nu se mai satura de frumusetea acelui loc.

In plus, la cabana, am avut norocul sa participam si la un micro-recital de muzica folk, ceea ce a intregit cu succes o zi superba.

La cabana Poiana Secuilor poti manca, au un meniu variat. Putin off-topic: imi placea mai mult cum arata cabana inainte; acum zici ca esti la Mamaia: niste podete de lemn construite, pe care stau mese, cu umbrele mari branduite cu diverse marci de bere, cu un bar afara unde gasesti fresh-uri si smoothie-uri etc. Bine macar ca au lasat si vechile banci si mese din lemn; macar pentru cine vrea sa se simta cu adevarat la o cabana de munte.

Timpi traseu: 1.5 ore la urcus, 1 ora la coborare.

3) Traseu Prapastiile (Cheile) Zarnestiului – cabana Curmatura

Acest traseu se poate face in 2 variante:

-Varianta Cheile Zarnestiului – cabana Curmatura

-Varianta Fantana lui Botorog – cabana Curmatura (prin Poiana Zanoaga)

Noi am ales sa facem la dus prima varianta si la intors a doua varianta.

Din Zarnesti se iese cu masina pe drumul forestier, pe langa cabana Gura Raului, pana la bariera, acolo unde se poate parca masina.

Taxa de acces in rezervatie este de 5 lei/persoana, copiii nu platesc.

De la bariera se merge prin chei, iar apoi undeva in dreapta se vede un indicator si incepe urcusul spre Curmatura.

Aceasta varianta este ceva mai lunga decat a doua; noi am ales-o pentru ca mi-am imaginat ca este urcusul mai lin; dar nu a fost asa; urcusul este la fel de sustinut ca la varianta 2 de traseu

Se merge mult prin padure, pe poteca destul de inclinata, cu mici portiuni de drum drept.

Am urmarit marcajul banda albastra si traseul a avut o durata de 4 ore; la noi a durat mai mult pentru ca am parcat masina la Fantana lui Botorog, desi mai puteam merge cu ea pana incepeau Cheile. Asta a insemnat ca am mers vreo 2 km pe jos prin Chei, pana am ajuns la punctul in care incepea urcusul

Cabana Curmatura este situata foarte pitoresc, la 1470 m altitudine si ofera cazare in conditii de cabana de munte; cand am ajuns, era foarte aglomerat, am stat circa o ora la coada la bucatarie, ca sa reusim sa mancam ceva; erau si ceva corturi campate.

Cabana constituie punct de plecare spre traseele de creasta ale Pietrei Craiului

La intoarcere, am hotarat sa venim pe varianta Curmatura-Fantana lui Botorog

Se merge putin prin padure, pe un drum foarte prietenos, apoi cica 45 de minute prin poiana Zanoaga, un loc superb, dar care pe vreme caniculara nu ar fi foarte placut

Ultimele 90 de minute ale traseului se fac in coboras destul de sustinut, destul de solicitant pentru cei neantrenati.

Desi acest traseu este catalogat ca fiind unul usor, nu l-as recomanda celor fara un minim de antrenament sau incepatorilor.

Important: pe nici unul din aceste variante de traseu nu am gasit sursa de apa (august 2015), deci ar fi bine sa va aprovizonati inainte. Ca si o paranteza: spre uimirea mea, chiar si paraul din Prapastiile Zarnestiului era complet secat!! Merg de mult timp prin zona, insa niciodata nu am vazut albia secata!

Am urmarit marcajul banda galbena si am facut 2.5 ore

Ca si recomandari finale importante, legate de acest traseu:

-Cel mai scurt drum este varianta Fantana lui Botorog – cabana Curmatura; alegeti varianta cu Prapastiile Zarnestiului doar daca aveti timp de pierdut si picioare minim antrenate

-Luati-va provizii de apa suficiente, nu veti gasi surse de apa pe traseu

-Masina se poate parca la Fantana lui Botorog, exact acolo unde incepe traseul spre Curmatura.

-La Curmatura te poti caza, daca vrei sa faci traseele de creasta ale Pietrei Craiului

- va urma -

Rog un WM sa faca legatura cu partea I a acestui articol.

Trimis de Chloe in 17.08.15 17:32:55
Validat / Publicat: 17.08.15 20:58:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 1537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 cheile Zarnestilor-cabana Curmatura
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[17.08.15 20:57:21]

Rog un WM sa faca legatura cu partea I a acestui articol.

Done!

Dan&Ema
[17.08.15 22:23:16]

Felicitari pt articol. Sunt intr-adevar trasee de montaniard junior care sa prinda gustul. Nu chiar de debut pe munte dar intr-adevar din categoria si pentru copii. A propor sambata amvazut in Prapastiile Zarnestilor zeci de turisti, multi dintre ei in etate, jos palaria!

sunflower
[18.08.15 08:28:14]

Ce frumos! Felicitări! Se pliază atât de bine pe profilul nostru turistic, de amatori de călătorii posesori a doi baieței dornici de aventură, dar destul de mititei.

Dan&Ema, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂRomânia - te iubesc: