ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2010
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Hotel Alexandra Beach din Potos - mai bine Bulgaria!

MUZICA GRECEASCA -colectie(50min)

Ne-am gandit la o destinatie in Grecia si am ales insula Thasos, ni s-a parut mai interesanta si mai exotica, decat Grecia in sine. Si aici am gasit un hotel cu review-uri bune, locatie frumoasa, am incercat.

Locatia frumoasa, ca si hotelul in sine, compus din mai multe cladiri. Insa parcarea era neamenajata.

Desi am ales o camera cu vedere la parc, vederea era in... parcARE! Am cerut schimbarea camerei si ni s-a spus ca nu mai au camere. Am cerut sa vorbesc cu managerul hotelului, care s-a dovedit total nepoliticos ca si capitanul feribotului, foarte deranjat de faptul ca o femeie se baga in ceea ce priveste parcarea unei masini - in feribot era asa de stramt locul, ca mi-era frica sa nu se zgarie masina si tipam la el si el la mine. Am inteles mai apoi ca grecii nu suporta ca femeia sa aiba un cuvant de spus, asa o fi?

Pana la urma am convenit cu managerul sa ne schimbe camera cand se elibereaza una si asa a si fost dupa doua zile, insa a trebuit iar sa impachetam si sa despachetam...

Mancarea a fost oarecum ok, nu mai multa sau mai variata decat la bulgari la un hotel similar.

La plaja coborai pe scari si era nisipul cu pietris, fara papuci speciali te raneai. Plaja extrem de ingusta, insa puteai face o drumetie draguta pana in Pefkari, de-alungul malului, urcand apoi niste stanci si coborand in Pefkari.

Hotelul nu m-a impresionat deloc, totul scump de la bauturi la suveniruri si in general in Thasos mi s-a parut scump. Am avut demipensiune, iar la masa de pranz fara 30 de euro nu puteau manca 2 adulti si un copil, doar un fel si fara bautura...

Nici-o distractie... Doar muzica de la bar!!! Cine vrea sanatoriu...

Multi nordici si rusi, familii cu multi copii si pensionari...

Trimis de magdalena in 23.01.10 21:48:53

VIZUALIZĂRI: 12453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in hotel, exteriorul era dragut.

[23.01.10 22:08:27]

mutat impresiile si pozele la rubrica (nou-creata) Hotel Alexandra Beach 4* din Potos.

Sper ca amidentificat bine hotelul -- magdalena, poti te rog sa confirmi?

[23.01.10 22:22:26]

Foarte bine, nu eram sigura unde sa postez... Da, e corect.

decebal12345
    [24.01.10 07:43:20]

Mda, de vreo doi poate trei ani ma tot invirt pe net pe linga hotelul asta (de fapt nevasta). Chiar ma bucur ca acum ca am un motiv sa merg in alta parte. Mai citisem alte review-uri facute de altii si erau multumiti/ încîntati de insula.

[24.01.10 08:14:47]

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, locatia e frumoasa, chiar voi mai pune poze, deci sa te mai uiti decebal, dar la sfarsitul lui mai cand am fost noi era foarte linistit, cat de multa liniste vrei, nici macar in afara hotelului nu prea ai de ales.

Imi imaginam ca daca ma duc la greci, ii voi vedea distrandu-se copios, cantand, spargand farfurii....

Adica ma asteptam sa fie ceva animatie, sa simti atmosfera elena!

Si am plecat cu un gust amar vizavi de greci in general, personalul hotelului era nepoliticos, chelnerii blazati, fete triste si obosite.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [24.01.10 10:23:25]

Cred ca ti-ai facut ca si mine ganduri prea frumoase inainte sa pleci , Thasos e destinatia numita insula cea mai apropiata si cea mai ieftina , iar hotelul ales de tine e cel mai bun sau ma rog in top 5 de pe insula. Daca tu spui ca mancarea a fost buna eu te cred si asta inseamna ca ai avut noroc de un hotel bun , de obicei mancarea la greci oferita la demipensiune e sub ce se ofera la bulgari la acelasi nr de stele.

Acest hotel il ochisem si eu pt anul trecut insa am fost cu niste prieteni care erau si cu fetita lor de 13 ani si pretul pentru ei depasea suma propusa asa ca am ales alt hotel numai cu mic dejun si ne-am descurcat. Poate ati fost prea devreme si de aceea era lume prea putina , insula e foarte putin populata are numai 30.000 de rezidenti permanenti si poate climatul cel mai rece din orice insula greceasca adica turistii vin cel mai tarziu pe Thasos , mai tarziu ca in Corfu sau alta insula mai sudica pentru ca e mai frig apa e mai rece.Angajatii din hoteluri sunt rareori greci , de multe ori sunt bulgari ,albanezi sau chiar romani dar pe astia ii recunoasteti. Imi pare rau ca nu v-a placut poate ati avut prea multe pretentii dupa Bulgaria.

Noi am fost exact la fel dupa un sejur in Bg la 4 stele allinclusiv in toamna am tras o fuga in Halkidiki la 3 stele amarate declarate 4 tot cu allinclusive. Cea mai mare greseala este sa mergi in grecia la allinclusive , insa stiam de conditii pt ca agentia prin care am mers ,una foarte serioasa ne-a avertizat ca in grecia e altfel ,mai prost si condittile din hotel sunt mai proaste ( au si incercat sa ne convinga sa nu mergem la allinclusive dar te pui cu romanu ), insa nu ne puteam permite alt hotel la acel moment , era si prima iesire in grecia insa acolo am vazut ca nu ne manaca nimeni , ca nu se moare de foame si poti trai linistit cu bani putini daca asta vrei. Am avut si ghid profesionist pe nasul nostru de cununie care are domiciliul in Salonic.

Dupa mai multe experiente in grecia pot spune ca cel mai bine ne-am simtit in Corfu unde gasesti atmosfera elena cum spui tu dar in hotelurile mici si tavernele de familie , in satele din varf de munte sau pe malul marii. Thasos e o destinatie pt romani bulgari sarbi , estici in general , in restul insulelor sunt foarte multi straini de tot felul englezi nemti , nordici,francezi si chiar foarte multi italieni , oare de ce or veni astia in grecia cand au si ei plajele lor frumoase si insulele lor atractive?

Dragoș_MD
    [24.01.10 13:41:31]

"fete triste si obosite..."

fete, sau feţe?

[24.01.10 18:19:01]

Mda, mi-am facut prea multe vise... , intr-adevar am ochit unul din cele mai bune hoteluri, incercam sa mergem mereu la ceva bun cand plecam in vacanta, adica dezamagirea sa nu fie legata de mancare - sa ne imbolnavim, de conditiile proaste de cazare s. a. m. d.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [26.01.10 13:23:49]

De fiecare data cand citesc astfel de review-uri, mi se rupe sufletul. Imi pare sincer rau ca ai trecut printr-o asa neplacuta experienta. Din pacate nu esti prima si cu siguranta, nici ultima.

Sper insa, ca aceasta experienta sa nu te determine sa renunti definiv la ideea de a mai merge vreodata in Grecia.

Din experienta personala de 6 ani de mers numai in Grecia si din discutiile cu prietenii pe care mi i-am facut acolo am aflat cateva ponturi care sper sa fie de folos celor care se hotarasc sa viziteze aceasta tara minunata.

Primul lucru pe care trebuie sa il stiti se refera la, hai sa-i spunem STRATEGIA NATIONALA a grecilor de a face turism, desi este cam pretentios spus, este mai mult modul lor de a gandi, modul lor de viata, transpus in modul de face turism. Filozofia lor se bazeaza pe un turism activ, turistul trebuie sa umble, sa vada, sa se miste. Plecand de aici, resorturile de 5 stele cu UAI si Grecia sunt incompatibile. Au inceput ei sa se straduiasca, la cererea publicului, dar nu le iese, parca tot a mancare de cantina seamana si HB si AI, iar de cafea si de suc prefer sa nu vorbesc.

Apoi, destinatia spatiilor a fost, la un moment dat, consacrata legislativ de autoritatile elene in sensul ca la hotel se doarme si se face dus, iar in salonul de mic dejun se mananca dimineata, eventual cina daca permite spatiul; la taverne se bea cafeaua de dimineata si se mananca, la bar se bea alcool, la discoteca se danseaza, prajiturile se iau la pachet de la cofetarie. Eu am redat simplist, dar cam asta era ideea. Aceste lucruri le-am aflat in primul an, in insula Thassos, cand la o taverna, dupa ce am mancat, am vrut o prajitura. S-au scuzat si mi-au spus o pot lua de la cofetarie sa o pap acasa.

Acum lucrurile s-au mai relaxat, dar nu in totalitate.

Pentru a avea o vacanta reusita in Grecia cred ca ar trebui facuti urmatorii pasi:

1. Alegeti statiunile care vi se potrivesc. Este infiorator sa mergi cu 2 copii mici intr-o statiune in care media de varsta este de 18-25 ani si deprimant sa ai 19 ani si sa te trezesti intr-o statiune de pensionari.

2. Alegeti hoteluri/vile care sa va asigure un minim de confort, maxim 3 stele, cel mult cu mic dejun. Daca aveti copii mici, optati pentru camere care au in dotare o mini-kichineta (un laptic, un suc de fructe, o salata)

3. Alegeti hoteluri/vile de care se ocupa insisi proprietarii sau familiile lor. Afacerile gestionate de manageri care nu sunt din familie nu sunt grozave.

4. Cereti permisiunea sa vedeti unde se gateste mancarea. Doamnele o pot face sub pretextul ca vor sa se familiarizeze cu bucatele grecesti. Daca nu vi se permite, e posibil sa aiba ceva de ascuns. Daca va dau voie, unii chiar va invita, si nu va place, nu mai stati.

5. Incercati sa descoperiti locurile in care mananca localnicii, in special rezidentii permanenti iarna/vara. Acolo e cel mai bun si cel mai ieftin.

6. Exersati arta negocierii. Desi nu veti obtine o reducere mai mare de 10-15%, tot e ceva.

7. SPIRITUL GRECESC NU-L VETI GASI IN HOTELURI DE 4 STELE! Ci asa cum spunea @ionescunic, in sate uitate de lume, departe de zonele turistice/comerciale.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][12 voturi]
    [26.01.10 17:08:34]

Multumesc mult! Unele criterii le foloseam deja, in general in toate vacantele, insa vizavi de greci sunt foarte utile ca as vrea sa mai merg iar sa imi schimb "gustul" lasat de ei...

andi13
    [16.02.10 18:49:26]

Pentru cei care doresc un UAI de calitate la greci, le recomand Oceania Club din Nea Moudania - Halkidiki. Nu se compara hotelul cu resorturile, imense, de la turci, dar in rest calitatea mancarurilor, a bauturilor si a serviciilor in general, nu lasa de dorit.

raduu1972
    [17.08.10 10:08:54]

imi pare rau pentru experienta ta neplacuta

[09.12.10 15:02:44]

Webm, as dori acest clip muzical: http://www.trilulilu.ro/flav23/8c37ea9d150dba

Multumesc!

[09.12.10 15:17:09]

done!

dudi_iancului
    [04.04.11 21:20:35]

buna. te rog sa-mi spui daca statiunea ofera posibilitati de distractie (disco, bowling, concerte, etc), ca la hotel am inteles ca nu prea sunt. si cum e pozitionat hotelul fata de statiune (in centru, izolat). noi vom merge cu masina ne putem deplasa pentru plaja si distractie. multumesc.

[04.04.11 21:28:38]

@dudi iancului, am zambit putin la intrebarea ta... Statiunea e un... sat, nu prea ai ce face, hotelul e cam la 1 km de mers pe jos spre Potos!

Pentru distractie mergi in Limenaria (al doilea oras ca marime dupa Limenas), cam la 4-5 km de hotel, in directie opusa Potos-ului. Poti lua un taxi, fiind aproape, in caz ca se lasa cu "bauta"...

Mie mi-a placut mai mult Limenaria, macar are o faleza pe unde te poti plimba si restaurante insiruite de unde auzi muzica, ai de unde alege.

Concerte? Nu stiu, sincer, nu am auzit. Pentru a-ti raspunde toti care stiu de Potos, pune intrebarea ta in sectiunea special dedicata.

Eu ma asteptam sa simt atmosfera aceea "zorbagiana" pe insula, dar in Potos nu am simtit asa ceva.

dudi_iancului
    [04.04.11 21:34:28]

multumesc de raspuns si de promtitudine mai ales. sa inteleg ca daca mergem cu masina imbinam atmosfera linistita de la hotel cu galagia (atata cata e) data de potos si limenaria? sau ca sa ma intelegi mai bine, n-avem nevoie de agitatia de la Mamaia dar nici de atmosfera din statiunile balneo de pe la noi. ne-ar interesa ca seara sa iesim la o bere pe o faleza cu taverne unde sa fie si un pic de atmosfera. crezi ca vom gasi asa ceva?

[04.04.11 21:37:17]

Iti recomand Limenaria... Nici vorba de balamucul de pe la noi, stai linistit!

[16.06.11 16:25:14]

Mda... intra-devar, plaja ingusta si plina de pietre, insa hotelul este ok, stim cu totii ca Grecia nu sta foarte bine la capitolul, conditii, nu se compara nici macar cu noi, in ce priveste Alexandra Beach, este un hotel super ok, avand in vedere cele spuse mai sus, mie mi-a placut foarte mult acest hotel, iar plaja poti face la Golden Beach, care este la vreo 5 km destanta, este o plaja super fina, nu exista gram de piatra, nici in apa, nici pe uscat.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [17.06.11 07:41:01]

plaja poti face la Golden Beach, care este la vreo 5 km destanta

Între Potos şi Golden Beach nu sunt 5 km nici măcar în linie dreaptă imaginară. Sunt pe puţin 35-40 km pe şosea, depinde pe unde mergi: prin Aliki ori prin Limenas.

[17.06.11 08:14:19]

hai ca nu or fi 5 dar nici 35.

Cris
    [17.06.11 08:18:57]

@grigorescu, uite aici aici un tabel cu distantele dintre localitatile din Thassos, cauta sa vezi care este distanta dintre Potos si Skala Panagia, unde e plaja Golden Beach.

[17.06.11 11:17:17]

scuze, am apreciat eu gresit sau nu am ajuns pana la golden beach, oricum, cu siguranta nu am mers atat...

Cris
    [17.06.11 11:28:48]

@grigorescu, nu e nici o problema, se mai intampla.

Parerea mea este ca tu confunzi plaja Golden Beach cu plaja Psili Amos, care este o plaja superba, situata la 5 km de Potos.

Daca vrei poti sa te uiti la rubrica Plajele Thassosului am vazut ca sunt multe review-uri despre Psili Amos si mai ales multe fotografii.

Asa iti vei da seama daca la Psili Amos mergeai la plaja.

[17.06.11 11:40:34]

probabil, stiu ca erau niste rulote dastea de inchiriat...

Catmar
    [17.03.12 09:24:52]

Buna,

Am inteles ca sunt preturi f. mari la bauturi (racoritoare si alcool) in resort. Se pot cumpara bauturi la un pret mai bun undeva in apropiere? Este permis accesul la plaja privata a hotelului cu alimente sau bauturi cumparate din alta parte? Va fi prima noastra vacanta in Grecia si inca oscilam intre HB si Studio.

[17.03.12 17:31:26]

1. Cel mai apropiat loc de unde se pot cumpara bauturi alcoolice este in Potos. Cum iesi din resort, din fata hotelului, faci dreapta si se merge cam 1 km. Acolo sunt multe magazine de unde poti cumpara ce vrei.

2. Ca sa ajungi la plaja cobori niste scari. Noi am avut mereu in "traista" bauturi sau alte "gustari". Nu se uita nimeni in traista ta si nici paznici pe plaja care sa te atentioneze de ceva n-am vazut. In afara de asta, daca imi amintesc eu bine, la magazinele hotelului, unde se vand articole de plaja, oarecum langa bar si piscina, am vazut si apa sau bere de vanzare la preturi mai mici decat in restaurant, unde sunt destul de scumpe. O apa de 250 la 2 euro.

steffy2008
    [23.04.12 13:39:28]

buna ziua tuturor si multumiri celor care isi aloca din timpul lor, pt. a -i informa si pe altii cu date legate de cazare, locuri care merita sa fie vazute sau nu, cu informatii legate de drum, etc. As avea si eu o intrebare legata de Alexandra Beach

din Thasos, mai bine zis, daca imi poate da cineva mai multe informatii concrete despre cazare, plaja masa. Am inteles ca este un complex format din mai multe cladiri pt. cazare si as dori, daca poate cineva sa ma ajute, sa- mi recomande ce sa alegem cind vom ajunge acolo. Noi suntem o familie cu copil (5ani) si mergem prima oara in Thasos. Am ales aceasta destinatie deoarece ne-a fost recomandata de cineva care a fost in trecere pe acolo si a avut numai cuvinte de lauda, dar eu constat cu stupoare din rew. dvs. ca nu este totul asa de roz cum ne asteptam noi. Ma refer aici in primul rind la plaja, de care stiam ca este ideala pt. copii. sper sa nu regretam ca am ales aceasta destinatie, mai ales ca am dat destul de mult pt. cazare cu. demipensiune. multumesc anticipat. este prima data cind scriu (cer informatii), fiind un membru nou al echipei dvs. dar va urmaresc de mult si am citit de f. f. f. multe ori rew. postate de alti membrii si care sunt de un real ajutor. ne mai auzim.

adryana, almona, andi13, Catmar, decebal12345, Dragoș_MD, dudi_iancului, grigorescu, magdalena, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Beach Hotel: