ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.05.10
AUG-2015

Crowne Plaza 4 stele, Bucuresti

Crowne Plaza 4 stele, Bucuresti.

In luna august, in drum spre mare si după o noapte la Sinaia, am stat aici o noapte pentru ca un prieten avea ceva puncte bonus din reteaua de hoteluri IHG si a rezervat o camera. Tariful pe loc la receptie pentru camera club este de 170 Euro + tva de 9 % insa din ce am văzut online se poate rezerva si la 140 euro + tva, variaza mult in functie de cand si pe ce perioada rezervati. Hotelul e aproape de Ikea (5-10 min. cu masina în functie de trafic) pe unde am si dat o tura, ne-am vazut cu niste amici din capitala, a trecut timpul repede.

Anul trecut am oprit tot aici, la o camera dubla, avea cam 4x5m, cu vedere la acoperisul din spatele hotelului... si amenajata mai ponosit ca in pozele din reviewul postat de didona_stelea.

Din ce se vede pe siteul hotelului de anul acesta (2015) cam toate camerele arata arata altfel, acuma ori au fost toate renovate ori ce a pozat didona e de anul trecut sau din alti ani, sau cine stie poate ca mai au si camere vechi neamenajate recent.

Acum am primit o camera club care arata exact ca in pozele de pe siteul hotelului, cu terasa mare si vedere in fata, camera foarte mare cred ca are 5x6m (camera club), amenajata cu mult bun gust, mocheta bine intretinuta peste tot, acces cu card electronic.

Din partea casei se ofera pe o tava 1 biscuite cu ciocolata, 1 plic de ciocolata calda, cate 2 plicuri de ceai, de cafea solubila cu cofeina si fara cofeina, zahar alb, brun sau zaharina, un fierbator de apa. De ce este doar un praf de ciocolata calda si un biscuite cand restul sunt care doua, la o camera in care stau doua persoane asta imi scapa. Minibarul din camera, foarte scump... 4stele... Bucuresti...

Climatizare centrala cu termostat elegant cu lcd care face maxim 22 de grade in camera fiind setat pe racire. Poti sa reglezi 3 trepte ale ventilatorului sau „auto” insa nu ai cum sa-l muti pe alt mod de lucru ca sa faci 23-25 de grade daca doresti in camera pentru ca probabil se schimba doar de catre hotel pe modul de incalzire mai incolo prin toamna.

Birou mare cu scaun de birou ajustabil, 2 mese mici pe care incape doar un laptop de 14'' + mouse langa, 2 fotolii maricele comfortabile si un extra scaunel de intins picioarele. In camera 3 lampi mari cu picior, reglabile si cate una mai mica tot reglabila de fiecare parte a patului.

Pat mare 2x2m comfortabil cu cate 3 randuri de perini, un mic spray si o solutie de inhalat cu ceva uleiuri aromate care sa te ajute sa te relaxezi si sa dormi. Langa pat un ceas cu difuzor si bluetooth daca vrei sa-ti asculti muzica. Ceas care se reseteaza pentru ca bateriile nu-l mai tin si desi functioneaza si la curent daca pleci din camera si scoti cartela de acces de langa usa de intrare se taie curentul in toata camera. In spatele patului exista un halou de lumina ambientala ascunsa, la fel si la baie sub oglinda, chiar buna ideea. E foarte utila pentru cei care se trezesc noaptea, ca sa mearga la baie sau din alte motive si nu mai a chef sa caute dupa intrerupatoare prin camera sau baie ori sunt obisnuiti sa doarma cu o lampa de veghe sau ceva lumina discreta aprinsa.

Oglinda mare la baie si 2 oglinzi mari pe usile dulapului cu usi glisante.

Baia e destul de spatioasa cu un punct minus, toaleta, care este dupa usa, care usa se deschide doar la 90 de grade lovindu-se apoi de toaleta. Deci daca cumva esti pe toaleta si cineva intra mai hotarat in baie sa foloseasca chiuveta sau ceva... ti-a nenorocit degetele de la picioare si/sau genunchii. Poate era mai simplu ca usa sa se deschida invers catre dus. Spatiul pentru dus este fara cada, direct continuat din podea si este protejat pe jumatate cu sticla de sus pana jos. Doua tipuri de dus, unul fix cu palarie mare dinspre tavan iar celalalt cu furtun flexibil, presiune foarte buna. Halat si slapi de baie. Curatenie exemplara peste tot, inclusiv in camera.

Pe birou un televizor lcd mare de 40'' legat la ceva retea interna de programe, stiri si afisarea vremii. Nici un post HD ceea ce e pacat pentru asa un televizor mare, nu ai acces la contrast, luminozitate, culoare, nimic, functioneaza doar volumul si schimbarea programelor.

Wifi ok fara probleme de conectare, varianta free este limitata la o viteza de 2mega. Dupa conectare browserul te trimite la o pagina web de unde alegi ce varianta de conectare doresti, free sau cea platita care are o viteza de 10mega. Sesiunea free dureaza 5 ore dupa care trebuie sa urmezi procedura din nou.

Parcare 30lei/zi, accesul la piscina interioara si sala fitness incluse in pretul camerei.

Micul dejun e variat, branzeturi inclusiv nobile, peste, mezeluri, carnaciori prajiti, oua, omlete facute pe loc cu ingrediente la alegere, cereale, chifle cu seminte, baghete, gemuri, nutella, fructe, ciocolata calda, cafea, ceai, etc.

Sper ca am cuprins cam tot.

Recomand pentru oricine isi poate permite pretul, daca amenajarea camerelor ramane cel putin ca cea in care am stat.

Trimis de florintm in 17.08.15 10:14:26
Validat / Publicat: 17.08.15 12:31:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.00 EUR pe cameră

[17.08.15 12:30:48]

Excelentă descriere!

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3480

florintmAUTOR REVIEW
    [13.08.16 18:47:36]

August 2016: O mentiune pentru cei care doresc sa rezerve o camera la Crowne Plaza Bucuresti, am fost informati la receptie ca micul dejun NU mai este inclus pentru cei care platesc cu puncte bonus IHG rewards club. In anii trecuti a fost inclus, anul acesta nu mai este, desi o camera costa tot 20.000 de puncte...

In consecinta stam o noapte in drum spre mare, dar vom anula cele 3 nopti rezervate pentru intoarcerea de la mare.

ANILU
    [13.08.16 19:02:40]

@florintm: Am citit de curiozitate articolul tău.

Șefii mei din Europa când vin in România aici se cazează.

Stând în București nu cred că voi ajunge vreodată să stau la acest hotel, dar e bine de știut, mai avem prieteni care mai vin în București și recunosc de multe ori nu știu ce hotel să le recomand.

Câteva poze nu ne arăți și nouă.

Am votat cu plăcere.

Toate cele bune.

florintmAUTOR REVIEW
    [13.08.16 20:13:06]

@ANILU - Hello, pozele din "Galerie" de pe siteul www.crowneplaza.ro sunt conforme cu realitatea, asa arata camerele renovate. Anul trecut am stat in "apartament junior", anul acesta in "dubla standard". Acum doi ani intr-o dubla nerenovata dupa cum am scris si in review.

Nu sunt un fan al pozelor si nu cred ca mi-ar reusi mai bine decat sunt prezentate acolo.

ANILU, florintm
    Alte impresii din această RUBRICĂCrowne Plaza HOTEL: